Sorun Yaratan Adam

(2006)

Den brysomme mannen a.k.a The Bothersome Man

Film 1 Saat 35 Dk. Komedi, Dram Norveç, İzlanda

7.6

257 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.3 (16.500 OY)

KONUSU
40 yaşındaki Andreas, kendini garip bir şehirde bulur. Oranın neresi olduğu veya nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri yoktur. Bir işi, evi ve karısı vardır. Bir şeylerin yanlış gittiğinin farkına varan Andreas, şehirden kaçmaya çalışır fakat herhangi bir çıkış yolu yoktur.

Hugo isminde bir ada
... Devamı
40 yaşındaki Andreas, kendini garip bir şehirde bulur. Oranın neresi olduğu veya nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri yoktur. Bir işi, evi ve karısı vardır. Bir şeylerin yanlış gittiğinin farkına varan Andreas, şehirden kaçmaya çalışır fakat herhangi bir çıkış yolu yoktur.

Hugo isminde bir adamla tanışınca onun kaçmasına yardım edebileceğini düşünür. Öteki dünyaya kaçmak için ufak da olsa bir ışık doğunca, Andreas bu şansını sonuna kadar kullanmaya karar verir.

İlk gösterimi Cannes Film Festivalinde yapılan Sorun Yaratan Adam, son dönemde Norveçten çıkan en ilginç yapımlardan biri.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kahramansmt

2 yıl önce

8 / 10

Olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu.

@jaleduruu

3 yıl önce

9 / 10

MÜ-KEM-MEL.

@wersolame

4 yıl önce

İşte izlediğim en saçma filmlerden biri.
İlerleterek izlememe rağmen kafamı kopartasımı getirmişti.
Konu güzel ama işlenişi böğh.

@poormf

5 yıl önce

6 / 10

Duyarsız , mekanik, yabancılaşılmış bir toplumda yaşamanın zorluğu ve özlemler imge, simge, metafor bolca kullanılarak anlatılmış... 60/100

@mavininacigi

6 yıl önce

filmi birçok açıdan eleştirebiliriz. sahnelerin durağanlığı, çekim kalitesi ya da belirli bir konunun ilk bakışta olması gibi. ama benim burada ilgimi çeken "hiçbir derdimiz ya da sıkıntımız olmasaydı, ne olurdu?" sorusuna bir nebze de olsa cevap vermiş olmasıydı. oturup anlamlı cümleler beklemeyeceğiniz, durağanlıktan belki sara sara izleyebileceğiniz hatta bu nasıl film ya hiçbir şey anlamadım diyebileceğiniz bir film. fakat dokunduğu yerler yani resmin büyük parçasına bakarsanız oturup üzerinde saatlerce düşünülebilecek bir film. hatta kafanızda alternatif senaryolar bile kurabilirsiniz. ben kurdum.

@psychoist

6 yıl önce

9 / 10

Herkesin bahsettii üzere "sistem" eleştirisini Norveç üzerinden yapan bir film. Özellikle Norveçli olan yönetmenin kendi ülkesini bu kadar objektif izleyip, cesurca bu kadar sert eleştirmesi takdire şayan. Doğduğumuz andan itibaren, önümüze koyulan, zorunlu yol haritamızın (Okul, iş, iyi maaş, evlen, güzel ev, emekli ol, öl) bizi nereye götürdüğünü yüzümüze çarpan bir film. Üstüne söylenecek binlerce şey, saatlerce konuşulacak malzeme var.

Beni en çok etkileyen sahne, duvarın içindeyken görevliler tarafından çekilmeden hemen önce elini mutfak masasının üstündeki keke atıp bir parça koparıp yemesi'nin sistem dışındaki dünyanın tadını almasıyla ilişkilendirildiği sahneydi. Senarist ve yönetmenin zekasına hayran kalmamak imkansız.

@fthgzl79

6 yıl önce

7.7 / 10

Düzen/sistem eleştirisi yapan bir film.Türkiye'de yaşayıp,''ben mutluyum'' diyenlerin ne kadar yapmacık olduklarını anlatan bir film..Her şeyin,hatta kötülüğün bile sıradanlaştığı ülkemizde mutluyum naraları atanlar,ancak aymazlardır..Filmi başlarda anlamak zor,başlarda ne anlatılmak istendiği pek belli edilmiyor..Filmin sonunda taşlar yerine oturuyor..Biraz farklı bir film izlemek isteyenlere tavsiye edilir..10/7

@coco_jambo

7 yıl önce

Sistemin kölesi olmakmıdır bize doğru yaşamı sağlayan, yoksa sistemin dışına çıkıp gerçeği bulmakmıdır hayatın amacı? Sistemin çarklarını ve bütün işleyişinin insan üzeirndeki pskikolojik etkisinin ve bundan kaçışın getireceği sonuçların işlendiği imgesel ve bir okadarda kurgusal bağlamda başarılı bir film. Tavsiye ederim!

@surgeon

7 yıl önce

7.4 / 10

Herkes mutlu gibi görünse de, ruh ve değerlerin hepsi yitirildiğinden?treninin altında kalmış bir adama, parmağı kopan bir adama, bağırsakları dışarıya dökülmüş intihar eden bir adama? toplumun ne kadar ruhsuz,mekanik bir davranış biçimi sergilemesi insanı ürpertiyor.

@tribal

7 yıl önce

modern toplum eleştirisini bir distopya üzerinden anlatan çarpıcı bir film.

filmdeki karakterler genelde aynı yaş grubundan ve orta sınıfa tabii insanlar. filmde çocuk yok. gri bir şehir. tıpkı ankara gibi(ama ankara'dan modern toplum olarak bahsedemeyiz) . filmdeki ana karakterin sevgilisi kadın tıpkı ikea mağazasında sattlerce ve amansızca gezip dolaşan, kaybolan yeni evli çiftlerin halini resmediyor gibi. bunun yanında metafor cenneti sahnelerle gerçekten büyük bir övgüyü hak ediyor. yapanın edenin düşünenin ellerine sağlık.

@sesver

7 yıl önce

1 / 10

izlediğim en sıkıcı en belirsiz filmlerden biriydi. bu puanları nasıl alıyor anlamadım.

@kuzgunadam

7 yıl önce

8 / 10

ben bu filmi sevdim benimsedim =) olumlu eleştirilerim bilhassa yönetmene olacak mükemmel bir iş çıkarmış büyüleyici.
C

@chtsln

7 yıl önce

filmde hiç çocuk olmaması güzel bir detay bize gelecekle ilgili durumun ehemmiyetini anlatıyor.

distopik filmlerden hoşlananların kesinlikle kaçırmaması gereken bir film.

@aphazel

8 yıl önce

9 / 10

bunca zaman sonra bu filmin genel itibariyle beğenilmesini; onca imgeye rağmen tüm meteforların kolay anlaşılır olmasına bağlıyorum. insan ohaaa aşk acısı insanı tren çarpmışa çevirir harbi diyor görür görmez, ve kendini zeki hissediyor. nasıl yapmışlar bunu böyle bilmiyorum. sonra bi de reconstruction izliyorsunuz. beyin dükkanı kapatıp yıllık izne çıkıyor.

@miss_nobody

8 yıl önce

Öyle bir film ki beyniniz afallıyor resmen ,merakla ve darlanmalarla izlerken kasılıp kalıyor insan.Beyin de daha önce hayal dahi etmediği görüntülerle karşılaşınca silinip atılamıyor galiba.Bilinçaltımın neresine vurduysa film; gün içinde gözümün önünde filmden kareler ,deli deli düşünceler...
SPOILER

Sorun Yaratan Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sorun Yaratan Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sorun Yaratan Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL