Piyanist

(2001)

The Piano Teacher a.k.a La pianiste

Film 2 Saat 11 Dk. Dram, Müzik Fransa, Avusturya 30 Kasım 2001

7.2

229 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (69.802 OY)

KONUSU
Elfriede Jelinek’in Piyanist adlı romanından uyarlanan film, Viyana Müzik Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışan orta yaşlı bir kadın üzerine kurulu.

Annesiyle aralarında sevgi ve nefret karışımı bir ilişki bulunan Erika Kohut adlı bu kadın, bir yandan saygı duyulan ve otoriter bir öğr
... Devamı
Elfriede Jelinek’in Piyanist adlı romanından uyarlanan film, Viyana Müzik Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışan orta yaşlı bir kadın üzerine kurulu.

Annesiyle aralarında sevgi ve nefret karışımı bir ilişki bulunan Erika Kohut adlı bu kadın, bir yandan saygı duyulan ve otoriter bir öğretmen görüntüsü çizerken diğer yandan karanlık arzuları ve müzik arasında ikilem yaşamaktadır. Viyana’nın kenar mahallelerindeki erotik şovlara ve porno film gösteren sinemalara gidip gelen Erika, anlam katamadığı hayatında bir tür kendi kendini tüketme sürecine girmiştir. Kendine o denli yabancıdır ki, bir sevgili edinememekte, geceleri parkta sevişen çiftleri gizlice seyretmekle tatmin bulmaktadır. Kendisine karşı garip bir hayranlık ve tutku duyan erkek öğrencisiyle iletişim kurmasının ardından, görünüşteki hayatı ve bastırılmış arzuları arasındaki duvar yıkılmaya başlar...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@cerenbusse

5 ay önce

8.7 / 10

Çok üzücü çok çok üzücü ama bu kadında kendimi gördüm çoğu anlamda. Onun için epey etkilendim filmden.
E

@enes146

2 yıl önce

8.8 / 10

Kesinlikle izlenmesi gereken bir başka film. Film, bastırılmış hazlar, baba’nın eksikliği ve bunun gibi freudyen konuları sado mazo bir ilişki ekseninde çok iyi bir matematikle neredeyse kusursuz işliyor. Oyuncuların da takdire şayan performanslarıyla film resmen nirvanaya erişiyor. Haneke her zamanki gibi böyle bir ilişkiyi bile kendine has, rahatsız edici bir biçimde işleyerek yönetmenlik becerilerini bir kere daha bizlere sergiliyor.

@claviculaa

3 yıl önce

7.1 / 10

Tanıdığım kadınlar canlandı.

@idekm

3 yıl önce

hayatımda hiç bu kadar bir filmde utandığımı ve rahatsız olduğumu hatırlamıyorum..

@themnp

4 yıl önce

8.8 / 10

hakimiyet kurma dürtüsünün id'in isteği doğrultusunda gün yüzüne çıkmasını görüyoruz. genel gözlemim disiplinle kariyer sahibi olan kişiliklerde bu çabanın hep var olduğu ve yüksekten bakmanın da bu kişiliklerde yer edindiği... filmdeki walter ın da kendine yediremediği bu zaten... her seferinde artık bitti dediğimde walter ın geri gelmesi çok da sebepsiz değil düşününce.. gerçek ilişkilerde de böyledir koşullar ve durumlar farklı olsa da... müzik açısından doyurucu bir filmdi. müziğe daha yeni başladım ve filmin bi kaç noktası hariç gerisi boş diyenlerin aksine film bütünüyle şaheserdi.

@parfenrogojin

4 yıl önce

Haneke'nin başyapıtlarından biri olan Piyano Öğretmeni yönetmenin senaryosu olmaması anlamında önemli ve hikayeleme açısından bir çok Haneke filminden ayrılıyor diyebiliriz: sözlerin yarıda kaldığı cümleler, karartmalar, görüntü kopmaları burada yok, ama müzik kullanımının da yine birçok Haneke filminde olduğu gibi sadece gerçek müzik çalındığı zamanlarda karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Öte yandan Piyano Öğretmeni gibi bir de yönetmenin Aşk filmi bir kapının açılması sahnesiyle başlıyordu yanılmıyorsam.

Piyano Öğretmeni'nin beni en çok etkileyen yönlerinden kesinlikle en önde geleni karakter çalışması oldu diyebilirim. Diğer Haneke filmlerinde böylesi net çizilebilmiş bir karakter var mıydı diye düşününce Cache'deki Georges geliyor aklıma. Bu filmin senaristi ise kitabın yazarı. Bu anlamda karakterimizin böylesine belirgin bir çizgi taşımasını, tabii ki Erika karakterinden söz ediyorum, bir edebiyatçıya borçlu olduğumuzu da söyleye
... Devamı
Haneke'nin başyapıtlarından biri olan Piyano Öğretmeni yönetmenin senaryosu olmaması anlamında önemli ve hikayeleme açısından bir çok Haneke filminden ayrılıyor diyebiliriz: sözlerin yarıda kaldığı cümleler, karartmalar, görüntü kopmaları burada yok, ama müzik kullanımının da yine birçok Haneke filminde olduğu gibi sadece gerçek müzik çalındığı zamanlarda karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Öte yandan Piyano Öğretmeni gibi bir de yönetmenin Aşk filmi bir kapının açılması sahnesiyle başlıyordu yanılmıyorsam.

Piyano Öğretmeni'nin beni en çok etkileyen yönlerinden kesinlikle en önde geleni karakter çalışması oldu diyebilirim. Diğer Haneke filmlerinde böylesi net çizilebilmiş bir karakter var mıydı diye düşününce Cache'deki Georges geliyor aklıma. Bu filmin senaristi ise kitabın yazarı. Bu anlamda karakterimizin böylesine belirgin bir çizgi taşımasını, tabii ki Erika karakterinden söz ediyorum, bir edebiyatçıya borçlu olduğumuzu da söyleyebiliriz.

Haneke filmleri, çocukluğu aileleri, içinde bulundukları toplum ve koşullar tarafından yok edilmiş insanların suça temasını, bu insanların başkalarını ya da kendilerini yok edişini anlatıyor diyebiliriz. Piyano Öğretmeni de annesiyle kurduğu ergen-ebeveyn ilişkisinin kalıplarını kıramamış bir kadının öfkesini kendisine ve başkalarına ödetmesinin, bu kısırdöngüde debelenip durmasının öyküsünü anlatıyor. 18 sene sonra bir kez daha izlerken aklıma Gillian Flynn'in Kesici Şeyler adlı romanı geldi. Orada da baş karakterimiz çocukluk ve ergenlik dönemlerinin ruhuna derin derin jilet kesikleriyle bıraktığı izleri yetişkinliğinde de bu ritüelini kendince sürdürerek yaşatıyordu. Erika'nın ritüelleri bizde rahatsızlık hissi yaratıyorsa bunun Haneke'nin bütün filmlerinde gördüğümüz gibi film süresince karşımıza çıkmayan ama bize sezdirilen ve bize başka başka yerlere ve mümkün olsa kişisel tarihlere dek bakmamızı sağlayacak o sebeplerle ilgisi olsa gerek. Haneke karakterleri perdede, ekranda izlediğimiz hikayelerinin öncesini ve tarihini bize düşündüren karakterler. Ve burada Erika'nın yaşadığı yıkımın yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi Yedinci Kıta'nın sonundaki hakikaten tüyler ürperten yıkım sahnelerinden bir farkı yok. Burada sadece gürültü çıkmıyor ve herşey ağır ağır, usul usul yıkılıyor, darmadağın oluyor.

Haneke'yi ve Piyano Öğretmeni'ni herkese öneriyorum. Mutlaka.

@mehmetm

5 yıl önce

"anarşi yönünüz güçlü değil"
"schubert çirkin bir adamdı"
"benim duygularım yok, mantığın önüne geçemezler"
bu üç cümle erika'nın ruh halindeki çelişkileri açıklıyor gibi. bir yandan mantığıyla hareket ederken, duyguları başka bir yere sürüklüyor kendisini. uyumsuz karakteri, yeteneğinin önüne geçemiyor.

@saronsham

5 yıl önce

9.2 / 10

Marquis De Sade bunu beğendi.

@bird_one

6 yıl önce

Siz Haneke filmi diye öve öve bitiremez, bu yorumu da eksilersiniz ama olsun. Benim için tam bir zaman kaybıydı bu film. Rahatsız edici filmler izlerim ve severim de, Haneke’nin başka filmlerini de izledim. Ama bu filmden hiç hoşlanmadım, çok kötüydü.

@lavinhoodie

6 yıl önce

9.3 / 10

Michael Haneke'nin tarzının tadını ilk kez bu filmde tatmıştım.İsabelle Huppert'in performansı konunun işlenişi ile birleşince ortaya çok başarılı bir yapım çıkmış.Huppert Erika'nın duygusuz karakterini,"çirkin" arzularını ve acısını o kadar iyi canlandırmış ki anlatamam.Annesinin baskı yaptığı duygularına ve cinsel arzularına kavuşmak için adeta can atıyordu.

@spacekid

7 yıl önce

erika'nın aşk anlayışı bize her ne kadar absürt gelse de olaya şöyle bakmakta fayda var, toplumun istediği aşk anlayışı yüzünden erika'nınki gibi düşünceler "sapıklık, iğrençlik" gibi geliyor. ama her türlü bana göre hala iğrenç xd

@paranoyakvisne

9 yıl önce

Zorlama bir film olmuş. Haneke rahatsız edeceğim derken filmi anlamsız bi hale sokmuş. Filmin tek güzel yanı çalınan piyano eserleriydi.

@okan_adam

10 yıl önce

1 / 10

Fransız mısınız arkadaşım ?
A

@alperenkacmaz

10 yıl önce

film güzeldi.aldığı puanı da hakediyor.bütün genç kızlara bu filmi izletmek gerek ülke fransaya dönsün.rahatsızlık edicilik konusunda ise film vasatı aşmış değil.çok az rahatsız etti beni.ama bu yönetmenin izinden gidilmesi gerek.diğer filmlerini de izleyeceğim bakalım

@sesiva

10 yıl önce

annesi tarafından bastırılmış, genç öğrencilerini sabote etmekten çekinmeyen, cinsel zevki sadece aşağılanma ve acıyla elde edebilen garip ruh halinde bir piyano öğretmeni erika. cinsel fantezileri walter tarafından tecavüzle karşılık bulmuş yalnız bir kadın. son derece rahatsız edici bir film ama sanırım yönetmenin amacı da bu..
SPOILER

Piyanist filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Piyanist filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Piyanist filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL