Üç Renk: Mavi

(1993)

Trois couleurs: Bleu a.k.a Three Colors: Blue

Film 1 Saat 34 Dk. Dram, Müzik Fransa, Polonya 14 Ekim 1994

7.9

434 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.9 (91.497 OY)

KONUSU
Julliette Binoche’un hayat verdiği Julie, bir trafik kazasında Avrupa’nın en önemli müzisyenlerinden biri olan kocasını ve kızını kaybeder. Hayatını anlamlı kılan herşeyi bir anda kaybetmiş olan Julie, geçmişin hayaletleriyle yaşamak yerine kendisine yeni bir yaşam kurmak zorundadır. Genç kadın, dün ... Devamı
Julliette Binoche’un hayat verdiği Julie, bir trafik kazasında Avrupa’nın en önemli müzisyenlerinden biri olan kocasını ve kızını kaybeder. Hayatını anlamlı kılan herşeyi bir anda kaybetmiş olan Julie, geçmişin hayaletleriyle yaşamak yerine kendisine yeni bir yaşam kurmak zorundadır. Genç kadın, dünü bırakıp yarına bakmak isteyecek, yeniden kendi ayakları üzerinde durmaya çalışacak nihayetinde hem kendi kendisiyle; hem de geçmişten kalan, hiç söylenmemiş ve su yüzüne çıkmamış gerçeklerle yüzleşmek durumunda kalacaktır. Özgürlüğe giden yol çetindir.

Avrupa sinemasının en güçlü isimlerinden olan müteveffa Krzysztof Kieslowski’nin Fransız ihtilalinin değerlerini simgeleyen ve Fransız bayrağında vücut bulan ilkelere adanmış üçlemesinin birincisi, İngilizce konuşulan ülkeler dahil olmak üzere tüm dünyada ses getirdi. Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik temalı filmlerin birincisi olan Mavi’yi, Julliette Binoche’tan soluk kesici bir solo performans olarak da okumak mümkün. Filmin ritmi kadar, görüntü yönetimi de akıllardan uzun zaman çıkmayacak imgelerin kapısını açıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@leyla_gelenx

10 ay önce

Juliette Binoche ne güzel yaşamış rolünü. Filmin ilk on dakikasından sonra film bitmesin istedim. Müzikleriyle tamamlanmış bir film.

@tiamath

1 yıl önce

3.5 / 10

Fazla şişirilmiş ve izlemesi sabır gerektiren bir film. Julie, bir kazadan sonra ailesini kaybeder. Eşi piyanisttir ve çalışmakta olduğu son proje yarım kalmıştır. Julie, kazadan sonra eski yaşantısına dair herşeyden kurtulmak ister ama işler istediği gibi gitmez ve son projeden kurtulamaz. Bu proje sayesinde bir çok şey keşfeder -ki bunlardan biri eşinin onu aldattığıdır . Üçleme bir serinin filmiymiş, diğerlerini bilmiyorum ama bu filmi malesef sevemedim. Çok fazla durağanlık ve kopukluk var yada bana pek hitap etmedi. Juliette’nin kaliteli bir oyunculuk sergilediği düşünmüyorum, çünkü zaten çoğu sahnede sadece boş boş durarak bakıyordu. binadan atmak istedikleri hayat kadını bile daha iyi oynadı rolünü.
R

@rikki

1 yıl önce

9.2 / 10

Juliette Binoche sen bu dünyadan olamayacak kadar güzelsin...

@filmdahi

5 yıl önce

7.5 / 10

Film fransız bayrağının ilk rengi olması özelliğinden dolayı üç renk mavi olma özelliği taşımaktadır.Mavi motiflerin bolca kullanıldığı durağan sekansların olduğu muziklerin ani girişleri için yapılmış insanı kendine bağlayan Hans Zimmer Solosu dinliyorum sandım.Oldukça etkileyici dramatik yapısı içine vurgun bir yapım

@handesayar

5 yıl önce

10 / 10

Üçlemenin en sevdiğim filmidir. Kieslowski’nin psikolojik çöküş ve yükselişleri anlatma tarzını çok seviyorum

@cessiebalik

5 yıl önce

10 / 10

kieslowski hayatıma öyle böyle girmedi. dekaloglarını dehşetlere düşerek izliyorken bir de bu film, eyvah eyvah. inanılmaz güzel detaylar var filmde, insan psikolojisini bu kadar iyi anlamak ve yansıtmak herkesin harcı değil. ayrıca julliette binioche sen nasıl güzel bir kadınsın!

@inuit

5 yıl önce

Müziğin ve acılı bir ruhun dansıdır bu film benim için. Rengin, müziğin ve ruhun tonlarına açılmış bir yolculuk. Acının kişisel bakış açısıyla evrensel notalara dökülmesi gibi. Freud metaforlarının sahnelere ustaca yedirilmesi ise işin lezzetli ve keyifli kısmı. Ve muhteşem final bütün yolculuğun mavinin son tonunda gözyaşı ile buluşması.

Sevgi yoksa bir hiçim..

Sanat eseri budur işte dedim.

Gerçekten görecekseniz, her anını hissedecekseniz izleyiniz tavsiye edilir..

@sioux

7 yıl önce

Üçlemenin en iyi filmi diye bir şey yok herkesin kendine yakın bulduğu var.Kiesliowski nin filmlerine dışardan bakan biri değiliz, filmlerine misafir oluyoruz çünkü o öyle istiyor.

@seymaevmez

7 yıl önce

?Artık tek bir şey yapmam gerektiğini öğrendim; hiçbir şey!?

@ustilago

7 yıl önce

laciverde boyadıklarım, bir insanın telefonla konuşmasını film yapmışlar,ğocum biz telefon kulubesinde halay çekip gelmişisz bize traş bu filmler

@gaddar_kerim

7 yıl önce

Hayatı sulu boya zanneden bir yönetmenin hangi kafayla çektiğini anlayamadığım film.Hitler de ressam olamamıştı.Sonra herkesi katletti.Bu da sinemayla yetinmiş.Yine de iyi yırtmışız.

@sevdus

7 yıl önce

Julie rolüne Juliette Binoche bu kadar yakışırdı sadece..

@thematrixhasyou

7 yıl önce

Kieslowski'nin filmlerinde insanı derinden sarsan, tarifini yapamadığım büyülü bi' motif var. Müziğin derinliği mi desem, hangi sahnede hangi müziği hangi tonda kullandığı mı desem, durağanlığın içindeki hüzün koşuşturmacası mı desem bilemiyorum... Belki de adlandırmamak, kendimizi filmin akışına bırakmak en doğurusu...

Ayrıca, filmdeki bir sahneyi Sagopa Kajmer adlı Türk Rap Sanatçısı Romantizma adlı albümünde Intro olarak kullanmıştır.

@mizuno

8 yıl önce

8.5 / 10

Hayatimizda deger verdigimiz seylerle-ki bunlarin basinda arkadasliklar, ask, anilar ve sahip oldugumuz seylerin geldigi soylenebilir-bizim hakikaten ne dereceye kadar ozgur oldugumuzu sorgulatan bir film galiba bu. Hatta muhakkak daha da fazlasi. Mukemmel bir sey.

[...] je ne ferais plus que ce dont j’aurais envie. C’est a dire rien. Je ne veux pas de souvenirs, pas de possessions, pas d’amis, d’amour ou d’attaches... Tout ça, ce sont des pieges

@bergmantonioni

8 yıl önce

ne kadar anı o kadar esaret. mesele sahip oldukların değil seni sen yapan özellikler.
SPOILER

Üç Renk: Mavi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Üç Renk: Mavi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Üç Renk: Mavi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL