8.3

1,165 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (1.076.321 OY)

KONUSU
Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak Truman dışında herkes tüm bunların düzmece olduğunu bilmektedir. Truman’ın yaşamı gerçek zannettiği bu stüdyolarda tam otuz yıldır, 24 saat boyunca canlı olarak bütün dünyay ... Devamı
Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak Truman dışında herkes tüm bunların düzmece olduğunu bilmektedir. Truman’ın yaşamı gerçek zannettiği bu stüdyolarda tam otuz yıldır, 24 saat boyunca canlı olarak bütün dünyaya yayınlanmaktadır.

Alacakaranlık Kuşağı adlı kült televizyon dizisinin bir bölümünden esinlenerek yaratılan Truman Show, Batı dünyasında on yıllardır süregelen toplumsal eleştirilere bir örnek olarak yerini alıyor. Peter Weir’in filminde söylemeye çalıştıkları ve Truman’ın trajedisi, kimi zaman beklendiği üzere gözlerinizi doldurmasa da, başı ve sonu olan eliyüzü düzgün bir Jim Carrey filmine kim hayır diyebilir.
Jim Carrey

Truman Bur...

Laura Linney

Meryl Burb...

Noah Emmerich

Marlon / L...

Natascha McElhone

Lauren / S...

Ed Harris

Christof

Holland Taylor

Alanis Mon...

Brian Delate

Walter Moo...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
N

@nico5robin

11 ay önce

8.3 / 10

Cok begendim

@ibrahimguney45

1 yıl önce

8.8 / 10

Filmin ismine aldanarak izlememiştim ama keşke daha önce izleseymişim Jim Carrey’in oyunculuğu tartışılmaz zaten

@theo

1 yıl önce

"Olur da görüşemezsek iyi günler, iyi akşamlar, iyi geceler..."

@mageterian

2 yıl önce

9.9 / 10

Jim Carry’nin en iyi filmi budur. Amerikan sineması kudurrrr

@ipekceyyda

2 yıl önce

Çok güzel çok güzeeeelll
M

@mervenur94

2 yıl önce

9.5 / 10

Ve olur ya belki görüşemeyiz, iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.
B

@basakakpinar

2 yıl önce

9.4 / 10

Bu film yayınlandığı dönemde de şimdi ise daha kötü bu durumu anlatan bir film. Bu film sadece televizyon show üzerinden eleştirmiş çünkü o dönemde internet gibi teknoloji çok gelişmemiş olduğu için. Yani teknoloji geliştiği için sadece televizyon yada basılı yayınlarda insanların özel hayatı teşhir edilmiyor Facebook, Youtube ve instragram gibi internet araçlarında özel hayat teşhir ediliyor. Bu da çok rahatsız edici bir durum. Bu filmde bu olay en rahatsız edici şekilde anlatılmış. Türk filmleri arasında buna benzer bir film var o da "Ev" adlı film o film izlemenizi tavsiye ederim. O filmde de "Biri Bizi Gözetliyor" adlı eski yayınlanmış bir program üzerinden bu konuyu eleştirilmiş. Ev adlı film Truman Show kadar iyi bir film değil.
M

@musakose

2 yıl önce

Acaba bizdemi sorusunu sorduran bir film yaşamı ilişkileri medyayı hatta tanrıyı sorgulamanizi sağlayacak film bittiği an bir kaç gün zihnindeki sorularla seni başbaşa bırakabilecek bir film gerçekten çok özgün bir senaryo.

@poormf

2 yıl önce

4 / 10

bir mesaj uğruna bu kadar abartı... 40/100
K

@kahramanj

4 yıl önce

Olur ya belki görüşemeyiz. İyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler.

@dmlabrb

4 yıl önce

Bu filmi izlemeyen insanlara şaşırmayı geçiyorum. İzleyipte hiçbirşey anlamadım bu ne böyle diyenleri kınıyorum artık. Yaramıyorsa izleme kardeşim be.

@berkkk

4 yıl önce

mükemmel izlenmesi gereken kült bir eleştiri filmi. izleyipte sorgulamıyorsanız bazı şeyleri. tekrar izlemeniz gereken filmdir.

@eski_takvim

4 yıl önce

8.5 / 10

Bu filmi izlemeden önce Baudrillard’ın simülasyon kuramını okumak lazım. şimdi bu filme benzer bir sürü yapım ortaya çıkmış olsa da Truman Show ilklerden biri olması hasebiyle kıymetlidir.

@eyppcan

5 yıl önce

8.6 / 10

Gelmiş geçmiş en özgün senaryo olabilir ! Hepimizin hayatta aklından en az bir kere geçmiş bir düşünce 'acaba her şey benim için mi kurgulandı? tüm yaşananlar bir gerçek mi yoksa bir oyunun içinde miyim ?' gibi soruları soran bir karakter var Truman ! Ve konuyu anlatış biçimi o kadar iyi ki tekrar tekrar izlenmeye değer, kesinlikle bir şaheser..

Ha bu arada olur ya belki görüşemeyiz, iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler :))

@hanife08

5 yıl önce

Reality Show Dünyasının Bir Numarası: Truman Show

İnsanoğlu doğar, büyür ve ölür. Bu hayatın akışında yaşamış olduğumuz en doğal süreçtir. Bazılarımız anne karnından 9 ay 10 günlük süre zarfından önce veya daha sonra dünyaya merhaba dese de her sağlıklı bebek mucize yolculuğunu tamamlayarak gerçek hayata ilk adımını atar. Truman Burbank da mucize dolu bu yolculuğunu gerçekleştirebilmiş bir kişiydi. Fakat Trumanın diğer bebeklerden bir farkı vardı. O anne karnındayken bile milyonlarca izleyici kitlesine sahip bir bebekti. Fetüs halinden başlayarak bir dizi yapımı içerisinde büyütülen ve her şeyden bir haber Truman her dakika, her saniye izlendiğinin farkında olmadan kendisi için yaratılmış, her şeyiyle sahte bir dünyada yaşamaya başladı. Truman show fikrinin yaratıcısı olan Christof tv şovu için kurgularını düzenlediği bir tepeden, şovun içinde yer alan karakterlere verdiği rollerle Trumanın haya
... Devamı
Reality Show Dünyasının Bir Numarası: Truman Show

İnsanoğlu doğar, büyür ve ölür. Bu hayatın akışında yaşamış olduğumuz en doğal süreçtir. Bazılarımız anne karnından 9 ay 10 günlük süre zarfından önce veya daha sonra dünyaya merhaba dese de her sağlıklı bebek mucize yolculuğunu tamamlayarak gerçek hayata ilk adımını atar. Truman Burbank da mucize dolu bu yolculuğunu gerçekleştirebilmiş bir kişiydi. Fakat Trumanın diğer bebeklerden bir farkı vardı. O anne karnındayken bile milyonlarca izleyici kitlesine sahip bir bebekti. Fetüs halinden başlayarak bir dizi yapımı içerisinde büyütülen ve her şeyden bir haber Truman her dakika, her saniye izlendiğinin farkında olmadan kendisi için yaratılmış, her şeyiyle sahte bir dünyada yaşamaya başladı. Truman show fikrinin yaratıcısı olan Christof tv şovu için kurgularını düzenlediği bir tepeden, şovun içinde yer alan karakterlere verdiği rollerle Trumanın hayatında seyirciyi bazen heyecanlandırıp mutlu edeceği bazen de üzüntü verici olaylarla onlara empati yaptırabildiği bir realiteyi seyircisinin beğenisine sunmaktaydı. Aslında bu filmde Christof karakteri Tanrı algısının filmdeki bir tezahürü olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar yaratıcının kendileri için çizmiş olduğu kader doğrultusunda yaşamaktayken Truman da kendisi için yazılmış bir dizi senaryoyu zaman içinde kah sorgulayarak kah başına gelenleri kabullenerek yaşamaktaydı. Ta ki tek düze yaşamında her gün yaptığı üzere işine gidecekken gökten bir spot lambası düşene dek

Yaşamdaki ayrıntılar bir bütün olarak ele alındığında gerçek bir olguya ulaşılabilir. Basit bir şey gibi gözüken spot lambası aslında Trumanın hayatının bir dönüm noktasıydı. Doğru bildiklerinin kendi algılarından mı oluştuğunun ya da gerçekte yaşanılan ile kendi yaşadığı dünyanın aynı düzlemde olup olmadığının kanıtı niteliğinde bir değer oluşturdu gözümüzde o spot lambası. Bu olaydan sonra Trumanı etrafındaki tüm insanların kendisinden saklanılan bir gerçeğin var olduğu şüphesi esir alacaktı. Denizde öldüğünü sandığı babasını karşısında gördüğünde ise artık gerçeğin peşinden gitmesi gerektiğine dair en belirgin ipucuydu. Truman evliliğini, arkadaşlığını, yıllardır tesadüf olduğunu düşündüğü tüm o yaşadığı şeyleri sorgulayarak kendisine yapıyan zihin manipülasyonunun sınırlarının dışına çıkmıştı. Aşık olduğu kızın kendisine söylediği bütün her şeyin sahte olduğu ve insanların onu izlediği gerçeği düşüncesi Trumanın zihninde bir netlik kazanmalıydı. Kendisini izleyenlere şovun parçasında yer alan oyuncular gibi rol yapmaya karar vermişti. Zihninde bir sürü soru vardı Truman Burbankin. Evlendiği kişi de bu oyunun bir parçası mıydı? Gerçekten bir hemşireyle mi evliydi? Neden istediği zaman kolayca tatile çıkamıyorlardı? Sürekli aynı kişileri günün aynı saatinde aynı kılıkta görmesi tesadüf olabilir miydi gerçekten?

Hakikatin cevabını almak için gerekli olan şey bazen cesarettir. Babasının ölümüne yol açan deniz kazasından sonra denizden korktuğu için yolculuk yapamayan Trumanın bir karar vermesi gerekti. Şovun değerli izleyicileri ekranları başında pür dikkat Truman Burbankin özgürlüğüne kavuşup sonunda gerçek dünyasının ne olduğunu öğrenip öğrenemeyeceğini bekliyordu. Truman kendince doğru kararı verip deniz yolculuğuna çıktı ve kendisi için yaratılan sınırları aşmaya başladı.Şovu izleyenlerin çoğu bu durumdan memnun olsalar da şovun yaratıcısının olaya müdahalesi gecikmedi. Fakat en sonunda filmin yaratıcısı Trumanın kendi seçimini yapmasında özgür olduğunu ifade ederek yine tanrının insanlara hür irade vermesine bir atıfta bulunuldu. Kahramanımız filmde beklenildiği gibi kendi gerçekliğini seçip bilinmezliğe doğru adımını atmış oldu. Filmin sonlarında vurgulanan gerçekliğin bize sunulan haliyle kabul edildiği sözü aslında görünürde olan olayların ve yaşadığımız hayatın sorgulanmadan hiçbir değerinin olmayacağının bir ifadesiydi. Christofun "Çünkü insanlar böyledir,sizin onların önüne koyduğunuz yaşamı çabuk kabul ederler ve pek fazla düşünmezler." Sözü de zaten bu fikri kanıtlar nitelikteydi. Son olarak Truman show eğer takıntılı biriyseniz izlemeniz için çok sakıncalı bir film. Bu filmi izledikten sonra izleniyor muyum korkusunu üzerinizden atmak biraz zaman alabilir.
SPOILER

Truman Show filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Truman Show filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Truman Show filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL