Elly Hakkında

(2009)

About Elly a.k.a Darbareye Elly

Film 1 Saat 59 Dk. Dram, Gizem İran, Fransa 22 Eylül 2017

7.9

249 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.9 (57.323 OY)

KONUSU
Ahmad, Almanya’da yıllar boyu yaşadıktan sonra, İran’ı ziyaret etmeye karar verir. Üniversiteden eski arkadaşları, Ahmad’ın gelişi onuruna Hazar Gölü kıyısında hep birlikte üç gün geçirecekleri bir tatil planlarlar. Bu tatili düzenlemek, gruptaki kadınlardan birinin, neşeli Sepideh’ın sorumluluğunda ... Devamı
Ahmad, Almanya’da yıllar boyu yaşadıktan sonra, İran’ı ziyaret etmeye karar verir. Üniversiteden eski arkadaşları, Ahmad’ın gelişi onuruna Hazar Gölü kıyısında hep birlikte üç gün geçirecekleri bir tatil planlarlar. Bu tatili düzenlemek, gruptaki kadınlardan birinin, neşeli Sepideh’ın sorumluluğundadır. Sepideh, gruptaki arkadaşlarının haberi olmaksızın, kızının anaokulu öğretmeni Elly’yi de davet eder. Almanya’da yaptığı mutsuz evlilikten henüz kurtulmuş olan Ahmad, İranlı bir kadınla bir yuva kurmak istemektedir. Bunu bilen arkadaş grubu, Sepideh’in Elly’yi niçin davet ettiğini yavaş yavaş anlarlar. Tatilin ikinci gününde, her şey iyi gidiyor gibi gözükürken bir olay neticesinde Elly ortadan kaybolur.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@sabiha

8 saat önce

Bu coğrafyada yaşayanlar için çok daha anlamlıdır Farhadi filmleri bizler biliriz ki ölmüş bir insan için bile onur çok önemlidir hatta hayattakinden bile fazla zira bu ülkede mezarında bile rahat bırakılmayan insanlar var. bu ülkede yaşayana garip gelmez abartı gelmez bazı durumlar zira toksik ilişki yaşatan Elly'nin kurtulamadığı dengesiz bir ruh hastası olduğu her halinden belli olan ve Ahmad'ı darp eden herifin Elly'e neler yaşattığını az çok hayal edebiliriz ondandır ki kurtulamadığı heriften Ahmad'ın "acı bir son sonsuz bir acıdan iyidir" sözü üzerine buğulanan gözlerle düşüncelere dalan Elly uçurtma uçururken ölümün getireceği özgürlüğü düşünür ve teslim olur ben hep böyle yorumladım.

@niyetisyen

3 yıl önce

Film değilde yaşam gibiydi.
M

@muaddib

3 yıl önce

10 / 10

çok iyi. çok çok çok iyi.

@hanimbarman

4 yıl önce

10 / 10

Çok sevdiğim yönetmen ve filmi. O kadar gerçek ki, film değil yanıbaşınızda gerçekleşen bir olay sanki. Oyuncular kendi aralarında konuşurken/tartışırken lafa girmek istiyorsunuz adeta. Oyuncular da çok iyiydi duyguları çok iyi yansıtmışlar.

@jase

4 yıl önce

8 / 10

Herkes gibi benim de oyunculuklarına bayıldığım film.
Filmin isminin seçiminde çok isabetli karar verilmiş diye düşünüyorum. Elly hakkında izleyici ne biliyor ve film ne söylüyor? Filmin başında sevecen, sıcak, anaç bir kadın görüyorum ama sonrasında film kafamı karıştırıyor, Elly anladığım gibi biri değil miydi? Sorumsuz, nişanlısına ihanet eden, adını bile arkadaşından gizlemiş biri miydi? Hayatta da bu ikileme sık sık düşerim, Farhadi de düşmüş olacak... İnsanlarla ilgili ilk izlenimim vakit geçirdikçe akli görünenler tarafından saldırıya uğrar, sandığım gibi biri değil demek derken nihayetinde sezgilere güvenmem gerektiği sonucuna ulaşırım. Bence Elly sandığımız gibiydi.

@kuzgunadam

4 yıl önce

8 / 10

’Bir Ayrılık’ ve ’Satıcı’ filmlerinde olduğu gibi yine aynı başrol oyuncularının harika performanslarına tanık olacaksınız.

@korgan

5 yıl önce

Benim dikkatimi bir yalanın ilişkilere nasıl etki ettiği değil de sınanmamış ilişkilerin, insanların, bir felaketle nasıl alabora olduğu çekti. Her şey yolundayken Amir neşeli, tatlı bir kocaydı; karısını dövdü. Elly hakkında iyi konuşan okumuş yazmış grup, felaket sonrası kadının "namusuna" rahatça dil uzattı. Arkadaşlar birbirine girdi, birbirlerini suçladı. Sağlam duran bir sepideh’ti, bir Ahmet. Ezcümle, bir felaketle sınanmamış ilişki koftur, desek abartılı olmaz sanki.

@autumnleaves

5 yıl önce

Filmi izlerken ne kadar basit ve gerçek diye düşündüm. En son "The Salesman"da da böyle düşünmüştüm. Sanırım bu yönetmen bana böyle hissettiriyor. Yalanla başlayan film başka bir yalanla bitmiş. Ama insan kendine yalan söyleyemez ki. Sepideh bu yalanın sonuçlarını ömrü boyunca vicdan azabı olarak yüreğinde taşıyacak.
A

@aycaniko

6 yıl önce

kötü bir son, sonsuz bir umutsuzluktan daha iyidir.

@spike

7 yıl önce

8 / 10

Farhadi, yine 2 saate dünyaları sığdırmış. Bu cidden çok az karşılaştığım bir durum sinemada. Tek bir replikle ya da mimikle birden çok duyguyu nasıl da anlatıyorlar.. Yine bir sınava tabi tutuluyoruz adeta filmi izlerken. Ve yine herkes bir parça haklı ve herkes bir parça haksız diye düşünüyoruz. Muhteşem bir eser.
W

@wersolame

7 yıl önce

birkaç sene önce izlemiştim tvde , konusu falan güzel amiran filmlerinin her zaman bir durgunluğu oluyor konusu durgun olmasa bile filmler hep durgun.bu da öylr bir filmdi işte i tekrar nasıl vizyona girmiş onu anlamadım sadece.

@luftmensch

7 yıl önce

Tam bir Asghar Farhadi filmi diyebileceğim düzeyde bir film olmuş. Bazı yönetmenlerin çektikleri filmlerde o kadar aynı şeyleri görürüz ve bu bir süre sonra yönetmenin yerinde saymasına neden olur. Fakat bu yönetmen bu aynılığı o kadar farklı ve insan psikolojisinin çok yönlülüğüyle bize aktarıyor ki bir şekilde tahmin edilemeyecek yerlerde buluyoruz kendimizi filmin belli bir kısmından sonra. ve oradaki ekibe dahil olup, hemen hemen her karaktere hak verecek bir kaosun içerisine giriyor, hem kendimizi hem onları sorgular hale geliyoruz.

Filmin geneline baktığımız zaman, İran'da yine bir grup modern arkadaş grubu ve keyifli bir ortam oluşturan fakat içlerine tanımadıkları, bir çeşit görücü usulü ile girmiş olan Elly sonrası düzenleri yavaş yavaş bozulmaya başlamıştır. Elly'nin gözle görülür bir suçu yoktur tamamen iyi niyeti belki de utangaçlığı ile birleşen bir takım şeyler sonucu bu hale gelmiştir ama burada benim yorumuma göre Elly
... Devamı
Tam bir Asghar Farhadi filmi diyebileceğim düzeyde bir film olmuş. Bazı yönetmenlerin çektikleri filmlerde o kadar aynı şeyleri görürüz ve bu bir süre sonra yönetmenin yerinde saymasına neden olur. Fakat bu yönetmen bu aynılığı o kadar farklı ve insan psikolojisinin çok yönlülüğüyle bize aktarıyor ki bir şekilde tahmin edilemeyecek yerlerde buluyoruz kendimizi filmin belli bir kısmından sonra. ve oradaki ekibe dahil olup, hemen hemen her karaktere hak verecek bir kaosun içerisine giriyor, hem kendimizi hem onları sorgular hale geliyoruz.

Filmin geneline baktığımız zaman, İran'da yine bir grup modern arkadaş grubu ve keyifli bir ortam oluşturan fakat içlerine tanımadıkları, bir çeşit görücü usulü ile girmiş olan Elly sonrası düzenleri yavaş yavaş bozulmaya başlamıştır. Elly'nin gözle görülür bir suçu yoktur tamamen iyi niyeti belki de utangaçlığı ile birleşen bir takım şeyler sonucu bu hale gelmiştir ama burada benim yorumuma göre Elly iran toplumunun arasında sıkışmış kalmış bir kadındır. Batıya doğru mu Doğuya doğru mu gideceğini bilemeyen, hem geleneksel hem de gelenekleri aşmaya çalışan modern bir kadın figürü çizen Elly en sonunda, birlikte olduğu ortamında dengelerini şaşırtır ve ortaya bir sorgulama, adalet ve doğu batı karmaşası çıkar. İranlı yönetmen filmlerinde bunu her devasında farklı bir şekilde yani insan psikolojisinin farklı noktasını ateşleyerek, inceden insanın üstüne üstüne gelen bir tarzda yaptığı için filmleri her seferinde etkileyici olabilmektedir.

izleyin derim!

@naksidil

8 yıl önce

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar sözünü doğrulattı . Ve bu yalana dahil olanlar işin sonunda birbirine düşer ! Gerçekte de olduğu gibi, doğal bir işleyişe sahip diyalogları esprileri yerinde sürükleyici iyi bir film.
S

@seymaevmez

9 yıl önce

Filmde neredeyse hiç müzik yok ve doğal sesler kullanılmış bu olayın içine sizi direk dahil eden bir durum. Tek solukta izlenecek kadar sürükleyici. Ve yüzeyde Elly nin kayboluşu gibi bir konu varken aslında derininde insanların ilişkiler hakkındaki yorumu, iran da sosyal hayat ve her zaman ki gibi bencilliğinden ödün vermeyen ’insan’.

Ölülerde namus aranmıyor ama yaşayanlarda vicdan önemli bir kavram.

@tenekteplaz

10 yıl önce

8 / 10

about a lie.

orjinal, kusursuz.
SPOILER

Elly Hakkında filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Elly Hakkında filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Elly Hakkında filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL