Üç Renk: Kırmızı

(1994)

Trois couleurs: Rouge a.k.a Three Colors: Red

Film 1 Saat 39 Dk. Dram, Gizem İsviçre, Fransa 3 Şubat 1995

7.9

322 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (92.294 OY)

KONUSU
Irene Jacob’un canlandırdığı genç manken Valentine’in iç dünyası, emekli bir yargıçla kurduğu ipnotik bağlar sebebiyle altüst olur. Genç kadın, yaşlı adamın, komşularının telefonlarını dinlemek gibi bir kötü alışkanlığı olduğunu keşfettiğinde, kasıtsızca ortaya çıkan sırlar, romantik bir gizeme ve s ... Devamı
Irene Jacob’un canlandırdığı genç manken Valentine’in iç dünyası, emekli bir yargıçla kurduğu ipnotik bağlar sebebiyle altüst olur. Genç kadın, yaşlı adamın, komşularının telefonlarını dinlemek gibi bir kötü alışkanlığı olduğunu keşfettiğinde, kasıtsızca ortaya çıkan sırlar, romantik bir gizeme ve sonuçta trajediye yol açacaktır.

Seyircinin olan bitenle ilgili soru işaretlerini daha da artıracak olan finaliyle Kırmızı, hiç şüphesiz Kieslowski’nin Üç Renk serisindeki en karmaşık ve hazmı zor film. Birçokları tarafından kolaylıkla, Fransız usülü bir Alacakaranlık Kuşağı hikayesi olarak nitelendirilebilecek olan yapımda, Irene Jacob tüm kariyerinin en ince işlenmiş ve seyrine doyum olmaz rollerinden birini çıkartıyor. Yılların "Fransız"ı Trintignant’ın çizdiği, hayattan bir şey beklemeyen, aksi ve sırlarla dolu emekli yargıç karakteri ise seyircideki daha fazla keşfetme isteğini amansızca körüklüyor.

Kieslowski, Fransız bayrağından ödünç aldığı Kırmızı’yı, tarihe malolmuş anlamından, "Kardeşlik" temasından biraz daha uzaklara götürüyor. Sembolizmin derinliklerine dalıyor ve "rastlantı" kavramıyla harmanlıyor. Üçlemenin finali olan bu film, aynı zamanda en çarpıcı ve allak bullak edici olanı.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@samsaara

3 ay önce

8 / 10

sonunda herkesin öve öve bitiremediği bu üçlemeyi izledim. Mavi ve kırmızıyı gerçekten çok beğendim. fakat beyaz için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sanki biraz entrikalı Türk dizilerini andırıyordu. Birde galiba her filmin kendinden bir önceki filme gönderme yapması olayı beni etkiledi. Özetle benim için 2. film hariç (çok kötü bir film değildi diğerlerine göre iyi değildi) keyifliydi.

@tiamath

7 ay önce

5 / 10

Zor bir film fakat mükemmel bir film değil. Bir köpeğe çarptıktan sonra sahibine teslim etmek isteyen bir kadın, emekli bir yargıç ile karşılaşır. Yargıç köpekle ilgilenmeyince, onu veterine götürür ve ikinci kere yargıcın evine geldiğinde ilginç bir durumla karşılaşır. Bu vesile ile aralarında bir bağ oluşur. Film daha çok her gerçeği bilebilirsin ama her gerçeği açığa vurmak doğru mu? konusunu sorgulamaktadır. ilk film olan maviden çok daha iyi bir film olmuş diyebilirim.

@ebus_durak

1 yıl önce

8.2 / 10

Normalde bu tesadüfler, rastlantılar vs. Hollywood Sinemasına özgüdür. Ancak Kieslowski bu tesadüfleri kendi auteur tarzında o kadar iyi işlemiş ki insanın izlerken tüyleri diken diken oluyor. Aslında herkes bir başkasının hayatını veya hayallerini yaşıyor. Bunu çok iyi anladım. Kiminin pişmanlıklarını, kiminin geri dönülemez kararlarını bir başkası farklı kişiler farklı mekanlarla yaşıyor. Ancak yargıcın yerine geçmiş olan genç yargıcımız yönetmenin ufak bir dokunuşuyla tüm hayatındaki pişmanlığı Valentin ile birleştirerek gideriyor. Sanat yönetimi zaten bambaşka, ben etkilendim.

@handesayar

5 yıl önce

8.8 / 10

Filmin sonundaki durumu kurmaca için abartılı bulanların aksine ben çok sevdim, üç renge güzel bir veda olmuş bence, keyif vericiydi :)

@erutururu

5 yıl önce

Üçlemenin en ağır filmi olması bir yana, beni Irene Jacob adlı güzellik ile tanıştıran filmdir. Adını bir türlü ilk denemede hatasız yazamadığım Polak yönetmenimize selam olsun.
A

@ailurophile

6 yıl önce

serinin sonuncu ve bence en güzel filmi

yine de son sahnedeki rastlantının kurmaca için bile fazla olduğunu düşünüyorum

@gaddar_kerim

7 yıl önce

İzlerken renkten renge girdiğim turnusol gibi film.O kadar kötüydü ki 15 dakika sonra kapatarak kalitemi belli ettim.Siyah,beyaz yada kırmızı yoktur bu hayatta ayık olun.Ya gridir yada rengini belli etmez.Oyunlara gelmeyin,kalıplara girmeyin.
Y

@yemre

7 yıl önce

9.1 / 10

son sahne inanılmaz etkileyiciydi. Başından sonuna kadar güzel bir seri daha!

@karindesenjack

7 yıl önce

Kırmızı kesinlikle üçlemenin en iyi filmi. Rengin filmdeki kullanımına bayıldım. Yaşlı kadın figürü ve de yönetmenin finalde yaptığı sürpriz ayrı bir tat bıraktı.

@meyziyade

7 yıl önce

Irene Jacob bir daha hiçbir zaman kieslowski filmlerindeki gibi güzel olamadı. bu söz bile yeterli sanırım...

@jduygu

8 yıl önce

8 / 10

Yeni savci hic Valentina ile bulusmayip arka planda baska bir hikaye olarak kalsaydi keske. Bizim emekli yargicimizin hikayesinin bir benzeri olarak. Son da her seyin kadere baglanmasi ve herkesin ayni feribotta olmasi sanki uclemelerin illa birlestirilmesi gerekiyormus izlenimini veriyor. Keske gecisler olmasaydi da 1 anlaticinin 3 ayri hikayesi olsaydi.

Ama tabiki her zamanki gibi guzel bir filmdi, tavsiye edilir.

@bnbnbnbnbn

9 yıl önce

pek çok tekrarın olduğu film. ancak yanlış anlaşılmasın, olumsuz bir yorum değil bu. bu "tekrar"lar son derece bilinçli bir şekilde yapılmış, oldukça yerinde, kıvamında ve hoş.
O

@ozge_fb

9 yıl önce

7 / 10

Seride ethini en fazla duyduğum ve beklentimin en yüksek olduğu film bu filmdi.Fakat beklediğimi bulamadım diyebilirim.Kader kavramını vurgulamaya çalışmış olmalarının etkisi olabilir bunda çünkü bana göre sıradanlaşmış bir konu bu artık.

Yine de film çok güzel bir finale imza atmış.İlk iki film kadar etkileyici olmayı başaramasa da güzel.Ayrıntılara dikkat etmeyi sevenfilmlerin durağanlığından sıkılmayan ve düşünerek izlemeyi sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir seri bence.

@macbeth

9 yıl önce

Gerek gösterebildiği her karede bizlere makro alemin detaylarını gösterebilmesi,gerek filmin sonlarına koyduğu anlamlı kareler beniKrzysztof Kieslowskiye hayran bıraktırdı.
E

@eriha

12 yıl önce

9.4 / 10

Bir insan rolüne ancak bu kadar yakışabilirdi.. Karakter olarak mavi kadın Julie'yi sevsemde, kırmızı kadının masumiyetinin yeri başkadır...
SPOILER

Üç Renk: Kırmızı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Üç Renk: Kırmızı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Üç Renk: Kırmızı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL