7.7

543 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (301.203 OY)

Süre

2 Saat 8 Dk.

Ülke

ABD

Yönetmen

KONUSU

1950'lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating'in okula atanmasıyla çok şey değişecektir... Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette Keating'in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating'i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating'i savunmak için harekete geçerler. 1989'da dört dalda Oscar'a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman'a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti.

John Keating

Todd Anderson

Charlie Dalton

Knox Overstreet

Richard Cameron

Steven Meeks

Gerard Pitts

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (28)

@rohrshack yazdı...

Cum, 16 Mar 2018, 15:00 (1 ay önce)

9 / 10

Zamanının ötesinde bir film Dead Poets Society. Robin Williams başta olmak üzere oyunculuklar harikaydı, görsel açıdan da 1989'a göre oldukça iyiydi. Eğitim sistemindeki hataları, gençlerin üzerindeki aile baskısını, edebiyatın önemini anlatan kitaptan uyarlama muhteşem bir yapım. Filmin temel felsefesi Carpe Diem (Anı yaşa). İyi seyirler.

@habil yazdı...

Sal, 12 Ara 2017, 23:00 (4 ay önce)

9 / 10

kitabın görsel kopyası. izlemeye değer

@sandel yazdı...

Per, 20 Tem 2017, 15:02 (9 ay önce)

8 / 10

Fearless (1993), The Truman Show (1998) ve The Way Back (2010) filmlerinden tanıdığımız Peter Weir'in 1989 yapımı ''Dead Poets Society'' oldukça etkileyici bir film. Filmde, Robin Williams, Robert Sean Leonard ve Ethan Hawke gibi önemli oyuncular yer alıyor. Robin Williams'ın 2014 yılında intihar ettiğini hatırlatalım. Aksiyon ve gerilim filmlerinden tanıdığımız Ethan Hawke'in ilk dönem oyunculuk kariyerine de göz atmış oluyoruz. ''Carpe Diem'' ile güzel bir giriş yapan film klasik Amerikan koleji filmlerinden biraz daha farklı. Film, öğrencilik yıllarımızda sorgulamamız gerken bir çok konuyu dile getiriyor. Hayatın içinden bir film. Daha önce kolej yıllarındaki gençliği ve eğitim sistemini sorgulayan iki filmi ele almıştık. Entre les murs (2008) ve Detachment (2011) filmleri okul yıllarında yaşanabilecek olaylara daha gerçekçi bir bakış açısı ile yaklaşırken ''Dead Poets Society'' filminin daha çok masalı ve şiirsel olduğunu görüyoruz. Film insana okul yıllarını hatırlatıyor ve o dönemi tekrar yaşıyoruz.   Filmin artıları saymakla bitmez aslında fakat masalcı bir yaklaşımı olduğunu da belirtmeliyiz. ''Böyle bir öğretmen gerçekten de olabilir mi?'' sorusuna ne kadar gerçekçi yaklaşırız bilemiyorum. Hayata farklı bir gözle bakmayı öğreten, öğrencilerine sorgulamayı teşvik eden ve ani yaşamalarını söyleyen kaç tane öğretmen vardır? Bunları yapan bir öğretmen olsa bile böylesine ''gerçeküstü'' bir karaktere sahip olup olmayacağı tartışılır. Filmdeki mesajlar almalıyız fakat ne kadar samimi ve gerçekçi olduğunu da sorgulamalıyız. Film bizden her şeyi sorgulamamız gerektiğini öğretiyordu öyle değil mi? 1989 yılında çekilmiş bir okul filmine göre çok başarılı. O yıllarda şimdiye göre daha katı eğitim sistemi olduğunu ve öğrencileri robot olarak gören öğretmenlerin olduğunu düşünecek olursak, film mesaj verme açısından önemli bir yer taşıyor. Filmin mesaj verme kaygısı taşıdığı kesin zaten amacı mesaj vermek olan bir filmi bu yönü ile eleştirmek doğru olmaz.   Filmin 1990 yılında Oscar?a 4 dalda aday olduğunu ve ?En İyi Senaryo? ödülü aldığını hatırlatalım. Sonuç olarak ''yasınıza göre'' farklı değerlendirmelerde bulunabileceğiniz bir film. Final sahnesi oldukça etkileyici. Özellikle 14-20 yaş arasını gençlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film. Sabey Sandel

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Ölü Ozanlar Derneği filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ölü Ozanlar Derneği filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ölü Ozanlar Derneği filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları