Üç Renk: Beyaz

(1994)

Three Colors: White a.k.a Trois couleurs: Blanc

Film 1 Saat 32 Dk. Komedi, Dram İsviçre, Fransa 6 Ocak 1995

7.6

298 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (79.518 OY)

KONUSU
Karol, Paris’te yaşayan Polonyalı bir kuafördür. Evliliklerini cinsel açıdan doyurucu bulmayan bir Fransız olan karısının kendisini boşamasının ardından, bir de kuaför salonunu ateşe vermesi, üstelik zavallı adamı kundakçı olarak gammazlaması bardağı taşırır.

Memleketi Polonya’ya dönemeyecek kadar
... Devamı
Karol, Paris’te yaşayan Polonyalı bir kuafördür. Evliliklerini cinsel açıdan doyurucu bulmayan bir Fransız olan karısının kendisini boşamasının ardından, bir de kuaför salonunu ateşe vermesi, üstelik zavallı adamı kundakçı olarak gammazlaması bardağı taşırır.

Memleketi Polonya’ya dönemeyecek kadar parasız ve duygusal olarak çökmüş olan Karol, hala sevdiği karısıyla durumu eşitlemek için fantastik bir plan yapar...

Kieslowski’nin Fransız bayrağının renkleriyle adlandırdığı meşhur üçlemesinin ikinci ayağı olan Beyaz, "Eşitlik" temasını işliyor. Bunu yaparken, en alışılmadık yöntemlere başvuruyor ve alaycılıktan ödün vermiyor.

Öykünün merkez karakterinin, kendisini küçük düşürmüş olan -Julie Delphy’nin canlandırdığı- eski karısını tekrar kazanmak için intikam alarak onu incitmeyi seçmesi çok çarpıcı. Usta sinemacı Kieslowski, modern ve en özgürlükçü toplumlarda bile "Eşitlik" kavramının mümkün olamaması, aşkta ve savaşta en "güçlü" olanın en "eşit" olduğu bir dünyada yaşıyor olmamız durumunu dahice bir yöntemle tiye alıyor.

Yine de Beyaz, ne Mavi’nin görsel estetiğine, ne de Kırmızı’nın dramatik yoğunluğuna sahip. Üçlemenin en zayıf halkası olsa da, artık hayatta olmayan yönetmeninin sinemasını idrak etmek için mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zenobiaa

2 yıl önce

9.6 / 10

bana göre üçlemenin en iyisi...her şey dozunda oyuncululuklar ve tabiki müzikler harika....keşke bu hikayenin devamı olsa denilenlerden.

@naksidil

2 yıl önce

Kirlenmeyi beceremeyen, sevgilerine galip gelemeyen,
kendi sevgilerinin altında ezilen ruhu temiz insanlara " beyaz " yakışır..
Şahane bir yönetmen, kusursuz.

@melihkaya

3 yıl önce

Mavi filmine göre hikayesinin çok daha sığ kaldığı kanaatindeyim. Filmin duygusu tam olarak içime işlemedi ve nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde bitti. Film müziğini çok beğendiğimi söylemeden geçmek istemiyorum beste Zbigniew Preisner’a aitmiş.

@tiamath

3 yıl önce

7 / 10

Kesinlikle üçlemenin en iyi filmi. Benim nazarımda diğerleri vasata yanaşırken bu film gözümde parladı. Bir kuaför olarak tanıştığı Dominique’yi, iktidarsızlık probleminden dolayı kaybeder. Onu ne kadar çok sevsede kadının gözünde bittiği için kadın tarafından açılan dava sonucu boşanırlar. Buna karşın hırslanır ve sevdiği tarafından terk edilmenin ne demek olduğunu anlatabilmek için bir intikam planı gerçekleştirir. Bu plan da bir merhamet saklıdır. Filmde eksik gördüğüm nokta ise karol’un iktidar problemini nasıl çözdüğü? yani zengin olunca birden iktidarlı mı oldu? bu kısmında doldurulması gerekirdi.
S

@skynyrd

7 yıl önce

7 / 10

3 renk de şu an Beyoğlu sinemasında beyaz perdede ;)
J

@josephwhite

10 yıl önce

8.1 / 10

fevkalade akıcı bir sanat filmi ve üçlemeyi ufak simgelerle birbirine bağlıyor ne kadar güzel ! juliette binoche un mahkeme görülürken kapıdan içeri alınmaması... kieslowski sanki düşünüyor gibi film çekiyor ! ben daha düşündüklerimi yazamıyorum, adam kalkmış görselliğe aktarıyor ! ve iktidarsız erkeklerin kadınlar tarafından nasıl dışlandığı ve erkeğin bunu kapatmak için hırslanıp zengin olması; ama o kadar acımasız davranmak istemiyor zira kadın da adamı seviyormuş ama yine de boşanmayı seçiyor ve başka erkeklerle birlikte olabiliyor. Çok beyaz bir filmdi :)
Y

@yemre

10 yıl önce

8.6 / 10

Daha önceki yorumlar bana bir şey bırakmadı. Söyleyeceğim tek şey; vay vicdansız demektir. Kar, kış temalı filmleri hep sevdim. Filmin akıcılığı bence gayet iyi, büyüleniyor insan.

@macbeth

12 yıl önce

6.7 / 10

Bence roller değişilmeliydi.Üçlemedeki kadın teması bozulmayıp eşitlik arayan taraf kadın olmalıydı.Belki o zaman daha yakışırdı üçlemeye.

Velhasıl diyeceğim o ki bu film kendi başına değerlendirilecek olsa vasattı.Belki de mavi ve kırmızıdan sonra izlediğim için beklentim tavan yapmıştı.Her halukarda ben pişman olmadım sizde olmazsınız.

@jamesalan

12 yıl önce

7.5 / 10

Kieslowski’nin bu üçlemesini izlemeden önce biraz yorumlara göz gezdirdim. Filmlerin arasında en vasat bulunanı bu gibi görünüyordu. Ancak üçlemeyi izledikten sonra beni çok etkileyen film Beyaz oldu. Çok daha samimi, çok daha bizden bir öykü sunuyor Beyaz.

Fransa’nın görkemli caddelerinden, soğuk Varşova’ya inişi anlatıyor. İnsan evinde olduğunda neler yapabileceğini, hayatına nasıl yön verip, yaşadıklarına ve hayatına nasıl eşitlik getirebileceğini anlatıyor.

Son olarak, film ile alakasız ama, çok güzelsin Polonya. Varşova asla bir Krakow olamaz ama yine de hissiyatı bile yeter.
O

@ozge_fb

12 yıl önce

8 / 10

Esasen vurgulanan bir eşitsizlik var filmdesevgilerin eşitsizliğiacının eşitsizliği...Kendisini boşamak isteyen eşini geri kazanmaya çalışan bir adamın öyküsü anlatılıyorherşeye rağmen onu sevmesi -gerçi tam manada sevgi diyemeyebiliriz bence buna-ve sonrasında intikam çabası..

Ayrıca serinin ilk filmiyle ortak sahneler olması da hoş bir nokta.

@bestreaction

13 yıl önce

7.8 / 10

filmi izlerken arada giren müziklerle birlikte kendimi orkestra şefi gibi hissettim. elimi kolumu sallarken buldum kendimi. :)

buradan lisede müzik dersime 1 veren hocamı anıyorum. do re mi! hocam.

eşitlikten ziyade "intikam soğuk yenen bir yemektir" olmuş filmin teması. söylemeden geçemeyeceğim.

@kraker

15 yıl önce

8 / 10

Ben bu filmin üçlemenin en zayıf filmi olduğuna inanmıyorum.Öyle değerlendiriliyorsa da ancak anlaşılamamış olmasındandır.Maviyle kırmızı arasındaki köprü:Beyaz.

@tutaste

15 yıl önce

Üçlemenin en zayıf filmi olarak değerlendiriliyor, ancak estetik açıdan daha çarpıcı sahnelere sahip olan birinci filmden daha iyi buldum açıkcası. ’İlişkide eşitlik arayışı’ ve ’bu eşitlik ne kadar mümkün’ gibi sorgulamalara itiyor insanı Karol’un çılgın planının akıcılığıyla.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!
Karol’un mendille müzik yaptığı sahne, unutulmayan sahneler arasına girmeli bence.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!
SPOILER

Üç Renk: Beyaz filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Üç Renk: Beyaz filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Üç Renk: Beyaz filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL