Bir Ayrılık, Nadir ve Simin

(2011)

Jodaeiye Nader az Simin a.k.a Nader and Simin, a Separation

Film 2 Saat 3 Dk. Dram İran, Fransa 15 Nisan 2011

8.2

613 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (212.209 OY)

KONUSU
Simin, kocası Nader ve kızı Termeh ile beraber İran’dan gitmek istemektedir. Gereken tüm ayarlamaları yapmıştır. Fakat Nader bu konuda kararsızdır. Çünkü, alzheimer hastası babasını geride bırakacak olmanın endişesini taşımaktadır. Bu nedenle, hep birlikte yapacakları seyahati iptal etmeye karar ver ... Devamı
Simin, kocası Nader ve kızı Termeh ile beraber İran’dan gitmek istemektedir. Gereken tüm ayarlamaları yapmıştır. Fakat Nader bu konuda kararsızdır. Çünkü, alzheimer hastası babasını geride bırakacak olmanın endişesini taşımaktadır. Bu nedenle, hep birlikte yapacakları seyahati iptal etmeye karar verir.

Nader’in kararı yüzünden, Simin ona boşanma davası açmak ister. Talebi reddedilince, Nader’i bırakıp ailesinin evine taşınır. Termeh, annesinin yakında döneceği umuduyla babasıyla kalmayı seçer.

Nader, bu yeni yorucu durumla baş etmekte zorlanır. Ayrıca babasına bakması için Razieh adında genç bir kadını işe alır. Bu genç kadın hamiledir ve işi kocasının haberi olmadan kabul etmiştir. Bir gün, Nader eve geldiğinde babasını evde yalnız ve masaya bağlanmış bir şekilde bulur. Razieh döndüğünde, olaylar karışır. Bu olayların trajik sonuçları ise hem Nader’in hayatını parçalayacak hem de Termeh’in babasıyla ilgili düşüncelerini değiştirecektir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@henriette

2 ay önce

7.9 / 10

bir türlü çözüme kavuşturamadıkları, emin olmadıkları konuda son kararı vicdan veriyor.
baba ve oğlun sahnesinin kamera arkasında, Peyman Maadi'nin kırılma anı çok değerlidir.

@hanife08

2 yıl önce

Daha önce izlemedigim için pişmanlık duyduğum bir filmdir. Bir ayrılık bu kadar güzel anlatilabilirdi. Anne babasi ayrılmış çocuk psikolojisi, suçluluk psikolojisi mükemmel bir şekilde aktarılmış seyirciye. Oyunculuklar muazzam bu kadar basit bir olayı bile bütün duygularıyla seyirciye yansıtma çabaları takdiri hak eden düzeyde.
A

@aktura

2 yıl önce

6.5 / 10

belki lk defa iran sineması izlediğim için bilmiyorum bana bütün film girişmiş gibi geldi. gelişme, sonuç yok, sürekli ''herhalde bu sahneden sonra asıl olay başlayacak'' diye düşündüm. net bi sonucun ve tam bi olay örgüsünün olmaması beni biraz sıktı fakat filmin duru anlatım tarzı, duyguları izleyicilere iletmesi başarılıydı, hakkını yiyemem.

@mikehlen

3 yıl önce

8.5 / 10

Fimdeki oyunculuk başarısını bir yana çekersek, konu olarak çarpıcı bir gerçeği bize sunuyor. karşı karşıya gelen iki aile... biri sosyoekonomik düzeyi yüksek diğeri daha alt tabaka. Ve iki farklı tabakanın bir sistem içerisindeki mücadelesi o kadar güzel anlatılıyor ki hiç sıkılmıyorsunuz. tabi burdaki sistem iran sistemi. Ve ailelerin birbiriyle olan dialoglarıyla birlikte aile içi dialoglar da çarpıcı. İki ailedeki kadın profilleri karşılaştırılmış, erkekler karşılaştırılmış. Ben kızların da karşılaştırılmasını beklerdim. Bununla birlikte babanın kızına olan saygısı çok güzel. Anne kızının ergenliğini durmadan vurgulamasına rağmen, Baba bu konuda hiç konuşmayarak ama davranışlarıyla, kızına bıraktığı karalarla, onun düşüncelerine olan saygısıyla daha doğrud davranıyor. Bana sorarsanız filmin bitişi ise filmin özeti nitelğinde. izleyiciye düşünmesi için kafasında soru işareti bırakıyor. Neyse g
... Devamı
Fimdeki oyunculuk başarısını bir yana çekersek, konu olarak çarpıcı bir gerçeği bize sunuyor. karşı karşıya gelen iki aile... biri sosyoekonomik düzeyi yüksek diğeri daha alt tabaka. Ve iki farklı tabakanın bir sistem içerisindeki mücadelesi o kadar güzel anlatılıyor ki hiç sıkılmıyorsunuz. tabi burdaki sistem iran sistemi. Ve ailelerin birbiriyle olan dialoglarıyla birlikte aile içi dialoglar da çarpıcı. İki ailedeki kadın profilleri karşılaştırılmış, erkekler karşılaştırılmış. Ben kızların da karşılaştırılmasını beklerdim. Bununla birlikte babanın kızına olan saygısı çok güzel. Anne kızının ergenliğini durmadan vurgulamasına rağmen, Baba bu konuda hiç konuşmayarak ama davranışlarıyla, kızına bıraktığı karalarla, onun düşüncelerine olan saygısıyla daha doğrud davranıyor. Bana sorarsanız filmin bitişi ise filmin özeti nitelğinde. izleyiciye düşünmesi için kafasında soru işareti bırakıyor. Neyse güzel film işte izleyin :D

@stiff

3 yıl önce

7 / 10

İzlediğim ilk İran filmi. Adalet ve vicdan üzerine kurulu çok olağan bir hikaye. Başından sonuna "kim haklı ?" sorusunu sordururken, yine bu süreçte her an her karaktere hak verebiliyorsunuz. Kendinizi her karakterin yerine koyabiliyorsunuz. Etkileyici sahneleri var. Özellikle Temreh ile babasının diyalogları çok derin. Simin karakterinin boşanma konusunda kararsızlığı, Rezieh karakterinin vicdani yük altında hissetmesi de çok güzel aktarılmış. Yine ülke rejimi hakkında da eleştiriler içerdiği aşikar. Son mahkeme sahnesini de beğendim. Bir de bol bol Pejo 206 içeriyor. 7/10

@sekizincirenk

4 yıl önce

9 / 10

Öyle gerçek, öyle güzel ki. "Kim haklı kim haksız?" sorusunu 2 saat 3 dakika boyunca düşündürüyor bize Asghar Farhadi.

https://eksisozluk.com/entry/51455755

@requiem-1

5 yıl önce

8 / 10

Oldukça içten ve bizden bir film çünkü kültürlerin yakınlığı ile bağlantılı. Oyunculuklar ise genel görüşe katılarak çok başarılı. Ben de bazı arkadaşlar gibi dedenin ciddi ciddi Alzheimer olduğunu düşünüyorum, aksi takdirde inanılmayacak bir oyunculuk, müthiş.

Konuya itibariyle de açıkçası hiç beklemediğim noktalara gitti, vakti zamanında Arap memleketlerinden birinde ifade verme konumunda o sandalyede otururken yaşananlar ve filmde 'Şurayı imzala ve git' dediğinde Arapça yazılmış olan birkaç sayfaya anlamadan imza atmam ve gitmem bire bir o duyguyu yine yaşattı, kendi açımdan da çaresizliği. İfade verme odasında teknolojik tek alet 'Kumtel' ısıtıcıydı. Bu sahneleri ibretle izledim, yeri ayrıdır.

Çıkarlar, korkular ve dini baskılar uğruna söylenen yalanların ve davranışların kar topunun yuvarlanışı gibi nasıl büyüyerek çığa dönüştüğüne; Kuran'ın adalet terazisinin bir tablasında nasıl manevi ağırlığıyla durduğuna ayrıca tanık olduk.
... Devamı
Oldukça içten ve bizden bir film çünkü kültürlerin yakınlığı ile bağlantılı. Oyunculuklar ise genel görüşe katılarak çok başarılı. Ben de bazı arkadaşlar gibi dedenin ciddi ciddi Alzheimer olduğunu düşünüyorum, aksi takdirde inanılmayacak bir oyunculuk, müthiş.

Konuya itibariyle de açıkçası hiç beklemediğim noktalara gitti, vakti zamanında Arap memleketlerinden birinde ifade verme konumunda o sandalyede otururken yaşananlar ve filmde 'Şurayı imzala ve git' dediğinde Arapça yazılmış olan birkaç sayfaya anlamadan imza atmam ve gitmem bire bir o duyguyu yine yaşattı, kendi açımdan da çaresizliği. İfade verme odasında teknolojik tek alet 'Kumtel' ısıtıcıydı. Bu sahneleri ibretle izledim, yeri ayrıdır.

Çıkarlar, korkular ve dini baskılar uğruna söylenen yalanların ve davranışların kar topunun yuvarlanışı gibi nasıl büyüyerek çığa dönüştüğüne; Kuran'ın adalet terazisinin bir tablasında nasıl manevi ağırlığıyla durduğuna ayrıca tanık olduk. Filmin sonlarındaki 2 kızın bakışı ise mutsuzluğu, umutsuzluğu içime işletti.

Bu arada kız kimi seçti? Tepki olarak yaşlı bir ebeveyn neden olmasın?

Özetle, İran sinemasıyla tanışmama vesile olup daha sıkı takip etmeme sebep olacak derecede güzel ve duygulu bir film, tavsiye ederim.
K

@kultursuz

5 yıl önce

filmin oyuncusu dededir, gerçekten arzaymır hastası olduğunu dşünüyorum ciddi olarak

@deniztayfun

6 yıl önce

10 / 10

Bir filmin tüm oyuncuları mı bu kadar doğal olur? Sanki o apartmanda oturuyorum da komşumuzun başından geçiyor bu olaylar... ne kadar övülse az. Uzun ve durgun olmasına rağmen asla sıkmayan bir senaryo. Bakış açıları çok güzel işlenmiş. Izlenecekler listenizin en başına almanızı tavsiye ederim.

@serkanaydemir

6 yıl önce

7.9 / 10

İşte bu yüzden bu ülkede Atatürk önemli biridir. Sırf erkek diye yaşlı, altına kaçırmış bir adamın pantolonunu değiştirmenin bile dinen günah olup olmamasını düşünen zihinlerle dolması engellenmiştir böylelikle. Tabi ki İran'da yaşayan insanların kültürlerini eleştiremeyiz. Onlar yaşadıkları kadarlardır ;ama yanlış yanlıştır millet. Müslümanlık dininin bu kadar şeriat kurallarıyla bozulması ve dünyada bu denli farklılık göstermesi son derece acı bir durumdur. Arkadaş çocuk daha 5 yaşında bir kız onu bile kapatmak bence dinin getirisi değil o toplumun sapık düşüncesidir. Bu yüzden müslüman ülkeler kadını her zaman cinsel obje olarak gördüğü müddetce gelişemeyeceklerdir. Bundan ülkemde hem müslüman olup hem de namusu kapanmayla değil sadakatle ölçülmesi gerektiğini düşünen kadınlarımızın varlığından dolayı çok seviyorum. Tabi ülkemizde de kadın hak ettiği değerde olmasa da müslüman bir ülke olmamıza rağmen kadın toplum yaşamında önemli bi
... Devamı
İşte bu yüzden bu ülkede Atatürk önemli biridir. Sırf erkek diye yaşlı, altına kaçırmış bir adamın pantolonunu değiştirmenin bile dinen günah olup olmamasını düşünen zihinlerle dolması engellenmiştir böylelikle. Tabi ki İran'da yaşayan insanların kültürlerini eleştiremeyiz. Onlar yaşadıkları kadarlardır ;ama yanlış yanlıştır millet. Müslümanlık dininin bu kadar şeriat kurallarıyla bozulması ve dünyada bu denli farklılık göstermesi son derece acı bir durumdur. Arkadaş çocuk daha 5 yaşında bir kız onu bile kapatmak bence dinin getirisi değil o toplumun sapık düşüncesidir. Bu yüzden müslüman ülkeler kadını her zaman cinsel obje olarak gördüğü müddetce gelişemeyeceklerdir. Bundan ülkemde hem müslüman olup hem de namusu kapanmayla değil sadakatle ölçülmesi gerektiğini düşünen kadınlarımızın varlığından dolayı çok seviyorum. Tabi ülkemizde de kadın hak ettiği değerde olmasa da müslüman bir ülke olmamıza rağmen kadın toplum yaşamında önemli bir yere gelmiştir. Filme gelince, film başından itibaren realist bir yapı altında ilerliyor. Bildik gündelik yaşamın filme dökülmesi. İşleniş itibariyle ilk başlar biraz sıkıcı sonlarda pek hareketli değil hani ;ama film kendini izlettiriyor. Tipik bir aile dramı zaten filmde başından beri etrafta süzülen bir dram var. Yani güzel bir yapım. İzlenilesi olmuş ;ama 8 puan kadar değil tabi.

@asdf-13

6 yıl önce

10 / 10

MUHTEŞEM!

Bu filmi izlemek konusunda çok kararsızdım. Sıkıcı festival filmlerinden olabileceğini düşünüyordum. Neden bu kadar yüceltildiğini de anlamıyordum. Benim gibi filmin neden bu kadar beğenildiğini anlamayanlar için açıklamaya çalışayım;

Öncelikle filmi izleyen her seyirci aynı zamanda filmde oynamış oluyor.Yada oynadığını hissediyor.Rolümüz ise "Hakimlik". Hemen altta paylaştığım resimden bunu görebilirsiniz. Bu filmin giriş sahnesi ve eşler hakime karşı konuşuyor-yani kameraya karşı-;

Film, ismini iki eşin boşanmasından alıyor olsa da anlattığı hikaye bu ayrılığın hayatlara yaptığı zincirleme etki.

Bir Ayrılık; kader, gurur, dini inançlar ve insanların kendilerine olan dürüstlükleriyle birleşince içinden çıkılmaz durumlara gebe oluyor.

Seyirci olarak bizde doğamız gereği bir çözüm arıyoruz. Bu çözümü ararken kendimizi karakterlerin yerine koyuyor ve her zaman elimize yüzümüze bulaştırıyoruz...

Sadece romanlarda rastlayabi
... Devamı
MUHTEŞEM!

Bu filmi izlemek konusunda çok kararsızdım. Sıkıcı festival filmlerinden olabileceğini düşünüyordum. Neden bu kadar yüceltildiğini de anlamıyordum. Benim gibi filmin neden bu kadar beğenildiğini anlamayanlar için açıklamaya çalışayım;

Öncelikle filmi izleyen her seyirci aynı zamanda filmde oynamış oluyor.Yada oynadığını hissediyor.Rolümüz ise "Hakimlik". Hemen altta paylaştığım resimden bunu görebilirsiniz. Bu filmin giriş sahnesi ve eşler hakime karşı konuşuyor-yani kameraya karşı-;

Film, ismini iki eşin boşanmasından alıyor olsa da anlattığı hikaye bu ayrılığın hayatlara yaptığı zincirleme etki.

Bir Ayrılık; kader, gurur, dini inançlar ve insanların kendilerine olan dürüstlükleriyle birleşince içinden çıkılmaz durumlara gebe oluyor.

Seyirci olarak bizde doğamız gereği bir çözüm arıyoruz. Bu çözümü ararken kendimizi karakterlerin yerine koyuyor ve her zaman elimize yüzümüze bulaştırıyoruz...

Sadece romanlarda rastlayabileceğiniz bu kadar çatışmanın ekrana dökülebilmesi için kaliteli oyunculuklar ve dinamik bir anlatım dili gerekir ki filmin en kusursuz olduğu ve yüceltilmesi gerektiği kısımlarda bunlardır.Yönetmeni ve oyuncuları bu açıdan ayrıca tebrik etmek lazım.

Yönetmen bir röportajında film için şunları söylemiş;

?Ben seyircinin düşünmesini istiyorum, ona bu fırsatı veriyorum. Bu tarzda çekilmiş filmler izleyicisini keşfetmeye ve anlamaya yöneltir. İran?da daha çok düşünen seyirciye ihtiyacımız var.?

2011'in açık ara en iyi filmi.Bu kadar geç izlemem benim için kayıp olmuş.Siz daha fazla gecikmeyin. İyi seyirler...

@camerman

6 yıl önce

8.4 / 10

Sağlam bir İran yapımı.Gerçekci bir anlatımıyla dikkat çekiyor.Yalın ve akıcı bir işlenişi var.Oyuncu performansları güzel.Film ağır ilerliyor gibi görülse de izleyiciyi sıkmıyor..Ara ara filmden kopabileceğiniz sahneler var ama o kadar olur dedirttirecek cinsten.Yapmak ya da yapmamak olmak ya da olmamak gibi ikilemler arasında karar vermenin zorluğunu görüyoruz filmde.

@gaspar-noe

6 yıl önce

9.7 / 10

filmin senaryo, kurgu, işleniş vb gibi unsurlar konusunda ki başarısını zaten burdaki pek çok arkadaş dile getirmiş ondan bahsetmeyeceğim, biraz daha özel bi durum... filmdeki karakterlerin olumsuz durumlar karşısında ki psiklojisi ve tepkileri o kadar güzel yansıtılmış ki, herhangi bi karakterin herhangi bi hareketinde kendinizi bulabiliyo ve empati kurabiliyosunuz. bunda oyunculukların çok başarılı ve samimi olmasının payı da büyük.

ben film sırasında bazı davranışlarımı ve en önemlisi hatalarımı sık sık hatırladım. yeri geldi nadir karakterinde, yeri geldi hojjat karakterinde; hatta yer yer termeh karakterinde bile kendimden bişeyler gördüm. ve bazıları cidden şu saatte uyumama engel olucak seviyede ki pişmanlıklarımı hatırlamama sebep oldu.

çok uzaklaştım konudan. müthişti... özellikle de acı ve sıkıntı konusunda izlerken empati kurabildiğiniz çoğu film gibi size olgunluk ve derinlik katıcaktır.

@delahoya

6 yıl önce

9.5 / 10

Yanıbaşınızda bir hikaye... O kadar olaylara yakın olmanızı sağlamış ki yönetmen filmden bir dakika kopmanın imkanı yok... Imdb top 250 list i tekrar gözden geçirdiğim de dikkatimi çeken ve İran filmlerini seven biri olarak hemen izlememin gerektiğini düşündüm.Sanırım altın ayı ödülünü alan ilk İran filmiymiş ki ve sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum.Film de insan psikolojisinin çok iyi anlatıldığını düşünüyorum , ayrıca insan ahlakını ve insanın inancının çoğu kararlarımızda vicdanla birlikte ne kadar kuvvetli bir silah haline geldiğini göstermiş.Bu yüzden bu filmde hiç bir karaktere kin güdemedim ve kızamadım.Yönetmen farkı bu olsa gerek.Bir ayrılık hikayesini bu kadar güzel ve farklı ele alan bir film daha gelmeyecek.İzlemeyenlere şiddetle öneriyorum...

@az87

6 yıl önce

İran sinemasını izleyen onun ne kadar nevi şahsına münhasır olduğunu bilir.Bir Ayrılık da iran sinemasının başarılı bir filmi olmuş.Film festivallerinden epey ödül toplamış bir film olması kesinlikle tesadüf değildir.Oyuncuların performanlarına hayran kaldım ancak bu kadar sahici olunabilirdi herhalde
SPOILER

Bir Ayrılık, Nadir ve Simin filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Ayrılık, Nadir ve Simin filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Ayrılık, Nadir ve Simin filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL