Bir Ayrılık

(2011)

A Separation a.k.a Jodaeiye Nader az Simin

Film 2 Saat 3 Dk. Dram İran, Fransa 1 Temmuz 2011

8.2

660 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (244.348 OY)

KONUSU
Simin, kocası Nader ve kızı Termeh ile beraber İran’dan gitmek istemektedir. Gereken tüm ayarlamaları yapmıştır. Fakat Nader bu konuda kararsızdır. Çünkü, alzheimer hastası babasını geride bırakacak olmanın endişesini taşımaktadır. Bu nedenle, hep birlikte yapacakları seyahati iptal etmeye karar ver ... Devamı
Simin, kocası Nader ve kızı Termeh ile beraber İran’dan gitmek istemektedir. Gereken tüm ayarlamaları yapmıştır. Fakat Nader bu konuda kararsızdır. Çünkü, alzheimer hastası babasını geride bırakacak olmanın endişesini taşımaktadır. Bu nedenle, hep birlikte yapacakları seyahati iptal etmeye karar verir.

Nader’in kararı yüzünden, Simin ona boşanma davası açmak ister. Talebi reddedilince, Nader’i bırakıp ailesinin evine taşınır. Termeh, annesinin yakında döneceği umuduyla babasıyla kalmayı seçer.

Nader, bu yeni yorucu durumla baş etmekte zorlanır. Ayrıca babasına bakması için Razieh adında genç bir kadını işe alır. Bu genç kadın hamiledir ve işi kocasının haberi olmadan kabul etmiştir. Bir gün, Nader eve geldiğinde babasını evde yalnız ve masaya bağlanmış bir şekilde bulur. Razieh döndüğünde, olaylar karışır. Bu olayların trajik sonuçları ise hem Nader’in hayatını parçalayacak hem de Termeh’in babasıyla ilgili düşüncelerini değiştirecektir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
T

@tubbiks

1 yıl önce

Bütün karakterlerin duygusunu ayrı ayrı paylaştım,bu kimin başarısı karar veremiyorum. Bir yaşamın kıyısına sandalye çektirdi ve bize bir ayrılık hikayesi içinde hayatın binbir yönden çekiştiren gerilimini izletti. Oyuncularından yönetmenine tüm ekibine kadar ayakta alkışlanası.

@advitamaeternam

1 yıl önce

Ashgar Farhadi’nin filmlerini seviyorum, tıpkı bir tiyatro oyunu izlemişsin hissi veriyo bana. İlk başlarda filmin içine girmekte zorlandım ama sonra işin içine Razieh ve o mahçup tavırları girdi, kadına acımamak elde değil. Ben aslında her şeyin Simin’in kocasını ve kızını gitmek için ikna olsunlar diye kurduğunu düşündüm son ana kadar. Farhadi’nin her filminde olduğu gibi sonunu bize bırakması, hangi olasılığı seçeceğimizin bizim tekelimizde olmasını seviyorum ama yine de bir başuculuk değil.

@zett

1 yıl önce

9 / 10

Dokuz yıl sonra bu sefer alt yazılı izleyip yorum yapıyorum ki vay bana yazıklar olsun. Film gerçek bir başyapıt. Ve gerçek doğunun, ancak bizim anlayabileceğimiz, bir batılının ancak bön bön bakacağı kendi yarattığımız vicdanın, ikilemlerin muazzam bir tasviri.

@mavimilena

1 yıl önce

9.8 / 10

Asghar Farhadi İran sinemasının gözbebeği. Harika bir yönetmenden harika bir drama. Sade ve etkiliyici bir anlatış. Fazla söze de gerek yok aslında herkesin izlemesini tavsiye ederim. Çok beğendim..

@hsynaybar

1 yıl önce

Filmin başlarında Simin nakliyeciye veriyor, kocasının haberi yok.

@gokhan_oztorun

2 yıl önce

Dramatik durumları oldukça kuvvetli.

@hanife08

5 yıl önce

Daha önce izlemedigim için pişmanlık duyduğum bir filmdir. Bir ayrılık bu kadar güzel anlatilabilirdi. Anne babasi ayrılmış çocuk psikolojisi, suçluluk psikolojisi mükemmel bir şekilde aktarılmış seyirciye. Oyunculuklar muazzam bu kadar basit bir olayı bile bütün duygularıyla seyirciye yansıtma çabaları takdiri hak eden düzeyde.
A

@aktura

5 yıl önce

6.5 / 10

belki lk defa iran sineması izlediğim için bilmiyorum bana bütün film girişmiş gibi geldi. gelişme, sonuç yok, sürekli ’’herhalde bu sahneden sonra asıl olay başlayacak’’ diye düşündüm. net bi sonucun ve tam bi olay örgüsünün olmaması beni biraz sıktı fakat filmin duru anlatım tarzı, duyguları izleyicilere iletmesi başarılıydı, hakkını yiyemem.

@mikehlen

5 yıl önce

8.5 / 10

Fimdeki oyunculuk başarısını bir yana çekersek, konu olarak çarpıcı bir gerçeği bize sunuyor. karşı karşıya gelen iki aile... biri sosyoekonomik düzeyi yüksek diğeri daha alt tabaka. Ve iki farklı tabakanın bir sistem içerisindeki mücadelesi o kadar güzel anlatılıyor ki hiç sıkılmıyorsunuz. tabi burdaki sistem iran sistemi. Ve ailelerin birbiriyle olan dialoglarıyla birlikte aile içi dialoglar da çarpıcı. İki ailedeki kadın profilleri karşılaştırılmış, erkekler karşılaştırılmış. Ben kızların da karşılaştırılmasını beklerdim. Bununla birlikte babanın kızına olan saygısı çok güzel. Anne kızının ergenliğini durmadan vurgulamasına rağmen, Baba bu konuda hiç konuşmayarak ama davranışlarıyla, kızına bıraktığı karalarla, onun düşüncelerine olan saygısıyla daha doğrud davranıyor. Bana sorarsanız filmin bitişi ise filmin özeti nitelğinde. izleyiciye düşünmesi için kafasında soru işareti bırakıyor. Neyse g
... Devamı
Fimdeki oyunculuk başarısını bir yana çekersek, konu olarak çarpıcı bir gerçeği bize sunuyor. karşı karşıya gelen iki aile... biri sosyoekonomik düzeyi yüksek diğeri daha alt tabaka. Ve iki farklı tabakanın bir sistem içerisindeki mücadelesi o kadar güzel anlatılıyor ki hiç sıkılmıyorsunuz. tabi burdaki sistem iran sistemi. Ve ailelerin birbiriyle olan dialoglarıyla birlikte aile içi dialoglar da çarpıcı. İki ailedeki kadın profilleri karşılaştırılmış, erkekler karşılaştırılmış. Ben kızların da karşılaştırılmasını beklerdim. Bununla birlikte babanın kızına olan saygısı çok güzel. Anne kızının ergenliğini durmadan vurgulamasına rağmen, Baba bu konuda hiç konuşmayarak ama davranışlarıyla, kızına bıraktığı karalarla, onun düşüncelerine olan saygısıyla daha doğrud davranıyor. Bana sorarsanız filmin bitişi ise filmin özeti nitelğinde. izleyiciye düşünmesi için kafasında soru işareti bırakıyor. Neyse güzel film işte izleyin :D

@stiff

6 yıl önce

7 / 10

İzlediğim ilk İran filmi. Adalet ve vicdan üzerine kurulu çok olağan bir hikaye. Başından sonuna "kim haklı ?" sorusunu sordururken, yine bu süreçte her an her karaktere hak verebiliyorsunuz. Kendinizi her karakterin yerine koyabiliyorsunuz. Etkileyici sahneleri var. Özellikle Temreh ile babasının diyalogları çok derin. Simin karakterinin boşanma konusunda kararsızlığı, Rezieh karakterinin vicdani yük altında hissetmesi de çok güzel aktarılmış. Yine ülke rejimi hakkında da eleştiriler içerdiği aşikar. Son mahkeme sahnesini de beğendim. Bir de bol bol Pejo 206 içeriyor. 7/10
S

@sekizincirenk

6 yıl önce

9 / 10

Öyle gerçek, öyle güzel ki. "Kim haklı kim haksız?" sorusunu 2 saat 3 dakika boyunca düşündürüyor bize Asghar Farhadi.

https://eksisozluk.com/entry/51455755

@requiem_1

8 yıl önce

8 / 10

Oldukça içten ve bizden bir film çünkü kültürlerin yakınlığı ile bağlantılı. Oyunculuklar ise genel görüşe katılarak çok başarılı. Ben de bazı arkadaşlar gibi dedenin ciddi ciddi Alzheimer olduğunu düşünüyorum, aksi takdirde inanılmayacak bir oyunculuk, müthiş.

Konuya itibariyle de açıkçası hiç beklemediğim noktalara gitti, vakti zamanında Arap memleketlerinden birinde ifade verme konumunda o sandalyede otururken yaşananlar ve filmde 'Şurayı imzala ve git' dediğinde Arapça yazılmış olan birkaç sayfaya anlamadan imza atmam ve gitmem bire bir o duyguyu yine yaşattı, kendi açımdan da çaresizliği. İfade verme odasında teknolojik tek alet 'Kumtel' ısıtıcıydı. Bu sahneleri ibretle izledim, yeri ayrıdır.

Çıkarlar, korkular ve dini baskılar uğruna söylenen yalanların ve davranışların kar topunun yuvarlanışı gibi nasıl büyüyerek çığa dönüştüğüne; Kuran'ın adalet terazisinin bir tablasında nasıl manevi ağırlığıyla durduğuna ayrıca tanık olduk.
... Devamı
Oldukça içten ve bizden bir film çünkü kültürlerin yakınlığı ile bağlantılı. Oyunculuklar ise genel görüşe katılarak çok başarılı. Ben de bazı arkadaşlar gibi dedenin ciddi ciddi Alzheimer olduğunu düşünüyorum, aksi takdirde inanılmayacak bir oyunculuk, müthiş.

Konuya itibariyle de açıkçası hiç beklemediğim noktalara gitti, vakti zamanında Arap memleketlerinden birinde ifade verme konumunda o sandalyede otururken yaşananlar ve filmde 'Şurayı imzala ve git' dediğinde Arapça yazılmış olan birkaç sayfaya anlamadan imza atmam ve gitmem bire bir o duyguyu yine yaşattı, kendi açımdan da çaresizliği. İfade verme odasında teknolojik tek alet 'Kumtel' ısıtıcıydı. Bu sahneleri ibretle izledim, yeri ayrıdır.

Çıkarlar, korkular ve dini baskılar uğruna söylenen yalanların ve davranışların kar topunun yuvarlanışı gibi nasıl büyüyerek çığa dönüştüğüne; Kuran'ın adalet terazisinin bir tablasında nasıl manevi ağırlığıyla durduğuna ayrıca tanık olduk. Filmin sonlarındaki 2 kızın bakışı ise mutsuzluğu, umutsuzluğu içime işletti.

Bu arada kız kimi seçti? Tepki olarak yaşlı bir ebeveyn neden olmasın?

Özetle, İran sinemasıyla tanışmama vesile olup daha sıkı takip etmeme sebep olacak derecede güzel ve duygulu bir film, tavsiye ederim.
K

@kultursuz

8 yıl önce

filmin oyuncusu dededir, gerçekten arzaymır hastası olduğunu dşünüyorum ciddi olarak

@deniztayfun

8 yıl önce

10 / 10

Bir filmin tüm oyuncuları mı bu kadar doğal olur? Sanki o apartmanda oturuyorum da komşumuzun başından geçiyor bu olaylar... ne kadar övülse az. Uzun ve durgun olmasına rağmen asla sıkmayan bir senaryo. Bakış açıları çok güzel işlenmiş. Izlenecekler listenizin en başına almanızı tavsiye ederim.

@serkanaydemir

8 yıl önce

7.9 / 10

İşte bu yüzden bu ülkede Atatürk önemli biridir. Sırf erkek diye yaşlı, altına kaçırmış bir adamın pantolonunu değiştirmenin bile dinen günah olup olmamasını düşünen zihinlerle dolması engellenmiştir böylelikle. Tabi ki İran’da yaşayan insanların kültürlerini eleştiremeyiz. Onlar yaşadıkları kadarlardır ;ama yanlış yanlıştır millet. Müslümanlık dininin bu kadar şeriat kurallarıyla bozulması ve dünyada bu denli farklılık göstermesi son derece acı bir durumdur. Arkadaş çocuk daha 5 yaşında bir kız onu bile kapatmak bence dinin getirisi değil o toplumun sapık düşüncesidir. Bu yüzden müslüman ülkeler kadını her zaman cinsel obje olarak gördüğü müddetce gelişemeyeceklerdir. Bundan ülkemde hem müslüman olup hem de namusu kapanmayla değil sadakatle ölçülmesi gerektiğini düşünen kadınlarımızın varlığından dolayı çok seviyorum. Tabi ülkemizde de kadın hak ettiği değerde olmasa da müslüman bir ülke olmamıza rağmen kadın toplum yaşamında önemli bi
... Devamı
İşte bu yüzden bu ülkede Atatürk önemli biridir. Sırf erkek diye yaşlı, altına kaçırmış bir adamın pantolonunu değiştirmenin bile dinen günah olup olmamasını düşünen zihinlerle dolması engellenmiştir böylelikle. Tabi ki İran’da yaşayan insanların kültürlerini eleştiremeyiz. Onlar yaşadıkları kadarlardır ;ama yanlış yanlıştır millet. Müslümanlık dininin bu kadar şeriat kurallarıyla bozulması ve dünyada bu denli farklılık göstermesi son derece acı bir durumdur. Arkadaş çocuk daha 5 yaşında bir kız onu bile kapatmak bence dinin getirisi değil o toplumun sapık düşüncesidir. Bu yüzden müslüman ülkeler kadını her zaman cinsel obje olarak gördüğü müddetce gelişemeyeceklerdir. Bundan ülkemde hem müslüman olup hem de namusu kapanmayla değil sadakatle ölçülmesi gerektiğini düşünen kadınlarımızın varlığından dolayı çok seviyorum. Tabi ülkemizde de kadın hak ettiği değerde olmasa da müslüman bir ülke olmamıza rağmen kadın toplum yaşamında önemli bir yere gelmiştir. Filme gelince, film başından itibaren realist bir yapı altında ilerliyor. Bildik gündelik yaşamın filme dökülmesi. İşleniş itibariyle ilk başlar biraz sıkıcı sonlarda pek hareketli değil hani ;ama film kendini izlettiriyor. Tipik bir aile dramı zaten filmde başından beri etrafta süzülen bir dram var. Yani güzel bir yapım. İzlenilesi olmuş ;ama 8 puan kadar değil tabi.
SPOILER

Bir Ayrılık filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Ayrılık filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Ayrılık filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL