Bugün Aslında Dündü

(1993)

Groundhog Day

Film 1 Saat 41 Dk. Komedi, Dram ABD 10 Eylül 1993

7.9

733 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8 (686.305 OY)

KONUSU
Phil televizyonda hava durumu sunan ve ülke çapında bir şöhreti yakalamanın eşiğindeki bir spikerdir. Kamera önünde herkese mavi boncuk dağıtırken, gerçek hayatında burnu yukarda, benmerkezcil ve snop biridir. Aşağılamaktan kendini alamadığı kameranı Larry ve yapımcısı Rita’yla birlikte Pensilvanya’ ... Devamı
Phil televizyonda hava durumu sunan ve ülke çapında bir şöhreti yakalamanın eşiğindeki bir spikerdir. Kamera önünde herkese mavi boncuk dağıtırken, gerçek hayatında burnu yukarda, benmerkezcil ve snop biridir. Aşağılamaktan kendini alamadığı kameranı Larry ve yapımcısı Rita’yla birlikte Pensilvanya’nın küçük bir kasabasına günübirlik gidip kış şenliklerine katılması gerekir.

Buradaki insanların naifliği ve küçük dünyası Phil’in miğdesini bulandırmaktadır. Tek arzusu bir an önce haberin çekimlerini tamamlayıp geri dönmektir. Ancak aniden çıkan bir kar fırtınası yolları tıkar. Ertesi sabah kaldığı otel odasında gözlerini açan Phil’e kaderin müthiş bir oyunu olacaktır: kendini beğenmiş kahramanımız, nefret ettiği o aynı günü, tekrar tekrar yaşamak zorundadır!

İki yıldızın, özellikle Bill Murray ve yanısıra Andie MacDowell’ın tüm yeteneklerini sergileme imkanı buldukları, herkes tarafından her daim sevilen, unutulmaz bir komedi.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
S

@selcann

6 gün önce

9 / 10

Bugün yapabileceğim bişey var mı? Filmden sonra bu soru bir anlam kazanıyor. Kendi felsefesi içinde bir yere oturuyor. Sürecin içinde ol... Yalın bir dille beklenmedik bir mesaj içeriyor...
D

@daryl_dixon

1 ay önce

9.5 / 10

Muazzam bir baş yapıt
E

@ecegedik

3 ay önce

10 / 10

Filmdeki aynı günün tekrar tekrar yaşanması gibi tekrar tekrar izlenebilecek bir film

@mertcannn

11 ay önce

8 / 10

Çok güzel,eğlenceli bir film. Keşke hayatımdaki unutamadığım bir günü seçsem ve o günü filmdeki gibi tekrar tekrar yaşasam. Bu arada Phil karakterini oynayan oyuncu Tom Hankse çok benziyor.
H

@hulusi

1 yıl önce

Zamanına göre bence güzel filmmiş. Böyle serilerin başlangıcı olduğu için gayet yaratıcı ama yaptığı iyilikleri bir şekilde birbirine bağlarken mesela zorlamışlar gibi hissettim sonra dedim ki ulan kaç yıl önceki film sen arka sokaklara maruz kalmış bir nesilsin o yüzden çokta şey etmedim.

@furkandgn9

1 yıl önce

7.5 / 10

Aynı günün tekrar tekrar yaşandığı filmleri bilirsiniz. Bu formül günümüzde tekrar meşhur oldu. Formülü ilk kez kullanan ve ismini veren film ise Bill Murray'li Groundhog Day. Bu filme çokça mesafeliydim. Bir türü doğurmuş olsa da klişe ve ortalama bir Jim Carrey romantik komedisi bekliyordum. Ve filmin başlangıcı da beklediğim gibi aşırı zayıf oldu. Ama zaman ilerledikçe beni çokça şaşırttı.

Filmin zayıf başlangıcı karakterlerin motivasyonunu tam olarak anlatamamasından ve dolayısıyla neden izlememiz gerektiğini anlayamayışımızdan kaynaklı. Fakat matematiği karakterleri bilinçli olarak yavaş yavaş tanımamıza dayandığı için sonradan açılıyor.

Benim için ilgi çekici ilk yanı, diğer groundhog day filmlerinde de gördüğümüz "sistemi kırma" anlatısıydı. Ancak diğer örneklerine göre bir farkı var. İyi adam kötü olandan sıyrılmaya çalışmıyor, kötü adam bu süreyi iyi olmak için harcıyor. Bill Murray'nin yüzünden ve oyunculuğundan nefret
... Devamı
Aynı günün tekrar tekrar yaşandığı filmleri bilirsiniz. Bu formül günümüzde tekrar meşhur oldu. Formülü ilk kez kullanan ve ismini veren film ise Bill Murray'li Groundhog Day. Bu filme çokça mesafeliydim. Bir türü doğurmuş olsa da klişe ve ortalama bir Jim Carrey romantik komedisi bekliyordum. Ve filmin başlangıcı da beklediğim gibi aşırı zayıf oldu. Ama zaman ilerledikçe beni çokça şaşırttı.

Filmin zayıf başlangıcı karakterlerin motivasyonunu tam olarak anlatamamasından ve dolayısıyla neden izlememiz gerektiğini anlayamayışımızdan kaynaklı. Fakat matematiği karakterleri bilinçli olarak yavaş yavaş tanımamıza dayandığı için sonradan açılıyor.

Benim için ilgi çekici ilk yanı, diğer groundhog day filmlerinde de gördüğümüz "sistemi kırma" anlatısıydı. Ancak diğer örneklerine göre bir farkı var. İyi adam kötü olandan sıyrılmaya çalışmıyor, kötü adam bu süreyi iyi olmak için harcıyor. Bill Murray'nin yüzünden ve oyunculuğundan nefret ederim ama o hödük ve art niyetli adam rolüne tam oturmuş. Filmin başlarında döngüye giren 3 Şubat gününü resmen kadınları yatağa atmak için kullanan bir hayvan herifi oynuyor.

İlgi çekici diğer yanı ise kendini defalarca öldürmeyi seçecek kadar bunalmış ve öldürmüş bir adamın zorla yaşatılması, yaşamak zorunda oluşu. Yeniden uyanacağını bilmesi intiharı kolaylaştırıyor olabilir. Fakat ilk intiharında gerçekten öleceğini sanması anlatının sertliği için yeterli. Üstelik tüm intiharlarında acıyı yaşıyor.

Son madde ise bana ilham veren kısmı oldu. Phil karakteri bir süre sonra 3 Şubat ile az da olsa barışıyor. Sürekli olarak aynı günü yaşamanın mükafatlarını kendini geliştirmek için kullanıyor. Kitap okuyor, piyano öğreniyor, sosyalleşip insanları mutlu ediyor, onlara yardım ediyor. Bu sahneleri izlerken şunu düşündüm; sürekli 3 Şubat'a uyanmıyorum ama her günüm aynı olan bir hayat yaşıyorum. Bezginliği bırakıp aynı olanın tadını çıkartmak da değiştirmek de biraz olsun benim elimde. Güne erken uyanmamı sağladı bu film. Andie MacDowell'ın tatlılığı ve güzelliği de sebeplerinden biriydi. Gezegenin en güzel kadını falanmış sanırım. :)

@peterpan

1 yıl önce

9.1 / 10

Hiçbir anından sıkılmadan izlediğim harika bir yapım. Bu temada yapılmış filmler arasında iyisi ve 90'lar ruhunu sonuna kadar yaşatan bir eser, izlemediyseniz ve izlesem mi diye düşnüyorsanız hemem sıcak bir içecek alıp filmi açın. 90'ları seven kimsenin bu filmi sevmeyeceğini düşünemiyorum.

@ayazwho

2 yıl önce

Aynı günün tekrar yaşandığı en iyi film budur herhalde. Oyunculuk ve senaryo gerçekten mükemmel

@elifyildiz

2 yıl önce

“Yalnızca kendini düşünen zavallıya hayat bir zenginlik kazandıramaz. Ve o iki kez ölecek, içine kapanacak, geldiği toza dönüşecek. Gözyaşı dökülmeden. Onursuz ve anılmaksızın…”

@mavimilena

3 yıl önce

7.9 / 10

Son derece hoş ve keyif alarak seyredeceğiniz güzel bir film. Keşke çok daha önce izleseydim diyeceksiniz (benim gibi ). Tavsiye ederim, iyi seyirler.

@emrec137

3 yıl önce

9 / 10

Filmi izlerken hem eğlendim hem de bitirdiğimde kendimce bir ders çıkarmış oldum. En başta Phil sadece kendini düşünen bencil ve hobilerine zaman ayırmamış(ya da hobisi olmayan) bir karakterdi.Ama zamanla her gün aynı düne uyandığı için ’’nasıl olsa yarın da aynı şeyi yaşayacağım o zaman kaybedecek hiçbir şey yok ’’ mantığıyla bir şeyler yapmaya başlamasıyla birlikte hayatının tamamen değiştiğini izlemiş olduk. Bu döngüden çıkmasına ise en başta Bowling oynayıp içtiği adamlar ve Rita sebep oldu. Filmde benim en sevdiğim nokta da biraz önce bahsettiğim, Phil’in kavradığı mantıktı.Filmin başlarında Ritayı elde etmek için her şeyi yaparken filmin sonuna doğru Ritayı her ne kadar sevse bile etrafındaki insanlara yardım edip hobiler edinmesiyle birlikte Rita meselesi Phil için 2.planda kaldı. İzlediğimiz üzere Phil değişmeyi ve bir şeyler yapmayı amaç edindikçe Ritaya da yaklaşmış oldu.Benim için ger
... Devamı
Filmi izlerken hem eğlendim hem de bitirdiğimde kendimce bir ders çıkarmış oldum. En başta Phil sadece kendini düşünen bencil ve hobilerine zaman ayırmamış(ya da hobisi olmayan) bir karakterdi.Ama zamanla her gün aynı düne uyandığı için ’’nasıl olsa yarın da aynı şeyi yaşayacağım o zaman kaybedecek hiçbir şey yok ’’ mantığıyla bir şeyler yapmaya başlamasıyla birlikte hayatının tamamen değiştiğini izlemiş olduk. Bu döngüden çıkmasına ise en başta Bowling oynayıp içtiği adamlar ve Rita sebep oldu. Filmde benim en sevdiğim nokta da biraz önce bahsettiğim, Phil’in kavradığı mantıktı.Filmin başlarında Ritayı elde etmek için her şeyi yaparken filmin sonuna doğru Ritayı her ne kadar sevse bile etrafındaki insanlara yardım edip hobiler edinmesiyle birlikte Rita meselesi Phil için 2.planda kaldı. İzlediğimiz üzere Phil değişmeyi ve bir şeyler yapmayı amaç edindikçe Ritaya da yaklaşmış oldu.Benim için gerçekten çok keyifli ve anlamlı bir filmdi umarım siz de listenize alır ve bir an önce izlersiniz. İyi seyirler ...

@sersak53

3 yıl önce

6.5 / 10

Kötü bir film mi ? Hayır . Çok çok iyi bir film mi ? Bence onada hayır.
izleniyor ama bana öyle aman aman keyif vermedi. Bir kere başrol oyuncularına hiç ısınamadım. Bill Murray olsun Andie MacDowell olsun eyreti durmuş.

Sonuç olarak kesinlikle Overrated
K

@korkutan

1 yıl önce

Güzel bir film ama abartılmaması lazım, boş vaktinizde izleyin

@hrarchon

4 yıl önce

- Bugün günlerden ne, biliyor musun?
+ Hayır, neden?
- Bugün yarın.

@hrarchon

4 yıl önce

Bir televizyon kanalında hava durumu sunucusu olan Phil Connors, Punxsutawney kasabasındaki geleneksel Groundhog Day şenliklerine gönderilmiştir. Bu pek de isteyerek yaptığı bir görev değildir. Bu karakterin her sabah kalktığında hep aynı günü, 2 Şubat Dağsıçanı festivalinin yapıldığı günü yaşamasıyla gelişen olaylar anlatılmaktadır.

@tiamath

4 yıl önce

8 / 10

Hava Haberleri muhabiri Phil, nefret ettiği bir haberi sunmak için gittiği kasabada, tek bir güne sıkışır kalır. Haber çekimini yapacağı günün sabah saat 06.00'ında başlayıp diğer günün aynı saatine kadar süren döngüden ne yaparsa yapsın çıkamamaktadır. Bu durumu zamanla keşfedip artık neler yapabileceğine odaklanmaya başlamıştır. Zamanla köydeki herkes hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmuş, kendisiyle alakası olmayan birçok şey öğrenmeye başlamıştır. Ama günün sonunda Rita'ya olan aşkından dolayı onunla bir gecede olsa gerçek anlamda birlikte olabilmek için belki yüzlerce döngüsünü harcamıştır.

Alışılmışlığın dışında konusu ve değişken yapısıyla kendini son derece keyifle izlettiriyor. Bill ve Andie'nin oyunculukları çok iyi. Film müzikleri yerinde. Müzik demişken 90'lı yıllarla Jim Croce - Time in a Bottle parçasını, neredeyse her üç filmden birinden görmekteyim. Nasıl bir hit yapmışsa artık. Ama hiç bir filmde, bu filmdeki çald
... Devamı
Hava Haberleri muhabiri Phil, nefret ettiği bir haberi sunmak için gittiği kasabada, tek bir güne sıkışır kalır. Haber çekimini yapacağı günün sabah saat 06.00'ında başlayıp diğer günün aynı saatine kadar süren döngüden ne yaparsa yapsın çıkamamaktadır. Bu durumu zamanla keşfedip artık neler yapabileceğine odaklanmaya başlamıştır. Zamanla köydeki herkes hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmuş, kendisiyle alakası olmayan birçok şey öğrenmeye başlamıştır. Ama günün sonunda Rita'ya olan aşkından dolayı onunla bir gecede olsa gerçek anlamda birlikte olabilmek için belki yüzlerce döngüsünü harcamıştır.

Alışılmışlığın dışında konusu ve değişken yapısıyla kendini son derece keyifle izlettiriyor. Bill ve Andie'nin oyunculukları çok iyi. Film müzikleri yerinde. Müzik demişken 90'lı yıllarla Jim Croce - Time in a Bottle parçasını, neredeyse her üç filmden birinden görmekteyim. Nasıl bir hit yapmışsa artık. Ama hiç bir filmde, bu filmdeki çaldığı yer kadar yakıştığını görmedim diyebilirim. Burası tam yeri olmuş.

Bunun yanı sıra, filmdeki absürd ögelerde çok yerindeydi, Phil'in bir döngüde "mesela tanrı ben olabilirim. Burada istediğin kişi hakkında sorular sorabilirsin" dediği kısım buna örnek sayılabilir. İhtiyar kadının, Larry'e 0.25 cent yatırdığı kısımda buna örnek sayılabilir.
SPOILER

Bugün Aslında Dündü filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bugün Aslında Dündü filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bugün Aslında Dündü filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL