7.7

464 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (352.851 OY)

KONUSU
2. Dünya Savaşı’nın ve Adolf Hitler’in son günlerine Deney filminin yönetmeninden değişik bir bakış.

2. Dünya Savaşı’nda son günler yaşanmaktadır ve Berlin artık işgal altında bir kenttir. Ama Hitler kenti terketmeyi kabul etmemektedir.

Çöküş’te Hitler’in son günleri özel sekreteri Traudl Junge’ni
... Devamı
2. Dünya Savaşı’nın ve Adolf Hitler’in son günlerine Deney filminin yönetmeninden değişik bir bakış.

2. Dünya Savaşı’nda son günler yaşanmaktadır ve Berlin artık işgal altında bir kenttir. Ama Hitler kenti terketmeyi kabul etmemektedir.

Çöküş’te Hitler’in son günleri özel sekreteri Traudl Junge’nin gözünden anlatılır. Yenilgiyi kabul edemeyen ve düşmana teslim olmak istemeyen Führer, intihar etmeden önce Eva Brown ile evlenir ve birlikte intihar ederler. Führer’in peşinden yıllarca gitmiş bir çok insanın durumu da farklı değildir.
Bruno Ganz

Adolf Hitler

Alexandra Maria Lara

Traudl Junge

Corinna Harfouch

Magda Goeb...

Ulrich Matthes

Joseph Goe...

Heino Ferch

Albert Speer

Christian Berkel

Prof. Dr. ...

Thomas Kretschmann

SS-Gruppen...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
G

@gwaihir0

4 ay önce

9 / 10

Amerikan sineması Hitler ve 2. Dünya Savaşı'nın çok ekmeğini yemiştir. Cani, pislik, acımasız gibi betimlemişlerdir Hitler ve ordusunu. TEK MAĞDUR KENDİLERİ, ALMANYA İSE TEK SUÇLU (!) Oscar ödülü alan 2. Dünya Savaşı temalı taraflı o kadar çok film vardır ki, IMDB listelerinde bile en baştadırlar.

Bu filmin tüm bu algılardan uzak bir şekilde, tarihe yön vermiş büyük bir liderin son günlerini farklı bir bakış açısıyla anlatması hasebiyle, diğer filmlerden çok daha hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

@mavimilena

11 ay önce

10 / 10

İlk söyleyeceğim şey Bruno Ganz’ın sergilediği müthiş oyunculuk. Performansına hayran kalmamak mümkün değil. Filme gelirsem benim için mükemmel bir başyapıt. Hitlerin son dönemlerinin psikolojik yansımasını oldukça başarılı sunulmuş. Sahnelerdeki gerçekçilik inanılmaz etkileyici. Özellikle tarihi filmleri seviyorsanız mutlaka bu filmi de izlemelisiniz.

@hrarchon

2 yıl önce

Çöküş (Almanca: Der Untergang), 1945 yılı Nazi Almanyası'nda Adolf Hitler'in son günlerini ve Berlin'in düşüşünü anlatan 2004 yapımı Almanya filmidir. Oliver Hirschbiegel'in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Joachim Fest isimli tarihçinin yazdığı Inside Hitler's Bunker (Hitler'in Sığınağında) adlı eserden esinlenilmiştir. Son günlere ait anılar kısmen Albert Speer'in kısmen de Hitler'in sekreteri Traudl Junge'nin anılarına dayanmaktadır.

Gerçekten de Naziler adına çöküşü en iyi anlatan filmlerden biridir. Tavsiyedir.

@film_duce

6 yıl önce

Batı odaklı propagandadan gına gelmeye başladı artık. Savaşı Almanlar kazansaydı yazılı ve görsel tarihte çok farklı seyredecekti. Tarihi de kazananlar yazdı elbette. Özetle, farklı bir göz tat arıyorsanız iyi bir film. Ben zamanın nasıl geçtiğini anlamadım, hele ki WWII tutkunuysanız hoşunuza gidecektir.
K

@kahramansmt

6 yıl önce

8.1 / 10

Biyografi filmleri genelde sıkıcı oluyor ama bu çok güzel kurgulanmış ve konusu itibariyle zaten izlenmeye değer filmlerden 8 / 10 ... Heil Hitler :)
O

@onrfilm

7 yıl önce

8 / 10

ÖncelikleBruno Ganzgördüğüm en iyi oyunculuklardan birini sergilemiş. Hitler kanlı canlı karşımızda duruyordu sanki.. Çok beğendim gerçekten. Ve de yönetmenin bu kadar nesnel bir film çekmiş olması da hoşuma gitti. Genel anlamda oyunculuklar çok başarılıydı. Kendinizi sığınakta hissettiren atmosfer de çok başarılıydı. Sonuç olarak filmi beğensem de süresi daha kısa olmalıydı diye düşündüm.. En iyi savaş filmlerinden. Avrupa filmleri iyi ki var

Çocukların zehirlendiği sahne en vurucu sahneydi. İçim daraldı... daraldı.... Ayrıca bazı kişilerin intihar sahnelerinde yönetmen görüntü vermezken bazılarında direkt gösteriyor. Bundaki amaç hakkında kendimce birkaç fikir yürüttüm ama emin değilim. Yönetmene sormak isterdim bunu...
J

@josephwhite

7 yıl önce

8.3 / 10

Gözleri görmeyen fedailer - Haşhaşiler - ismi gerekmeyen liderimiz - körü körüne bağlılık - halk gözünden şeytanın nasıl melek olabileceği ve halkının geleceğini mahveden bir adamın kendisine gelebilecek en ufak bir alçaltmaya dayanamayıp intiharı... Görsel olarak Hitler devrinin sonu ve harika oyunculuklar...

@camerman

8 yıl önce

8.2 / 10

2.Dünya Savaşı filmlerine ilgisi olan ve Artık Yahudilerden gına geldi diyenler için bulunmaz bir film.Savaşın mağlubiyetinin bir ulus ve kişiler üzerindeki psikolojik etkisi çok iyi anlatılmış.Diyalogların ve sahnelerin reel sinema anlayışına bu kadar yakın olması takdir edilesi bir durum.Oyuncuların performansı gayet iyi olup Hitler'i yeterince tanıyabilme imkanını da bulduk bu filmde.
E

@eacarlioglu

8 yıl önce

10 / 10

birden cok izlettigine gore ve 2004'ten bu yana 10 sene boyunca ayni duygulari ve sanki bilmiyormusum gibi izletiyorsa eger ki bir film. bir soz soylenir mi ? oyunculugun cok iyi oldugunu soylemek bile ben film-sever adama dusmez. yine bi 10 sene gecsin babadan ogula verilebilecek en onemli tavsiyelerden bir tanesi olan bir filmdir. izleyin, izlettirin. paylasin cocugunuzla, dostunuzla....

@bscglclk

9 yıl önce

8.4 / 10

Afişini her gördüğümde aklıma Çetin Tekindor'u getiren filmdir. Gerçek bi savaş ve katliam filmidir. Nazilerin iğrençliğini gözler önüne seren bi filmdir. Herkes her filmi anlayamaz.

yanlış hatırlamıyorsam bu filmdeydi , kadının çocuklarının agzına kapsül koyduğu sahneyi ömür boyu unutamazsınız.

@beniuyurkencek

9 yıl önce

Yenilginin kaçınılmaz oluğunu anlayan Hitler'in komutanlarına yaptığı süperteşem konuşma sahnesi unutulmaz.

@yakamoz29

9 yıl önce

8.9 / 10

Evet, Nazilerin azınlık halklar üzerinde gördüğümüz caniliğin dışında milli idealleri ve bunları gerçekleştime ihtiarasında kendi halkına verdiği zararı anlatan bir psikolojik-savaş filmi. Bunca zamana kadar yapılan her 2.dünya savaşı fimlerinden üstün, dramatik ve gerçekci anlatımıyla tarafsız, yargısız, tarihi vak'alardan ve sebeblerden uzak, savaşı çıkaran halkın kendi üzerinde yaratdığı psikolojik te'siri ve meşakkatlerinin oluşturduğu efkarı anlatan bir başyapıt.
B

@batanga

9 yıl önce

ikinci dünya savaşı tarihini bilmeden sallamamak lazım. filmde alman savaş makinasının övüldüğünü görenler var aramızda. ben daha çok çaresizlik ve tükenmişlik gördüm övgüden çok. dünyayı titreten adamın yer altında kısılıp kalmasını gördüm. ki hitler in son zamanları geçridiği hastalık yüzünden şuursuz geçmiştir. kafayı yemiştir yani.

@vfv

9 yıl önce

Nazilerle ilgili yapılmış belki de bir çok film izledik. Sinema sektörünün ilgisini çekiyorlar. Onlarla ilgili Korku filmleri yapıldı fantastik filmler yapıldı Bazen Hitlerden nefret ettik belkide bazen sempati duyduk. Bu film Hitler Almanyasına yoğunlaşmaktan ziyade Bazı yorumlarda belirtildiği gibi Hitlerin Son zamanlardaki psikolojin konu alıyor. Filmin İşleyişi Hitlere sanki sempati oluşturma niyetinde. Hitler nasıl bir insandır bilemem ama insanları katleden bir insanın iyi olduğunu düşünmüyorum. O yüzden bu filmin bu tavrını sevmedim. Belki de bu yüzden filme bir şekilde ısınamadım. Çok ödüllü bir film mutlaka güzeldir ben bu filme kötü desem de bu filmin güzel olduğu gerçeğini değiştiremem fakat ben bu filmi beğenmedim. ''Savaş kaybediliyorsa halkında kaybedilmesinin hiçbir önemi yoktur. Alman halkının hayatını en ilkel şartlarda sürdürmesi için çaba sarf etmenin ne anlamı olabilir. Yaşama
... Devamı
Nazilerle ilgili yapılmış belki de bir çok film izledik. Sinema sektörünün ilgisini çekiyorlar. Onlarla ilgili Korku filmleri yapıldı fantastik filmler yapıldı Bazen Hitlerden nefret ettik belkide bazen sempati duyduk. Bu film Hitler Almanyasına yoğunlaşmaktan ziyade Bazı yorumlarda belirtildiği gibi Hitlerin Son zamanlardaki psikolojin konu alıyor. Filmin İşleyişi Hitlere sanki sempati oluşturma niyetinde. Hitler nasıl bir insandır bilemem ama insanları katleden bir insanın iyi olduğunu düşünmüyorum. O yüzden bu filmin bu tavrını sevmedim. Belki de bu yüzden filme bir şekilde ısınamadım. Çok ödüllü bir film mutlaka güzeldir ben bu filme kötü desem de bu filmin güzel olduğu gerçeğini değiştiremem fakat ben bu filmi beğenmedim. ''Savaş kaybediliyorsa halkında kaybedilmesinin hiçbir önemi yoktur. Alman halkının hayatını en ilkel şartlarda sürdürmesi için çaba sarf etmenin ne anlamı olabilir. Yaşamasınlar daha iyi. En iyi her şeyi kendimiz yok edelim. Halk zayıf olduğunu gösterdi ve zayıf olanın yok olması doğanın en temel kanunudur. Bu savaştan arta kalan değersiz olandır.Çünkü ne yazık ki iyi olanların hepsi yok oldular.''
X

@xxx

10 yıl önce

9.1 / 10

ikinci dünya savaşına farklı bir açıdan bakmasını çok beğendim. gerçek bir hikayeden güzel bir film çıkarılmış.
SPOILER

Çöküş filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çöküş filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çöküş filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL