8.1

391 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (544.497 OY)

KONUSU
1962 yılında geçen film; kölelik karşıtı eyaletleri, kölelik taraftarlarından ayıran Mason-Dixon hattı boyunca yapılan bir yolculuktaki gerçek dostluk hikayesini konu alıyor. Mortensen, İtalyan asıllı bir korumayı canlandırıyor. Bu karakter, Ali’nin canlandırdığı dünyaca ünlü piyanistin Manhattan’da ... Devamı
1962 yılında geçen film; kölelik karşıtı eyaletleri, kölelik taraftarlarından ayıran Mason-Dixon hattı boyunca yapılan bir yolculuktaki gerçek dostluk hikayesini konu alıyor. Mortensen, İtalyan asıllı bir korumayı canlandırıyor. Bu karakter, Ali’nin canlandırdığı dünyaca ünlü piyanistin Manhattan’dan güney eyaletlere olan yolculuğunda fedailiğini ve şoförlüğünü üstlenir. Yolculukları boyunca ırkçılıkla, tehlikeyle - ve beklenmedik dostluk ve mizahla - yüzleşirler, hayatta kalmak ve gelişmek için farklılıkları bir kenara koymak zorundadırlar.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kbrcktlbs

5 ay önce

8.2 / 10

Karnım acıktı

@retaab

9 ay önce

8.3 / 10

Mektup yazmaya teşvik eden bir film olarak aklımda yer aldı

@coreality

2 yıl önce

8 / 10

İç ısıtan, sıcak ve samimi duygular uyandıran ve bunu da tadında bırakarak yapan izlenilesi bir yolculuk filmi.

@slhyelboga

2 yıl önce

"Dünya, ilk adımı atmaktan korkan yalnız insanlarla dolu."

@comeche

2 yıl önce

"İzleyenin ağzında güzel bir tat bırakıyor. Ne çok şekerli ne de çok acı , ekşi-tatlı bir tad. Viggo Mortensen ve Mahershala Ali'nin oyunculukları şahane olduğu kadar görsellik, müzik ve replikler de oldukça iyi." noktasına kadar katılıyorum. Ayrıca son piyano sahnesi - chopin şık olmuş..

@wolfgang33

2 yıl önce

sadık bir arkadaşla güzel bir yolculuk
G

@gwaihir0

2 yıl önce

8 / 10

Filmi şimdi izleme fırsatı buldum ve gayet de güzel bir film. 60’lı yılların atmosferini oldukça güzel anlatmış. Aragorn reisi seviyoruz ayrıca böyle yapımlarda görmeyi.

@ezgi124

3 yıl önce

8.8 / 10

çok güzeldi yaa.. bol bol güldüm ve çok duygulandımm

@caliskanaylin7

3 yıl önce

7.5 / 10

Filmde genel olarak sevdiğim nokta ırkçılığı duygu selleri yapmadan asilce anlatması ve eleştirmesiydi

@muhammed_b

3 yıl önce

Yine Hollywood ve yine kendilerini dönemin ırkçılığı üzerinden eleştiriyor. Ama bunu diğer filmlerdeki gibi yüksek ajitasyonla değil daha naif bir şekilde yapmış. Yol filmi üzerinden yapması ayrı bir farklılık katmış. Başrol Mahershala Ali’nin rolde tam ezilen bir siyahi olmaması karaktere ve hikayeye odaklanmamızı yardım ediyor. Ali rolde siyahilerin genetiğine işlenen ezilmişliği padişah standartlarında hayat sürerek o tarihsel ırkçılığın vücut bulmuş halini yansıtmakta. Kibir, şatafat, müziğin getirdiği yüksek konum, duruş ve konuşma tarzı ilk başta antipatik geliyor. Tony Lip’le kurduğu ilişki ırkçılığa karşı koyduğu tavır Don Shirley rolündeki Ali’yi sevmemize yol açıyor. Viggo Mortensen’i izlediğim ilk bitirim rolüydü; fakir, ırkçı ve ailesine bakmak yükümlü bi rolde karşımıza çıkıyor. Film boyunca ikili birbirinden çok şey öğrenecek. Viggo, Ali’ye kendi siyahiliği hakkında da bir takım sorular sorararak Ali’nin zihinsel dengesizl
... Devamı
Yine Hollywood ve yine kendilerini dönemin ırkçılığı üzerinden eleştiriyor. Ama bunu diğer filmlerdeki gibi yüksek ajitasyonla değil daha naif bir şekilde yapmış. Yol filmi üzerinden yapması ayrı bir farklılık katmış. Başrol Mahershala Ali’nin rolde tam ezilen bir siyahi olmaması karaktere ve hikayeye odaklanmamızı yardım ediyor. Ali rolde siyahilerin genetiğine işlenen ezilmişliği padişah standartlarında hayat sürerek o tarihsel ırkçılığın vücut bulmuş halini yansıtmakta. Kibir, şatafat, müziğin getirdiği yüksek konum, duruş ve konuşma tarzı ilk başta antipatik geliyor. Tony Lip’le kurduğu ilişki ırkçılığa karşı koyduğu tavır Don Shirley rolündeki Ali’yi sevmemize yol açıyor. Viggo Mortensen’i izlediğim ilk bitirim rolüydü; fakir, ırkçı ve ailesine bakmak yükümlü bi rolde karşımıza çıkıyor. Film boyunca ikili birbirinden çok şey öğrenecek. Viggo, Ali’ye kendi siyahiliği hakkında da bir takım sorular sorararak Ali’nin zihinsel dengesizlik yaşamasına sağlamak isterken Don Shirley cevabı karakterin apaçık görünmesine yol açıyor. Aslında film boyunca bu izleyici tarafından yorumlanabilir.

@filmist

3 yıl önce

7.8 / 10

Irkçılığın had safha da olduğu dönemde birbirlerine tamamen zıt olan Shirley ve Tony’nin yol hikayesi.
Maddi manevi farklılık, ırkçılık, dostluk, vs. gibi birden fazla konuyu ele alıp sıkmadan bunaltmadan izleyiciye aktarmak tek kelime ile başarıdır.Senaryosu kurgusu görsel açıdan güzellikleriyle tam bir dönem filmi.Açıkça söylemeliyim bu kadar kaliteli kendine bağlayan bir film beklemiyordum.
Güzel bir yapım.

@satanfactor

3 yıl önce

"Dahi olmak yeterli değil. İnsanların kalbini değiştirmek cesaret ister." Birçok kişiye ilham kaynağı olacak bir film. Önyargıları, kalıplaşmış düşünceleri, öfkeyi, nefreti değiştirebilmek kolay değildir fakat cesaretiniz varsa bu hepsinden daha önemlidir.

@ozgeolmez

3 yıl önce

8 / 10

Intouchables’a benziyordu, çok tatlı, görselliği ve müzikleri muhteşem içinizi ısıtacak bir film :’)

@kuzgunadam

3 yıl önce

7.3 / 10

konu olarak American History X ve Intouchables’ı andıran noktalar olsa da onların seviyesine maalesef çıkamamış bir film. Müzikleri beğendim. Bazı sahneler çok zorlama geldi diyebilirim genel olarak iyi denilebilecek bir film ama abartmaya da gerek yok. Bu arada
Freaks and Geeks’de gençliğini izlediğim Linda Cardellini’yi 20 sene sonra ikinci kez izlemek hoştu.

@mecnun_cgs

3 yıl önce

Hayatımda izlediğim en iyi yol filmi.
SPOILER

Yeşil Rehber filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Yeşil Rehber filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Yeşil Rehber filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL