Kitaplardan İz Bırakan Cümleler...

 Herkes hoşuna giden cümleleri burada, kitabıyla birlikte paylaşırsa öyle sanıyorum ki ileride bakıp geçmişe, o an'a dönebiliriz, sevdiğimiz kitapları insanlara basit bir kaç cümleyle bile olsa tanıtabiliriz. Başlangıcı benim yapmam sanırım doğru olur.

 

"Öyle insanlar vardır ki koskoca dünyamız bile onlar için bir hapishaneden başka bir şey değildir. Çünkü onlar kâinatın sonsuz boşluğunu görmektedirler. Milyonlarca yıldızı ve evreni seyretmektedirler ama bunların kendilerine ebediyen yasaklandığını bildikleri için idrak ettikleri şey onları düşünülebilecek en büyük köleler haline getirmektedirler. Zamanın ve mekanın köleleri." Fedailerin Kalesi Alamut Sf. 509 - Wladimir Bartol.

 

"Bilgi insanı daha olgun, daha âlim, daha uzman yapmaz her zaman. Bilgi bazen de perdeler çeker insanın gözüne ve gönlüne. Bilgi zor bir emanettir taşımasını bilmeyene." - Elif Şafak - Firarperest

 

 

"Oysa ben kaç yıldır,kaç acı eskittim. Unuttum.

Kaç ölüm gördüğümü,

Bir omuzumun alçaklığı ondandır;

Taşıdım kaç kişinin kanayan tabutunu..  "

 Buket Uzuner - Şairler Şehri

 

Ruhsal yükün altından kalkabilenler için güzeldir aşk.. Deli gibi akan bir idrar nehrini sırtında ağzına kadar dolu bir çöp bidonuyla aşmaya çalışmak gibi...

Charles Bukowski - Kadınlar

Ne kadar az saklanırsan, o kadar az görünürsün...

 

Siyah Kan - Jean Christophe Grange

ben hemen yaşamak istiyorum,bekleyemem,vaktim yok.daha yaşamaya başlamadım,halbuki ihtiyarladım bile.


sen,kendi kendini aldatmaktan öylesine korkuyorsun ki,kendime yalan söylememe yol açar diye önüne dünyanın en ilginç serüveni serilse,başını çevirip bakamazsın.


kötülük,ancak tam hızla giderken dengede kalabiliyordu,bisiklette olduğu gibi.


usul usul, yavaş yavaş, keyfimce,miskinliklerim nasıl emrederse öyle, kabuğumu ördüm,kapadım.şimdi oldu,tamam,artık oldum,her yanda ben varım.


aşağılık ve karşı konulmaz bir dürtünün pençesindeydi.bu bilincin saklı derinliklerine girmek, onu elde etmek ve onunla birlikte yerlerde sürünmek.ama bu sadizm değildi,daha korkak, daha kararsız, daha kaypak, şehvet gibi bir şeydi.iyilikti bu.

sartre-akıl çağı

Adamlarda düşünme denen bir şey var mıydı? yoksa, anlamasız, saçma, bu dünyada salt sürüklenip gidiyorlar mıydı?

 

KAFKA- bir savaşın tasviri

" Bir silgi gibi tükendim ben. Başkalarının yaptıklarını silmeye çalıştım: mürekkeple yazmışlar oysa. Ben, kurşunkalem silgisiydim. Azaldığımla kaldım.."

 

Oğuz Atay - Tutunamayanlar(sf.598)

 

"Niçin dönüp baktın Tanrı'nın gazabını çeken şehre?" diye karısına öfkeyle bağırdı Lut. "Neden baktın neyi geride bıraktığına? Söylesene, insan terk ettiği şeye neden dönüp bakar son bir defa?" Ama karısının taşlaşmış dudakları cevap veremedi bu zor sorulara. "

 

Elif Şafak / Mahrem(sf.207)

Sana söyleyemediklerim, göz yaşlarımda saklı.

 

Henüz bastıramadığım kitaplar, cilt 3, sahife 423

Erkek hata yapar ve özür diler. Kadın ise sadece bekler. Zira şu, kadının en güçlü silahıdır: Erkekleri, şapşallıklarıyla baş başa bırakmak.

 

Asla yazılmamış kitaplar, Cilt 4, Sahife 324

 

Saygılar.

"Bir savaşçı, başkalarının kendisine biçtiği rolü oynamaya çalışarak zaman yitirmez.

 

Işığın savaşçılarının gözlerinde hep belli bir ışıltı bulunur.

 

Bu dünyaya aittirler, başkalarının hayatlarının bir parçasıdırlar, yolculuklarına çıkarken sırtlarında heybeleri, ayaklarında sandaletleri yoktur. Çoğu kez cesaretsizdirler. Her zaman doğru kararı alamazlar.

 

En önemsiz şeyler için üzülürler, düşünceleri sıradandır, bazen de büyüyemeyeceklerine inanırlar. Çoğu kez, lütuf görmeyi ya da mucizeyi hak etmediklerini düşünürler.

 

Bu dünyada ne yaptıklarına her zaman emin olamazlar. Hayatlarının anlamsız olduğuna inanarak uykusuz geceler geçirirler.

 

İşte bu yüzden ışığın savaşçısıdırlar. Hata yaptıkları için. Kendilerine soru sordukları için. Bir neden aradıkları için- ve onu kesinlikle bulacakları için"

 

" Işığın savaşçısı yüreğinin sessizliğinde, kendisine yol gösterecek bir ses
duyacağını bilir."

 

Paulo Coelho -  Işığın Savaşçısının El kitabı(sf.8 ve 14)

 

dip not: kitabını bastırırsan ilk ben sipariş edeceğim Havlayankuzu. (:

Kadınlar ikiye ayrılırlar; bacaklarından :)))

Bir meleğin kanat sesleri, cilt 4, sahife 234 

 

Levh-i Mahfuz yayınlansın, düşünürüz, sevgili Alone :))

 

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.