Sorun Yaratan Adam

(2006)

The Bothersome Man a.k.a Den brysomme mannen

Film 1 Saat 35 Dk. Komedi, Dram Norveç, İzlanda

7.6

277 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (18.136 OY)

KONUSU
40 yaşındaki Andreas, kendini garip bir şehirde bulur. Oranın neresi olduğu veya nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri yoktur. Bir işi, evi ve karısı vardır. Bir şeylerin yanlış gittiğinin farkına varan Andreas, şehirden kaçmaya çalışır fakat herhangi bir çıkış yolu yoktur.

Hugo isminde bir ada
... Devamı
40 yaşındaki Andreas, kendini garip bir şehirde bulur. Oranın neresi olduğu veya nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri yoktur. Bir işi, evi ve karısı vardır. Bir şeylerin yanlış gittiğinin farkına varan Andreas, şehirden kaçmaya çalışır fakat herhangi bir çıkış yolu yoktur.

Hugo isminde bir adamla tanışınca onun kaçmasına yardım edebileceğini düşünür. Öteki dünyaya kaçmak için ufak da olsa bir ışık doğunca, Andreas bu şansını sonuna kadar kullanmaya karar verir.

İlk gösterimi Cannes Film Festivalinde yapılan Sorun Yaratan Adam, son dönemde Norveçten çıkan en ilginç yapımlardan biri.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@elalala

2 yıl önce

Üstünden trenler geçer, kimse anlamaz, kimse bilmez. Çünkü görmektir insanı insan kılabilen.
H

@hasret93

3 yıl önce

Ruhsuz, yapmacık ve son derece motomot yaşayan insanların sahte dünyasına nereden ve nasıl düştüğünü bilmeyen bir adamın arayışı anlatılıyor filmde. Aynı zamanda o çok imrendiğimiz İskandinav ülkelerindeki toplumsal yaşamın o buz gibi iç dünyasını gözler önüne seriyor.
Uzun zamandır bir filmin beni bu denli etkilediğini hatırlamıyorum. Çok ama çok beğendim.
Özellikle başrol oyuncusunun trenin altında defalarca ezilmesine rağmen kalkıp ufukta yürüdüğü sahne mükemmeldi. Burada temsili olarak, hayat karşısındaki kendi tutumumu gördüm. Onun dışında, adamın arkadaşı ile birlikte açtığı tünelden gelen kokuları, çocuk ve müzik seslerini takip ederek eski huzurlu günlerine dönme çabası çok güzel anlatılmıştı.

@balalaika

3 yıl önce

İyi/Kötü bir film demek dahi spoiler sayılacağı için, filmin yaşattığı hisler hakkında olan görüşümü gizli ibare altında ekleyeyim.

Bir ihtimal iç sıkıntısından ya da pek muhtemelen aylak aylak bakınırken yanlışlıkla girdiniz bu yazının içine, tıpkı bu filmdeki asıl karakterin bir anda kendini bulduğu bir dünya gibi. Felsefe tarihinde bu sorgunun içine düşmeyen ya da bu düşünceyi aklının ucundan geçirmemiş bir insan bulamayız herhalde; insanın dünyaya bir anda gökten düşer gibi kendisine yabancı olan bir yaşamın içine düştüğü hissi. Her şeyin sen olmadan önce kurgulanmış ve senin varlığının ya da yokluğunun bu kurgu bu düzen içinde bir şeyi değiştirmediği. Ve Camus’nun yabancılaşma tarifi. Bu kurguda yerinin olmadığı ve ancak rol yaparak bu oyunda devam edileceği ve devam edenlerinde rol yaptığı bir dünya bu film. Düzenin ve koruyucuları tarafından sorunsuz bir dünya yaratma çabasını, her şeyin
... Devamı
İyi/Kötü bir film demek dahi spoiler sayılacağı için, filmin yaşattığı hisler hakkında olan görüşümü gizli ibare altında ekleyeyim.

Bir ihtimal iç sıkıntısından ya da pek muhtemelen aylak aylak bakınırken yanlışlıkla girdiniz bu yazının içine, tıpkı bu filmdeki asıl karakterin bir anda kendini bulduğu bir dünya gibi. Felsefe tarihinde bu sorgunun içine düşmeyen ya da bu düşünceyi aklının ucundan geçirmemiş bir insan bulamayız herhalde; insanın dünyaya bir anda gökten düşer gibi kendisine yabancı olan bir yaşamın içine düştüğü hissi. Her şeyin sen olmadan önce kurgulanmış ve senin varlığının ya da yokluğunun bu kurgu bu düzen içinde bir şeyi değiştirmediği. Ve Camus’nun yabancılaşma tarifi. Bu kurguda yerinin olmadığı ve ancak rol yaparak bu oyunda devam edileceği ve devam edenlerinde rol yaptığı bir dünya bu film. Düzenin ve koruyucuları tarafından sorunsuz bir dünya yaratma çabasını, her şeyin formülize edildiği bu formüllere göre yaşamayanların, farklı düşünenlerin hatta farklı hissedenlerin bile bu düzen koruyucuları tarafından cezalandırıldığı, sistem tarafından sürekli pompalanmaya devam edilen her şey yolunda, herkes mutlu sloganları Aslına bakarsanız farklı düşünen insanlar dışında yani sisteme ayak uydurmayı reddeden insanlar dışında bi sorun yok, geri kalanlar ise tıpkı saatin içindeki mekanizma gibi sorunsuz hareket ediyorlar ve en özel anlarını bile hissizce bir makine gibi yaşıyorlar. Ama bu yaşananların hiçbir gerçekliği yok. Yaşamlarımızın gerçekliğini gösteren şeyler çelişkiler ve sorunlardır. Diğer türlüsü ise ırmağın akışıyla ilerlemektir sadece. Kaos olması gerekendir. Size bu filmin propagandasını yapmak değildir niyetim sadece yaşadığımız hayatla bağlantısını göstermek. Şöyle anlatayım; nasıl yaşamamıza başkaları karar veriyor. Saçımızın şekline, giyimimize, vücudumuza ve yüzümüze farklı olacaksa bile onların istediği bir şekilde farklı oluyoruz ya da bu farklılık sermayeye açılarak bunun üzerinden para kazanılıyor. Sisteme dair en küçük isyanımız diğerleri tarafından bastırılıyor farklı düşünceler ve hisler dışlanıyor, tüketiliyor, yok ediliyor.

@kahramansmt

6 yıl önce

8 / 10

Olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu.

@jaleduruu

7 yıl önce

9 / 10

MÜ-KEM-MEL.
W

@wersolame

8 yıl önce

İşte izlediğim en saçma filmlerden biri.
İlerleterek izlememe rağmen kafamı kopartasımı getirmişti.
Konu güzel ama işlenişi böğh.

@poormf

9 yıl önce

6 / 10

Duyarsız , mekanik, yabancılaşılmış bir toplumda yaşamanın zorluğu ve özlemler imge, simge, metafor bolca kullanılarak anlatılmış... 60/100

@mavininacigi

9 yıl önce

filmi birçok açıdan eleştirebiliriz. sahnelerin durağanlığı, çekim kalitesi ya da belirli bir konunun ilk bakışta olması gibi. ama benim burada ilgimi çeken "hiçbir derdimiz ya da sıkıntımız olmasaydı, ne olurdu?" sorusuna bir nebze de olsa cevap vermiş olmasıydı. oturup anlamlı cümleler beklemeyeceğiniz, durağanlıktan belki sara sara izleyebileceğiniz hatta bu nasıl film ya hiçbir şey anlamadım diyebileceğiniz bir film. fakat dokunduğu yerler yani resmin büyük parçasına bakarsanız oturup üzerinde saatlerce düşünülebilecek bir film. hatta kafanızda alternatif senaryolar bile kurabilirsiniz. ben kurdum.
P

@psychoist

10 yıl önce

9 / 10

Herkesin bahsettii üzere "sistem" eleştirisini Norveç üzerinden yapan bir film. Özellikle Norveçli olan yönetmenin kendi ülkesini bu kadar objektif izleyip, cesurca bu kadar sert eleştirmesi takdire şayan. Doğduğumuz andan itibaren, önümüze koyulan, zorunlu yol haritamızın (Okul, iş, iyi maaş, evlen, güzel ev, emekli ol, öl) bizi nereye götürdüğünü yüzümüze çarpan bir film. Üstüne söylenecek binlerce şey, saatlerce konuşulacak malzeme var.

Beni en çok etkileyen sahne, duvarın içindeyken görevliler tarafından çekilmeden hemen önce elini mutfak masasının üstündeki keke atıp bir parça koparıp yemesi'nin sistem dışındaki dünyanın tadını almasıyla ilişkilendirildiği sahneydi. Senarist ve yönetmenin zekasına hayran kalmamak imkansız.

@fthgzl79

10 yıl önce

7.7 / 10

Düzen/sistem eleştirisi yapan bir film.Türkiye’de yaşayıp,’’ben mutluyum’’ diyenlerin ne kadar yapmacık olduklarını anlatan bir film..Her şeyin,hatta kötülüğün bile sıradanlaştığı ülkemizde mutluyum naraları atanlar,ancak aymazlardır..Filmi başlarda anlamak zor,başlarda ne anlatılmak istendiği pek belli edilmiyor..Filmin sonunda taşlar yerine oturuyor..Biraz farklı bir film izlemek isteyenlere tavsiye edilir..10/7

@coco_jambo

11 yıl önce

Sistemin kölesi olmakmıdır bize doğru yaşamı sağlayan, yoksa sistemin dışına çıkıp gerçeği bulmakmıdır hayatın amacı? Sistemin çarklarını ve bütün işleyişinin insan üzeirndeki pskikolojik etkisinin ve bundan kaçışın getireceği sonuçların işlendiği imgesel ve bir okadarda kurgusal bağlamda başarılı bir film. Tavsiye ederim!

@surgeon

11 yıl önce

7.4 / 10

Herkes mutlu gibi görünse de, ruh ve değerlerin hepsi yitirildiğinden?treninin altında kalmış bir adama, parmağı kopan bir adama, bağırsakları dışarıya dökülmüş intihar eden bir adama? toplumun ne kadar ruhsuz,mekanik bir davranış biçimi sergilemesi insanı ürpertiyor.

@joeyy

11 yıl önce

modern toplum eleştirisini bir distopya üzerinden anlatan çarpıcı bir film.

filmdeki karakterler genelde aynı yaş grubundan ve orta sınıfa tabii insanlar. filmde çocuk yok. gri bir şehir. tıpkı ankara gibi(ama ankara'dan modern toplum olarak bahsedemeyiz) . filmdeki ana karakterin sevgilisi kadın tıpkı ikea mağazasında sattlerce ve amansızca gezip dolaşan, kaybolan yeni evli çiftlerin halini resmediyor gibi. bunun yanında metafor cenneti sahnelerle gerçekten büyük bir övgüyü hak ediyor. yapanın edenin düşünenin ellerine sağlık.

@sesver

11 yıl önce

1 / 10

izlediğim en sıkıcı en belirsiz filmlerden biriydi. bu puanları nasıl alıyor anlamadım.

@kuzgunadam

11 yıl önce

8 / 10

ben bu filmi sevdim benimsedim =) olumlu eleştirilerim bilhassa yönetmene olacak mükemmel bir iş çıkarmış büyüleyici.
SPOILER

Sorun Yaratan Adam filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sorun Yaratan Adam filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sorun Yaratan Adam filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL