Esaretin Bedeli

(1994)

The Shawshank Redemption

Film 2 Saat 22 Dk. Dram ABD 10 Mart 1995

8.5

1,958 OY
PUAN VER
5

Imdb: 9.3 (2.916.263 OY)

KONUSU
Genç ve başarılı bir banker olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. İşkence, tecavüz, dayak dahil her türlü kötü koşulun hüküm sürdüğü hapishane koşullarında, Andy’nin hayata bağlı ve her daim iyi bir şey ... Devamı
Genç ve başarılı bir banker olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. İşkence, tecavüz, dayak dahil her türlü kötü koşulun hüküm sürdüğü hapishane koşullarında, Andy’nin hayata bağlı ve her daim iyi bir şeyler bulma çabası içindeki hali, çevresindeki herkesi çok etkileyecektir. Bir süre sonra parmaklıkların arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine bütün mahkumları inandırır. Bu mahkumlardan biri olan Red ve Andy, unutulmaz bir dostluk kurarak hapishaneyi bambaşka bir yer haline getirirler. Stephen King’in korku türü haricindeki ender romanlarından birinin uyarlaması olan film, gösterime çıktığı yılda inanılmaz bir başarı elde etmiş ve gişe rekorları kırmıştı.
Tim Robbins

Andy Dufresne

Morgan Freeman

Ellis Boyd...

Bob Gunton

Warden Norton

Clancy Brown

Captain By...

James Whitmore

Brooks Hatlen

Mark Rolston

Bogs Diamond

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@the_olusum

3 ay önce

9.1 / 10

" Umut iyi bir şeydir ve iyi şeyler asla ölmez "

Her 5 yılda 1 izlerim, yeni nesillere de izlettiririm ;)
M

@marvel_of_rivia

4 ay önce

10 / 10

Tüm dünya vazgeç dediğinde, umut fısıldar: bir kez daha dene.

@gomeisa

10 ay önce

İnanılmaz bir başyapıttır.

@serifayaz

1 yıl önce

Film'e klişe diye eleştiren arkadaşlara birkaç sözüm olacak.Film 1994 yapımı ve kendi dönemi ve 94'ten geriye dönük amerikan sinema tarihine bakarsak yaklaşık 50-60 yıllık bir sinema sektörüne sahip.Yani 94 e kadar olan sinema tarihinde yapılmış filmler içerisinde benzer senaryoya ait film yok denecek kadar az.Genelde western filmler yapıldı.Bu sebeple bu film büyük sükse yaptı zamanında.2000'den sonra sayısız benzer senaryoya sahip filmler oldu tabiki,duruma o açıdan bakarsanız tabiki klişe dersiniz.Ayrıca benzer filmlerin hiçbirinde bu filmdeki hazzı alamazsınız gerek oyunculuklarla gerek basit gibi görünen konunun mükemmel işlenişi açısından.Mesele budur. Bana göre harikulade bir film.

@kbrcktlbs

1 yıl önce

8.5 / 10

Sinema aşığı her insanın izlemesi gereken bir başyapıt. 8.5/10
B

@bevee

2 yıl önce

8 / 10

Son dakikaları hariç durağan bir yapısı var. Çekim kalitesi orta düzeyde fakat senaryo ilerleyişi tatmin edici. Kült bir yapım izlemenizi tavsiye ederim

@betelgeuze

2 yıl önce

10 / 10

Umut, azim ve inancın gücünü görüyoruz. Tim Robbins ve Morgan Freeman'ın muhteşem performansları ile defelarca izlediğim bir başyapıt.

@yusufozsynn

2 yıl önce

10 / 10

Zorluklara ve haksızlıklara karşı pes etmemeyi hayat felsefesi edinmiş her insanın izlemesi gereken harika bir film.

@bedribera

3 yıl önce

9.4 / 10

İyi film. Gerçekten iyi film. Bu film de 3-5 kez izlediğim filmler arasında. En sevdiğim özelliği izlerken yormaması ve keyifle izlenmesi.
E

@emrhean

3 yıl önce

10 / 10

Bazı filmler vardır. Bitirdikten sonra biraz sessiz beklersin. Sonra bitti diye biraz buruk olursun ama izlediğin şeyin etkisiyle gülümsersin. Sonra da benzer filmler aramaya koyulursun. Üzgünüm, başyapıtlar bir tane olur!

@yagmurkulekci

3 yıl önce

10 / 10

Imdb puanı en yüksek olan film hakkında ne söylersem söyleyeyim bir şey ifade etmeyecektir belki de. Gerek oyunculuklar, gerek hikaye çok iyiydi. Uzun filmlere dayanamayan birisi olarak 2.5 saatin geçtiğinin bile farkına varmamışım. Çok geç izlediğim için kendime kızıyorum bu yüzden. O kadar film arasında 1. Olmalı mıydı tartışılır fakat izleyen herkesin içine işleyen bir yapısı olduğunu göz önünde bulundurursak yüzde güzel bir tebessüm bırakıyor. Filmde geçen Unutma Red, umut iyi bir şeydir. Belki de en iyisi ve iyi şeyler asla ölmez. repliği direkt filmi özetlese de Hızlı yaşamak mı, hızlı ölmek mi? sorusunu da insana sordurtuyor. Filmle ilgili birçok ayrıntı olduğu için tek tek bahsetmem imkansız, o yüzden minik bir spoiler vererek bitiriyorum. 9/10
Kurtuluş, İncil’in içindedir.
M

@mervenur94

4 yıl önce

8.7 / 10

Çok güzel bir film. Herkese öneririm.

@tiamath

4 yıl önce

9 / 10

Bu filmle ilgili söylenecek çok fazla şey var ve çok şey de söylendi. Gerçekten hikayesi, kurgusu, oyunculuklarıyla oldukça başarılı bir film. Ama herkesin kafasındaki soru işaretinde olduğu gibi gerçekten imdb birinciliğini hak ediyormu? tartışılır (bence hayır). En sevdiğim sahne ise "kurtuluşun içinde yatıyor" diyerek incilin verildiği sahnedir.

@erdemtekin

4 yıl önce

Gişe filminden ötesidir. Bu "filmdir".
K

@krok41

4 yıl önce

10 / 10

Üniversite sınavına girecek olan gençlerin sınavdan önce kesinlikle izlemeleri gereken bir film.Asla umutlarını yitirmemelerini ve hedeflerinden vazgeçmemelerini anlayacakları çok iyi bir film.
SPOILER

Esaretin Bedeli filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Esaretin Bedeli filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Esaretin Bedeli filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL