6

120 OY
PUAN VER
5

Imdb: 5.7 (221.987 OY)

KONUSU
Filmde, Bay Anderson gerçekliğinin fiziksel mi yoksa zihinsel bir kurgu mu olduğunu anlamak ve kendini gerçekten tanımak için bir kez daha beyaz tavşanı izlemeyi seçmek zorunda kalacaktır. Ve eğer Thomas’ın Neo’nun öğrendiği tek bir şey varsa, o da Matrix bir illüzyon olsa bile ondan çıkmanın veya o ... Devamı
Filmde, Bay Anderson gerçekliğinin fiziksel mi yoksa zihinsel bir kurgu mu olduğunu anlamak ve kendini gerçekten tanımak için bir kez daha beyaz tavşanı izlemeyi seçmek zorunda kalacaktır. Ve eğer Thomas’ın Neo’nun öğrendiği tek bir şey varsa, o da Matrix bir illüzyon olsa bile ondan çıkmanın veya ona girmenin tek yolunun bu seçim olduğudur. Elbette, Neo zaten ne yapması gerektiğini bilmektedir. Ancak henüz bilmediği şey, Matrix'in her zamankinden daha güçlü, daha güvenli ve daha tehlikeli olduğudur. Deja vu.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@olanzveins

1 hafta önce

8.5 / 10

Esinlendiği kitaba saygı duruşu niteliğinde bir final yapmış olan bir film aslında. Sosyolojik olarak neoliberal değerlerin özünde ne ne olduğunun açıkça gösterildiği bir filmdi. Finalde verilen cevap 2. şansın olduğu yöndeydi. İdeolojik olarak bu değerler neo ve trinity gibi figürler sayesinde kendini yeniden ürettiği için 2. şansımız var cevabı çok yerinde oldu. Yaşanılan simülasyon ondan hoşnut olamayanlara döngüsünden çıkabilmesi için kendi sınırları dahilinde bir özgürlük alanı sunar. 2. şans gibi umut verici argümanlar asla simülasyonun dışına çıkacak bir özgürlük olanaklılığı yaratmaz.

İsterseniz tüm dünyayı gökkuşağı rengine boyayın sistemin temel çelişkileri olan konulara temas etmeyen alanlarda üretilen mücadelelerin bile bir şekilde sistemin kendini ürettiği şarj noktalarına dönüşmesi kaçınılmaz.

@ekopyen

2 ay önce

Bir devam filminden ziyade bende belgeselvari bir tat bıraktı. Nasıl desem, filmlerin DVD, Blu-ray versiyonları satışa çıktığında içlerinde ekstra videolar olur, o tarz bir şey gibi. Matrix'in 20. yılına özel ekstra video yayınlamışlar sanki. Sanki yaratıcılarıyla böyle oturmuşlar röportaj yapmışlar. Matrix sizin için ne ifade ediyordu; dünya üzerindeki etkisi ve herkesin farklı yorumlaması, teoriler üretmesi hakkında ne düşünüyorsunuz; Matrix'in sonu ardından gelecekte neler olurdu sizce gibi sorulara bir yandan geçmişi yad ederek üstünkörü cevap veriyorlar röportajda. Sanatçı spesifik bir mesaj kaygısı ile eser üretebilir ama eser hiçbir zaman bu mesaja kısıtlanamaz; herkes kendi deneyimlerinin filtresinden geçirerek kendi yorumlamasını yapar. Gibi gibi. İşte öyle bir röportaj yapılıyor. Şimdi bir haber kanalı izliyorsunuz, banka soygunu olmuş. Haber kanalı da olayı seyircilere görsel olarak aktarmak için düşük bütçeli bir yeniden can
... Devamı
Bir devam filminden ziyade bende belgeselvari bir tat bıraktı. Nasıl desem, filmlerin DVD, Blu-ray versiyonları satışa çıktığında içlerinde ekstra videolar olur, o tarz bir şey gibi. Matrix'in 20. yılına özel ekstra video yayınlamışlar sanki. Sanki yaratıcılarıyla böyle oturmuşlar röportaj yapmışlar. Matrix sizin için ne ifade ediyordu; dünya üzerindeki etkisi ve herkesin farklı yorumlaması, teoriler üretmesi hakkında ne düşünüyorsunuz; Matrix'in sonu ardından gelecekte neler olurdu sizce gibi sorulara bir yandan geçmişi yad ederek üstünkörü cevap veriyorlar röportajda. Sanatçı spesifik bir mesaj kaygısı ile eser üretebilir ama eser hiçbir zaman bu mesaja kısıtlanamaz; herkes kendi deneyimlerinin filtresinden geçirerek kendi yorumlamasını yapar. Gibi gibi. İşte öyle bir röportaj yapılıyor. Şimdi bir haber kanalı izliyorsunuz, banka soygunu olmuş. Haber kanalı da olayı seyircilere görsel olarak aktarmak için düşük bütçeli bir yeniden canlandırma yapıyor. Burada da sanki bir senaryodan ziyade böyle hayali bir röportajın ya da hayali, dağınık bir sohbetin içeriğinin yüksek bütçeli bir canlandırması yapılmış. Biraz kurumsal kültür eleştirisi, biraz sahte özeleştirinin eleştirisi. Özeleştiri kişisel gelişim için önemli bir uygulama ama aynı zamanda iletişimde manipülatif bir araç olarak da kullanılabilir. Yahut kişi özeleştiri yaptığını sanarak kendini hapsedebilir. Mesela topu WB'ye atarak filmi yapmaya mecbur bırakıldığı ve seçeneği yokmuş şeklinde filmde özeleştiri yapılıyor gibi ama aynı zamanda Neo da bu dayatma altında kalıyor ve kendisine özgür iradesinin olduğu hatırlatılıyor. Neyse bu filmden aldığım nostalji dopingiyle belki üçlemeyi tekrar izlerim yakında.

Ek olarak filmle ilgili; Bugs karakterini ve oyuncuyu beğendim. Filme başlamadan önce özellikle Hugo Weaving'in olmayışına içerliyordum. Ama açıkçası şaşırtıcı bir şekilde Smith rolünde Jonathan Groff performansı hoşuma gitti. Yahya Abdul'u oyuncu olarak seviyorum ama Morpheus olarak? Hmm... Analist karakterinde de potansiyel vardı ve Neil Patrick Harris'in antagonist performansı güzel ancak filmin sonunda alelacele şamar oğlanına dönüştürülmesi ağzımın tadını kaçırdı.

@kumik

3 ay önce

Film şiddetle satirik, durum filmin içinde de netlikle açıklanıyor.
Warner Bros eski senarist/yönetmen ve oyunculara piyasa çok kızıştı, ya sizinle ya sizsiz biz bu Matrix 4'ü çekeceğiz diyor. Kabul etmeyenler yeni oyuncularla değiştiriliyor. Bir sürü masraf yapılıyor ve Matrix yeniden inşa ediliyor. Ama sonuçta kendi başına bir kült olan evren, hikayesiyle, tarzıyla, efektleriyle patır patır çekilen ve sıradanlaşan herhangi bir Marvel filmine dönüşüyor. Filmin sonunda tüm bunları bilerek filmin bu şekliyle çekilmesini kabul eden Warner Bros'a bu ikinci şans için teşekkür ediliyor, bundan sonra bildiğimizi okuruz, o gişe var ya size girsin deniyor ve el ele uçarak ufka doğru uzaklaşılıyor.

@holyghost90

3 ay önce

5 / 10

Çocukluğumu öldürdü bu film.Matrix'le ilgili bütün güzel anılarımı b.k etti.

@winter

4 ay önce

fikir iyi ama oyuncu seçimi yanlış olmuş. morpheus ve smith'i değiştiriyorsan bir zahmet neo ve trinity'ide değiştir. saklamak içinse maksat genç star veya olabilecek oyunculara o rolü ver. hatırlatmak içinde matrix 1'i kullan. matrix'e, matrix felsefesine oyun de, kurgu de, aşağıla (Don't Look Up'u izle) sonra da bunlar tekrar gerçeği bulsun vb. yani matrix felsefesini sadece neo ve trinity'e bağlarsan üstelik birde aynı oyuncular yaşlanmışlar artık aha böyle imdb puanı 5' lerde kalırsın. ayrıca matrix 1'de de son sahne saçmalığı gibi. ne gereği var uçmasına? uçurtma mı bu?:)xD

@mehmetm

4 ay önce

tam bir hayal kırıklığına uğramadım, bir yere kadar aslında gerçekten çok güzel gitti, ama evet alttaki bir arkadaşımın yorumuna bende katılıyorum, gerçekten el ele tutuşup uçmamalıydılar.
P

@pembekurbaa

4 ay önce

5.5 / 10

elele tutuşup uçmamalıydınız.. yapmamalıydınız bunu

@furkandgn9

4 ay önce

4.4 / 10

Nostalji için 7-8 veren arkadaşlar biraz Neo, biraz Trinity görmek için ilk filmi de izleyebilirler halen. Sırf bu "yeniden görme" arzusu nedeniyle kötü filme kötü diyememek pek duygusal bir durum değil bence. 3. filmdeki ucuz peygamber anlatısından daha kötüsünü yapabilmek muazzam. Kendisini eleştirdiği noktalarda dahi ucuz kalan bir iş.

@baltaliilahzago

4 ay önce

1 / 10

Film boyunca tek amaç bizi “dördüncü bölüme” ikna etmek. Para hırsı hollywood’a daha çok efsaneyi yedirtir. Sonra bi bakacağız ki fight club’ı spider man’e çevirmişler altıncısını çekiyorlar. Bende bu filmin etkisi çok büyük oldu bu sefer. Hollywood’un girdiği üretim krizi aşılabilir durumda değil. Stream tv’ler de bu seyirci garantili ucuzlaşmayı daha da arttırıyor, arttıracak. İddiam o ki matrix 1 bugün olsa çekilemezdi, kendini tekrar etmeyen, orijinal bir konu olduğu için seyirci garantisi yok denip bi kenara atılırdı. Matrix 4’ü izlerken bunları düşünüyordum. Yani o derece filmin içinde değildim. Matrix 1’i izlerkenki heyecanı bulmak zor. Filmin ana meselesi aşk değildi, yani eski matrix’in. Ve dördüncü matrix’te aşktan elde edilen o büyük enerji teması… böyle bir klişeyi matrix’e sokmak cesaret isterdi, bence filmdeki en büyük olay bu.

@athelstan

4 ay önce

7.9 / 10

bence iyiydi. aradan onca zaman gectiği icin tabiki aynı etkıyı vermez.ama cok ince detaylar ve konuşmalar vardı.sadece keanu için bile izlenir.

@betelgeuze

4 ay önce

O kadar üzüldüm ki keşke hiç çekilmeseymiş. Resmen Matrix'in katliamı olmuş bir filmdi. Beğenebileceğim hiçbir yönü yok. Bomboş.

@comeche

4 ay önce

Oyun için pr çalışması olmuş ama olsun. White rabbit'li o sekans bile keyif almama yetti. Güzel bir nostaljiydi benim için.

@pengvn

4 ay önce

10 / 10

bir sanatçının, seyirci baskısına, stüdyo (sermaye) baskısına, tüketim baskısına karşı verdiği özgürlük mücadelesini anlatan film. 99'da çıkan Matrix filminin hayranları ve etrafında dönen ekonomi vasıtasıyla kendisinin bir simülasyona dönüşmesi günümüzde görmediğimiz cesur bir karar olmuş. Normal bir devam filmi olsa yaşlanmış Neo, şirketler tarafından upgrade edilmiş, kendi bol CGI genç versiyonuyla dövüştürülürdü. Filmden "beklediğini" bulamayan Matrix hayranlarını EVLERİNDE OTURURDUĞU esnada gelen bir "komut" binaların tepesinden atlarken ve Neil-Patrick Harris'in "onlar kontrol edilmek istiyorlar" repliğinde görebilirsiniz.
A

@aktg00

4 ay önce

6 / 10

Tam bir hayal kırıklığına uğradım
genç yaşlarımda izlediğim bu film o zamanlar ağır karakterlerden oluşuyordu şuan yeni oyuncuların vasat karakterleri ve bol olduğu bir filme dönüşmüş.
aradaki insan ve yapay zeka hikayesini ve asıl anlatmak istenen hikayeyi işlememiş bile.. Resmen bu yeni film Matrix e ihanet edilmis
SPOILER

The Matrix Resurrections filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

The Matrix Resurrections filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

The Matrix Resurrections filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL