İkiz Tepeler: Ateşte Benimle Yürü Yorumları

İkiz Tepeler: Ateşte Benimle Yürü filmi detayları

@ukonaklilar

2 ay önce

9.9 / 10

favorim

@positivist

2 ay önce

Dizide Laure Palmer cinayeti gösterilmiyor. Lynch dizinin öncesini de göstermek istemiş. Teori de iyi ama pratikte kötü. Öncelikle Ajan Cooper’ı bu filme bağlamak istemesini anlıyorum, malum dizinin yıldızı. Ama cinayet işlenmeden cinayeti biliyor olarak göstermesi izleyiciyi salak yerine koymaktı. Dizi böyle başlamaz. Cooper cinayeti bilmez, Black Lodge’u da öyle keşfeder. Ama filme göre Coop medyumdan hallice. Film başındaki figüran dedektifler de neden izledik ki dedirtti. Dedektiflere, Cooper’a bulaşmadan yalnızca Laura Palmer’ı anlatsa çok iyi bir prequel olabilirdi.
Diğer bir gariplikse filmin dokusunun diziden çok daha farklı olması. Filmde erotizm ve korku dozu daha yüksekti. Dizinin alameti farikası absürtlüklerden eser yoktu. Özelikle iyi kalpli Andy bu filme gerekliydi. Yine de cinayeti göstermekle iyi bir iş yapıyor film. Ronette, Leo, Jacques, kuş, kulübe dizide birbirine girmişti. Olay anı için minnettarım Lynch’e.

@tiamath

3 yıl önce

2 / 10

Amaçsız bir film. Bir noktadan söyle öyle kenarda çalışırken izlemeye başladım. Hiç bir şekilde kendine çeken bir unsur yok. Sheryl Lee’nin neredeyse tüm oyuncularla seviştirilmesi dışında aklımda kalan pek bir şey yok. Tamamen zaman kaybı. Sadece ilk sahnedeki kırmızı kadının beden hareketleri ve üstündeki objelerle ima ettiği şeylerin açıklandığı kısım dikkatimi çekti ve filmin devamında da böyle enteresan unsurlar görürüm diye umutlanmıştım. O yüzden ilk yirmi dakikasını izleyin ve kapatın gerisine gerek yok.
A

@asimgunaydin

3 yıl önce

Tek kelimeyle berbat bir film.David Lynch ismi olmasa kaç kişi bu filmi baştan sona sabrederek seyreder merak ederim.Muhtemelen tüm ekip kafa kıyakken bu filmi çekmiştir.

@basribabam

6 yıl önce

5 / 10

O değil de; filmin başındaki dedektif nereye uçtu? Öldürülen ilk kızın gizemiyle ilgili ne filmde, ne dizide herhangi bir gelişme, ona ait bir atıf niye olmadı? Kafamda deli sorularla; "David Lynch'dir, ne yapsa yeridir" der, huzurlarınızdan ayrılırım.

@horrorpheliac

9 yıl önce

Filmde, dizideki her şeyin cevabını alacağınızı zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Bunu başta söylemekte yarar var. Hele ki, David Lynch'i ilk defa bu dizi ile izlemişseniz, gerçekten bir cevap aramayın. Tabi ki bazı cevapları veriyor, en azından Laura'nın nasıl öldürüldüğünü görüyoruz. Fakat Lynch her zamanki gibi gizemini filmde çok net belli etmiş. Sorulabilecek, üstüne gayet konuşulabilecek, yorumlanabilecek şeyler veriyor bize filmde. Çok ufak bir aydınlanma yaşıyor fakat çok büyük bir gizem keyfi alıyorsunuz filmden. Gizemden keyif alınır mı da demeyin, Lynch'in gizemine aşık bile olunur.

@parfenrogojin

9 yıl önce

Filmin diziden bağımsız düşünülmesi halinde beğenilmemesi normal. Twin Peaks dizisi elbette bütün bölümleri David Lynch tarafından çekilen bir dizi değildi, yönetmenin çektiği bazı bölümler son derece özgündü.Burada yönetmeninfilmiInland Empire ya da the Lost Highway'i andıran bir üslupla çektiğini görüyoruz ve Laura Palmer'ın ölmeden önceki son bir kaç gününü aktarırken yönetmenin anlatmaktan çok muğlak bırakmayı dert edindiğini görüyoruz gene. Klasik bir şekilde anlatmaya kalktığımızda olaylar çok basit; ama olaylarla ilgili hisler, imajlar, halüsinasyonlar çok karmaşık ve oldukça ürkütücü. Beynin ürettiği görüntüler, hayaller, korkuların dışa vurumu gibi içiçe geçmiş bir sürü durum var ortada. Twin peaks dizisini sevenlerin filmi sevmemesinin en büyük sebebi de bu, çünkü diziye alışık olanlar olayların klasik bir şekilde anlatılmasını bekliyor, oysa yönetmen olayların krolonojik olarak akışından çok duyguların, korkuların çapraşık, karmaşık dizilişine, sıçrayışlarına göre anlatıyor
... Devamı
Filmin diziden bağımsız düşünülmesi halinde beğenilmemesi normal. Twin Peaks dizisi elbette bütün bölümleri David Lynch tarafından çekilen bir dizi değildi, yönetmenin çektiği bazı bölümler son derece özgündü.Burada yönetmeninfilmiInland Empire ya da the Lost Highway'i andıran bir üslupla çektiğini görüyoruz ve Laura Palmer'ın ölmeden önceki son bir kaç gününü aktarırken yönetmenin anlatmaktan çok muğlak bırakmayı dert edindiğini görüyoruz gene. Klasik bir şekilde anlatmaya kalktığımızda olaylar çok basit; ama olaylarla ilgili hisler, imajlar, halüsinasyonlar çok karmaşık ve oldukça ürkütücü. Beynin ürettiği görüntüler, hayaller, korkuların dışa vurumu gibi içiçe geçmiş bir sürü durum var ortada. Twin peaks dizisini sevenlerin filmi sevmemesinin en büyük sebebi de bu, çünkü diziye alışık olanlar olayların klasik bir şekilde anlatılmasını bekliyor, oysa yönetmen olayların krolonojik olarak akışından çok duyguların, korkuların çapraşık, karmaşık dizilişine, sıçrayışlarına göre anlatıyor olayları. Diziden öğrendiğimiz cevaplar dışında yeni çok fazla şey yok, sadece cinayet nasıl yaşandı onu görüyoruz. Ancak diziden çok daha ürkütücü sahnelerle dolu film. Özellikle Laura'nın öldürüldüğü sahnede çıta çok yükseliyor. Aynı şekilde one eyed jack barındaki 10 dakikalık sahne de son derece etkileyici. Genel anlamda sadece atmosfer olarak düşündüğümüzde bile David Lynch'in en iyi işlerinden birisi olduğunu kabul etmek gerek; ancak diziyi izlemeyenlerin böyle düşünmeyeceğine eminim.Önce mutlaka Twin Peaks'i izlemeli. Önce filmi izleyip sonra diziye geçerseniz katili bilerek izlemek bile keyfinizi kaçıracak...

@darkscream

11 yıl önce

dizideki anlatılanların görüntülü hali sadece, soru işaretlerine ben pek bir cevap alamadım alan varsa pm atsın.

@lazare_carnot

13 yıl önce

film diziden farklı olarak daha çok trajediye dönük oldukça acıklı.

@hamlet

14 yıl önce

Laura palmer'ın öldürülmesinin öncesine götürür film bizi. Dizideki soru işaretlerini bir nebze bulmamıza yardımcı oluyor film. saklı kalanları kolay irdeliyebiliyorsunuz. Hala da cevap verilemeyen kısımları oluyor tabiiki filmin. lynch çekse bir-iki film daha gider yani bu gazla.

naçizane tavsiyem şudur ki diziyi izleyin daha sonra bu sinema filmini izleyin derim. o zaman daha da aydınlanacaksınız :)
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL