7.6

148 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (45.650 OY)

KONUSU
Kitapların ve her türlü yazılı belgenin yasak olduğu bir toplum olabilir mi? Ray Bradbury’nin karamsar bir gelecek kurguladığı öyküsünden François Truffaut tarafından sinemaya uyarlanan "Fahrenheit 451", işte böyle bir toplumu anlatıyor. Eleştirmenler tarafından pek tutulmayan "Fahrenheit 451", aynı ... Devamı
Kitapların ve her türlü yazılı belgenin yasak olduğu bir toplum olabilir mi? Ray Bradbury’nin karamsar bir gelecek kurguladığı öyküsünden François Truffaut tarafından sinemaya uyarlanan "Fahrenheit 451", işte böyle bir toplumu anlatıyor. Eleştirmenler tarafından pek tutulmayan "Fahrenheit 451", aynı zamanda Truffaut’un ilk ve tek İngilizce filmi olma özelliğini taşıyor.
Julie Christie

Clarisse /...

Oskar Werner

Guy Montag

Cyril Cusack

Captain Be...

Anton Diffring

Fabian / H...

Jeremy Spenser

Man with t...

Bee Duffell

Book Woman

Alex Scott

Book Perso...

Gillian Aldam

Judoka Wom...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@parfenrogojin

4 yıl önce

6.6 / 10

Truffaut’nun 5. filmi bence yönetmen açısından kötü bir senaryo seçimi, çünkü en azından benim düşünceme göre burası yönetmenin mekanı ve alanı değil. Ray Bradbury’nin kitabında anlatılanların Truffaut açısından ilgi çekici ve filme çekilebilir olması normal olsa da yönetmenin hikayeleştirme tarzı önceki dört filmine kıyasla kesinlikle geride bırakıyor filmi. İlginç bir şekilde filmde boşluklar var, uymayan, oturmayan şeyler var, bunun ne olduğunu sinema bilgim olmadığı için doğru kelimelerle ifade edemeyebilirim ama örneğin Montag’ın evde eşinin ve arkadaşlarının arasında kitaptan pasajlar okuduğu bölüm bir örnek. O sahne öyle çekilmemeliydi, ilginç bir şekilde amatör bir his veriyor, bir kopukluk hissi veriyor bu tür sahneler. Aynı şeyi filmin final sekansı için de belki söyleyebiliriz, bir şekilde hikaye anlatmayı bırakıp görevini tamamlamaya çalışanv e bu yüzden sanki bir müsamere izliyormuşuz hissi veren sahnelerle dolu Fahrenheit4
... Devamı
Truffaut’nun 5. filmi bence yönetmen açısından kötü bir senaryo seçimi, çünkü en azından benim düşünceme göre burası yönetmenin mekanı ve alanı değil. Ray Bradbury’nin kitabında anlatılanların Truffaut açısından ilgi çekici ve filme çekilebilir olması normal olsa da yönetmenin hikayeleştirme tarzı önceki dört filmine kıyasla kesinlikle geride bırakıyor filmi. İlginç bir şekilde filmde boşluklar var, uymayan, oturmayan şeyler var, bunun ne olduğunu sinema bilgim olmadığı için doğru kelimelerle ifade edemeyebilirim ama örneğin Montag’ın evde eşinin ve arkadaşlarının arasında kitaptan pasajlar okuduğu bölüm bir örnek. O sahne öyle çekilmemeliydi, ilginç bir şekilde amatör bir his veriyor, bir kopukluk hissi veriyor bu tür sahneler. Aynı şeyi filmin final sekansı için de belki söyleyebiliriz, bir şekilde hikaye anlatmayı bırakıp görevini tamamlamaya çalışanv e bu yüzden sanki bir müsamere izliyormuşuz hissi veren sahnelerle dolu Fahrenheit451. Ancak bununla beraber yönetmenin ilk renkli filmi olarak siyah beyazda da renklide de mizansenin çok güzel oturduğu, estetik anlamda keyif veren bir çok sahne ile dolu bir film olması yönetmenin lehine noktalar. Ayrıca çok baskın bir film müziği duyuyoruz, oldukça belirgin. Ancak genel anlamda filmi zar zor bitirebildiğimi, ve başarılı bulamadığımı söylemem gerek. Evin yakıldığı sekans, aradaki itfaiye sahneleri vb bir çok sahnede görsellik ve atmosfer yaratma anlamında yönetmene yakışan bir çok güzellikle karşılaşıyoruz, ama bence o kadar.

Fahrenheit 451, her ne kadar olumsuz bir düşüncem olsa da bir Truffaut filmi ve sonuçta bir distopyayı anlatıyor, anlatmayı deniyor, bu anlamda ilgiyi hak ediyor diyebilirim.

@linquter

6 yıl önce

5 / 10

Uyarlama filmlerin genellikle başarılı olduğunu düşünen biri olarak bu kadar kötü olmasını beklemiyordum, hele ki kitap bu kadar başarılıyken. Cidden bu kadar duygusuz bir distopya filmi olamaz. Kimse çıkıp " ama dönemin şartları" falan demesin, kapı gibi metropolis çekmiş adamlar 1927’de, şartlarının daha kötü olabileceğini sanmıyorum, özellikle metropolis ile kıyaslarsak pek bir şart gerektireceğini de sanmıyorum.

Kitabı okuduktan sonra verdiği duyguların heyecanıyla hemen filmi izledim ancak benim için hayal kırıklığıydı. Hikayeyi parçalayıp, değiştirip çorba etmişler. Karakterler katledilmiş. Kitaptaki Clarisse çok daha silik bir hale getirilmiş, Beatty deseniz kitapta verdiği duyguyla uzaktan yakından alakası olmayan ve filmde sırıtan bir karakter halinde. Profesör Faber yok bir kere filmde. Zahmet edip tazı detayına bile girmemişler.
Kitabı okumamış olsaydım sanırım filmin sonunu getiremezdim.
A

@anonim

7 yıl önce

fahrenheit 451 ne midir ? kağıdın yanma derecesi

@jaleduruu

7 yıl önce

7.5 / 10

1966 yapımı bir filmi 2017 yılında izledim. Değerlendirmemi de buna göre yapmalıyım. Ve yönetmeni aşık olduğum Truffaut. Çok özgün bir senaryosu var. Kitabı henüz okumadığım için o açıdan yorum yapamam. Ancak filmin çok başarılı olduğunu ve anlatmak istediğini çok iyi anlattığı 2 sahne olduğunu düşünüyorum.

*** Spoiler***
1- Yüzbaşının kitapları yakmak için gittikleri bir evde gizli bir kütüphane bulması ve her kitabı yakmak zorundayız ne olursa olsun derken elinde Kavgam olması.
2- Filmin en son sahnesi. Ya o sahneyi hangi kelimelerle anlatabilirim bilemiyorum ama bana gerçekten insanların kitaplara dönüştüğünü hissettirdi.
E

@ezgikucukali

9 yıl önce

8 / 10

Türkiye’de de bu tür problemlerin yavaş yavaş sözlere dökülmeye başladığı zamanda izledim, iyi oldu. Şimdiden kitaplarımızı saklamak için güzel bir yer bulalım.
J

@josephwhite

10 yıl önce

9.1 / 10

Ölmeden önce izlediğim için mutluyum ... filmlerin içine dalmayan biri nasıl bulup izleyecek bunu ? oysa herkes görmeli

@bcaltuntas

10 yıl önce

9 / 10

film,kitabı tatmin etmez....kitabın yeri ayrıdır.okumadaki hikmet;kendi belleğimizden süzerek ve tartarak geçirmektir.

bu yüzdendir ki kitabın zihnimizdeki tasafvuru ile film uyumlu olmayacaktır.fakat zaten yönetmende kendi yorumuyla canlandırmış kitabı.film sanatı için bu doğal değil mi?
R

@robertbresson

10 yıl önce

Film bir sistem eleştirisi olduğunu idda ediyor bir yere kadar öyle. Ancak insanları derin derin düşündürmekten ziyade duygulandırmayı seçmiş. Karakterler fazla idealleştirilmiş, İyiler cefakar ve kahraman kötüler de tam zalim olarak yansıtılmıştır.

Filmde insanlar düşünmeyen tüketim toplumundan ziyade kitaplardan korkan kitapların canavar olduğunu düşünen insanlardı. Bundan dolayı da itfayeciler kendilerini kahraman olarak görüp kitap yakarken adeta orgazm oluyoryorlardı. Kitaplarıyla beraber yakılmak isteyen kadın sadece komikti. Sonunda da kahraman kitap severlerin onurlu mücadelesini izledik. Klasik bir iyi ve kötü mücadelesi. Ben de diyorum ki iyi veya kötü diye bir şey yoktur.

Yönetmen birilerine hitap etmek için kitap okumayı övmeyi seçmiş sonuçta kitap okuyan okuymayan herkes kitap okumayı takdir ediyor. Film en çok da kitap okumayı sevdiğini düşünen ama tek yaptığı dünya klasikl
... Devamı
Film bir sistem eleştirisi olduğunu idda ediyor bir yere kadar öyle. Ancak insanları derin derin düşündürmekten ziyade duygulandırmayı seçmiş. Karakterler fazla idealleştirilmiş, İyiler cefakar ve kahraman kötüler de tam zalim olarak yansıtılmıştır.

Filmde insanlar düşünmeyen tüketim toplumundan ziyade kitaplardan korkan kitapların canavar olduğunu düşünen insanlardı. Bundan dolayı da itfayeciler kendilerini kahraman olarak görüp kitap yakarken adeta orgazm oluyoryorlardı. Kitaplarıyla beraber yakılmak isteyen kadın sadece komikti. Sonunda da kahraman kitap severlerin onurlu mücadelesini izledik. Klasik bir iyi ve kötü mücadelesi. Ben de diyorum ki iyi veya kötü diye bir şey yoktur.

Yönetmen birilerine hitap etmek için kitap okumayı övmeyi seçmiş sonuçta kitap okuyan okuymayan herkes kitap okumayı takdir ediyor. Film en çok da kitap okumayı sevdiğini düşünen ama tek yaptığı dünya klasiklerini okumak olan insanların bir tarafını kaldırıyor.

@miss_pace

11 yıl önce

6.8 / 10

kitabı okuduktan sonra çok büyük bir beklenti içine girdim bu filmle ilgili. sonuç ise genelde olduğu gibi yine hayal kırıklığı... kitaptaki muazzam kurgu, anlatım ve göndermelerin yanında film çok yetersiz kalıyor. kitaptan bağımsız düşünürseniz ve de yapım yılını da katarsanız işin içine elbette ki kötü bir film değil. hatta kitabı okumamaış olsaydım muhtemelen çok beğenecektim ama aradığımı bulamadım.

@firfirella

12 yıl önce

Kitaptaki hikayeye kıyasla farklı ve eksik yerleri var. Yine de anlatımını çok beğendim.

@ekopyen

14 yıl önce

8 / 10

Filmden Oskar Werner ve Cyril Cusack bana oldukça tanıdık gelen yüzler. Hadi Oskar Werner’i Jude Law’a benzettim de, Cyril Cusack’ı sanki daha önce görmüş gibiyim veya kime benzettiğimi çıkaramadım.

Filme gelince, günümüzde baskısını açık şekilde hissettiğimiz bir konuyu kurgulaştırmış ve daha çok sembolik dokundurmalar ile önümüze sermiş güzel bir eleştiri olarak görüyorum. ’66 yılında yapılmış olmasına rağmen zamanının ötesine gidebilmiş ve hala kendisini seyrettirebiliyor. Bunu herhalde sinematografisine, yönetmenine ve konusuna borçlu. Filmsever ve dünya vatandaşı her zatın izlemesi gereken bir film bence.

Arkadaşlar kitaplar kutsaldır. Kitapların değerini bu filmi izledikten sonra daha da iyi kavramanız ve hatırlamanız dileğiyle...

He, bir de filmle ilgili değinmek istediğim bir nokta var. Sevgisizlikten olsa gerek, bazı sahnelerde insanların kendilerini okşadıklarını, kendilerine sarıldıklarını görüyorduk. İç acıtıcı bir durum
... Devamı
Filmden Oskar Werner ve Cyril Cusack bana oldukça tanıdık gelen yüzler. Hadi Oskar Werner’i Jude Law’a benzettim de, Cyril Cusack’ı sanki daha önce görmüş gibiyim veya kime benzettiğimi çıkaramadım.

Filme gelince, günümüzde baskısını açık şekilde hissettiğimiz bir konuyu kurgulaştırmış ve daha çok sembolik dokundurmalar ile önümüze sermiş güzel bir eleştiri olarak görüyorum. ’66 yılında yapılmış olmasına rağmen zamanının ötesine gidebilmiş ve hala kendisini seyrettirebiliyor. Bunu herhalde sinematografisine, yönetmenine ve konusuna borçlu. Filmsever ve dünya vatandaşı her zatın izlemesi gereken bir film bence.

Arkadaşlar kitaplar kutsaldır. Kitapların değerini bu filmi izledikten sonra daha da iyi kavramanız ve hatırlamanız dileğiyle...

He, bir de filmle ilgili değinmek istediğim bir nokta var. Sevgisizlikten olsa gerek, bazı sahnelerde insanların kendilerini okşadıklarını, kendilerine sarıldıklarını görüyorduk. İç acıtıcı bir durum gerçekten, baskıcı olan ve insanların duygularına iyi-kötü ket vuran her sisteme karşı olmalıyız. Zira, burada insanların susturulmuş halini görüyoruz kurgu icabı, ancak gerçek dünyada tüm bu baskılar insanları sapkınlığa itmektedir!

@alone

14 yıl önce

8.4 / 10

Duygular, hırslar dünyada her zaman ölümlerin,savaşların,cinayetlerin, tecavüzlerin ve benzeri kötü şeylerin olmasına sebep olmuşlardır fakat bunun engellenmesi için kitapların yakılması çözüm değildir zira tarih kanıtlamıştır ki kitapların yakıldığı her yerde insanlar da yanmıştır, yanacaktır. Filmi izlerken ben yanımdaki kitabı elimden düşürmedim, bilginin ağırlığının farkına varmak kadar güzel çok az şey var...

Aradan 45 yıl geçmesine rağmen filmin yaptığı göndermelerse önemini yitirmemiş, öyle gözüküyor ki insanlık son bulana kadar da yitirmeyecek. 10/8

dip not: bugün filmde rol oynayan bir çok insanın, özellikle Oskar Werner ve Cyril Cusack’ın yıllar önce vefat ettiğini bilmek çok daha farklı hissetmenize sebep oluyor.
L

@lafateignoranti

15 yıl önce

çok iyi gerçekten kitabını da okuycam en kısa zamanda.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

finalde herkesin bir kitaba büründüğü kısım çok güzel
!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

@beriberibulue

16 yıl önce

kitabı okuduktan sonra filmi beğenmemeniz olası. 1966 yapımı olmasına rağmen izlenebilirliliği yüksek bi film. günümüz şartlarında yeniden çekilse eminim çok daha iyi şeyler ortaya çıkar. ancak kitapta olup da filmde olmayan ya da değiştirilen öğelerin mevcut olduğunu söylemek gerek. önce ya da sonra kitabı da mutlaka okuyun derim ben.
SPOILER

Fahrenheit 451 filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Fahrenheit 451 filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Fahrenheit 451 filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL