6.8

72 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.8 (70.439 OY)

Süre

2 Saat 34 Dk.

Tür

Dram

Ülke

ABD

KONUSU

1900'lerin başında, güneyli bir siyahi kız olan Celie, önce babası tarafından hamile bırakılır, ardından yıllar boyunca efendisi olarak göreceği adama evlenmek üzere adeta satılır. Kocasından gördüğü şiddete rağmen tek tesellisi kız kardeşi Nettie'ye yazdığı mektuplardır. Oysa babası Nettie'nin cevaplarının ona ulaşmasına engel olmaktadır. Celie sonunda kuru gürültüye papuç bırakmayacak güçlü bir kadın olan Sofia ile tanışacak ve ondan çok şey öğrenecektir.

Alice Walker'ın Pulitzer ödüllü romanından Steven Spielberg tarafından uyarlanan Mor Yıllar, 11 dalda Oscar adayı olmayı bilmiş, güçlü bir film.

YORUMLAR

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (11)

@filmoloji yazdı...

Paz, 10 Şub 2019, 22:30 (1 hafta önce)

7 / 10

Fena bir film değildi, kadın dayanışması, zencilerin kölelik sisteminin birbirleri arasında bile sürdüğünü, beyazların üstünlüğünü görüyorsunuz filmde. Biraz uzun bir film ancak, sıcak ve diyalogları ile kendini izlenir kılıyor. Kadının başına ne gelirse gelsin dimdik ayakta duruşunun, yıkılmayışının, yıkılsa bile düştüğü yerden kalkışının anlatıldığı bir film. Ancak yine de Celie'nin Albert'i traş ederken o usturayla boynunu kesip öldürmesini film boyunca istedim yalan yok, çünkü hak etti!

@naksidil yazdı...

Cum, 01 Tem 2016, 01:40 (2 yıl önce)

Yüzünüzde hem hüznü hem tebessümü bırakan, etkileyici kurgusu ve başarılı oyunculuklarıyla nasıl bittiğini anlayamayacağınız bir film.

@hzbeyza yazdı...

Cum, 20 Şub 2015, 19:27 (4 yıl önce)

Feminizm konulu film araştırırken bulmuş ve izlemiştim. Film gayet başarılı fakat yapılan yorumlardan biraz daha az etkiledi beni. Ben evet diyor ve evetle kendisini uğurluyorum.alkış alkış alkış.
D

@doris yazdı...

Pzt, 31 Mar 2014, 00:51 (5 yıl önce)

Her zaman dimdik ayakta durmayı öğreten bir film.

@aslindabirkonuv yazdı...

Sal, 16 Nis 2013, 16:51 (6 yıl önce)

Celie kesinlikle büyük bir azim örneği.Kendi kendine okumayı öğrenmesi,karşılaştığı bütün zorluklara rağmen yılmaması ve yoluna devam etmesi onun ne kadar güçlü olduğunun göstergesi.Mükemmel bir film.
E

@erkan-inal yazdı...

Cmt, 22 Eyl 2012, 15:36 (6 yıl önce)

whoopi goldberg, kendisine zaten hayran olduğum halde bu filmle 100 kat fazla hayranlığımın arttığı ve bu film sayesinde drama dalında en iyi kadın oyuncu altın küre ödülünü sonuna kadar hak etmiş bir oyuncudur. Konuşmadığı sahnelerde bile sadece mimiklerini, yüz ifadelerini izlemek kendine hayran bıraktı. Irkçılığı ve özellikle kadın olmanın zorluğunu ve de sabrı o yıllarda en iyi anlatan filmlerden biriydi bu film. Oprahın canlandırdığı SOPHIA karakteri her ne kadar boyun eğmez bir karakter gibi görünse de o da en az CELIE kadar hayatın sillesini yemiş bir karakterdi. Bütün oyunculuklar muhteşemdi, film muhteşemdi

@gundula yazdı...

Sal, 03 Tem 2012, 11:27 (7 yıl önce)

Alice Walker'ın romanından Steven Spielberg tarafından yönetilen başyapıt. Whoopi Goldbergin belki en iyi oyunculuğu Gözyaşı, acı, şaşkınlık, gülümseme ve tekrar gözyaşı Başucu filmi
B

@basak yazdı...

Çar, 19 Ağu 2009, 17:12 (10 yıl önce)

9.1 / 10

kardeşim hep aklımdasın,

kardeşim birbirimize çok benziyoruz.
B

@basak yazdı...

Çar, 19 Ağu 2009, 17:11 (10 yıl önce)

9.1 / 10

çok sevdim..güsel bi film..son sahneleri sizi gözyaşına boğacak!

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Mor Yıllar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Mor Yıllar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Mor Yıllar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL