Hal ve Gidiş Sıfır Yorumları

Hal ve Gidiş Sıfır filmi detayları

A

@aytug_kutuk

1 ay önce

6.7 / 10

Sadece Fransa'da değil tüm dünyada yayılmış bir film olarak kesinlikle konusu filmi bu denli büyük kılmıştır.
Döneminde pek çocuk temalı filmler bulunmaması kendini bir adım ileri atıyor ama şöyle de bir mesele var asıl tema çocuk değil ; anarşizm insanın özünde var , bakın çocuklarda bile durum böyle denmiş ve doğru. Okul çağımızda yapmak isteyip de yapamadığımız çoğu şeyi bu çocuklar yaptı.
Filmdeki hikaye ve olay örgüsü kötüydü , cidden iyi oyunculuk sergileyenler de vardı kötü olanlar da vardı.
Bazı yerlerde sırf politik propaganda yapmak için zorlama sahneler vardı onlar hoşuma gitmedi , her otorite zalim bir figür olarak gösterilmiş.
Çok kaliteli espriler komik sahnelerde vardı mesela çocuğun fasulye anaya takılması gibi , vay p*ç diyip güldüm yüz yıl düşünsem aklıma gelmez.
Çerezlik izlenir vaktin değerliyse izleme

@volkk

5 ay önce

1.1 / 10

Zaman kaybı. Film 44 dakika ama bana 5 saat gibi geldi. Senaryo, kurgu ve oyunculuk olmadığı için sanırm.

@cruachan

1 yıl önce

7.7 / 10

1933e göre gayet iyi hatta günümüzdeki çoğu filmden çok daha iyi, o dönemde böyle konuları işlemek cesaret işi olsa gerek şimdiki çoğu yönetmenin bile cesaret edemeyeceği bir şey bence bu, film insanlık eskiden dahamı özgürdü diyede sorgulatmadı değil, anarşizm temalı düzen ve sistem eleştirisi olan filmleri seviyorum ve her zaman ayrı yeri oluyor bende, yönetmenin diğer filmlerini bilmiyorum onlarada göz atacağım keşke daha fazla yaşasaymış ve üretmeye devam etseymiş.

@benkendimveben

10 yıl önce

jean vigonun daha 30 olmadan çektiği harikulde filmlerinden sadece birisi. vigo çocukluk yıllarından aklında kalanları " ben bunu bir film çeksem nasıl olur " diyerek çekmiş olmalı .. araya ise siyasi küçük taşlamalar ( özellikle de okul müdürü ve tören günü okulu ziyaret eden askeri elbiseli vali )barındırması zaten filmin uzun süre yasaklnamış olmasının bir sebebi olmalı !

film öylesine etkili olmuş ki en açık esinlenmeyi önce kendisinden 26 yıl sonratruffaut, 35 sene sonra ingiliz yönetmen :lindsay anderson:if....ile daha sonra da türk sinemasının en geniş ve kaliteli oyuncu kadrosu ile :hababam sınıfıfilmleri..

vigo nun açtığı yol öyle güzel bir yol ki adama boşuna avangarde sinemacı denmemiş daha 30 olmadan .. biraz daha yaşayasaydı neler olurdu merak etmemek mümkün mü sizce de ?

@sebo

10 yıl önce

Bazı açılardan önemli olmasına rağmen izlerken hiç zevk alamadım.

@gundula

11 yıl önce

Çocukların otoriteye/okula/eğitim sistemine/yetişkinlerekarşı kanlı başkaldırısı... "Anarşik" film...
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL