Kefernahum

(2018)

Capharnaüm a.k.a Capernaum

Film 2 Saat 6 Dk. Dram Lübnan, ABD 25 Ocak 2019

8.6

275 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.4 (54.586 OY)

KONUSU
Kefernahum, 12 yaşındaki Zainin kısacık hayat hikâyesini anlatıyor. Ailesinden sadece sevgi gördüğünü, bunun dışında hep ihmal edildiğini söyleyen, nüfusa kayıtlı bile olmayan Zain, Beyrutun en fakir mahallelerinde bazen tek başına, bazen mülteci bir kadının sıcak kucağında hayat mücadelesini sürdür ... Devamı
Kefernahum, 12 yaşındaki Zainin kısacık hayat hikâyesini anlatıyor. Ailesinden sadece sevgi gördüğünü, bunun dışında hep ihmal edildiğini söyleyen, nüfusa kayıtlı bile olmayan Zain, Beyrutun en fakir mahallelerinde bazen tek başına, bazen mülteci bir kadının sıcak kucağında hayat mücadelesini sürdürüyor ve sonunda anne-babasını mahkemeye veriyor. Çocukluk, aile, göçmenlik, sevgi gibi evrensel kavramları işleyen filmde Zain rolünü olağanüstü bir performansla üstlenen küçük Zain Al Rafeea, gerçekte de Beyrutta Suriyeli mülteci bir ailenin çocuğu olarak tıpkı filmdeki gibi zorluklar yaşamış.

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
B

@beng

4 ay önce

10 / 10

Çok etkileyici ve sarsıcı bir film. Ağır bir işleyişi var. Ancak her şey o kadar gerçek ve zor ki boğazım düğüm oldu izlerken.

@onurcan

4 ay önce

Her şeye rağmen en sonunda Zain’le birlikte istemsizce karşılıklı sırıtıyosun..

@henriette

5 ay önce

8.7 / 10


canım Zain, o kadar seviyorum ki seni. kız kardeşini korumaya çalışman, ne olursa olsun kendi inandığınla ilerlemen, ailene rağmen ailene kafa tutman...
o bebeği bırakmak zorunda kaldığın zaman yaşadıklarını hissetmek muazzamdı.
son sahnedeki anlamlı gülüşün muazzamdı, sen muazzamsın.

@ninimini

5 ay önce

Son zamanlarda içime isleyen bir film.
Söylenecek her seyi Zain söylemis zaten!

@happyfeet

5 ay önce

8 / 10

O anne babaya kızamadım , onları ötekileştirenlere toplumunda olup bitenlerden bihaber olanlara kızdım. Belgesel tadında oyunculuklar ,doğal gerçekçi anlatımıyla acıtan bir film.
D

@dikkon

6 ay önce

7.5 / 10

Filmin konusunu yazan arkadaş filmi izlememiş sanırsam.
Ailesinden sadece sevgi gördüğünü söylemiyor ve ayrıca anne babasını mahkemeye de vermiyor. Ceza mahkemesinde dinlenirken sözlü olarak ailesinden şikayetçi olduğunu ve dava etmek istediğini söylüyor.Arada fark var...
Film ağır başlıyor ve öyle de devam ediyor. Mesaj açık, film sarsıcı, güzel işlenmiş fakat bu kadar yüksek bir puanı da hak etmiyor bence.Ajitasyona girmemiş bu da bir artı fakat çocuğun telefonla bağlantısında televizyona söylediği şeyler biraz zorlama olmuş. 12 yaşındaki Zaim'in ağzından bu nutuk biraz fazla bence.

@endaksiorea

6 ay önce

9.3 / 10

Çok başarılı gerçekten ajitasyon yok çok net gerçekler ve belli bir zihniyet açıkça yansıtılmış.

@betofun

9 ay önce

10 / 10

mahvoldum...

@tiamath

10 ay önce

9 / 10

İnanılmaz başarılı bir film. Film içerisinde o kadar çok şeyi sorguluyor ki hangi birine değinelim? Bir insan nasıl kötü mizaçlı birine dönüşür? Doğduğu ortam mı? kendisini doğuran aile mi? Fakirlik mi? Yada tüm bunlara rağmen kişi karakterini bozmadan durabilir mi? yani işin aslı aslında mayada mı? ya da diğer noktalara bakalım: 11 yaşında evlendirilen kız çocuğunun hesabını kim vermeli? veren aile mi? ona talip olan kişi mi? bir başka nokta daha: Bir şekilde ülkesinden edilmiş bir kimse yaşam mücadelesi verirken bu göçmenliği fırsat bilerek birşeyler yapanlara ne yapılmalı?

O kadar çok sorgulanacak konuyu bir araya toplamış ki belki bazıları aklıma bile gelmedi şuan. Ve zain'in tek güldüğü sahne pasaportunun çekildiği sahneydi. En vurucu sahne "ebeveynlerime yaşadığım için dava açtım" dediği sahneydi. Günün sonunda asıl mesajın "bakamayacağınız çocuğu yapmayın" olduğu kanaatindeyim.

@ravenna

11 ay önce

10 / 10

Ne kadar haklı bir isyan Zain!Bu kadar etkisinde kalacağımı hiç düşünemedim.Dram doluydu.Yüreğim parça parça.Zain’in masum bakışlarına,gönlünün büyüklüğüne hüznümü ortak ettim.

@free-style

11 ay önce

Mafetti bizi ya.

@kafamdakibalikl

1 yıl önce

Uzun zamandır böylesine bir dram izlememiştim.

@eski-takvim

1 yıl önce

Zain gerçek hayatta da yoklukla ve zorlukla mücadele eden bir çocukmuş, ta ki yönetmen Nadina Labaki onu keşfedene kadar. Suriyeden Lübnan'a göç etmiş, hiç okula gitmemiş, okuma yazma bilmiyor. Bu filmden sonra bütün ailesinin hayatı değişmiş, Norveç tarafından kabul aldı ve oraya gittiler şimdi okula da gidiyor. Bir tanecikte olsa çocuğun ve ailenin kurtulması mutlu ediyor bizi işte. darısı bütün çocukların başına...

@rusyena

1 yıl önce

9.5 / 10

Güzel bir Fransız-Lübnan ortak yapımı izlemek isteyenlere şiddetle öneririm. "Ortadoğu'da kadın ve çocuk olmak" ön planda iken, erkeklerin basiretsizliklerine, şartlanmışlıklarına, kadın ve çocukların dünyasındaki egemen varlıklarına güçlü ışıklar tutmuş. Zain ve Etiyopyalı bebek filmi alıp götürüyor.
R

@rojren

1 yıl önce

8.6 / 10

cok iyi kalbim çıktı be
SPOILER

Kefernahum filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kefernahum filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kefernahum filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL