7.8

352 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (464.025 OY)

KONUSU
Gerçek bir hikayeden uyarlanan Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu alıyor. Gazetenin yazarlarından oluşan Spotlight takımı, Katolik Kilisesindeki taciz iddilarıyla ilgili eski deft ... Devamı
Gerçek bir hikayeden uyarlanan Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu alıyor. Gazetenin yazarlarından oluşan Spotlight takımı, Katolik Kilisesindeki taciz iddilarıyla ilgili eski defterleri deşer. Bir senelik araştırmaları sonucunda, Bostonın üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait on yıllarca gizlenen gerçeklere parmak basılır. Yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron 2001 yazında Globeun başına geçmek üzere Miamiden geldiğinde, ayağının tozuyla Spotlight ekibini, 30 yıl boyunca düzinelerce çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan yerel bir rahip hakkındaki bir makaleyi takip etmekle görevlendirir. Bostonda Katolik Kilisesini hedef almanın çok büyük yankı uyandıracağını bilen Spotlight editörü Walter Robby Robinson, muhabirler Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams) ve Michael Rezendes ve araştırmacı Matt Carroll davaya daha derinlemesine dalmaya karar verirler.
Mark Ruffalo

Michael Re...

Michael Keaton

Walter 'Ro...

Rachel McAdams

Sacha Pfei...

Liev Schreiber

Marty Baron

John Slattery

Ben Bradle...

Stanley Tucci

Mitchell G...

Brian d'Arcy James

Matt Carroll

Gene Amoroso

Steve Kurk...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kerimonay

6 ay önce

7.6 / 10

günümüz ''dincilerini'' yani din tüccarlarını anlamak ve anlatmak adına izletilmesi gereken bir film. her gün bunun gibi olayları içeren tonla haber ülkemizde de duyuluyor maalesef.

@samsaara

1 yıl önce

8 / 10

Çıktığı yıldan beri izleme listemde bulunan fakat 5 yıl sonra izleyebildiğim film. Kesinlikle çok üzücü ve utanç dolu bir hikaye uzun uzun anlatmayacağım. herkesin izlemesi gereken hassas bir film.

@obirikiuc

3 yıl önce

6.7 / 10

Filmde yanlışa yanlış doğruya doğru demenin zamanlamasının önemini anlıyorsunuz. Sadece inancınızı korumak için. (din-kişi-kurum.. Fark etmeksizin.) filmin konusu ilginizi çekiyorsa izlenir cünkü oyunculuk ve konu iyi olsada durağan ilerleyişi yarıda bıraktırabilir.

@kingcool

3 yıl önce

7.8 / 10

Film değil gerçekler bunlar, popüler kültürün ötesinde belgesel tadında ama gerçeğin ta kendisi ama bir "All the President's Men" değil maalesef.

@basribabam

3 yıl önce

8 / 10

Durumu tam anlamıyla algılamak istiyorsanız; dini sebeplerden ötürü cinsellikten uzak durma zorunluluğunu sorgulamalısınız.
Yetişkin bir insan, dinin gereği olarak cinsellikten uzak durabilir mi veya bunu ne kadar başarabilir? İnsanın doğasına aykırı bu kural, hristiyan din adamlarının uymak zorunda oldukları en saçma görev. O yüzden gizli ilişkiler, sapıklıklar ve küçük çocuk tacizi şaşılacak bir durum olmasa gerek. Asıl sorgulanması gereken çocuk tacizinden ziyade dinin emrettiği saçma kurallar. Asıl, sistem sorgulanmalı yani...

@arkturomeda

4 yıl önce

8.6 / 10

İzlenmesi gereken bir film . Gerçek bir olaydan alınmış olması filmi daha da çarpıcı yapıyor . Oyuncu kadrosu zaten muhteşem . Sürekli bir olay döngüsü olduğu için akıcı da

@ozan_taylan

4 yıl önce

Bir filmi film yapan senaryodaki çatışmalardir. Bu filmde senaryo değilde sanki güzelce yazılmış bı kompozisyon var sadece. Oyunculuklar ve dönemin başarılı anlatımı kayda değer.

@bilgebayrak

5 yıl önce

- kiilise bir kurum, insan elinden yapılma. yani geçici. benim inancıım ise ebediyen.

- fakirsin, toplumun alt kesimlerine aitsin, peder senin için tanrı gibi. senden istedikleriini yapıyorsun çünkü seni seçtiğini düşünüyorsun ne kadar mutlusun. ama daha sonra istekleri değişmeye başlıyor.

-çocukken kiliseyi çok severdim. artık eskisi kadar gitmiyorum. ama günün birinde yeniden döneceğimi düşünmüştüm hep. şimdi öğrendiklerimizden sonra..

@smithinadami

6 yıl önce

9.1 / 10

Takip etmesi çok zor bir film hatta iki kere izlemeniz bile gerekebilir ama bana göre gayet akıcı. Konusuna zaten diyecek bir şey yok oyunculuk olarak da başarılı, muhakkak izlenmesi gereken filmlerden birisi.

@poormf

6 yıl önce

5 / 10

Kurgusu güzel olsa da yeni ve kalici hicbirsey demeden Tv filmi havasinda gereksiz uzun, sinema sanatindan beklenen görselligin esamesinin okunmadigi zaman hirsizi bir film...50/100
S

@slevin23

6 yıl önce

7.4 / 10

bence filmin en önemli eksiği akıcı olmaması. yoksa dört dörtlük efsanevi bir film olabilirmiş.

@mulderstruth

6 yıl önce

7 / 10

Hasas bir konuyu sade bir dille ve ajitasyon yapmadan anlatması filmin artısı. Bence yine de hikayenin hakkını tam verememiş, 2 saatlik sağlam bir süre kullanmasına rağmen gazeteci ekibin yaşadığı toplumsal baskı ve zamanla yarışı ancak bir nebze hissettirebilmiş.

Herkes oyuncuları çok beğenmiş ama oyunculukta Ermeni avukat dışında özel bir performans ben göremedim.

Filmin sonunda haber yayınlandıktan sonrası ile ilgili birkaç sahneyi seyirci haketmişti. Burada da kolaya kaçıp düz yazıyla bitirmişler.

@serkanaydemir

6 yıl önce

7 / 10

Gerçek politikliği.

Filmde senaryo anlamında bir şey yok bunu belirtmek isterim. Yalnız film kendi içinde dünyanın en büyük sorunu olan dini çocuklara istismar haline getiren kurumların gerçekliğini anlatıyor. Bir diğer değişle şerefsiz dindarların çocuklarınıza yaptıkları cinsel tacizi ve tecavüzü anlatıyor. Daha geçen aylarda ülkemde o çok değerli şahısların kurduğu bir vakıfta çocuklar tacize uğramıştı ama üstü hemen kapatıldı. İşte dünyanın her yerinde din merkezli oluşan adilikler, köpeklikler hemen kapatılıyor. Bu da dünyanın en büyük sorunların biri. Hala dindarların gücü dünyayı etkiliyor. Akıldan yoksunların bu tarz olayları akıllıca halletmesi de ayrı üzücü. Kim bilir ülkemde Kuran kursuna giden çocuklarımızın kaçı tacize uğradı ve kapatıldı. Ne boktan bir gezegen burası böyle demekten başka bir şey diyemiyorum. Parası olmayan ailelerin çocuklarının ileride bir şey sahibi olması için gönderdiği bu tarz kurumlarda olanlar gerç
... Devamı
Gerçek politikliği.

Filmde senaryo anlamında bir şey yok bunu belirtmek isterim. Yalnız film kendi içinde dünyanın en büyük sorunu olan dini çocuklara istismar haline getiren kurumların gerçekliğini anlatıyor. Bir diğer değişle şerefsiz dindarların çocuklarınıza yaptıkları cinsel tacizi ve tecavüzü anlatıyor. Daha geçen aylarda ülkemde o çok değerli şahısların kurduğu bir vakıfta çocuklar tacize uğramıştı ama üstü hemen kapatıldı. İşte dünyanın her yerinde din merkezli oluşan adilikler, köpeklikler hemen kapatılıyor. Bu da dünyanın en büyük sorunların biri. Hala dindarların gücü dünyayı etkiliyor. Akıldan yoksunların bu tarz olayları akıllıca halletmesi de ayrı üzücü. Kim bilir ülkemde Kuran kursuna giden çocuklarımızın kaçı tacize uğradı ve kapatıldı. Ne boktan bir gezegen burası böyle demekten başka bir şey diyemiyorum. Parası olmayan ailelerin çocuklarının ileride bir şey sahibi olması için gönderdiği bu tarz kurumlarda olanlar gerçekten utanç verici. Para nerede dönüyorsa güç onun eline geçiyor.

Kısacası film fazla sığ işliyor olayı. Her dakika diyalog olduğu için ortalardan sonra çok sıkıcı bir hale dönüyor hikaye. Oscar'ı alması politik yani. İçinde geçen konu etkileyici olduğundan millet sevmiş olabilir ama daha iyi işlenebilirdi. Filmde geçen en sevdiğim cümleyi de paylaşmak istiyorum:

- " Bu şerefsizlerin tabutuna çiviyi çakmalıyız."

İyi seyirler.

P: 7

@senadir

6 yıl önce

filmin konusu; engellenen , işini yapamayan basınla alakalı değil. Bir haber yapma sürecinden ibaret. Fazlası değil.

@oblivion_88

6 yıl önce

7.9 / 10

Medya her yerde medya peki kamu vicdanı ve örselenen çocuklar !!?? Temposu ağır olsa da izlenmeye değer bir film
SPOILER

Spotlight filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Spotlight filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Spotlight filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL