7.3

290 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.9 (77.411 OY)

Vizyon Tarihi

28 Eylül 2012

Süre

2 Saat 7 Dk.

KONUSU

Avusturyalı yönetmen Michael Haneke’ye üç yıl içinde ikinci Altın Palmiye ödülünü getiren ve Avusturya’nın 2013 Yabancı Film Oscar adayı olan Aşk, yaşlı bir çiftin tanımları zorlayan aşklarını anlatıyor. Jean-Louis Trintignant ve Emmanuelle Riva'nın mükemmel oyunculuklarıyla sizi sarmalayacak bu başyapıtı uzun süre üzerinizden atamayacaksınız.

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (53)

@asdf-13 yazdı...

Pzt, 06 Kas 2017, 01:57 (9 ay önce)

7 / 10

Yönetmenin en bariz bulduğum özelliği seyircinin filmlerine dalıp gitmesini engellemesidir. Hikayelerine bağlanmazsınız, tanık olursunuz. Sizin ayık olmanızı ve bir film izlemekte olduğunuzu bilmenizi ister. Bu filmde bunu sağlamak için sabit kamera ve geniş çekimleri tercih etmiş. Sahneleri kesmeyerek de tanıklık hissiyatını pekiştirmiş. Bence Haneke'nin en iyi filmi değil. Ancak güzel bir film.

@sandel yazdı...

Per, 27 Tem 2017, 21:39 (1 yıl önce)

8 / 10

Benny's Video (1992), La pianiste (2001), Caché (2005) ve Funny Games U.S. (2007) gibi anaakım sinemaya aykırı gelecek filmlere imza atan Michael Haneke, kuşkusuz sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden birisi. Rahatsız edici filmlerin temelinde yatan ve çoğu zaman gizli bırakılan mesajları yüzümüze tokat gibi vuruyor. ''Amour''da genel çizgisinden biraz ayrıldığını görüyoruz. Georges ve Anne'nin yaşadıklarına benzer bir hikayeyi, Away from Her (2006) filminde görmüştük. Alzheimer ya da diğer hastalıkların yaşlı insanların hayat hikayelerini çok farklı şekilde etkileyebiliyor. Neredeyse tüm ömürlerini birlikte geçiren insanlar hatalık sonucundan ister istemez birbirinden ayrı kalmanın eşiğine geliyorlar. Eğer 50 yıl boyunca birisi ile ömrünüzü geçirdiyseniz onunla sadece aşk ilişkisi yaşadığınızdan söz edemezsiniz. Durum öyle bir boyuta ulaşmıştır ki; birlikte yaşadığınız insanın yanınızda olmaması hayatın anlamının yok olması gibidir. Anne'nin kriz geçirip, boyundan aşağısının felç olması ile Georges içinde bulunduğu durum acı ama gerçekçi bir şekilde izleyiciye aktarılmış. Anne?nin bir isteği, hayatının son günlerini evinde geçirmek ve kendini huzurlu hissettiği mekanda ölmektir. Ne pahasına olursa olsun huzur evine gitmemek için kocasından söz almıştır.   Günümüzün modern toplumunun getirmiş olduğu kültüre ayak uyduramayan iki yaşlı insanın içinde bulunduğu durum içler acısıdır. Jean-Louis Trintignant ve Emmanuelle Riva'nın oyunculuk performansları ayakta alkışlanacak seviyededir. Belki de kendi hayatlarını da derinden etkileyecek duyguları yaşayarak oynayan bu iki yaşlı insanın performansını tebrik etmek lazım. Haneke'den çok daha farklı bir film beklediğim için biraz hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Alışık olduğumuz rahatsız edici tarzını değiştirerek biraz daha mesajcı ve uysal bir film yapmış. Kendi yaşını da işin içine katarsak sanki kendi arkadaş çevresi içn bir film yapmış gibi görünüyor. Ayrıca film çok fazla durağan ve ağır bir tempoyla ilerliyor. Haneke filmlerine alışık olanlara belki ters gelmeyecektir fakat o filmlerde gördüğümüz kışkırtıcı, aykırı ve rahatsız edici sahnelere bu filmde rastlamıyoruz. Genel olarak daha sade bir film olmuş. Kurgusu ve final sahnesi ise oldukça başarılı. Cannes Film Festivali?nde ''En İyi Film'', Oscar ve Altın Küre?de ise ''En İyi Yabancı Film'' ödülünü alan ?Amour?, çeşitli sinema platformlarından toplamda 61 adaylık ve  77 ödülle evine döndü. Bu filme verilen ödülleri, Haneke'nin diğer filmlerindeki başarıları da göz önünde bulundurularak toplu bir takdir ödülü olarak nitelendirilebilinir.   Sabey Sandel

@poirot34 yazdı...

Paz, 29 Oca 2017, 02:39 (1 yıl önce)

8.3 / 10

Emmanuel Riva'nın aday gösterildiği yılda ödülü Jennifer Lawrence'ın aldığı bi dünyada yaşıyoruz. Gerçekten sağlam performans öldüğü güne denk geldi izlemem huzur içinde uyusun.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Aşk filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Aşk filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Aşk filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER