İnsanları Seyreden Güvercin 2014

En Duva Satt Pa En Gren Och Funderade Pa Tillvaron a.k.a A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

6.9

44 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7 (12.034 OY)

KONUSU

Adı çoğu zaman Ingmar Bergman ile anılan, İsveç sinemasının usta yönetmeni Roy Andersson İkinci Kattan Şarkılar (2000) ve Siz, Yaşayanlar’ın (2007) ardından “yaşayanlar” üçlemesini tamamlıyor. Film, iki gezgin satıcıyı izliyor. Çağdaş zamanların Don Kişot ve Sanco Panza’sı gibi, bu iki bezgin adam, günümüzün, geçmişin ve geleceğin karmakarışık dünyasına bir bakış atıyor. Aynı anda absürt, gerçeküstü, öfke dolu, rahatsız edici, karanlık ve komik bu film, bir dalın uzerinden bizleri gözleyen bir güvercin gibi, bize yaşamın ihtişamını, insanoğlunun kırılganlığını ve yaklaşan kıyametini hatırlatıyor.

SPOILER

TÜM YORUMLAR (6)

@cagdasbdy yazdı...

Çar, 14 Eki 2015, 21:16 (2 yıl önce)

7.5 / 10

Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülünü kazanmış 2014 İsveç yapımı Roy Andersson'un özgün, absürd ve kara komedi filmi. Roy Andersson'un Yaşayanlar Üçlemesinin son filmi. Film, Pieter Bruegel'in "The Hunters in the Snow" isimli tablosundan esinlenilmiş. Film çok sayıda sıradan hayatın anlamsızlığını, saçmalığını irdeleyen ve birbirinden bağımsız gözüken kısa hikayelerden oluşuyor.   Filmdeki her şey (eşyalar, duvarlar) donuk. Filmdeki insanların yüzü bile bembeyaz. Herkes mutsuz. Filmin ana karakterleri diyebileceğimiz iki satıcı bile devamlı olarak eğlensinler diye insanlara yardım etmek istediklerini söylemelerine rağmen kendileri borç içindeler ve mutsuzlar. Andersson filmde olayları tek bir perspektiften sabit bir şekilde çekmeyi tercih etmesi de o atmosferi oluşturmasına katkıda bulunmuş.       Filmin isminde geçen güvercin hem filmin açılış (gerçek olarak) hem de kapanış sahnesinde (varlığı ima edilerek) görülüyor. Filmin açılış sahnesinde müzede doldurulmuş hayvan olarak görülürken, kapanışında ise ekran dışında Çarşamba sabahı otobüs durağında bekleyen insanların bakmasıyla varlığı anlaşılıyor. Bana göre filmdeki güvercin yönetmenin kendisi.     Filmin bir sahnesinde insanlar, Boliden firması tarafından yapılmış (ki filmde açıkça görülmektedir) bakırdan büyük bir silindirin içerisine sokuluyorlar. Boliden, madencilik ve döküm fabrikası olup, 1980'li yıllarda Şili'ye tonlarca ergimiş artık ve hurda satmış bir İsveç firmasıdır. Atıkların döküldüğü alanlarda oynayan çocuklar dahil olmak üzere yüzlerce insanın zehirlenmesine neden olduğu gerekçesiyle hakkında dava açılmıştır.   Son olarak belki merak edenler olmuştur. Filmdeki satıcılardan Jonathan'ın filmin bir sahnesinde devamlı olarak dinlediği şarkı Alf Pröysen'in Lille Vackre Anna şarkısıdır. Filmde birçok defa duyulan askeri marş ise The Battle Hymn of the Republic'in melodisini kullanmaktadır.

@yagmursahn1 yazdı...

Paz, 13 Eyl 2015, 01:17 (3 yıl önce)

9 / 10

hayatın içinden, gözümüzün önünde olan ama farketmediğimiz detaylar veya dile getirmediğimiz hallerimiz, garipliklerimiz.yönetmen bunu mizah yoluyla göstermiş. çokta güzel olmuş. benim  görüp de anlam veremediğim bu da neyin nesi dediğim durumları çok güzel göstermiş, zevk alarak izledim.merak edenler, ilgi alanı olanlar izlemeli. insanları seyredip düşünüyor öyle mi? evet. peki ne düşünüyor? beş parasız oluşunu düşünüyor.

@gundula yazdı...

Per, 06 Ağu 2015, 22:07 (3 yıl önce)

Tiyatrovari tek mekanlı ve minicik öyküleri olan film. Seçilen oyuncular Fellini filmlerinde rastlanacak türden. Her bir sahne emek zahmet çekilmiş belli. Sadece meraklısına türünden...

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

İnsanları Seyreden Güvercin filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İnsanları Seyreden Güvercin filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İnsanları Seyreden Güvercin filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI