Zoraki Kral Yorumları

Zoraki Kral filmi detayları

F

@frozenyogurt

12 yıl önce

sıkıcı değil bir şekilde akıyor ancak fazla abartılmış bir film olduğunu düşünüyorum.
D

@derizkimalbu

12 yıl önce

türkiye versiyonu için bknz: Devlet Bahçeli

@vitall

12 yıl önce

9 / 10

Her insanın bir dosta ihtiyacı olduğu bir gerçek.Bu durum toplumdan izole olmuş bir prenste olsanız değişmiyor.Prens en büyük kusuru olan kekemeliğiyle başa çıkmaya çalışırken,aslından en çok ihtiyacı olan şeye kavuşuyor,yani bir arkadaşa,ona inanacak birine.Film Prens ve terapisti üzerine kurulu olduğundan,kraliyet ailesinden bahsetmesine rağmen resmi bir havada değil,daha içten ilerliyor.Colin Firth sonunda kendi için uygun rolü bulmuş.Adamın havasında asalet zaten var.Rolde "cuk" oturmuş üstüne.Kostümler,mekanlar,yönetmenlik,oyunculuklar çok iyi yani her anlamda kaliteli bir film var karşınızda.Benim gibi Pride&Prejudice hayranları için ufak bir not;filmde yıllar sonra Colin Firth ve Jennifer Ehle ufacıkta olsa bi sahneyi paylaşıyolar.Bu kareyi gördüğüm için bile filmi çok beğenmiş olabilirim :p
B

@basak

13 yıl önce

10 / 10

Daha yeni izledim..Black swan ve inceptiondan sonra bu filmin oskarı kesinlikle hakettiğini düşünüyorum. Tarihi dönem filmi olarak o dönem çok iyi yansıtılmış. İzlerken sıkılmadan, keyif alarak izledim. Bir kere boşroldeki kaliteli iki oyuncu performanslarıyla anlatılamayacak derecede iyiydi..Colin Firth’ün kekeme rolü mükemmeldi. En iyi erkek oyuncu ödülünü sadece Colin Firth’ün hakettiğini düşünüyorum. Herhalde sadece ben inception filmi ile ilgili farklı düşünüyorum. evet inceptionu anlamak için bir çok kez izlemek gerek senaryosu iyi ama öle aman aman abartılı bir film değildi kesinlikle.. Belki en iyi orjinal senaryo oscar’ını alabilirdi ama en iyi erkek oyuncu ödülünü asla..kim alıcaktı dicaprio mu ahah..

@ecezkc

13 yıl önce

9 / 10

Daha yeni izleyebildim. Şimdi oscara aday filmleri düşünüyorum,oscara değer veren insanları düşünüyorum bu zamana kadar hangi filmlerin oscar aldığını düşünüyorum cevabı zaten kendi kendine çıkıyor. Evet güzel film ama ben bu filmi asla unutmam bir daha olsa yine izlerim diyemem. Oyunculuklar harika,ana tema güzel ama oscarda ödülleri toplayıp cumhurbaşkanının bile yorum yapacağı bir film değil bence. Oscarı hangi film mi almalıydı diy e düşünüyorum beniim izleyipte çok beğendiğim filmler çok ama bir tane bile oscar alamamışlar. O yüzden bence tartışmayada gerek yok dağıtılan ödülleri oscar alamayan bir çok yapıt sinema öğrencilerine ders olarak anlatılıyor. İyi film o kadar... Not:charlie chaplin ülkesinden sınır dışı edildikten yıllar sonra onur ödülüne layık görüldü ama şuanda adına,sinemasına yüzlerce kitap,film,belgeseller yapılıp dersler anlatılıyor. Oscar ödüllerini ciddiye alanlar birazda bu tarafından düşünsün bence...
M

@mrsdarcy

13 yıl önce

9.9 / 10

Bu filme herşeyden önce ,filmde de bahsedildiği gibi, 'konuşması gereken ama konuşamayan' bir adamın hikayesi olarak bakılmalı.Zaten hikayeyle birlikte olayın kurgusu ,oyunculuklar filmi alıp götürüyor ki gerçek bir hikayeye dayandırılmış olması da seyirciyi bir şekilde filme karşı canlı tutuyor.Colin Firth gerçekten iyi bir oyunculuk çıkarmış.Gerçekten güzel bir film.

@lowen

14 yıl önce

7.9 / 10

Tarih yapraklarında gezinmeyi seven biri olarak,izlerken çok keyif aldığımı söyleyebilirim..Colin Firth,Oscar'da ödülü alması garanti olan neredeyse tek kişiydi,gerçekten sonuna kadar hakettiğini söyleyebiliriz...Geoofrey Rush ise,izlerken daha iyisi olamazdı dedirtiyor..1920 ve 1930'ların İngilteresi atmosferi,dekoru ve kostümleriyle çok iyi yansıtılmış..Tarihi filmlerinin en belirgin özelliği olmalıdır;yansıttığı tarihi,dönemi izleyiciye çok iyi aktarmalı ve yaşatmalıdır,The King's Speech bunu çok iyi yakalamış..Filmi izlerken aklıma Can Dündar'ın 'Mustafa' filmi geldi,iki filmin ortak özelliği tarihi kahramanlarının,insani yönlerine yönelmesi ve onları da birer insan gibi görebilmemizi sağlamak..Evet Kral George bir ülkeye hükmediyordu ama onun da zaafları vardı,hatta bir Kral için olabilecek en kötü zaaflardan biri..Dönemin krallarını,diktatörlerini izlerken kendinizi bir an kralın yerine koyun ve çaresizliğini hissedin..
C

@cmlnm

14 yıl önce

9 / 10

İçinde kekeme bir kralın başrol oynadığı bir film hatırlamıyorum. Filmin sıradan olduğuna katılmıyorum, çünkü krallar bu filmde kendi gölgelerinden korkmamayı öğreniyor.

@raphalleon

14 yıl önce

8.5 / 10

Oskar adaylarının içinde en güçlü adaydı ve hakettiğini aldığını düşünüyorum. Filmi ilk izlediğimde yanımdaki kardeşime "bak bu film oscar'a aday olur" demiştim ve 2 hafta geçti geçmedi aday oldu. Colin Firth , Geoffrey Rush ve Helena Carter rollerinin haklarını son derece güzel vermişler. Özellikle Colin Firth'in performansı o kadar iyi ki adamı gerçekten kekeme zannedecektik. 10/9

@okan_adam

14 yıl önce

5 / 10

Film idare eder derecede, normal bir film.İzlenebilir de,sıkılınıp bana ne ya bu aptal İngilizlerin saçma sapan takıntılarından deyip kapatılabilir de. Hiçbir orjinalliği olmayan en başından sonu görülen, tümüyle İngiliz soğukluğunda oyunculuklarla bezenmiş bir film.

En iyi orjinal senaryo oscar'ı kesinlikle Inception'ın olmalıydı(milyonlarca şey düşünülmüş, herşey birbiri ile bağlantılı, filmdefalarca izleniliyor tam olarak yorumlamak için),hadi olmadı diyelim Black Swan almalıydı bu sefer de oscar'ı(izleyenler bilir niye böyle düşündüğümü). Bu iki mükemmel senaryo kurgusunun arasında "Kekemedir,..., çalışır,...,güzel bir radyo konuşması yapar." nasıl olur da bu oscar'ı alır? Ayrıca bunu da yazmıyor adamlar, zaten gerçek hayat.

En iyi film oscar'ı da sadece bu yılı değil matrix den beri tüm yılları hesaba katsalar açık ara Inception'ın olmalı idi.

Ayarlı işler bunlaar.

Social Network'e de saydıracağım daha da burası yeri değil :)
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL