Rüya Bilmecesi

(2006)

The Science of Sleep a.k.a La science des rêves

Film 1 Saat 45 Dk. Komedi, Dram Fransa, İtalya 8 Aralık 2006

7.3

252 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (69.600 OY)

KONUSU
Ya rüyalar artık gerçek olursa? Kendi dünyasında yaşayamayı seven utangaç Stephane, Paris’te ufak bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Yan dairesine taşınan Stephanie?ye aşık olmaya başladığını farkedince duygularını nasıl kontrol etmesi gerektiğini bilemez. Hayal dünyası o denli geniştir ki, bir s ... Devamı
Ya rüyalar artık gerçek olursa? Kendi dünyasında yaşayamayı seven utangaç Stephane, Paris’te ufak bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Yan dairesine taşınan Stephanie?ye aşık olmaya başladığını farkedince duygularını nasıl kontrol etmesi gerektiğini bilemez. Hayal dünyası o denli geniştir ki, bir süre sonra rüyalarındaki olayları kendi amaçları için kullanabilmeyi başarır.

Bir noktadan sonra rüyalar ile gerçeklerin birbirine karışması, Stephane’ın gerçekleri kavrayabilmesini zorlaştıracaktır. Stephanie, kendisini reddetmiştir. Ama acaba gerçekten de reddetmiş midir, yoksa her şey, bir rüyadan mı ibaretir? Gerçeklerden duyduğu tatminsizlikten ötürü, rüyalarında yarattıklarıyla tatmin olmaya çalışan Stephane için yaşadığı hayatı algılamak oldukça zorlaşır.

2004 yılının en beğenilen filmlerinden biri olan ve çok kısa bir sürede, pek çok sinemasever ve eleştirmen tarafından kült film statüsüne yükseltilen Sil Baştan filminin yönetmeni Michel Gondry’nin yazıp yönettiği Rüyalarımız, son dönemin yıldızı hızla parlayan oyuncularından Gael Garcia Bernal’ın performansıyla da, ayrı bir dikkat çekiyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@naksidil

1 yıl önce

Bu bir rüya mı yoksa gerçek mi ayrımını yakalamadan, sürekli yaşayabilen insanlar var ise onlara gıpta ettik ;) Hatta bu hastalığın taliplileri de olur. Filmi çok iyi bulmadığımı da eklemek isterim.. Tamamı bir rüya dahi olsa.

@didemkalayci

3 yıl önce

Charlotte gainsbourgun konuşması... fazla şirin değil mi ya aksanı

@utopiainmyhead

7 yıl önce

8 / 10

Hayal gücünün doruklarına ulaşmış nadide filmlerden.

Amelie'yi hatırlattı bana. Sevdim!
J

@josephwhite

7 yıl önce

3.1 / 10

kesin bende bir problem var, herkesin beğendiği bir filmi beğenemedim ama acaba modum mu uygun değildi ? Walter Mitty bu filmin çok çok üzerinde, yani karma karışık bir film ve ben sığ bir adam, sığ bir yorum.

@ucurumdakisoz

7 yıl önce

geçmişiyle bugününü ve geleceğini sağlam bir halatla bağlamış bir adam ve onun çevresinde rüyalarına ilham veren insanlar ve olaylar..ayrıca uyanıklık ile rüya halinin birbiri içine geçmişliği de bir hayli güzel aksettirilmiş bize..filmi izledikten sonra lucid rüya hakkında araştırma yapabilirsiniz.ben yaptım baya ilgi çekici bir durumla karşılaştım.

anlık veya uzun vadede, aynı kararı almak veya o karar doğrultusunda hareket etmek karşımızdaki insanla(rla) bir noktada kesişmemizi sağlayabilir.fakat bu kesişme durumu çoğu vakit karmaşık durumlara neden olabilir.buluştuğumuz noktalarda birbirine parelel hareketler, sürekli aynı şeylerin tekrarına neden olur.bu da onulmazlaştırır herşeyi.bu durum benim fazlasıyla ilgimi çekti.

@otlu_kek

7 yıl önce

"sen bütün gezegenle yatsan bile kendini dışlanmış hissedersin"
E

@elbilbo

8 yıl önce

7.3 / 10

gerçek içinde rüya, rüya içinde gerçeklik. o sahnede nerede olduğunuzu karıştırdığınız filmleri seviyorsanız bu tam size göre.
D

@doris

9 yıl önce

Burtonvari bir film; o tuvalet kağıdından arabalar, kameralar, rüyalardaki yaratıcılık enfesti. İzlerken hayran kaldım, çok özgün, çok yaratıcı.

@snmsnm

9 yıl önce

10 / 10

Uzun zamandır bi filmden bu kadar keyif almamıştım. Bence bu filmi geç görmemişim görmem gereken zaman yeni gelmiş

@surgeon

9 yıl önce

8.9 / 10

Görseliyle manyak eder, hayal gücüyle dehşete düşürür.

Bu adam düşünüyorsa biz napıyoruz diye sorgulatır insanı kendine.

Keşke hafızayı silip tekrar tekrar izleyebilsem.

Farklı duygu durumlarına sokan sıra dışı film. Hep olsun, hep izleyelim.

@let_it_go

9 yıl önce

Film rüyaydı zaten...

@meyziyade

9 yıl önce

michel goundry'den eternal sunshine tadında bir film.

@jackrai

10 yıl önce

8.1 / 10

Gael Garcia Bernal'in hayal ile gerçeği karıştırdığı film. Masal tadında geçen bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

@pnarpnar

10 yıl önce

selofanda anarşi!!

happy lucid dreams

@sophomore

11 yıl önce

Konusu,oyuncuları ilgimi çekmesine rağmen umduğumu bulamadığım film.belki de ben çok fazla beklentiyle başladım filme,bilemiyorum.

bu film bana "Ben X" filmini çağrıştırdı..konuları birebir örtüşmese de benzer.lakin "Ben X" benm daha çok hoşuma gitti diyebilirm.
SPOILER

Rüya Bilmecesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Rüya Bilmecesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Rüya Bilmecesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL