400 Darbe (1959)

Les quatre cents coups a.k.a The 400 Blows

7.5

247 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (90.276 OY)

Vizyon Tarihi

17 Ocak 1961

Süre

1 Saat 39 Dk.

Ülke

Fransa

Senaristler

Marcel Moussy

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Truffaut, 27 yaşında çektiği ilk uzun metrajlı filmi 400 Darbe ile Cannes'da en iyi film ödülünü almıştır. Otobiyografik özellikler taşıyan bu film, Yeni Dalga sinemasının en çarpıcı eserlerindendir.

On üç yaşındaki Antoine Doinel yaşamını altüst eden birçok olayla karşı karşıyadır: Anne-babası arasındaki çekişmeler, okulda duyduğu mutsuzluk, bir erişkin gibi yaşama isteği ve özgürlüğe duyduğu özlem... İstenmediğini hisseden Doinel, başkaldırır ve evden kaçmaya karar verir. Ancak sokaklar hiç de ümit verici değildir.

Truffaut'nun zorlu çocukluk yıllarına göndermeler yapan 400 Darbe, duyarsız ebeveynler, baskıcı öğretmenler, suç ve ceza ile ömür boyu sürecek bir dostluğu duygusallığa başvurmadan aktarmayı başarır.

Bu film, Truffaut'nun Avrupa sinemasının en parlak ustalarından biri konumuna gelmesini sağlamıştır...

YORUMLAR

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (23)

@filmokko yazdı...

Pzt, 11 Şub 2019, 13:57 (1 hafta önce)

Antoine Doinel, yönetmenin bizzat kendisidir. Truffaut filminde bir bakıma çocukluğunu perdeye taşımıştır.

@kaktusum yazdı...

Paz, 10 Şub 2019, 22:50 (1 hafta önce)

Film 1959 yapımı olmasına rağmen ne aile düzeni ne de eğitim sistemi olarak bir tık bile ilerleyememiş olmamız -belirli azınlıklar dışında- oldukça üzücü. Kabul edilme ve sevilme arzusuyla bir çocuğun neleri gözden çıkarabileceğini net bir şekilde gözler önüne sermiş maalesef ki her anne baba olan bu vasıflara sahip olamıyor ve de tüm olan çocuklara oluyor.

@spacekid yazdı...

Cmt, 22 Nis 2017, 22:11 (1 yıl önce)

9.5 / 10

çocuklar da hisseder

@naksidil yazdı...

Cmt, 11 Haz 2016, 18:51 (2 yıl önce)

Bir çocuğun hayata nasıl mağlup başladığını , bir annenin kendi arsızlığını pişmanlığını nasıl bir çocuğun omuzlarına yüklediğini gördük.. Bu çocuğun yırtık pijamasını , uyku tulumunu , sessiz ağlayışını bakışını unutamayacağım.

@cagdasbdy yazdı...

Çar, 04 Kas 2015, 11:59 (3 yıl önce)

8.3 / 10

François Truffaut ilk uzun metrajlı bu filminde mevcut düzene bir türlü uyum sağlayamayan bir çocuk üzerinden aile yapısı ve eğitim sistemini ekseninde toplumsal eleştiri getirir. Filmin orijinal ismi vahşi bir hayat yaşamak, argoda ise okulu kırmak anlamına gelen Fransızca bir deyimden gelir. Filmin baş karakteri Antoine Doniel'in de film boyunca tam olarak yapmaya çalıştığı şey budur aslında. Antoine, mutlu bir geleceği isteyen ve tek arzusu çocukluktan çıkmak olan bir çocuktur.

"İnsanın yiyeceğe ve derin bir uykuya olduğu kadar kaçışa da ihtiyacı vardır." der Auden. Ne zaman bir şeyden kaçsak başka bir şeye doğru koşarız. Çıkıp gitmek her şeyden önce, görmek istemediğimiz şeye bakmayı sürdürmemeyi gerektirir. Antoine Doniel'in filmde yaptığı şey de budur; çıkıp gitmek, inanılan ya da en azından sunulan ve önerilen şey sadece çıkıp gitmek ve döngüyü kırmaktır. Ancak filmin sonunda olduğu gibi her zaman ne istemediğini bilmek ne istediğini bilmek anlamına gelmeyebilir.

Filmin ünlü final sahnesinde sahilde -ki o çok görmek istediği denizi ilk kez gördüğü andır- Antoine'nin yüzü kameraya doğrudan bakarken dondurularak gösterilir. Antoine daha biraz önce ıslahevinden kaçmış ve sahilde deniz ile kara, geçmiş ile gelecek arasında yalnız olarak durmaktadır. Sonunda kaçmayı başarmış ve belirsiz bir özgürlüğe kavuşmuştur.

@mavininacigi yazdı...

Pzt, 10 Ağu 2015, 16:30 (3 yıl önce)

büyüme eylemi içerisinde bize yön veren duygular, filmi nasıl izlemeniz gerektiği konusunda size yardım edecektir. küçük bir çocuğun konuşacak bir hiçbir şeyi olmaması ve bunun yankılarını göreceksiniz.

@pensive yazdı...

Pzt, 13 Nis 2015, 16:41 (4 yıl önce)

"Hafızası zayıf yetişkinler dışında, ergenlik kimse de tatlı hatıralar bırakmaz."

François Truffaut
D

@denizfem yazdı...

Cum, 07 Kas 2014, 03:05 (4 yıl önce)

bir çocuğun çaresiz yalnızlığı bu kadar yalın ve çarpıcı anlatılamazdı çok etkilendim ve asla unutmam
D

@doris yazdı...

Pzt, 31 Mar 2014, 16:02 (5 yıl önce)

Truffaut'un çocukluğundan kesitler olduğunu okumuştum bir yerlerde. Çocuğun haline acıdım. En etkileyen sahne son sahnesiydi bana göre.
F

@fthgzl79 yazdı...

Paz, 01 Ara 2013, 00:01 (5 yıl önce)

Beğenmedim filmi ve sonuna kadar da izlemedim..10/3

@figencicek yazdı...

Paz, 22 Eyl 2013, 02:40 (5 yıl önce)

allamm cok güzel film ya -.- yeni dalganın böylesiğ

bkz.fransız yeni dalga sineması.

millet eksileri vermiş bilmoorlarsa tebi yeni dalga sinemasının nadide ürünü olduğunu bu filmin tebii.düzenlendi 2015 neyim

@carpathia yazdı...

Per, 27 Ara 2012, 21:59 (6 yıl önce)

8.4 / 10

Mevcut düzen ve toplumsal yapıya eleştirel bir açıylayaklaşan bir film... Fransız yeni dalga akımının en güçlüsü ve 100 yılın 100 filmden bir tanesidir..Belki izlerken sıkılabilirsiniz ana karakterin duygularını tam olarak yakalamanız gerek...

@darkscream yazdı...

Paz, 30 Eki 2011, 04:22 (7 yıl önce)

8.3 / 10

Ulan nasıl bir filmdir bu çocuklar hariç bütün karakterler -çocuğun anası, babası, öğretmeni- Nazi Almanyasından fırlamış gibi.

Filmin Paris'te geçiyor olması ve bu nazi ruhlu karakterlerin fransız olması daha da garip doğrusu.

@horrorpheliac yazdı...

Cmt, 27 Ağu 2011, 01:03 (8 yıl önce)

7.4 / 10

Bütün film boyunca, çocuk büyüyünce ne seksi olmuştur diye düşünüp durdum. Uykumun olmasından olsa gerek bir de, çok fazla anlam yükleyemedim. 'zamanına' göre gayet iyi hatta iyinin üzerinde bi film oluvermiş.

Her şey zaten zamanını düşünmekte saklı değil mi?
K

@kalenderim yazdı...

Paz, 14 Ağu 2011, 02:47 (8 yıl önce)

7.7 / 10

eski filmlere karşı pek sempati beslemem ama gerçekten güzel bir film izlenmesi konusunda ısrarcıyım insanın özgürlüklerini sorgulatır,farklı biri olmanın toplumda nasıl karşılandığını gösterir,kendinizi her sahnesinde birazcık daha içinde bulucaksınız

spoiler

çocuğun son sahnede denize doğru koşuşu ve uzaklara doğru düşünceli bakışından o kadar çok şey çıkarılabilir ki... sanki her şeyi başardım peki şimdi napıcam der çocuk

spoiler

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

400 Darbe filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

400 Darbe filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

400 Darbe filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL