7.3

139 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (81.292 OY)

KONUSU
Birbirlerinden farklı ama ortak olarak hayattan beklentileri olmayan karakterle dolu koca bir sınıf öğrencinin arasında idealist duygularla öğretmenlik yapmaya yeni başlayan Erin’in işi, sandığından da zordur. Farklı ırk ve toplum katmanlarından gelen öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orad ... Devamı
Birbirlerinden farklı ama ortak olarak hayattan beklentileri olmayan karakterle dolu koca bir sınıf öğrencinin arasında idealist duygularla öğretmenlik yapmaya yeni başlayan Erin’in işi, sandığından da zordur. Farklı ırk ve toplum katmanlarından gelen öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmaya katlanmaları gereken bir yerdir.

Erin, kendince yöntemlerle onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, herbiri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. Basit bir günlük işlevi görmenin ötesine geçen bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir.

Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank’ın rol aldığı film, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden bir kesiti beyazperdeye taşıyor. Balıkçı Kral, Atlara Fısıldayan Adam gibi eşsiz filmlerin senaristi olarak karşımıza çıkan Richard LaGravenese, bu kez hem yönetmen hem de senarist olarak bir projeye imza atıyor.
Hilary Swank

Erin Gruwell

Scott Glenn

Steve Gruwell

Imelda Staunton

Margaret C...

Patrick Dempsey

Scott Casey

April Lee Hernandez

Eva Benitez

Robert Wisdom

Dr. Carl Cohn

John Benjamin Hickey

Brian Gelford

Pat Carroll

Miep Gies

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@henriette

5 ay önce

8.7 / 10

önce ağlamamaya çalışmaktan sonra da ağlamaktan başım ağrıdı.
niye bu kadar geç karşıma çıktı film, neden kaçırdım şimdiye kadar bilmiyorum. ama tam zamanında izledim.
konusu da işlenişi de güzeldi, sürükleyiciydi. elli bölümlük dizisi olsa oturur izlerim diye düşündüm.
her birinin kendine ait hikayesi olmasının yanında en ufak darbede yıkılıyor olmaları hoştu ve gerçekti. sarışın çocukla bir süre sonra tokalaşmaya başlamaları güldürdü.
en sevdiğim yer hepsinin günlüklerini dolaba bırakmalarıydı. hem yazdıklarından çekinmemeleri; hem de öğretmenin, hayatlarını öğrenmelerini istemeleri hoştu.
gerçek hikaye olduğu için bir şey diyemiyorum ama eşinin boşanmak istemesine gerek yoktu. eşinin yeni hayatına adapte olup çocuklar için sevineceğine kendine o hayatta yer bulamadı bir türlü. babası gibi onlarla geziye gidip aynı masada yemek yese fikri değişirdi ama bu yolu seçmedi. eşinin bir sürü
... Devamı
önce ağlamamaya çalışmaktan sonra da ağlamaktan başım ağrıdı.
niye bu kadar geç karşıma çıktı film, neden kaçırdım şimdiye kadar bilmiyorum. ama tam zamanında izledim.
konusu da işlenişi de güzeldi, sürükleyiciydi. elli bölümlük dizisi olsa oturur izlerim diye düşündüm.
her birinin kendine ait hikayesi olmasının yanında en ufak darbede yıkılıyor olmaları hoştu ve gerçekti. sarışın çocukla bir süre sonra tokalaşmaya başlamaları güldürdü.
en sevdiğim yer hepsinin günlüklerini dolaba bırakmalarıydı. hem yazdıklarından çekinmemeleri; hem de öğretmenin, hayatlarını öğrenmelerini istemeleri hoştu.
gerçek hikaye olduğu için bir şey diyemiyorum ama eşinin boşanmak istemesine gerek yoktu. eşinin yeni hayatına adapte olup çocuklar için sevineceğine kendine o hayatta yer bulamadı bir türlü. babası gibi onlarla geziye gidip aynı masada yemek yese fikri değişirdi ama bu yolu seçmedi. eşinin bir sürü çocuğun hayatına böyle müdahale edilmesine ama kendi mimarlık yolunda onu ikna çabasının yetersiz olmasına içerlemiş olabilir. ama başka yollar da mümkündü.
gençlerin hayatlarında neler değişti, kaçı için her şey yolunda gitti bilmek isterdim. The Freedom Writers Diary kitabını merak ettim okuyacağım bir ara.
güzeldiniz çocuklarım ve Erin... çok güzeldiniz.

biri idealist öğretmenlerden biri olmak kurtarır dostlarım.
F

@filedelfiya

6 yıl önce

Umut guzel sey. Bazen varliginin, varliginin oneminin hatirlatilmasi gerekiyor. Oyle bir film.

Bazen yorabiliyor, yapayliktan kusursuz siyrilmis diyemiyorum maalesef, hollywood tadi var, evet. Olu Ozanlar Dernegi de cok benzer islenmis bir konu, ona da evet. Ama benim gibi icinizi isitacak, yarin daha guzel bir gun olacak diye dusundurtecek, emek harcayip tasin altina elinizi koymaya guc verecek bir seyler ariyorsaniz, "Bunlar hep filmlerde olur! Gercekte kesin boyle olmaz bilader!" diyenlerden degilseniz bir de izleyin derim.
K

@kitapkafa

7 yıl önce

Ölü Ozanlar Derneği tadında...

@utopiainmyhead

7 yıl önce

8.5 / 10

Film, gerçek bir hikayeden esinlenerek oluşturulmuş. -ki bu da insana büyük bir ilham veriyor-

Biraz Ölü Ozanlar Derneği tadında.

Film hakkında söylenecek fazla bir şey yok aslında. Çünkü olaylar yalnızca bir kurgudan ibaret değil ve bu yaşantılar filmin ötesine çıkıp bir fikire dönüşüyor. Büyük bir fikire.

Ayrıca özgürlük yazarların öğretmeni Erin Gruwell'in iki tane Ted konuşmasına rastladım youtubeda. İzlemek isteyenler için linkleri;

https://www.youtube.com/watch?v=Thd8xw_poNo

https://www.youtube.com/watch?v=nDq9o9j3-CU

Gönülden desteklediğim bir hareket ve bir film. İzleyin, izlettirin. Kim bilir, belki siz de bir gün bazılarının karanlık dünyalarına bir ışık açarsınız.

@truelie123

9 yıl önce

"Adalet kötülerin cezasını çekmesi değil, sadece birilerinin bedelini ödemesi demek"

kesitinin sahibi ırkçılık,eşitlik ve insanlık üzerine yapılmış bir film. Tabiki dünya tarihindeki tek katliamın yahudilere yapılmış olduğunu göstermeleri , pek hoşuma gitmedi.

@hiiillll

10 yıl önce

Filmde gittikleri müze çok hoşuma gitmişti. Burda da öyle müzeler olmalı.. Açıp açıp izlemişimdir bu filmi.

@selpak

13 yıl önce

7.1 / 10

Film iyi hoş, sonradan hayata ve topluma kazandırılan öğrenci konulu filmler arasında vasatın üzerinde de olsa... Yahudi soykırımı ya da Yahudi reklamı yapmak için zenciler kullanılamaz!Çünkü Amerika'da köpeklerle eşit tutulan, hor görülen, sinemalarda, berberde, alışveriş merkezinde ayrımcılığa uğrayan,şehir içi otobüslere bile beyazlar gibi normal şekilde değil, otobüsün arkasından binen zencilerinacısı da Yahudiler'den aşağı kalır değildir. Ordaki zenci çocuklara Yahudi soykırımı okutularak birleşip bağlanmaları bekleniyor. Bu bir biyografiden çekilmiş film olduğu için her ne kadar gerçeklik payı yüksek olsa da, beyaz Amerikalılarca çekilmiş olduğu için 'olayı tersten okuma' olasılığı cebimizde duruyor...Gerçek zenci filmi izlemek isteyenlere önerim; A Raisin in the Sun, Rosa Park's Story ve Soundtrack for a Revolution'dır.
SPOILER

Özgürlük Yazarları filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Özgürlük Yazarları filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Özgürlük Yazarları filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL