8.2

851 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.7 (1.471.873 OY)

Vizyon Tarihi

3 Eylül 1999

Süre

2 Saat 16 Dk.

Ülke

ABD

KONUSU

İki türlü gerçeklik vardır: biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olan. Bunlardan biri rüya, öteki de Matrix'dir. Neo, umutsuz bir çaba ile Matrix hakkındaki gerçeği araştırıyor. Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor. Matrix Nedir? Neo, efsaneler aracılığı ile tanıdığı ve son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus'un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Morpheus'u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

Sanal Gerçeklikte 4. Boyut

Leonardo Di Caprio, Brad Pitt ve Will Smith'in reddettiği bir rolü kabul etme cesaretini göstermek kariyerinde çıkış arayan bir oyuncu için akılsızlık gibi görünebilir ama üzerinden daha bir kaç yıl...
anathema

@anathema yazdı...

29.06.2010

Bir kez daha izlemek boynunuzun borcu olsun!

Simülasyon filmlerinin en büyük temsilcilerinden olan Ghost in The Shell (Kabuktaki Hayalet) animesinin çıkmasıyla, 1982 yapımı Tron filminin getirdiği simülasyon türü büyük bir şekil almıştı. Artık...
surrexerunt

@surrexerunt yazdı...

05.06.2018

Mutlaka İzleyin

8.9

YORUMLAR

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (36)

@dmlabrb yazdı...

Çar, 21 Kas 2018, 10:58 (3 ay önce)

Size yaşamı sorgulatan bir film. İzleyin.

@berkkk yazdı...

Çar, 21 Kas 2018, 10:02 (3 ay önce)

seriyi bitirince ulan bizde böylemiyiz acaba diye sorgulamadıysan tekrar izle.

@osmangungor yazdı...

Pzt, 19 Kas 2018, 16:56 (3 ay önce)

10 / 10

???????

@keyifadami yazdı...

Pzt, 18 Ara 2017, 01:47 (1 yıl önce)

9.1 / 10

Sen ve etrafındaki her şey gerçek mi yoksa inşa edilmiş olan mı ? Eğer gerçek değilse sen bu simulasyonun içerisinde nesin ? Kendi gerçekliğini farkedecek olan mı yoksa basit bir firuran mı ? Sorular sorular.... Kısaca çocukluğuma damgasını vurmuş harika bir filmdir.
K

@karadenizli yazdı...

Cmt, 26 Ağu 2017, 12:58 (1 yıl önce)

İçinde kendine özgü felsefesi bulunan bir Bilim kurgu filmi.Bu felsefeyi ve mantığı kaçırırsan kötü ve saçma.Yakalarsan eğlenceli ve muhteşem.Neyseki ben yakalayanlardanım.Ama diğerleri değil.Yanlızca ilki..

@boybey yazdı...

Paz, 19 Şub 2017, 01:43 (2 yıl önce)

9.2 / 10

Sinemada en az 50 kişilik bilet kuyruğuna girdiğim ilk ve tek film. Hey gidi günler hey.

@gencebayx yazdı...

Pzt, 02 Oca 2017, 22:09 (2 yıl önce)

Öncesi ve sonrası...

Sinemada Star Wars etkisi yapmış nadir filmler vardır.Biri de Matrix'tir.

@dincer yazdı...

Sal, 22 Mar 2016, 20:02 (3 yıl önce)

matrix sinema dünyasının miladıdır.

@dilarakrkmz yazdı...

Çar, 14 Eki 2015, 22:32 (3 yıl önce)

8.8 / 10

aksiyon sahnelerinin o fantastik mükemmelliğini geçtim, bence tamamıyla dört dörtlük bir film. İnsanı düşünmeye itiyor. Verdiği mesaj ile gerçekte olduğunu düşündüğün her şeyi sorgula diyor. Zaten bu kadar yıldır hala izlenmesi bile filmin o etkileyici atmosfer ve düşünce yapısının kanıtıdır.

Bu açıklanamaz ama hissedersin. hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin ama o ordadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi. Seni deli eder.

@tanju08 yazdı...

Sal, 26 May 2015, 12:23 (4 yıl önce)

9.1 / 10

Defalaca izlemişler kervanına adımı yazın arkdaşlar..Hani çok üst düzey filmler için kullanılan o klime vardır ya ''Baş yapıt'' işte şuan tam onun sırası bu film tam bir baş yapıt.Serinin ilki diğer ikisinden daha etkileyici..Bundan tam 16 sene önce bir film düşünün hala izlensin işte o matrix..Peki bir film nasıl baş yapıt olur?Biraz bundan bahsetmeliyim.Film ismi dahil olmak üzere başlarken ekranın yükarsından aşaği doğru akan o sayılar ve bitişi itabariyle harikulade.Şimdi bana şöyle diyorsunuz?Tamam.Anladık.Keanu reeves harika bir performans.Güzel aksiyon dolu sahneler.Derin ve sürekleyici konular.Fakat tüm bunlar değil Matrix'i Mtrix yapan.Matrix bir film değil.Onun amaçı bakış acısnı genişletmek.Filmden çıktıktan sonra binbir türlü sorular türetiyorsun.İnsanoğlunun varlığının amaçını yansıtıyor ama basit temeller üzerine.Bir nevi herkesin herkesin kafasında oluşan soruya yanıt aranıyor..''Neden bu dünyadayız?''Varlığımızın amaçı ne?''

@turkanup yazdı...

Per, 14 May 2015, 22:15 (4 yıl önce)

''Temet nosce.''
E

@enan yazdı...

Cum, 28 Kas 2014, 00:22 (4 yıl önce)

9 / 10

kaçıncı izleyişim bilmiyorum baya oldu. yeni uyandım :)
E

@ergunelazig-1 yazdı...

Pzt, 11 Ağu 2014, 22:05 (4 yıl önce)

Sanırım bu filmi Dünya'da en fazla izleyen kişiler listesine girebilirim. (en az 50 defa) Bu izlemelerin bir kısmı Hulki Cevizoğlu ve muhtemel şarlatan Ömer Çelakıl'ın tv proglamlarındaki filme dair analizlerden sonraya denk geldi. Üzerinde çok düşünüp çokça tartıştığım, fan clublarının ve Avustralya'daki film platolarının bütün haberlerini takip ettiğim Matrix'in kabaca "Dünya'yı tek din ve tek devlet altında birleştirme planı yapan odakların (alın size komlo teorilerinin en uçuğuna inanan bir filim adamı) bir nevi manifestosu" olduğu sonucuna varanlardanım.

Filmi izledikten sonra Fethullah Gülen ve Müslüman Kardeşler cemaatlerinin ABD tarafından nasıl algılandığına, Suriye ve Irak'taki savaşlara, IŞİD'in neden bu kadar sapkın olduğu halde, halen yok edilmemiş olduğuna, Vatikan'dan gelen taciz haberlerine ve daha birçok şeye farklı bir gözle bakıyorum.

Senarist ve yapımcılarının bence mahsuru olmayan amaçlarını bir kenara bırakacak olursak, Neo ve Trinity arasındaki aşk kadir-i mutlaktır.İnsanları uykudan uyandıran ve makinelere karşı hayatta tutacak yegane şey odur: peşinden gidin diyor Matrix.


WAKE UP!
B

@batanga yazdı...

Pzt, 09 Haz 2014, 13:06 (5 yıl önce)

Tam bir hristiyan öğretisidir aslında matrix. film boyunca verilen mesajlar hatta khramanların isimleri bile hristiyan öğretisine göndermeden çok birebir örtüşür. konu bu değil, takıldığım husus, matrixten ayrılan adamları niye kanalizasyona atoyor bu makinalar. öldürsene lan direk. bak adamı attın lağıma, gelip kurtardılar. sonra başına ne çoraplar ördü.

@giantatx yazdı...

Paz, 25 May 2014, 00:39 (5 yıl önce)

+Matrix nedir?

-Kontrol.

;)

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

The Matrix filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

The Matrix filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

The Matrix filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL