Kayıp Çocuklar Şehri

(1995)

The City of Lost Children a.k.a La cité des enfants perdus

Film 1 Saat 52 Dk. Macera, Dram Fransa, Almanya 29 Kasım 1996

6.7

145 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (71.999 OY)

KONUSU
Kötü yürekli Krank ve adamları çılgın bir bilim adamı tarafından imal edilmişlerdir. Krank’ın en büyük acısı, rüya görme yetisinden yoksun olmasıdır. Tek çareyi, rüyalarını çalmak için kaçırdığı çocuklarda bulur. Oysa çocuklar ondan korktuğu için tek elde ettiği onların kabusları olacaktır.

Bir gün
... Devamı
Kötü yürekli Krank ve adamları çılgın bir bilim adamı tarafından imal edilmişlerdir. Krank’ın en büyük acısı, rüya görme yetisinden yoksun olmasıdır. Tek çareyi, rüyalarını çalmak için kaçırdığı çocuklarda bulur. Oysa çocuklar ondan korktuğu için tek elde ettiği onların kabusları olacaktır.

Bir gün bir sirkin güçlü adamı olan One’ın küçük kardeşi de Krank’a götürülmek üzere Cyclops ve çetesi tarafından kaçırılınca esrarın ardındaki perdenin kalkmasıyla sonuçlanacak olan fantastik olaylar serisi başlamış olur.

Daha önce bize Şarküteri’yi sunmuş olan çılgıncasına zeki ve dahi yönetmenler Caro ve Jeunet’den bir başyapıt daha.

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

3 yıl önce

6.5 / 10

Jean Pierre Jeunet’in baştan sona kendi tarzıyla çekilmiş olduğu filmlerden biri daha. Bu sefer rüya görmeyen bir bilim adamının, çocukların rüyalarını çalma projesi ve bu gizemin çözülmesi üzerine kurulu bir ütopya ile karşımıza çıkmakta. Ron Perlman ve Judith’in küçük çocuk oyunculuğu ile gerçekten başarılı bir iş çıkarmış durumdalar. Hiçbirşeyi umursamayan çocuk karakterini ise filmi izleyen kimse aklından çıkaramaz. Fakat işin beğenme kısmı biraz da bu tarz filmlere olan ilgiye de bağlı.

@thematrixhasyou

10 yıl önce

Jean-Pierre Jeunetyine ustalıkla inşa etmiş masalsı ve distopik öğelerin harmanlandığı bu eseri.

@cemal_erdem

10 yıl önce

7.8 / 10

Henüz Amelie’yi izlemesem de, Şarküteri, Micmacs... , Kayıp Çocuklar Şehri üzerinden söyleyebilirim ki, bir Jean Pierre Jeunet filminden, umutsuz, heyecansız ve o filmi sevmeden ayrılmam imkansız gibi. Bunda yönetmenin beş filmde birlikte çalıştığı senarist Guillaume Laurant’ın da etkisi olmalı. Neticede Jeunet filmlerinde beni ilk çeken anlatılan hikaye oluyor. Tabii onun sinemasını salt ilgi çekici hikayelere ve senaryolara indirgeyemeyiz. Jeunet’in hikaye anlatımındaki tercihleri de, görüntü yönetmenleriyle birlikte kurduğu görsel dünyalar da harikadır. Kayıp Çocuklar Şehri’yse yönetmenin filmografisinde en sevdiğim film oldu (şimdilik). Filmi Şarküteri ile birlikte ele alıp, tedirgin edici masallar kategorisine dahil etmek mümkün. Kayıp Çocuklar Şehri, çoğu karakteriyle renkleri akmış, ürkütücü bir panayırı andırıyor. Hemen hemen her detayı, her karakteri yaratıcılıktan payına düşeni almış. Hikayesiyse çoğunlukla hüzünlü ama aynı za
... Devamı
Henüz Amelie’yi izlemesem de, Şarküteri, Micmacs... , Kayıp Çocuklar Şehri üzerinden söyleyebilirim ki, bir Jean Pierre Jeunet filminden, umutsuz, heyecansız ve o filmi sevmeden ayrılmam imkansız gibi. Bunda yönetmenin beş filmde birlikte çalıştığı senarist Guillaume Laurant’ın da etkisi olmalı. Neticede Jeunet filmlerinde beni ilk çeken anlatılan hikaye oluyor. Tabii onun sinemasını salt ilgi çekici hikayelere ve senaryolara indirgeyemeyiz. Jeunet’in hikaye anlatımındaki tercihleri de, görüntü yönetmenleriyle birlikte kurduğu görsel dünyalar da harikadır. Kayıp Çocuklar Şehri’yse yönetmenin filmografisinde en sevdiğim film oldu (şimdilik). Filmi Şarküteri ile birlikte ele alıp, tedirgin edici masallar kategorisine dahil etmek mümkün. Kayıp Çocuklar Şehri, çoğu karakteriyle renkleri akmış, ürkütücü bir panayırı andırıyor. Hemen hemen her detayı, her karakteri yaratıcılıktan payına düşeni almış. Hikayesiyse çoğunlukla hüzünlü ama aynı zamanda eğlenceli. Oyunculuklar da asla sırıtmıyor. Özellikle Dominique Pinon’a bir parantez açıp; "Bu adam bir harika dostum" denmeli. Üst üste filmlerini izleyebileceğini, filmografisini tüketmek isteyebileceğiniz bir yönetmen arıyorsanız Jean Pierre Jeunet’i listenin ilk sıralarına yazabilirsiniz.

@mskfilm

10 yıl önce

8 / 10

Jeunet üstadın müthiş filmlerinden biri. böylesine tavır sahibi yönetmen çok az. atmosfer, hikayesi, müzikleri, oyuncuları... her şeyiyle harika. gerçekten de meselesi olan yönetmeleri izlemek insana haz veriyor. sanat hazzı.

@lightandhope

11 yıl önce

masal gibi film.

ee bir de şu oğlanın tatlılığı akılda kalır.
A

@anathema

11 yıl önce

8.7 / 10

Caro & Jeunet... Sinemanın herşeyinden yararlanıyorlar, yetmiyor tamamıyla başka bir dünya yaratıyorlar ve hikayelerini orada şekillendiriyorlar. Bize de izlemek düşüyor.

@dr_hugo_strange

12 yıl önce

doimnique pinon hayranları için ve bilhassa jean pierre gibi bir yönetmen için kaçmaz filmlerden biri . film zaten on numara olmuş ya süper jean pierre tıpkı şarküteride olduğu gibi ütopik bi dünyanın içine sokuyor insanı

@cansu

14 yıl önce

Hayır anlamıyorum, Jean-Pierre Jeunet’in elinden hiç mi kötü film çıkmaz? Bayılıyorum aklına, tarzına, yarattığı dünyaya ve o dünyanın her bir zerresine!

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

*Judith Vittet’in oyunculuğuna bayıldım, yaşı küçük mahareti büyük olanlardan.

*Bir küçücük pirecik insanların birbirlerini öldürmelerine neden olurken, minicik bir damlacık gözyaşı kocaman bir şilebi batırabilir ve zaman kazandırıp can kurtarabilirmiş. İşte bu kadar da detay kralıdır Pierre!

Son olarak değinmeden geçemeyeceğim;

*Fransız çocukları ne tatlı ağlıyormuş öyle...:)

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!
P

@pekipis

16 yıl önce

bu filimde öyle tatlı bir velet vardır ki yemek isterseniz.kendisi bir obur olmakla beraber aynı zamanda korkusuzdur etrafta herkes kaçışırken bu minik velet durup yemek yer ve en sonunda da geğirir:D
SPOILER

Kayıp Çocuklar Şehri filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kayıp Çocuklar Şehri filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kayıp Çocuklar Şehri filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL