Hal ve Gidiş Sıfır

(1933)

Zero de Conduite a.k.a Zéro de conduite: Jeunes diables au collège

Kısa Film 44 Dk. Kısa Film, Dram Fransa

7.4

48 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (8.917 OY)

KONUSU
Jean Vigo, kısa hayatına karşın sinema tarihinde bir efsane haline gelmiştir. Yapıtlarındaki şiirsel duygusallık, film eleştirmenlerine "Vigo 29 yaşında ölmeseydi sinema şimdi nerede olurdu?" sorusunu sordurmaktadır. Vigo’nun başyapıtı Hal ve Gidiş Sıfır, film sanatına yapılmış en büyük katkılardan ... Devamı
Jean Vigo, kısa hayatına karşın sinema tarihinde bir efsane haline gelmiştir. Yapıtlarındaki şiirsel duygusallık, film eleştirmenlerine "Vigo 29 yaşında ölmeseydi sinema şimdi nerede olurdu?" sorusunu sordurmaktadır. Vigo’nun başyapıtı Hal ve Gidiş Sıfır, film sanatına yapılmış en büyük katkılardan biridir. Film, Fransız eğitim sistemine saldırdığı gerekçesiyle sansürün hışmına uğramış ve ancak 1945 yılında gösterime girebilmişti. Vigo’nun anarşik geçmişi bu filmde oldukça belirgin olarak ortaya çıkar. Çocukların otoriteye karşı gösterdikleri tepkiyi anlatan film, şiirsel gerçekçilikle gerçeküstü alegoriyi harmanlamaktadır.
Jean Dasté

Supervisor...

Robert le Flon

Supervisor...

Du Verron

General Su...

 Delphin

Principal ...

Léon Larive

Profesör

Madame Émile

Mother Har...

Raphaël Diligent

Firefighter

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
A

@aytug_kutuk

6 ay önce

6.7 / 10

Sadece Fransa'da değil tüm dünyada yayılmış bir film olarak kesinlikle konusu filmi bu denli büyük kılmıştır.
Döneminde pek çocuk temalı filmler bulunmaması kendini bir adım ileri atıyor ama şöyle de bir mesele var asıl tema çocuk değil ; anarşizm insanın özünde var , bakın çocuklarda bile durum böyle denmiş ve doğru. Okul çağımızda yapmak isteyip de yapamadığımız çoğu şeyi bu çocuklar yaptı.
Filmdeki hikaye ve olay örgüsü kötüydü , cidden iyi oyunculuk sergileyenler de vardı kötü olanlar da vardı.
Bazı yerlerde sırf politik propaganda yapmak için zorlama sahneler vardı onlar hoşuma gitmedi , her otorite zalim bir figür olarak gösterilmiş.
Çok kaliteli espriler komik sahnelerde vardı mesela çocuğun fasulye anaya takılması gibi , vay p*ç diyip güldüm yüz yıl düşünsem aklıma gelmez.
Çerezlik izlenir vaktin değerliyse izleme

@volkk

10 ay önce

1.1 / 10

Zaman kaybı. Film 44 dakika ama bana 5 saat gibi geldi. Senaryo, kurgu ve oyunculuk olmadığı için sanırm.

@cruachan

2 yıl önce

7.7 / 10

1933e göre gayet iyi hatta günümüzdeki çoğu filmden çok daha iyi, o dönemde böyle konuları işlemek cesaret işi olsa gerek şimdiki çoğu yönetmenin bile cesaret edemeyeceği bir şey bence bu, film insanlık eskiden dahamı özgürdü diyede sorgulatmadı değil, anarşizm temalı düzen ve sistem eleştirisi olan filmleri seviyorum ve her zaman ayrı yeri oluyor bende, yönetmenin diğer filmlerini bilmiyorum onlarada göz atacağım keşke daha fazla yaşasaymış ve üretmeye devam etseymiş.

@benkendimveben

10 yıl önce

jean vigonun daha 30 olmadan çektiği harikulde filmlerinden sadece birisi. vigo çocukluk yıllarından aklında kalanları " ben bunu bir film çeksem nasıl olur " diyerek çekmiş olmalı .. araya ise siyasi küçük taşlamalar ( özellikle de okul müdürü ve tören günü okulu ziyaret eden askeri elbiseli vali )barındırması zaten filmin uzun süre yasaklnamış olmasının bir sebebi olmalı !

film öylesine etkili olmuş ki en açık esinlenmeyi önce kendisinden 26 yıl sonratruffaut, 35 sene sonra ingiliz yönetmen :lindsay anderson:if....ile daha sonra da türk sinemasının en geniş ve kaliteli oyuncu kadrosu ile :hababam sınıfıfilmleri..

vigo nun açtığı yol öyle güzel bir yol ki adama boşuna avangarde sinemacı denmemiş daha 30 olmadan .. biraz daha yaşayasaydı neler olurdu merak etmemek mümkün mü sizce de ?

@sebo

10 yıl önce

Bazı açılardan önemli olmasına rağmen izlerken hiç zevk alamadım.

@gundula

11 yıl önce

Çocukların otoriteye/okula/eğitim sistemine/yetişkinlerekarşı kanlı başkaldırısı... "Anarşik" film...
SPOILER

Hal ve Gidiş Sıfır filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hal ve Gidiş Sıfır filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hal ve Gidiş Sıfır filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL