Esaretin Bedeli

(1994)

The Shawshank Redemption

Film 2 Saat 22 Dk. Dram ABD 10 Mart 1995

8.5

1,768 OY
PUAN VER
5

IMDb: 9.3 (2.372.917 OY)

KONUSU
Genç ve başarılı bir banker olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. İşkence, tecavüz, dayak dahil her türlü kötü koşulun hüküm sürdüğü hapishane koşullarında, Andy’nin hayata bağlı ve her daim iyi bir şey ... Devamı
Genç ve başarılı bir banker olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. İşkence, tecavüz, dayak dahil her türlü kötü koşulun hüküm sürdüğü hapishane koşullarında, Andy’nin hayata bağlı ve her daim iyi bir şeyler bulma çabası içindeki hali, çevresindeki herkesi çok etkileyecektir. Bir süre sonra parmaklıkların arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine bütün mahkumları inandırır. Bu mahkumlardan biri olan Red ve Andy, unutulmaz bir dostluk kurarak hapishaneyi bambaşka bir yer haline getirirler. Stephen King’in korku türü haricindeki ender romanlarından birinin uyarlaması olan film, gösterime çıktığı yılda inanılmaz bir başarı elde etmiş ve gişe rekorları kırmıştı.
Tim Robbins

Andy Dufresne

Morgan Freeman

Ellis Boyd...

Bob Gunton

Warden Sam...

Clancy Brown

Captain By...

Mark Rolston

Bogs Diamond

James Whitmore

Brooks Hatlen

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yagmurkulekci

2 ay önce

10 / 10

Imdb puanı en yüksek olan film hakkında ne söylersem söyleyeyim bir şey ifade etmeyecektir belki de. Gerek oyunculuklar, gerek hikaye çok iyiydi. Uzun filmlere dayanamayan birisi olarak 2.5 saatin geçtiğinin bile farkına varmamışım. Çok geç izlediğim için kendime kızıyorum bu yüzden. O kadar film arasında 1. Olmalı mıydı tartışılır fakat izleyen herkesin içine işleyen bir yapısı olduğunu göz önünde bulundurursak yüzde güzel bir tebessüm bırakıyor. Filmde geçen Unutma Red, umut iyi bir şeydir. Belki de en iyisi ve iyi şeyler asla ölmez. repliği direkt filmi özetlese de Hızlı yaşamak mı, hızlı ölmek mi? sorusunu da insana sordurtuyor. Filmle ilgili birçok ayrıntı olduğu için tek tek bahsetmem imkansız, o yüzden minik bir spoiler vererek bitiriyorum. 9/10
Kurtuluş, İncil’in içindedir.
M

@mervenur94

7 ay önce

8.7 / 10

Çok güzel bir film. Herkese öneririm.

@tiamath

7 ay önce

9 / 10

Bu filmle ilgili söylenecek çok fazla şey var ve çok şey de söylendi. Gerçekten hikayesi, kurgusu, oyunculuklarıyla oldukça başarılı bir film. Ama herkesin kafasındaki soru işaretinde olduğu gibi gerçekten imdb birinciliğini hak ediyormu? tartışılır (bence hayır). En sevdiğim sahne ise "kurtuluşun içinde yatıyor" diyerek incilin verildiği sahnedir.

@erdemtekin

10 ay önce

Gişe filminden ötesidir. Bu "filmdir".
K

@krok41

10 ay önce

10 / 10

Üniversite sınavına girecek olan gençlerin sınavdan önce kesinlikle izlemeleri gereken bir film.Asla umutlarını yitirmemelerini ve hedeflerinden vazgeçmemelerini anlayacakları çok iyi bir film.
F

@fatiherol

1 yıl önce

8.1 / 10

Abi geçin ya bu filmin en iyi film olması imkansız tamam çok iyi filmde IMDb 1 de bu film böyle bı balon olamaz

@ogretmenadam

1 yıl önce

10 / 10

Ustaca yazılmış bir senaryo. Mükemmel oyunculuklar ve harika bir film. Hayatın içinde olma olasılığı yüksek olan senaryolara her daim hayran kalmışımdır. Öyle uçan, sıçrayan, yüzükler içinden çıkan, saçma sapan hayal ürünleri yerine bana böyle hayatta olabilecek muhteşem senaryolar ile gelen filmleri her daim takdire şayan buluyorum.

@socratessagan

1 yıl önce

8.5 / 10

izlerken kendimi kaybettiğim ama bir yandan da (herkes izlemiştir diye söylüyorum) bazı mantık hatalarını (!) görmezden geldiğim filmdir.

@ravenna

1 yıl önce

10 / 10

Her anına mest oldum.Bazı filmler geç izlenmemeli.Çok geç farkına varmış olmanın hüznü içimde.Bir yanda da güze bir hediye almış gibi mutluyum.Andy ve Red’e sonsuz teşekkürler: )
N

@nuryeniceri2005

1 yıl önce

10 / 10

Sadece çok iyiydi. Genelde durağan filmleri (yani yavaş ilerleyen filmleri) pek sevmem ama bu.. çok iyiydi cidden.
O

@oguzkesim

1 yıl önce

10 / 10

Bence güzel bir film ilk sırada olmayı hakediyor, haketmiyor tartışılır ama herkesin izlemesi gereken bir film.Ayrıca Morgan Freemanın filmdeki etkisi çok çok büyük.

@warriorpoet

2 yıl önce

9 / 10

Unutma Red, umut iyi bir şeydir, belki de en iyisi. Ve iyi şeyler asla ölmez.

@iamgzde

2 yıl önce

IMDB’yi umursayanlar içinde bir numara gelebilecek, film kültürüne aşina olanların zaten bu gibi bir kritere bakmayacağını gösterecek bir nitelikte, benim gibilerin naçizane yorumuna gerek duymayacak kalitede bir başyapıttır.

@dmlabrb

2 yıl önce

IMDB listesine göre gelmiş geçmiş en iyi film ünvanını elinde tutan baş yapıt.

@berkkk

2 yıl önce

izlenmesi gereken filmlerin en başı olarak gösterilen film. aslında o kadar iyi değil ama film hiç sıkmadan izlettiriyor kendisini. belki de o yüzden.
SPOILER

Esaretin Bedeli filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Esaretin Bedeli filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Esaretin Bedeli filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL