9

448 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.9 (349.106 OY)

KONUSU
Black Mirror, 3 bölümden oluşan bir mini dizi. İngiliz yapımı olan bu dizinin her üç bölümü farklı bir hikayeyi, farklı oyuncularla ve farklı yönetmenlerle anlatıyor.

Hikayelerin ortak noktası seçimler ve özgürlükler gibi görünüyor. Ama hikayelerin sadece tek bir teması olduğunu söylemek büyük haks
... Devamı
Black Mirror, 3 bölümden oluşan bir mini dizi. İngiliz yapımı olan bu dizinin her üç bölümü farklı bir hikayeyi, farklı oyuncularla ve farklı yönetmenlerle anlatıyor.

Hikayelerin ortak noktası seçimler ve özgürlükler gibi görünüyor. Ama hikayelerin sadece tek bir teması olduğunu söylemek büyük haksızlık olur.

Üç öykünün de yazarı olan Charlie Brooker; seyirciyi emniyetsiz bir dünyaya başarıyla sürüklerken, farklı gerçekliklerin ve şimdiye kadar hiç düşünmediğimiz açmazların olduğu bir dünya yaratıyor. Gerçeklerden çok da uzakta olmayan bir gerçeküstü dünya bu. İnsanları özgür kılan özelliğin, seçim yapabilme becerisi olduğunu sıklıkla söyleriz. 3 hikayedeki seçimler ve özgürlükler gerçekten de sınırları zorlayacak cinsten.

Her bölümün sonunda zihinlerde kalan çaresizlik hissi, hemen uzaklaşmak isteyeceğimiz türden.

Bazı filmler ve kitaplar vardır; onlarla ilişkinizi bitirdiğiniz andan itibaren unutmak istersiniz ve unutursunuz da...

Sistem kendisini bu şekilde korur. Black Mirror bunun tipik bir örneği.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tambenlik

1 ay önce

5. sezondan itibaren black mirror artık black mirror değil; pembe dizidir, hollywood klişesidir, hayal kırıklığıdır. sevenlerine duyurulur.

@delahoya

2 ay önce

Diziye yeni başlamış bulunmaktayım ve daha ilk sezonunda şunu anladım ki burada ki her bölüm her yapım milyon dolar harcanan filmlere kafa tutar hale gelmiş...

İlk sezonunu az evvel bitirdim ve diğer sezonlara bir an önce geçmem gerekiyor...

Şuan favorim kesinlikle 1.sezon 3.bölüm !!! Dehşet.

@tiamath

2 ay önce

9.5 / 10

Teknolojinin yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle başlayan yolculuğun insanlığı nerelere getirebileceği ile ilgili her bölümünde ayrı ayrı konuların işlendiği şahsen efsanevi olduğunu düşündüğüm dizidir.
Daha S1B1 ile sansasyonel bir giriş yapıyor. ingiltere başbakanından talep edilen bir domuz ile ilişkiye girmesi konusuna her ne kadar karşı çıkmaya çalışsada bir sosyal medya etkisi ile nasıl yapmak zorunda kaldığına değiniliyor. S1B2 ile tüm çaba ve ideallerin nasıl başka makamlarca ele geçirildiği S1B3 ile de teknoloji ile gizliliğin nasıl yok edildiğine değinilmekte.
ve sezon 2 ile artık teknoloji ölüm ve ötesine de el atmaktadır. öldükten sonrada sevdiklerimiz ile iletişime geçmenin nasıl sonuçlar doğuracağını izliyoruz. S2B2 yeni nesil cezalandırma metodu (ki oldukça başarılı) S2B3 ile medya dünyasını, S2B4 ile efsanevi bir teknoloji eleştirisi
... Devamı
Teknolojinin yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle başlayan yolculuğun insanlığı nerelere getirebileceği ile ilgili her bölümünde ayrı ayrı konuların işlendiği şahsen efsanevi olduğunu düşündüğüm dizidir.
Daha S1B1 ile sansasyonel bir giriş yapıyor. ingiltere başbakanından talep edilen bir domuz ile ilişkiye girmesi konusuna her ne kadar karşı çıkmaya çalışsada bir sosyal medya etkisi ile nasıl yapmak zorunda kaldığına değiniliyor. S1B2 ile tüm çaba ve ideallerin nasıl başka makamlarca ele geçirildiği S1B3 ile de teknoloji ile gizliliğin nasıl yok edildiğine değinilmekte.
ve sezon 2 ile artık teknoloji ölüm ve ötesine de el atmaktadır. öldükten sonrada sevdiklerimiz ile iletişime geçmenin nasıl sonuçlar doğuracağını izliyoruz. S2B2 yeni nesil cezalandırma metodu (ki oldukça başarılı) S2B3 ile medya dünyasını, S2B4 ile efsanevi bir teknoloji eleştirisi finali görüyoruz.
Üçüncü sezonda direk oldukça sağlam bir sosyal medya eleştirisi ile başlıyoruz. Bu medyanın insanları nasıl kendine bağladığını ve yokluğundaki duygusal boşluğu görüyoruz. S3B2 ile yeni nesil oyunlara değiniliyor, S3B3 ile sağlam kurgulanmış bir hacker altyapısı ile insanları nasıl yönlendirilebileceği işleniyor. S3B4 ile hayatından ümidi kalmamışlar için tasarlanmış bir sanal dünyada ne gibi seçeneklerle karşılaşabileceğimiz işleniyor, S3B5 ile yeni nesil savaş teknikleri ve sezon finali ile yine efsanevi bir bölüm.
Dördüncü sezonda biraz ezik büyümüş olan bir oyun yapımcısının dünyasına giderek başlıyoruz. Zihinlerini hapsettiği ekiplerin kurtuluşunu izliyoruz, S4B2 teknoloji ile çocuğunu korumaya çalışan bir ebeveynin aslında nasıl yan etkilerle karşılaştığını görüyoruz, S4B3 -ki en iyilerinden- bir dedektiflik hikayesi yani teknoloji ile nasıl iz sürülebileceğini görüyoruz, S4B4 ile yeni nesil çöpçatan sistemini, S4B5 ile bir siberpunk dünyadaki yaşam mücadelesini ve sezon finali olan Black Museum (Bence tüm sezon ve bölümlerin üzerindeki bölüm) ile bir çok fiasko ile sonuçlanmış teknoloji ürünlerini görüyoruz.
Yeni çıkan beşinci sezonda ise -ki bence diğerlerine göre oldukça alt seviyelerde olmuş- ağırlıklı olarak medya eleştirisi görmekteyiz. Bu dizi kesinlikle izlenmesi gereken diziler arasındadır.

@savolina

3 ay önce

8.2 / 10

5. sezon olmamış maalesef!
Bölüm sıralamam da bu şekildedir efendim.
www.imdb.com/list/ls021500322/

@ezgibnk

5 ay önce

4.sezon 4.bölüm...hala etkisinden çıkamadım.

@codingmylife

5 ay önce

9 / 10

Her bölümü ayrı güzel : )

@iamgzde

10 ay önce

Anlatılmaz yaşanır. Her sezon, her bölüm farklı oyuncular ve temalarla, günümüz değil bambaşka bizi bekleyen bir teknolojiye olan tepkiyi ele alan, senaryoyu yazanlara büyük saygı duyduğum bir dizi. Defalarca kez izledim ve 5.sezonu da öyle bir sabırsızlıkla bekliyorum.
T

@tyfngkts

10 ay önce

ağır konusu ve eleştirisi ile herkesin anlayamadığı ve beğenmediği için izlemediği bir dizi.

@klyn

10 ay önce

Gelmiş geçmiş en iyi dizi. Aksini iddia eden Akasya Durağı fanboyudur.

@mithraldil

1 yıl önce

9 / 10

Dizi demek istemediğim kisa filmler , dehşet güzel demek istiyorum buna ama o populer olan tabiri kasetmeden , yani dehşet gerçekleri distopyaları önümüze guzelce sermesi işte !
R

@rcpgdk111

1 yıl önce

Yakın gelecek distopyası.

@linquter

1 yıl önce

9.9 / 10

Dizi değil de daha çok bir birinden iyi 19 film gibiydi. Hikayeleri, oyunculukları, çekimleri, herşeyiyle muazzam. Bir efsaneye tanıklık ediyoruz, bu zamanlarda zor bulunacak bir fırsat.

@endaksiorea

1 yıl önce

10 / 10

4. sezon 2. bölümün yönetmeninin adını görünce çat diye çağrışım yaptı tabi, bkz. flightplan

@adolven

1 yıl önce

9.9 / 10

Her bölüm insanın suratına tutulan bir kara ayna ama bazen mesajı o kadar derinlere gömüyorlar ki bulunca oha diyebiliyorsun.

İnsanı fazlasıyla düşündürüp biraz da ürküten; ulan kim yazıyor bu senaryoları sende nasıl bir zeka var yiğidim diyip beni kendisini araştırmaya iten bir şey Black Mirror.

Beklentinizi tavan yapmayın hiçbir şey için fakat kendi adıma iddia ediyorum; ne geçmişte ne de gelecekte Black Mirror kadar olağanüstü bir şey yapılamayacak ve yine iddia ediyorum bazı bölümleri üniversitede çeşitli disiplinlerde kullanılabilir.

Sana puanım 1 puan nazarlık olsun: 99/100
F

@fthgzl79

2 yıl önce

9.1 / 10

1-1'de başbakanın özgürce eyleme geçmediğini,mecburen domuzla ilişkiye girdiğini görüyoruz..Aslında istemiyor ama yanındaki yardımcıları,açıkça tehdit ediyorlar başbakanı..Dünya'da hiçbir başbakan böyle birşey yapmaz ama burada başbakanın tehdit edilmesi(seni koruyamayız söylemi) etkili oluyor..Yani dizi çok sert bir girişle başlıyor.. 1-2'nin son anlarında siyahi oyuncu adeta şov yapıyor..Müthiş bir oyuncu..Bir kölenin cinnet geçirmesi çok etkileyiciydi..Yalnız cinnet geçirse de,yine köle olmaya devam etmesi trajikomikti.. 1-3'de teknolojinin insan hayatına etkisi çok iyi anlatılmış.. 2-1'de robotların hayatımıza gireceği yakın gelecek işlenmiş..Sönük bir bölümdü.. 2-2 dizinin en baba bölümüydü bence..Müthiş.. 2-3'de sönük bir bölümdü..Waldooo..! 3-yılbaşıda sönük bir bölümdü..Sondaki engelleme iyiydi ama.. 3-1'nin son sahnesi enfesti..İnsanın gerçek yüzünü bu sahnede görebilirsiniz.. 3-2 garip
... Devamı
1-1'de başbakanın özgürce eyleme geçmediğini,mecburen domuzla ilişkiye girdiğini görüyoruz..Aslında istemiyor ama yanındaki yardımcıları,açıkça tehdit ediyorlar başbakanı..Dünya'da hiçbir başbakan böyle birşey yapmaz ama burada başbakanın tehdit edilmesi(seni koruyamayız söylemi) etkili oluyor..Yani dizi çok sert bir girişle başlıyor.. 1-2'nin son anlarında siyahi oyuncu adeta şov yapıyor..Müthiş bir oyuncu..Bir kölenin cinnet geçirmesi çok etkileyiciydi..Yalnız cinnet geçirse de,yine köle olmaya devam etmesi trajikomikti.. 1-3'de teknolojinin insan hayatına etkisi çok iyi anlatılmış.. 2-1'de robotların hayatımıza gireceği yakın gelecek işlenmiş..Sönük bir bölümdü.. 2-2 dizinin en baba bölümüydü bence..Müthiş.. 2-3'de sönük bir bölümdü..Waldooo..! 3-yılbaşıda sönük bir bölümdü..Sondaki engelleme iyiydi ama.. 3-1'nin son sahnesi enfesti..İnsanın gerçek yüzünü bu sahnede görebilirsiniz.. 3-2 garip bir bölüm..Gerilimi,gizemi iyiydi.. 3-3 iyi bir bölüm..Aman kameraya dikkat..! 3-4'de sonsuza kadar yaşam konu ediliyor..Eşcinsellik ve tutucu aileler de..Fena değildi.. 3-5'de konu milliyetçilik..İyi bir bölüm.. 3-6'da dizi bitiyor..Bu bölümde çok iyiydi..2-2 ile denk bile diyebiliriz.. Ya bana bakmayın siz...Tüm bölümler çok iyiydi.. 10/9..Başucumda..
SPOILER

Black Mirror dizisine Benzer Dizi ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Black Mirror dizisini Kategorize ediyorsun.

Bu diziyi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Black Mirror dizisine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

DİZİ İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL