7.5

198 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.3 (75.526 OY)

KONUSU
"Enter the Void", başkarakterinin ölümünün öznel deneyiminin izinden giden bir film. Filmin hikayesi 28 ve 20 yaşlarında iki kardeşin uyuşturucu dolu yolculukları boyunca yaşadıkları aksiliklerle başlayacak. Bardo Thödol’un "Tibetan Book of the Dead" adlı kitabından bağımsız bir uyarlama olan filme ... Devamı
"Enter the Void", başkarakterinin ölümünün öznel deneyiminin izinden giden bir film. Filmin hikayesi 28 ve 20 yaşlarında iki kardeşin uyuşturucu dolu yolculukları boyunca yaşadıkları aksiliklerle başlayacak. Bardo Thödol’un "Tibetan Book of the Dead" adlı kitabından bağımsız bir uyarlama olan filme sayısız halüsinasyon ve psychedelic duygular eşlik edecek. Noe yeni filminin Ken Russellın "Altered States" ve Adrian Lynein "Jacobs Ladder" filmlerinin arasında bir yerde olduğunu ifade ederken, "2001: A Space Odyssey" ile "Videodrome" filmlerine ve Phillip K. Dick romanlarına da atıfta bulundu.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ezgibakr

3 ay önce

7.6 / 10

Freud’un cinsellik ve ensest ilişki tabularını yıkması ile Gaspar Noe keki için hem sütünü hem yumurtasını hem de şekerini kaptı. Bu kutsal annelik olgusunu ve ahlakın tüm katı normlarını açıkça ve korkusuzca tekrar tekrar yerle bir eden Noe 2 saat 41 dk boyunca bize işkence çektiriyor.

@ksantippe

1 yıl önce

Kameraya uyuşturucu verebilen tek yönetmen..

@acemiseyirci

2 yıl önce

7.9 / 10

Çoğu sahnesinde kamera gözüküyor. Başarısız bir film bana göre ne kayda değer bir müziği var ne de konusu harcadığım vakte yazık oldu.

@acemiseyirci

1 yıl önce

fikrim değişti, film aklımda yıllandıkça çok daha güzelleşti ve filmi unutamadım

@poormf

6 yıl önce

7 / 10

Yönetmenin "Irreversible - Dönüş Yok (2002)" fimine yazdıklarımı anımsattı.

"Film hakkında dolaşan rivayet odur ki; Filmin yönetmeni olan Gaspar Noe, aşırı Katolik bir Hristiyanmış. İnsanlar bu tür ortamlardan nefret etsin diye çekmiş miş bu filmi. Bu filmle ilgili her olumsuz yorum, Gaspar Noe’yu daha çok memnun ediyormuş... Filmin sondan başa doğru gelmesi bizi o ortamadan soğutuyorken başdöndürücü kamera hareketleri de ortamdan daha çok kopmanızı sağlıyor ....muş..."

Hal böyle olunca bunun adı tarz ancak kameranın bu şekildeki kullanımı izleyici için her daim katlanılabilir bir durum değil. Ama hakkını yemeyelim kafası iyi insanların dünyasını güzel yansıtmış sanıyoruz (kafamız iyi olmadığı için).

Sondaki kürtaj sahnesi yönetmenin "aşırı Katolik Hristiyan" kimliğine hizmet edecek cinsten ürkünçlü...Ancak, geri dönüşleri olmazsa olmaz olan yönetmenin bu filminin reenkarnasyonia ilgisi soru işareti ...

70/100
J

@josephwhite

6 yıl önce

8.6 / 10

Freud u çok okumuş bu adam; hatta içine Freud kaçmış ! fakat Trier gibi cinselliği ağır kullanmış ! düşünsenize... zevk çığlıkları ve kişisel zevkin doruklarında dölleniyorsunuz ve sonra ahlak öyle bir çarpılıyor ki suratınıza... zor film, farklı film, sindirmesi zor.

@fruit_fly

6 yıl önce

8.3 / 10

bu bır fım değil bir trip daha çok. uyusturucu, ölüm ve seks kadar carpıcı ınsanlık tarıhınde neyse bunların yerı değil. olayların tokyoda gecmesı fılmın gorsel anlatımı ıcın muthıs bır secım olmuş.
M

@murat1534

6 yıl önce

dün gece izlemiş oldugum enteresan film bütün olayı karekterin gözünden izlemiş olmak bi yana kamera açıları beni bambaşka triplere soktu ayrıca şunu da belirteyim filmin bazı sahnalerinin uzun olması benı hiç etkilemedi bence boyle sıradışı bir konu için uygun olmuş özetle türünün nadide orneklerınden kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film
P

@philocine

7 yıl önce

8.5 / 10

çok çok çok acayip bir dünya

@serkanaydemir

7 yıl önce

6.1 / 10

Gözünüzün alacağı şekil.

Uyarı 1:Gözünüzde sorun varsa izlemeyin!.

Uyarı 2:Sakın ailecek izlemeyin, cinsel yönden baskın bir film.

Konu itibariyle başından sonuna kadar sizi filme bağlamayacak bir senaryo; evet, film tam anlamıyla anlamsızlaşıyor. Reenkarnasyon, Uyuşturucu, seks, ölüm vs. Bu konular arasında gidip gelen filmin en ilginç yanı kameradan akan görüntü. Birçok yerde gözünüzün yorulduğunu göreceksiniz. Sürekli artıp azalan ışıklar arasında Japonya'nın parlayan yaşamını göreceksiniz. Filmde ilginç gelen bu durum ve arada geçişlerle reenkar arası atlamalar filmi bir nevi farklı yapan unsurlar arasında. Çok abartmaya gerek yok, ama işleniş yönüyle sanatsal bir film diyebiliriz, ama siz de bilirsiniz ki sanatsal filmlerin çoğu sıkıcıdır. Bu film de sıkıcı, farklı olma arasında gidip geliyor. Zamanınız varsa izleyin.

İyi seyirler.

P: 6
V

@volk

7 yıl önce

10 / 10

Zor ve inanılmaz bir deneyim. Enter the void'u türler üstü olarak adlandırmak yanlış olmaz sanırım. Anlatılamaz ifade edilemez bir yapım. Öyle ki ne yorum yapabileceğimi bilemiyorum şu an. Daha önce izlediğim hiç bir şeye benzemiyor. Gerçeklik hissi, kurgu, görsellk, oyunculuk, mekan tasarımı her şeyiyle mükemmel. Çok beğendim. Fakat herkese tavsiye etmeyeceğim. İyi vakit geçirmek için film izleyen seyirci kitlesine hitap etmiyor. Özeti okuyup bir hayalet hikayesi hatta korku türünde bir yapım olduğu düşünülebilir. Bu açıdan özeti yazanı tebrik etmek gerek. Çünkü hiç alakası yok. Ölüm ve sonrasıyla ilgili bir fantazi-dram şeklinde yorumlayabiliriz sanırım konuyu. İyi seyirler.

@brigante

8 yıl önce

Herşey iyi güzel de nedense içimde yönetmene bir adet tripod hediye etme isteği uyandırdı bu film.Bir dakika sabit durmadı yahu kamera..

@strangelove

8 yıl önce

5 / 10

olması gerekenden uzun, verecek aman aman bir şeyi olmayan, kamera hareketleriyle cafcaflı renklerle bir halt yapıyormuş izlenimi vermeye çalışan, gayet boş bir film. uzun zamandır bir filmi izlerken bu kadar sıkılmamıştım. giden 2,5 saatime yanıyorum adeta.

@bunuunutmam

8 yıl önce

8.1 / 10

en rahatsız edici film listelerindeki bütün filmleri izlemişimdir. ve de hemen hemen hiçbirinde kendimi bu filmi izlediğim kadar kötü hissetmedim. bu filmi izlerken yemin ediyorum kusacaktım. öyle bir atmosferin içine çekiyor ki film sizi aklınız gidiyor. sinema ile resmen oyun oynuyor gaspar noe. izlenilmesi gereken bir başyapıt.

@vecihi51

8 yıl önce

film uzun,ha daha önce altı saatlik filmleri devirmiş biri olarak söyüyorum bunu,uzunluk değerlendirmesini, bıktıran ve başdöndüren kamera sekansları üzerinden yaptım,tribi iki sahneyle bilemedin üç sahneyle kesip atabilirdi Gaspar baba ama film sırf trip,keşseniz çok hoşunaza gidecektir film ama kafa bulmak için iki üç biracıysanız bayma ihimali yüksek olacaktır..

@tylerdurden34

8 yıl önce

8.1 / 10

kurgu mükemmel,senaryo dan dolayı sürenin bu kadar uzun olmaması gerekiyor.Çekimler çok iyi çünkü bir uyuşturucu filmi böyle çekilmeli bence.Ben daha iyisini görmedim .Yani kısaca konuyu bütün çekim aşama,yöntem ve tarzıyla çok iyi anlatmış bence...Tek sorun senaryo bu kadar dolu olma(ma)sına rağmen gereksiz uzatılmış bence....
SPOILER

Boşluk filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Boşluk filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Boşluk filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL