9

523 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.8 (529.598 OY)

KONUSU

Bu bilimkurgu antolojisi dizisi, insanlığın en görkemli buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin zıtlaştığı karmaşık ve teknolojiyle dolu bir yakın geleceği konu alıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@hrarchon

2 yıl önce

8 / 10

İzlenmeye değmeyecek bir yığın dizinin içinde her ne olursa olsun izlenmeye fazlasıyla değer bir dizi.

@hrarchon

2 yıl önce

8 / 10

Okuduğum yorumlar sonucu az önce sezonlar halinde indirmeye başladığım dizi. Sanırım bu kadar insan yanılıyor olamaz.

@tambenlik

3 yıl önce

5. sezondan itibaren black mirror artık black mirror değil; pembe dizidir, hollywood klişesidir, hayal kırıklığıdır. sevenlerine duyurulur.

@delahoya

3 yıl önce

Diziye yeni başlamış bulunmaktayım ve daha ilk sezonunda şunu anladım ki burada ki her bölüm her yapım milyon dolar harcanan filmlere kafa tutar hale gelmiş...

İlk sezonunu az evvel bitirdim ve diğer sezonlara bir an önce geçmem gerekiyor...

Şuan favorim kesinlikle 1.sezon 3.bölüm !!! Dehşet.

@tiamath

3 yıl önce

9.5 / 10

Teknolojinin yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle başlayan yolculuğun insanlığı nerelere getirebileceği ile ilgili her bölümünde ayrı ayrı konuların işlendiği şahsen efsanevi olduğunu düşündüğüm dizidir.
Daha S1B1 ile sansasyonel bir giriş yapıyor. ingiltere başbakanından talep edilen bir domuz ile ilişkiye girmesi konusuna her ne kadar karşı çıkmaya çalışsada bir sosyal medya etkisi ile nasıl yapmak zorunda kaldığına değiniliyor. S1B2 ile tüm çaba ve ideallerin nasıl başka makamlarca ele geçirildiği S1B3 ile de teknoloji ile gizliliğin nasıl yok edildiğine değinilmekte.
ve sezon 2 ile artık teknoloji ölüm ve ötesine de el atmaktadır. öldükten sonrada sevdiklerimiz ile iletişime geçmenin nasıl sonuçlar doğuracağını izliyoruz. S2B2 yeni nesil cezalandırma metodu (ki oldukça başarılı) S2B3 ile medya dünyasını, S2B4 ile efsanevi bir teknoloji eleştirisi
... Devamı
Teknolojinin yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle başlayan yolculuğun insanlığı nerelere getirebileceği ile ilgili her bölümünde ayrı ayrı konuların işlendiği şahsen efsanevi olduğunu düşündüğüm dizidir.
Daha S1B1 ile sansasyonel bir giriş yapıyor. ingiltere başbakanından talep edilen bir domuz ile ilişkiye girmesi konusuna her ne kadar karşı çıkmaya çalışsada bir sosyal medya etkisi ile nasıl yapmak zorunda kaldığına değiniliyor. S1B2 ile tüm çaba ve ideallerin nasıl başka makamlarca ele geçirildiği S1B3 ile de teknoloji ile gizliliğin nasıl yok edildiğine değinilmekte.
ve sezon 2 ile artık teknoloji ölüm ve ötesine de el atmaktadır. öldükten sonrada sevdiklerimiz ile iletişime geçmenin nasıl sonuçlar doğuracağını izliyoruz. S2B2 yeni nesil cezalandırma metodu (ki oldukça başarılı) S2B3 ile medya dünyasını, S2B4 ile efsanevi bir teknoloji eleştirisi finali görüyoruz.
Üçüncü sezonda direk oldukça sağlam bir sosyal medya eleştirisi ile başlıyoruz. Bu medyanın insanları nasıl kendine bağladığını ve yokluğundaki duygusal boşluğu görüyoruz. S3B2 ile yeni nesil oyunlara değiniliyor, S3B3 ile sağlam kurgulanmış bir hacker altyapısı ile insanları nasıl yönlendirilebileceği işleniyor. S3B4 ile hayatından ümidi kalmamışlar için tasarlanmış bir sanal dünyada ne gibi seçeneklerle karşılaşabileceğimiz işleniyor, S3B5 ile yeni nesil savaş teknikleri ve sezon finali ile yine efsanevi bir bölüm.
Dördüncü sezonda biraz ezik büyümüş olan bir oyun yapımcısının dünyasına giderek başlıyoruz. Zihinlerini hapsettiği ekiplerin kurtuluşunu izliyoruz, S4B2 teknoloji ile çocuğunu korumaya çalışan bir ebeveynin aslında nasıl yan etkilerle karşılaştığını görüyoruz, S4B3 -ki en iyilerinden- bir dedektiflik hikayesi yani teknoloji ile nasıl iz sürülebileceğini görüyoruz, S4B4 ile yeni nesil çöpçatan sistemini, S4B5 ile bir siberpunk dünyadaki yaşam mücadelesini ve sezon finali olan Black Museum (Bence tüm sezon ve bölümlerin üzerindeki bölüm) ile bir çok fiasko ile sonuçlanmış teknoloji ürünlerini görüyoruz.
Yeni çıkan beşinci sezonda ise -ki bence diğerlerine göre oldukça alt seviyelerde olmuş- ağırlıklı olarak medya eleştirisi görmekteyiz. Bu dizi kesinlikle izlenmesi gereken diziler arasındadır.

@zanezav

3 yıl önce

Gerçeğin Sınırlarını Zorlamak( Black Mirror-s5e1)

Dizinin bu bölümünü ilkin izleyen insanların büyük çoğunluğu sorunu homofobi olarak görebilir.Ancak esas sorun homofobiden çok arzuların tatmini meselesidir.Doğası gereği idealize edilmiş bütün ilişkiler ve bu ilişilerin yaşanma biçimleri realitenin soğuk ve kalın duvarları ile karşılaşmak zorundadır.Bireyin arzusuna sadakatinden ve boyundurluğundan ötürü yücelttiği arzu nesnesinden beklenen tatmini sağlayamaması durumunda önemli ölçüde rahatsızlık ve kimi zaman buhrana varacak duygulara kapılır.Arzusuna istediği oranda cevap bulamamış birey,tıpkı oyuncağını kaybetmiş bir çocuk gibi mızmızlanmaya ve yetişkin tarzıyla arayışlara girer.Pek tabi ki çocuğun yitim duygusundan kurtuluşu yetişkine oranla çok daha kolay yöntemlerle olur.Sözgelimi oyuncağını kaybeden çocuğa bir dondurma alarak bu kayıp duygusundan kurtarmak olasıdır.Ancak yetişkin ve daha
... Devamı
Gerçeğin Sınırlarını Zorlamak( Black Mirror-s5e1)

Dizinin bu bölümünü ilkin izleyen insanların büyük çoğunluğu sorunu homofobi olarak görebilir.Ancak esas sorun homofobiden çok arzuların tatmini meselesidir.Doğası gereği idealize edilmiş bütün ilişkiler ve bu ilişilerin yaşanma biçimleri realitenin soğuk ve kalın duvarları ile karşılaşmak zorundadır.Bireyin arzusuna sadakatinden ve boyundurluğundan ötürü yücelttiği arzu nesnesinden beklenen tatmini sağlayamaması durumunda önemli ölçüde rahatsızlık ve kimi zaman buhrana varacak duygulara kapılır.Arzusuna istediği oranda cevap bulamamış birey,tıpkı oyuncağını kaybetmiş bir çocuk gibi mızmızlanmaya ve yetişkin tarzıyla arayışlara girer.Pek tabi ki çocuğun yitim duygusundan kurtuluşu yetişkine oranla çok daha kolay yöntemlerle olur.Sözgelimi oyuncağını kaybeden çocuğa bir dondurma alarak bu kayıp duygusundan kurtarmak olasıdır.Ancak yetişkin ve daha önemlisi belli bir bilinç seviyesinde olan bireyi bu noktada ikna etmek neredeyse imkansızdır.Yazının bundan sonrasında yetişkin yerine sadece birey ifadesini kullanacağım.Tabi birey ifadesinin varoluşsal sorgulama yetisine sahip bir yetişkin olduğunu akıldan çıkarmadan.

Yazının ilk bölümünde arzu ile başlayıp varoluş ile bitirmiştik.Şimdi bu iki kavramın nasıl iç içe olduğu ve hatta kendi içinde düalizm barındırdığından bahsedelim. Birey yaşamı idrak etmesinden sonra büyük bir sorunla yüzleşir;bu hayatta ne yapmam gerekir?Anlam bulmak ve yaratmak mümkün mü?..

Bu sorular ışığında bildiğimiz şey bireyin her daim canlı duran arzulara sahip olduğudur.Demin arzuların tatmini noktasında realitenin gerçekliği karşısında nasıl yenildiğinden bahsetmiştik.Kuşkusuz bu tatmin arayışı aynı zamanda varoluşsal bir töz taşır.Çok fazla diziden uzaklaşmadan bu durumum sinematik olarak nasıl ele alındığına bakalım.Dany karakteri görünürde evlendiği kadınla mutlu bir evlilik yürütmektedir.Ancak görünürün dışında durum pek de iç açıcı değildir.Bu mutlu aile tablosunun altında tutkusunu yitirmiş iki birey ve akid sebebiyle yarı zoraki bir birliktelik yatar.Dany dizide işlendiği biçimiyle eski ilişki ve tutkularına özlem duymaktadır.Tam da bu noktada vurgulanması gereken şey yitim durumunda kişinin kayıp nesnesini nasıl yücelttiğidir.Birey kayıp durumunda eğer boşluğu yeterince ikna edici biçimiyle dolduramaz ise eski hikayesini olduğundan daha ideal biçimiyle hatırlamak ister.Kimi zaman bunu sağlayabilmek için hikayesine pozitif eklemeler ve dahi pejoratif eksiltmeler yapar.

Tüm bu boşluk ve kayıp duygusun ardından hayata devam etmek için sanal ve realize edildiğinde müthiş bir utanma duygusuna sebep olacak bir cinsel tatmin yöntemi seçer.Ancak bu tatmin sonrasında utanç ve buna eşlik eden sanal partnerinden nefret duygusuna yönelir.Ve finalde aslında bu durumla barışmanın reel ilişkisine sağlayacağı faydaları görür.Artık çok nadir de olsa bu tatmin oyununu utanmadan ve günlük hayatını örselemeden devam eder.

Dizinin bir kez daha bize gösterdiği şey; uzun ve sadakat içermesi beklenen ilişkilerin her zaman üçüncü kişiye ihtiyaç duyabileceğidir.Her ne kadar rahatsızlık uyandırsan da bazen başvurulması gereken yegane yol bu olmaktadır.

@savolina

3 yıl önce

8.2 / 10

5. sezon olmamış maalesef!
Bölüm sıralamam da bu şekildedir efendim.
https://www.imdb.com/list/ls021500322/

@ezgibnk

3 yıl önce

4.sezon 4.bölüm...hala etkisinden çıkamadım.

@codingmylife

3 yıl önce

9 / 10

Her bölümü ayrı güzel : )

@iamgzde

4 yıl önce

Anlatılmaz yaşanır. Her sezon, her bölüm farklı oyuncular ve temalarla, günümüz değil bambaşka bizi bekleyen bir teknolojiye olan tepkiyi ele alan, senaryoyu yazanlara büyük saygı duyduğum bir dizi. Defalarca kez izledim ve 5.sezonu da öyle bir sabırsızlıkla bekliyorum.
T

@tyfngkts

4 yıl önce

ağır konusu ve eleştirisi ile herkesin anlayamadığı ve beğenmediği için izlemediği bir dizi.

@mithraldil

4 yıl önce

9 / 10

Dizi demek istemediğim kisa filmler , dehşet güzel demek istiyorum buna ama o populer olan tabiri kasetmeden , yani dehşet gerçekleri distopyaları önümüze guzelce sermesi işte !
R

@rcpgdk111

4 yıl önce

Yakın gelecek distopyası.

@linquter

4 yıl önce

9.9 / 10

Dizi değil de daha çok bir birinden iyi 19 film gibiydi. Hikayeleri, oyunculukları, çekimleri, herşeyiyle muazzam. Bir efsaneye tanıklık ediyoruz, bu zamanlarda zor bulunacak bir fırsat.

@endaksiorea

5 yıl önce

10 / 10

4. sezon 2. bölümün yönetmeninin adını görünce çat diye çağrışım yaptı tabi, bkz. flightplan
SPOILER

Black Mirror dizisine Benzer Dizi ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Black Mirror dizisini Kategorize ediyorsun.

Bu diziyi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Black Mirror dizisine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

DİZİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL