Cumhuriyet Yorumları

Cumhuriyet filmi detayları

@tiamath

5 ay önce

7 / 10

Kurtuluş savaşı sonrası, inkılaplar, halifeliğin/saltanatın kaldırılması, cumhuriyetin kuruluşu gibi konuların ele alındığı, aynı zamanda Mustafa Kemal'in evliliği/boşanma süreci gibi kendi hayatıyla ilgili detaylara da yer verildiği belgesel kıvamında dizi/film. Rutkay Aziz ve Savaş Dinçel kelimenin tam anlamıyla döktürmüş. Yapılanları kağıttan okumak yerine, o dönemde ve o dönemin Türkiye'sinde yapmanın ne derece zor olduğunu bir nebze hissettirebilen bir film.

@eymir66

8 ay önce

10 / 10

Onlarca kez parça parça izlememe rağmen tek seferde bir daha izleme şansı bulmuş olduğum mini dizidir. Özgün bir senaryo olarak kategorize ederken bir gülümseme geldi, gerçekten yokluklar içinde böyle bir kurtuluşun daha sonra dış ülkelerin 300 yılda yapabildiklerini bizim cumhuriyetin 10 yıl içinde daha fazlasını yaptığını gördüğümde gerçekten dünyada herhangi bir ülkenin bu kadar handikap varken yapabileceğini sanmıyorum, bu yüzden özgün bir senaryoyu sonuna kadar hak eden film-dizidir. Önceki devam film-dizisi Kurtuluş (1994)

@dilaraendican

11 yıl önce

10 / 10

Tek cümle ile : 10/10..Böyle güzel eserlerin devamını diliyoruz Milletçe.

@darkscream

13 yıl önce

orta okuldu sanırım. bütün okul toplanıp alay komutanlığının kışlasındaki büyük kapalı amfi gibi bir yere götürülmüştük bu filmi izlemek için. 1 saat sonra doğal olarak sıkılıp dışarı atmıştık kendimizi. kışladan kaçmaya çalıştığımızda ise askerler yakalamıştı bizi, yasaktı tabi öğretmen olmadan giriş/çıkış. öylece nöbet tutan erlerle muhabbet etmiştik film bitene kadar.

@endaksiorea

14 yıl önce

10 / 10

bu filmde bir müzik var ki derinden etkileyen ; Anıtkabir'e son yıllarda eklenmiş olan canlandırma müzesini ilk kez gezerken savaş sesleri arasında birden o müzik çalmaya başlamıştı .. Çok etkileyiciydi
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL