8.2

403 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.5 (220.899 OY)

KONUSU
Charlie Chaplin’in bir makina işçisini canlandırdığı filmde, işçinin makinayla olan garip ilişkisine tanık olan patronu onu tedavi görmesi için bir hastaneye yatırır. Hastaneden çıktıktan sonra komünist göstericilerin arasına karışarak yanlışlıkla komünist zannedilir. Hapsi boylayan karakterimiz, bi ... Devamı
Charlie Chaplin’in bir makina işçisini canlandırdığı filmde, işçinin makinayla olan garip ilişkisine tanık olan patronu onu tedavi görmesi için bir hastaneye yatırır. Hastaneden çıktıktan sonra komünist göstericilerin arasına karışarak yanlışlıkla komünist zannedilir. Hapsi boylayan karakterimiz, bir yolunu bulup hapisten kaçtıktan sonra da başına bir dizi olay gelecektir.
Charlie Chaplin’in, arada ses efektleri bulunsa da, son sessiz filmi olma özelliğini taşıyan film Modern Zamanlar, modern topluma ve makina çağına getirdiği yerinde eleştirilerle halen güncelliğini koruyan klasik bir yapıt.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@samsaara

2 ay önce

9.1 / 10

Sonunda ilk Charlie Chaplin filmimi izledim. Uzun bir süre onun filmlerinden devam etmeye karar verdim. Filmin üzerinden neredeyse 80 yıl geçmiş fakat bence halen seyircisini güldürebiliyor düşündürtebiliyor. 80 yılda pek de bir şey değişmemiş dedirtti maalesef. Gönül isterdi ki bak görüyor musun eskiden çalışma şartları ne kadar kötüymüş bla bla demek fakat maalesef çok fazla halen bir değişiklik olmamış. Bu değişikliğin olmaması hangi düşünce biçiminin (!) suçu?

@warriorpoet

1 yıl önce

Charlie Chaplin’in Sanayi Devrimi’ne karşı yaptığı en büyük eleştiridir zannımca bu film. Makinelerle olan mücadele sahneleri çok güldürür.

@didemkalayci

2 yıl önce

Simgesel anlatımı çok güçlü üstüne bir şey yazılmasına bile gerek yok. Bazı filmler kendini anlatır

@princhard

6 yıl önce

Elalem biliyor madem, biz de bilek. Ben de yeni öğrendim.

Luc ve Jean-Pierre Dardenne kardeşler, zamanında, aşağıdaki resmin, kapitalizmin çarkları arasında ezilen işçi olarak görülebileceği gibi, Kameranın içindeki mekanizmalarda yol alan film şeridi olarak da yorumlanabileceğini söylemişler de sanat camiası biz nasıl oldu da onca sene bunu düşünemedik diye küçük dilini yutmuş. O zamanlar dijital kamera da yok. Chaplin zamanında söylememiş bu numarayı tabii ki. İzleyiciler kendileri bulsunlar istemiş ama ancak aradan onlarca yıl geçtikten sonra, bu iki kardeş tarafından, farklı bir gözle bakılarak keşfedilip bu şekilde yorumlanabilmiş söz konusu imge. Deha'nın kıymeti geç anlaşılır. Chaplin ise, bu tekil imaj üzerinden; artık Kültür Endüstrisine mi uzanırsınız, Yaratıcı sanatçının teknoloji ile ilişkisi üzerine sosyo-ekonomik çıkarımlar mı yaparsınız, başka sığ ya da derin sularda mı yüzersiniz siz bilirsiniz demiş ve kenara çekilmiş
... Devamı
Elalem biliyor madem, biz de bilek. Ben de yeni öğrendim.

Luc ve Jean-Pierre Dardenne kardeşler, zamanında, aşağıdaki resmin, kapitalizmin çarkları arasında ezilen işçi olarak görülebileceği gibi, Kameranın içindeki mekanizmalarda yol alan film şeridi olarak da yorumlanabileceğini söylemişler de sanat camiası biz nasıl oldu da onca sene bunu düşünemedik diye küçük dilini yutmuş. O zamanlar dijital kamera da yok. Chaplin zamanında söylememiş bu numarayı tabii ki. İzleyiciler kendileri bulsunlar istemiş ama ancak aradan onlarca yıl geçtikten sonra, bu iki kardeş tarafından, farklı bir gözle bakılarak keşfedilip bu şekilde yorumlanabilmiş söz konusu imge. Deha'nın kıymeti geç anlaşılır. Chaplin ise, bu tekil imaj üzerinden; artık Kültür Endüstrisine mi uzanırsınız, Yaratıcı sanatçının teknoloji ile ilişkisi üzerine sosyo-ekonomik çıkarımlar mı yaparsınız, başka sığ ya da derin sularda mı yüzersiniz siz bilirsiniz demiş ve kenara çekilmiş sanki. Madeninde hala rezerv var Sevgili Şarlo.

Godard ne demişti : " ce n'est pas une image juste c'est juste une image " ( Bu bir doğru imge değil, bu sadece bir imge ) Çünkü imge kancıktır. İhanet eder. Aha ha...

https://www.youtube.com/watch?v=ANXGJe6i3G8

( Link'de 2:26 )

Ayrıca, Link'deki sekans'ı incelersek, tüm bu üretim sürecinin, bir filmin çekilebilmesi için harcanan insan emeğinin metaforu olduğunu da görebiliriz. Film çekildikçe, emekçilerin üretimlerini film şeridi üzerine adeta kazımalarının temsili olarak da düşünebiliriz. Modern Zamanlar'da, film olarak, kendi kendine referans veren Postmodern bir Über-Metafor. ( Daha Postmodernizm falan yok piyasada! Toynbee, anca 1939'da ciddi ciddi bahsetmeye başlamıştı bundan! ) Ekran'daki Büyük Birader de, filmin zamanında yetişmesi için baskı kuran Hollywood yapımcısı olmasın sakın! Montaj hattı zorla hızlandırıldığı anda filmin temposu da hızlanmıyor mu? ( O zaman daha Büyük Birader de yoktu! Yazılmamıştı ki henüz! ) Ağlamak istiyorum sayın seyirciler ama bi gülme geliyo.

@pengvn

6 yıl önce

10 / 10

chaplin’in bu filmde söyleyip dans ettiği şarkı (var mı bi ismi bilmiyorum) bana göre bir meydan okumadır... çünkü yıllardan 1936’dır yani ilk sesli film olan ’the jazz singer’ın üstürden (1927-1936) dokuz sene geçmiştir. zaten filmlerin sesli çeklimeye başlanmasıyla chaplin de eleştirilir olmuştur ’neden hala sessiz filmler çekiyorsun yeaa" diyerek.. bu yeni teknolojik bişe çıkınca eskisini itin götüne sokma hadisesi bugün bizlerin de sıklıkla yaptığı bişeydir.. yeni telefon çıkınca hemen saldıranlarla "tiyatro ölmüş bi sanat yeaa" diyenler aynı insanlardır mesela..

oysaki chaplin kendi tipi TRAMP’in ( biz şarlo diyoruz) konuşursa sıradanlaşacağını savunmaktadır... neyse işte modern times’ta minik bi iki söz ( patro’nun tuvalette monitörden belirmesi) vardır ama chaplin henüz konuşmamıştır.. yani şarkı sahnesi, dünyanın ilk defa TRAMP’ in ağzından söz duyacağı andır.. sahneyi anlatmaya gerek var mı bilmiyorum, yorumu buraya kadar okud
... Devamı
chaplin’in bu filmde söyleyip dans ettiği şarkı (var mı bi ismi bilmiyorum) bana göre bir meydan okumadır... çünkü yıllardan 1936’dır yani ilk sesli film olan ’the jazz singer’ın üstürden (1927-1936) dokuz sene geçmiştir. zaten filmlerin sesli çeklimeye başlanmasıyla chaplin de eleştirilir olmuştur ’neden hala sessiz filmler çekiyorsun yeaa" diyerek.. bu yeni teknolojik bişe çıkınca eskisini itin götüne sokma hadisesi bugün bizlerin de sıklıkla yaptığı bişeydir.. yeni telefon çıkınca hemen saldıranlarla "tiyatro ölmüş bi sanat yeaa" diyenler aynı insanlardır mesela..

oysaki chaplin kendi tipi TRAMP’in ( biz şarlo diyoruz) konuşursa sıradanlaşacağını savunmaktadır... neyse işte modern times’ta minik bi iki söz ( patro’nun tuvalette monitörden belirmesi) vardır ama chaplin henüz konuşmamıştır.. yani şarkı sahnesi, dünyanın ilk defa TRAMP’ in ağzından söz duyacağı andır.. sahneyi anlatmaya gerek var mı bilmiyorum, yorumu buraya kadar okuduysanız zaten filmi izlemişsiniz demektir, tramp SÖZLERİ UNUTTUĞU İÇİN şarkının sözlerini manşetine yazar sonra onlar kazara kolundan fırlar, (dahice yahu), ve izleyicilerin homurdanmaları yükselmeye başlar.. sesli filmler için homurdanmalardır onlar aslında.. ve TRAMP’in ağzından çıkan ilk sözler tamamen anlamsız, hiçbir dilde karşılığı olmayan sözlerdir (yorumlarda baktım biri italyanca yazmış, değil) fakat PANDOMİMle şarkıda olan biteni anlatmaktadır.. bence de ’ben böyle anlatabiliyorum, benim sanatım budur" demektir.. bu meydan okuma değil de nedir..? di mi efendim?

zaten daha sonra chaplin de dayanamamış heralde TRAMP konoşursa ölür bare hayırlı bi iş için öldüriiim diyerek "GREAT DICTATOR" filminde tramp’i konuşturmuştur.. o da zaten TRAMP’li son filmidir..

@seko

7 yıl önce

Kapitalizmin çarkları arasında hepimiz kayboluyoruz. Charles Chaplin bunu en güzel şekilde anlatmış. Hatta somut yaşantı düzeyine indirmiş ki herkes anlasın diye.

Filmde sıradan insanların hayatı üzerine de yaptığı göndermelere de ayrıca dikkat çekilmeli hepimizin ilk fikri işe girince bir ev almalıyım şeklinde.

Puanım: 8

@otlu_kek

7 yıl önce

8.3 / 10

insan izlerken bu nasıl bir zeka diye hayret ediyor.Gerçekten düşünebildiğim tek şey bu oldu.Büyük bir hayranlık ve kocaman bir gülümsemeyle izledim:)

@jackrai

7 yıl önce

9.5 / 10

Çok tatlı bir film bu :) Bir yerlerden bulup izleyin nolur. Sistemi mizahi bir dille eleştirip seyircinin yüzünü güldürmeyi başarıyor usta.

@airking

7 yıl önce

8.4 / 10

Çok kaliteli.... Ellerine sağlık Charlie Amca.

@evrimplbyk

8 yıl önce

Sitedeki ilk yorumum: Döneminin sosyal hayatını hiç sıkmadan anlatan bir film. Mutlaka izlenmeli.

@ozun03

8 yıl önce

9 / 10

Basit gibi görünen ama Charles Chaplin'in kendine has üslubyla oluşturulmuş "doğal", akıp giden bir komedi filmi.Diğer filmlerinde olduğu gibi Modern Times'da da Chaplin boş boş gülmeyin diyor,inceden inceye sosyal mesajlar da veriyor; insanın makinalaşması en akılda kalan olsa gerek... Keyifle izlenen ve tekrar izlenilesi tipik Chaplin filmlerinden...

@ismuta

8 yıl önce

8.8 / 10

Charlie film ilk girişinde bir fabrikada çalışır daha sonra ise bir kobay olarak kullanılıyor yemek makinesine ama sorun çıkıyor daha sonra deliler hastenesine gidiyor tesadüfen salladığı kırmızı bayrak ile komünist görülüyor olaylar bir oradan bir boraya sürüklüyor bizi. İngilizce verilen yazılar ise gayet basit ve anlaşılır. En sevdiğim sahnelerden bir taneside Charlie Chaplin'nin Titina şarkısını söylemesi her ne kadar İtalyanca anlamasamda hoşuma gitti.

@realfavor

9 yıl önce

Bu kadar geç izlediğim için kendimden özür diliyorum...

Çoğu filmi izlerken, "işte" diyorum, popüler kültürün şişirip durduğu bir balon..

Fakat bu filmle anladım ki, anlatmak için konuşmak bile gerekmiyor aslında..

Muhteşem bir anlatım, üzen, kahkahalar attıran, eleştiren...

@dilekfidan

9 yıl önce

07 Şubat 2011 - Basra

İlk film - Modern Zamanlar-Charlie Chaplin

Basra'ya gelmeden önce izlediğim bir filmden etkilenerek bir karar almıştım. Julie and Julia izleyenler bilir, Julie 365 günde 524 yemek tarifi yapmaya karar verdiğinde yaşamı pek de istediği gibi gitmemektedir. Yarım bıraktığı işlerin sıkıntısından kurtulabilmek için, ne zaman biteceğini bildiği ve yapmaktan keyif alacağı bir işe kalkışır. Bir internet bloğunda gün gün yaptıklarını yayınlar ve sonuçları itibari ile bu süreç onu bambaşka bir yere taşır. Film iki gerçek öykuden yola çıkalarak çekildiği için "böyle şeyler filmlerde olur" deme lüksümüzüde elimizden alıverir.

Ben de Basra da geçireceğim 180 gün boyunca 200 film izleme kararı almıştım. Beni disipline etmesini umarak izlediklerim hakkında her gün Filmadamına yazmak istiyorum.

Basrada ilk izlediğim film Modern Zamanlar hakkında:

Filmin ilk sahneden niyetini belli ediyor olması ne kadar hoş. Anlatmak istediği
... Devamı
07 Şubat 2011 - Basra

İlk film - Modern Zamanlar-Charlie Chaplin

Basra'ya gelmeden önce izlediğim bir filmden etkilenerek bir karar almıştım. Julie and Julia izleyenler bilir, Julie 365 günde 524 yemek tarifi yapmaya karar verdiğinde yaşamı pek de istediği gibi gitmemektedir. Yarım bıraktığı işlerin sıkıntısından kurtulabilmek için, ne zaman biteceğini bildiği ve yapmaktan keyif alacağı bir işe kalkışır. Bir internet bloğunda gün gün yaptıklarını yayınlar ve sonuçları itibari ile bu süreç onu bambaşka bir yere taşır. Film iki gerçek öykuden yola çıkalarak çekildiği için "böyle şeyler filmlerde olur" deme lüksümüzüde elimizden alıverir.

Ben de Basra da geçireceğim 180 gün boyunca 200 film izleme kararı almıştım. Beni disipline etmesini umarak izlediklerim hakkında her gün Filmadamına yazmak istiyorum.

Basrada ilk izlediğim film Modern Zamanlar hakkında:

Filmin ilk sahneden niyetini belli ediyor olması ne kadar hoş. Anlatmak istediğini en kısa, en net, en sade, şekliyle daha ilk sahneden, lafı hiç dolandırmadan,ben buyum diyerek anlatıyor. Seyirciyle kurduğu bu samimi ilişki filmin tamamına nasıl da siniyor. İlk sahne ile ilgili bazı söylentiler de yok değil. Koyun sürüsü içindeki siyah koyunu herkes farketmiştir. İşte bu siyah koyunun diğerlerini bilinçlendirmek için aralarına karışmış komünist bir koyun olduğu söyleniyor...hadi hayırlısı:)

Filmde coşku, merak duygusu ve heyecan hiç kesintiye uğramıyor. Bunda Şarlonun kişiliğinin ve filmin kurgusal dizgisinin payı çok büyük ancak filmin müziklerinin payı da yok sayılamaz herhalde. Sessiz filmlerde müzik çok daha farklı kullanılıyormuş. Chapline ait olduğunu bildiğimiz filmin müziklerinin sırrı ise her kareye ustaca girmeleri ama asla filmin hakimi olmamaları sanırım. Filmin final sahnesinde kullanılan parça, ilk kez ellili yıllarda "Nat King Cole'un" seslendirdiği, sözleriyle ünlü, popüler bir şarkı haline gelmiş.

http://www.youtube.com/watch?v=I85ApzR43jU

Sözsüz halini tercih edecekler de olacaktır sanırım.

Filmin akılda kalan sahnelerinden vida sıkma sahneleri bana "erken final" keyfi yaşattı açıkçası. Film sanki oracıkta bitiverse neden bitti demeyecektim. Bu sahneler, bu yıpratıcı süreç karşısında ortaya konabilecek insani tepki ve karşılıkların neler olabileceğini içeriyor. Fabrika sahneleri sistemin en ağır yanlarını ortaya koyuyor olsa da, bu filmde Şarlo buna değil, yaşam umudunun var olduğuna, mutluluk arayışına, insanın sahip olduğu temel özelliklere vurgu yapıyor bence.

Şarlonun umursamaz, beceriksiz, sakar tavırları modern iş anlayışına Chaplinin verdiği en etkili cevaplardan biri oluyor film boyunca. Bu tavırlar sanki bir düşünme sistematiğine dair de eleştirel göndermeler içeriyor.

Film o kadar güçlü ki eleştirdiği şeyi hem çok büyütüyor ve çok önemli bir sorun haline getiriyor hem de bir o kadar küçültüyor ve başa çıkılabilir kılıyor. Örneğin yemek yeme makinası sahnesinde hem makinalaşmanın gelebileceği boyutları farkettiriyor hem de karikatürize ederek aşağılıyor.Diğer taraftan makinalaşma karşısında insanın her zaman önemli bir gücü olacağını hissettirerek izleyicisini rahatlatıyor.

Bir filmin bu iki şeyi yapabilmesi çok etkileyici açıkçası.

Filmin diyaloglar içeren bir senaryosu daha bulunmaktaymış. Hatta film son anda sessiz film olarak çekilmiş. Sanırım sesli film teknolojisi gelişmiş olmasına rağmen sessiz olarak çekilmesinde Chaplinin konuşmalı sinemaya geçişi protesto ettiğini düşünebiliriz. Gerçi film konuşma içeriyor. Dikkat edilirse Şarlonun şarkı söylediği sahne dışında tüm konuşmalı sahnelerde ses mekanik bir aletten geliyor. Patronun odasında bir radyodan, fabrikada bir mikrofondan ve yine patronun odasında yemek makinası için yapılan ses kaydından. Bunların hepsinde ortak yön itici olmaları ve olumsuzluk içermeleri. Chaplin söz konusu olduğunda bunlar tesadüf olamaz sanırım. Şarlonun şarkı söylediği sahne ise sanırım bu konuda o dönem yapılan tartışmalardaki çatışmayı güçlendirmek için var.

Chaplinin sessiz filmlerin duyguları daha iyi yansıttığını söylediğini biliyoruz ancak Modern Zamanlar Chaplinin de son sessiz filmi oluyor ve bu filmle 1914 yılında yarattığı Şarlo tiplemesine de veda ediyoruz.

İşin eğlencesine varacaksak otomatik inek sahnesine çok güldüğümü belirtmek isterim ve mağazada patenle kaydığı sahnede çok heyecanlandığımı...Tekrar hapisaneye girmek için uğraştığı sahnelerde polisle kurduğu ilişkide içten içe gururlandığımı...Fabrikada yarı makina haline geldikten sonra diğer işçilerle çatıştığını, onların makinalar çalışınca işe geri döndüklerini farkettirmesi ile işçi üzerine kurduğum bilincin doğruluğuna nasıl yeniden güvendiğimi de ekliyorum...

Ve tabiki filmdeki aşk... Öksüz kızın filmin başlarında mutsuz,başka yollara sapacak kadar umutsuz olduğunu düşünürsek... Aşkın yaşamı değiştiren gücü...Tüm denemelere rağmen filmin sonunda yeniden umutsuzluğa kapıldığında "Neşelen biraz...Asla ölümden bahsetme...Daha uzun zaman beraberiz... diyen Şarlo nasıl da kolundan tutuyor ve ayağa kaldırıyor kızımızı.

Bu filmin Chaplinin gerçek hayatından izler taşıdığı söyleniyor. Annesinden ayrılıp fabrikada çalışmak zorunda kalışı ya da annesinin akıl hastanesinde yatması gibi...

Şarlo nun dans ettiği, şarkı söylediği, o dillere destan olmuş sahneye gelecek olursak: Söylenecek bir şey yok. Sadece sözler evrensel yani tam bir Şarloca... Hiç bir anlamı yok ama bunun Chaplinin anlatmak istediğinden eksiltiğini kim söyleyebilir ki.

Hatta "j-five" nakaratında filmin orjinal kayıtlarını kullandığı bir parça yapmış. Çok ta güzel olmuş...

http://www.youtube.com/watch?v=baIXpun6piw

Özet olarak sessiz ama çok ses getiren bu film için; yaşadığımız boktan hayatın film olmuş en güzel hali diyebiliriz bence...

@alone

10 yıl önce

10 / 10

Paten kaydığı sahnede tırnaklarımı yememe sebep olan, neredeyse her anında gülümseten, güldüren, düşündüren, daha iyisini Charlie Chaplin'den başka hiç kimsenin yapamadığı ve yapamayacağı mükemmel film.
SPOILER

Modern Zamanlar filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Modern Zamanlar filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Modern Zamanlar filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL