Gökdelen Yorumları

Gökdelen filmi detayları

@ruby

2 ay önce

Bu inanılmaz soundtrack için bile izlenir: https://www.youtube.com/watch?v=cdo82_5C1fA

@cemklc1

3 yıl önce

5 / 10

Dışarıya çıkma ihtiyacı hissetilmediği, içerisindeyiyecek içecek giyim spor aktivitelerin yapıldığı bir gökdelen.. Böyle bir yerde alt ve üst katlarda olan insanlar gruplaşmaya başlamış ve kendi hegomonyalarını kurmak istemişlerdir. Film deşiddet ve insanların kıskançlıkları üstün olma çabaları anlatılıyor. Zaman zaman sıkıcı sahneler, beklentinizi yüksek tutmayın..

@bitter

4 yıl önce

7.5 / 10

Film J. G. Ballard'ın aynı isimli romanından uyarlama. (Roman ve filmin türkçe adı Gökdelen.)

Yakın gelecek distopyası olarak kurgulanan hikayede insanların gökdelen hayatına nasıl farkında olmadan alıştıkları ve bu hayatın dejenerasyonu anlatılıyor. Gökdelen bir nevi hapishaneye dönüşürken insanların iş için bile dışarı çıkmak istememesi, gönüllü ve hatta bir bakıma bilinçsizce nasıl bu düzene ayak uydurduğumuzu gösteriyor. Mimariye, sosyal düzene, kapitalizme karşı ince işlenmiş bir sistem eleştirisi izliyoruz. Romandaki olay örgüsünün sağlamlığı filme yansırken biraz eksik kalmış ama türün meraklılarına tavsiye ederim. Oyunculuk ve görüntü yönetimi olarak oldukça başarılı.

Filmde Portishead'in S.O.S (ABBA cover) şarkısı ise epey güzel olmuş ancak film dışında yayınlanmayacakmış. 6 yıl sonra ilk defa bir araya gelip bu film için kayıt yapmışlar. Filmin diğer müzikleri ise Clint Mansell imzalı.
distopik bir modernizm eleştirisi
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL