7.6

446 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7 (232.135 OY)

KONUSU
İzleyiciyi distopik bir geleceğe götüren The Platform, her katta bir hücrenin, her hücrede iki kişinin olduğu dikey bir hapishanede geçiyor. Her gün sadece iki dakika bu dikey hapishanenin en üst katından aşağı yiyecek gönderiliyor. Üst kattakiler yiyecekleri ele geçirmek için zamana karşı yarışırke ... Devamı
İzleyiciyi distopik bir geleceğe götüren The Platform, her katta bir hücrenin, her hücrede iki kişinin olduğu dikey bir hapishanede geçiyor. Her gün sadece iki dakika bu dikey hapishanenin en üst katından aşağı yiyecek gönderiliyor. Üst kattakiler yiyecekleri ele geçirmek için zamana karşı yarışırken, en alt kattakiler açlık içinde her geçen gün biraz daha vahşi, biraz daha radikal hâle geliyor. Filmde üst kattakilerin alttakilere göre daha iyi beslendiği bu hapishanedeki bir mahkumun, herkese yeterince yemek ulaşması için sistemde değişiklik yapmaya başlamasıyla yaşanan olayları konu alıyor.

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@shamur_musti

1 yıl önce

5 / 10

Film güzeldi. Yer yer komedi de mevcut. Ama sonu kesinlikle hiç olmamış. Ortada bir son yok resmen. Puanı 7 olabilirdi ama sonu yüzünden 5 verdim.

@delahoya

1 yıl önce

9.8 / 10

’üç tür insan vardır; yukarıdakiler, aşağıdakiler ve düşenler. ’ repliği kesinlikle filmin özeti.

Zekice dünyanın düzeni ve gerçeklerini bize o kadar güzel anlatmıştır ki finalinin önemi yok olmuştur. Saatlerce sürse aynı heyecan ve dikkatle izlenebilecek ender filmlerden biridir kesinlikle...

@fsymg

1 yıl önce

9 / 10

-tanrı’ya inanıyor musun?
+bu ay inanıyorum.

21. yy’da bulunduğumuz dünyadaki sistemi,toplumsal sınıf farklarını gözümüze sokan bir yapım. Ama en ilginci de dünyadaki kaynak kullanımı bakımından en fazla adaletsizlik yapan ülkeler tarafından bu filmin çevrilip piyasaya sürülmüş olması... Kapitalizm yaptığın haksızlıklardan bile kendine yarar çıkarmaktır ne de olsa değil mi?

@mavimilena

2 yıl önce

7.2 / 10

Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar. Netflix’in hatırı sayılır filmlerinden biri. İyiydi.

@eski_takvim

2 yıl önce

Ya anladik sistem elestirisi yapacaksiniz da bu kadar igrenclesmeye ne gerek vardi:/

@deadmanwalking

2 yıl önce

7.7 / 10

Dünya’nın kaynakları hepimize yetecek kadar geniş yelpazede ve bol. Filme göre paylaşsak da paylaşmazsak da Tanrı’nın bu konuda bir değerlendirmesi yok. Yalnızca net kurallar belirlenmiş: Oda arkadaşını öldürmek yasak. gibi ve Tanrı bizi kendi halimize bırakmış. Başarıyla çıkana da vaad edilen diploma var mı, yok mu, biz de bilmiyoruz.

@denihiszionlevi

2 yıl önce

herkes filmin mesajına yorum yapmış ben işi tatlı bir espriye dökmek istiyorum. izlerken çok tiksindim. hele bazen elime ablam yemek tutuşturdu, yerken yemeğimde o kadar pismiş gibi midem bulanıyordu.
H

@hamdicakir

2 yıl önce

Yüzeysel bir eleştirisi var. Ciddi olarak düşündüğünüzde elinizde kalan noktalar dağlar kadar.

@mecnun_cgs

2 yıl önce

10 / 10

Eleştirinin kralı olan bir film. Anlayana tabi ki . Aksiyon sever arkadaşlarınızla izlememeniz tavsiye edilir.

@redfox

2 yıl önce

Açgözlülüğümüzü gözümüze gözümüze sokan,apaçık mesajlarla dolu, iyi kategorisinde değerlendirilebilecek bir yapım olmuş.O merakı da bende uyandırdı,sonunu da çok düşünmemek lazım, gene olsa gene izlerdim.İzleyin salyangozlar :)

@erdemtekin

2 yıl önce

Her Netflix filmi gibi fazla abartılıyor. Gayet güzel ama o kadar değil.

@ecegurbuz

2 yıl önce

güzel bir fikir & kötü bir film.

@enik_kral

2 yıl önce

Gündemde olması ile merak edip izlediğim The Platform, Denis Villeneuve’nin 2008 yapımı Next Floor isimli kısa filmini hatırlattı. Her iki filminde derdini anlatmak için yemeği ve katları kullanması bu şekilde hissetmeme sebep oldu sanırım. Aşağıdaki katlara inildikçe çirkinleşen manzara da aynı şekilde seyrediyor. The platform, çok fazla şey söylüyor gibi görünse de kısa metrajlı Next Floor’un önüne geçememiş.. Günümüzdeki tüketim bağımlılığı ve doymazlığın figürlerinden biri haline gelen yemek her yerde abartılı bir biçimde karşımıza çıkmaya devam ediyor..

@tibetli

2 yıl önce

6.7 / 10

sosyal düzensizlik, sistem eleştirisi ve daha niceleri tüm Netflix basitleştirmeleri ve klişeleriyle karşımızda. Yahu bunun trenlisi vardı zaten asansörlüsüne ne gerek vardı ki? Neyse hazır hatırlamışken buna benzer dikey mimariyle kapitalizm eleştirisi yapan High-Rise diye film var.

@kayip_rihtim

2 yıl önce

İncelemenin tamamı için: https://www.kayiprihtim.com/inceleme/the-platform-incelemesi

Son yıllarda popülaritesi gittikçe artan İspanyol sinemasının son örneklerinden The Platform, 2019 sonunda ilk kez prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nin ardından Netflix izleyicilerinin beğenisine sunuldu. Seyirci sayısı arttıkça en tartışılan filmlerden biri haline gelen The Platform (İspanyolca adıyla El hoyo) rahatsız edici olabilecek düzeyde farklı bir seyir deneyimi sunan, zor hazmedilen bir film. Yapıma dair incelememiz sizlerle.

İnsanlar Üçe Ayrılır

Filmin başında duyulan, İnsanlar üçe ayrılır: Yukarıdakiler, aşağıdakiler ve düşenler, şeklinde durumu özetleyen replikten sonra düşenlerin varlığını sürdürebilmek için hangi çarelere başvurabileceğiyle ilgili bir film izliyoruz. Her şey bu kadar basit değil tabii. Ancak Hakan Günday’ın, İnsanın ilk kullandığı alet başka bir insandır, satırlarını anımsatacak nitelikte acımasızca işlenmiş
... Devamı
İncelemenin tamamı için: https://www.kayiprihtim.com/inceleme/the-platform-incelemesi

Son yıllarda popülaritesi gittikçe artan İspanyol sinemasının son örneklerinden The Platform, 2019 sonunda ilk kez prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nin ardından Netflix izleyicilerinin beğenisine sunuldu. Seyirci sayısı arttıkça en tartışılan filmlerden biri haline gelen The Platform (İspanyolca adıyla El hoyo) rahatsız edici olabilecek düzeyde farklı bir seyir deneyimi sunan, zor hazmedilen bir film. Yapıma dair incelememiz sizlerle.

İnsanlar Üçe Ayrılır

Filmin başında duyulan, İnsanlar üçe ayrılır: Yukarıdakiler, aşağıdakiler ve düşenler, şeklinde durumu özetleyen replikten sonra düşenlerin varlığını sürdürebilmek için hangi çarelere başvurabileceğiyle ilgili bir film izliyoruz. Her şey bu kadar basit değil tabii. Ancak Hakan Günday’ın, İnsanın ilk kullandığı alet başka bir insandır, satırlarını anımsatacak nitelikte acımasızca işlenmiş bir hikâye söz konusu.

Aşağıdakiler Yukarıdakiler Sorunsalı

Dünyanın düzenini kare şeklinde, üst üste dizilmiş, ortasında kocaman bir boşluk bulunan hapishane hücreleriyle modelleyen yapım, bu boşluktan aşağıya doğru bırakılan yiyecek istihkakının etrafında şekilleniyor. Her hücrede iki mahkm bulunuyor ve mahkmlar katlarında birkaç dakika duran yiyecekleri bu süre içerisinde tüketmek zorunda. Ancak, herkese yetecek kadar yiyecek varken yukarı katlardakilerin her defasında ihtiyacından fazla yiyecek tüketmesi sonucu aşağıdaki mahkmlar açlıkla karşı karşıya kalmakta ve buna çare olarak çeşitli yöntemlere başvurmaları kaçınılmaz hale gelmektedir.

Teşekkürler.
SPOILER

The Platform filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

The Platform filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

The Platform filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL