7.7

564 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (740.614 OY)

KONUSU
1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Fakat bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington'a gider. İnandığı medeni ... Devamı
1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Fakat bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington'a gider. İnandığı medeni dünya alt üst olur çünkü kendisini kaçırıp Güney'de bir çiflikte köle olarak çalışması için satarlar. Özgürlüğünü korumak için verdiği tüm emekler ve mücadele yerle bir olmuş, hayatı kabusa dönmüştür. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, küçük düşürülmeyi yeniden öğrenecek ve isyan etmeye cesareti olmayan br grup insanın umutsuzluğuna şahit olacaktır. Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini bulmuştur...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
F

@fatih_aslan

2 yıl önce

Beyaz Amerikalıların yine vicdan mastürbasyonu yaptığı bir film olmuş , bu konsepte tek beğendiğim film green book 'tu

@bycansin

3 yıl önce

10 / 10

bir film ancak bu kadar mükemmel olabilirdii başından sonuna kadar en iyi film oscarını sonuna kadar hak etti bence

@irmm

4 yıl önce

7.5 / 10

Beğendim mi beğenmedim mi buna yoğunlaşamıyorum. Çünkü insanların ten renkleri yüzünden bu tür eziyetleri yaşamalarını aklım vicdanım kabul edemiyor. Filmin sonuna sevinemiyorsun çünkü binlerce insan bu acıları yaşamış ve hala dünyanın her yerinde insanlar hala tenleri, ırkları, dinleri yüzünden ayrımcılığa uğruyor, acı çekiyor.. Berbat bir dünyada yaşıyoruz.

@lemonya

7 yıl önce

5.1 / 10

Parmak bastığı konu açısından tabii ki önemli bir film fakat Steve McQueen'in diger filmlerindeki tadı alamadım. Özellikle Shame'in görüntü yönetmenliginin yaninda bu film cılız kalıyor. Ayrıca ilk iki filminde de karakterlerini daha iyi tanıttığını düşünüyorum yönetmenin. Michael Fassbender ise ileride zamanının jönlerinden olarak anılacak bir oyuncu. Filmin en iyi performansına sahipti. Sonuç olarak McQueen-Fassbender ikilisine daha iyi bir film yakışırdı bence.

@fuhrergandhi

8 yıl önce

5.2 / 10

overrated dalında oscar alması gereken film. Bir de @fruit flyshawshank redemption'la karşılaştırmışsın, elmay'la armut meselesi olmuş. imdb birincisi diye her filmishawshank redemption'la mı kıyaslıyacağız?

@zopa1971

9 yıl önce

7 / 10

@beniuyurkencek, bi kaç kişide denedim hakkaten herkes öyle okudu, senin yorumu gösterip güldük sonra evlere dağıldık.

@secretsubject

9 yıl önce

6 / 10

Oyunculuklar konusunda söyleyecek pek fazla söz yok tamamen kusursuzdu. Film biraz duygusal değerlendirilmiş olacak ki bu kadar yüksek oy almış, kötü bir film değil ama oyunculuklar dışında muadillerinden pek bir farkı olmayan film.

@fruit_fly

10 yıl önce

Yani bi Shawshank Redemption değil

@jalanili

10 yıl önce

YETER BE NE EKMEĞİNİ YEDİNİZ ZENCİLERİN PÜ

@elfamorphosis

10 yıl önce

Üzerine çok kez film çekilmiş bir konuyu işlemek, yeni şeyler söyleme zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Bu yüzden filmi yeterli bulmadım. Gerçek bir yaşam öyküsü olması da bu gerçeği değiştirmiyor.

Müziklerini bir kenara ayırırsak (Hans Zimmer yine harikalar yaratmış), film Amerikalı izleyicilerini tatmin etme ve o küçük heykelciği kucaklama arzusu ile yola çıkmış, emeline de ulaşmış.

Anlattığı hikaye önemli, hem de çok önemli, fakat bu, filmi "önemli" yapmaya yetmiyor.

@seko

10 yıl önce

6 / 10

Özgürlük bir insanın yaşamanın en önemli ögesi şüphesiz. Günümüzde bile bundan yoksun olan insanlar var maalesef. Şu ülke bu ülke diye ayırt etmeden konuşmak gerek her ülkenin tarihinde vardır benzeri olaylar. Önemli olan bundan ne kadar ders çıkarılıp suçluların cezalandırıldığıdır.

Filme gelecek olursak ise bence böyle bir konu için yetersiz kalıyor izlerken çoğu zaman sıkıldım denebilir. Michael Fassbender dışında başarılı diyebileceğim bir oyunluk göremedim. Filmin kurgusundaki boşluklar çok fazla rahatsız ediyor. Ayrıca geçen 12 yıl tam olarak yansıtılamamış. Konu itibariyle dikkat çekici işleniş yönüyle vasat bir film.

Puanım: 6

@asdf_13

10 yıl önce

7 / 10

Yarattığı sansasyona bakınca daha iyi bir film bekliyordum. Özgür bir siyahın kaçırılıp esaret çekmesinden çok daha iyi bir senaryo çıkarılabilirdi. 1977 yapımı Roots'un daha iyi bir prodüksiyonla yeniden çevrimi gibi olmuş. Özgünlükten yoksun ama iyi bir hikaye...

Filmi çok beğenmesem de ırkçılığın her daim gündemde kalması önemli. Saçma sapan efekt yığını filmlerdense böyle filmleri tercih ederim.

Filmin bu kadar başırılı olmasının sebebi muhtemelen yönetmenlikten kaynaklanıyor.Her ne kadar en iyi yönetmen ödülünü Cuaron kapmış olsada bu filmde de çok dengeli bir yönetmenlik var. Duygu sömürüsüne bağlamaktansa yaşananları gerçekçi olarak anlatılmak yeğlenmiş...

@sonercan7

10 yıl önce

Gençler film tamam güzel tamam ama bir köle pis kokuyorum, pislik içindeyim, kendimden iğreniyorum diye zırlıyor sonra kırbaçlanırken bir bakıyorsun kadının dişleri yapılmış ve mükemmel derecede güzel ve beyaz :) Film 1841'de geçiyorsa ayrıntılar önemli.

@dr_hugo_strange

10 yıl önce

Adamlar ne ırkçılık yapmış ne ırkçılık yapmış be sonra da her yere demokrasi götürüyorlar iyi mi . Film gerçek bir hikayeden alıntı ve kesinlikle izlenesi
S

@sophist

10 yıl önce

Güvenebileceğiniz de bir insan ..

Güvenemeyeceğiniz de bir insan..
SPOILER

12 Yıllık Esaret filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

12 Yıllık Esaret filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

12 Yıllık Esaret filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL