Çizgili Pijamalı Çocuk

(2008)

The Boy in the Striped Pajamas

Film 1 Saat 34 Dk. Dram, Savaş İngiltere, ABD 1 Eylül 2021

7.8

456 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (243.079 OY)

KONUSU
2. Dünya Savaşı’nın kara günlerinde, arkadaş olmaya çalışan iki çocuğun hikayesi. 8 yaşındaki Bruno ailesiyle Berlinden ayrılır ve Polonyada yaşamaya başlar. Babasının işi için taşındıkları bu yerde bir de arkadaş edinir. Arkadaşı tellerin arkasında kalan bir Yahudidir.

Brunonun yaşadığı yer, 1.5 m
... Devamı
2. Dünya Savaşı’nın kara günlerinde, arkadaş olmaya çalışan iki çocuğun hikayesi. 8 yaşındaki Bruno ailesiyle Berlinden ayrılır ve Polonyada yaşamaya başlar. Babasının işi için taşındıkları bu yerde bir de arkadaş edinir. Arkadaşı tellerin arkasında kalan bir Yahudidir.

Brunonun yaşadığı yer, 1.5 milyon Yahudinin öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yoketme kampının bitişiğindedir. Oğlunun tellerin ardında yaşananlarla ilgili gerçeği öğreniceğinden kaygılanan Brunonun annesiyse oğlunu bu ’’arkadaş’’lıktan korumaya çalışır.

John Boyne’un dünya çapında güzel eleştiriler alan aynı adlı romanından uyarlanan film, tarihin acıyla dolu anısını küçük bir çocuğun gözünden hatırlatarak, masumiyet ve insanlık dehşetini zarif bir dille beyazperdeye yansıtıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@jessamina

9 ay önce

Beni çok ağlattı :(İnsanoğlunun bu acımasızlığı lanet edilesi, bitmiyor ve hiç bitmeyecek :( Senaryosu, oyuncukları ile mutlaka izlenilmesi gereken filmlerden.

@cerenbusse

1 yıl önce

Çok çok beğendiğim bir film oldu. Beni mahvetti, tuttu tuttu duvara attı son sahnesi...

@ibrahimguney45

1 yıl önce

8 / 10

Çocuk oyuncular ve diyalogları iyiydi ama onun harici oyunculuklar beni tatmin etmedi açıkcası konu olarak iyi ama daha iyi işlenebilirdi bence sonunu az çok tahmin edebiliyorsunuz.

@furkandgn9

2 yıl önce

7 / 10

Kurguda ve diyaloglarda sorunları olan bir film ama bu tarz işlerde bunları konuşası gelmiyor insanın. Hala din temelli anlayış yüzünden ülkemizde bile Holokost'u haklı bulan insanlar varken üstelik...

@cokoprenses

3 yıl önce

8 / 10

Filmin sonunda onlarca insanın öldürülmesi normalmiş gibi tek bir çocuğun kurtuluşunu beklemek... Verilmek istenen mesajın tamda burada layığıyla verildiğini düşünüyorum. Bence izlenmeli.

@henriette

4 yıl önce

8.2 / 10

sonunda çok ağlayacağımı anladığım için yarıda bıraktım. kendime bu kötülüğü yapamam
S

@siyahtuval

4 yıl önce

9.1 / 10

:( üzücü bir film ama etkili ve güzel...

@iamgzde

5 yıl önce

Başroldeki Yahudi çocuğun oyunculuğunu çok beğendiğim ve izlerken onun sayesinde boğazımın düğüm düğüm olduğu bir film. Nazilerin Yahudiler'e yaptığı soykırımın ve işkencelerin anlatan birçok filmden, çocuklar gözüyle savaşa bakışı görebiliyoruz. İzlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

@hanife08

6 yıl önce

biraz daha sert bir film bekliyordum açıkçası. filmde komutanlar bile ingilizce konuşuyorlardı mesela bu beni rahatsız etti almanca konuşuyor olmalılardı. iki çocuğun da oyunculukları çok iyiydi. hatta ebeveynleri oynayan oyuncular çocukların yanında sırıtacak kadar kötü oynamışlar cok iyi performans gösterememişler kanımca. yine de son sahne cidden etkileyiciydi. la vita e bella kadar olmasa da güzel bir filmdi ve bu korkunç tarihle ilgili olan filmlerin arasından izlemeye değer bir film olduğunu düşünüyorum.

@poormf

8 yıl önce

6.3 / 10

Konunun gerçeklikle yakından uzaktan ilgisi yok. Filmin İngilizce çekilmiş olması ciddi handikap. Ancak ırkçılığın çocukların gözünden basit sorularla sorgulanması ve inandırıcı bir temelde olmasa da faşizme çektiği dikkat filmi izlenir kılıyor... 65/100

@vecihi51

8 yıl önce

En kötü 2. dünya savaşı filmi bu olabilir, hatta budur bence. İzlemeyin.
D

@dikkon

9 yıl önce

7.3 / 10

Filmde ağlamak için ağlak olunmalı diye düşünüyorum.Soykırım filmleri konu olarak zaten 2 adım önden başlıyor.Beklediğim gibi bol ajitasyonlu bir film.Diğer arkadaşların aksine doğallığın olmadığını düşünüyorum.Doğallıktan kastım çocuğun yaralanmış yüzünün gösteriminden klişeyi anlarsınız.Bunun haricinde de izlettirmedi.Baştan sona klişe ve bol ajitasyon.Ben beğenmedim...

@sarhosatlarzama

9 yıl önce

her ne kadar almanların elinden çıkmış ikinci dünya savaşı, nazi temalı filmlerle kıyaslanamacakolsa da söz konusu temalı holivud filmlerinden bir adım önde bulunan 2008 yapımı mark herman imzalı film. film, duruma pijamalı çocuğun da gözünden bakmaya çalışarak, tek taraflı tutumundan kurtulmaya çalışsa ve bunda zaman zaman başarılı olsa da bu sefer de iş duygu sömürüsüne giriyor.

filmi izlerken, einstein`in şu muhteşem sözü birçok kere aklıma düştü: "sadece küçük bir çocuğun sorabileceği basitlikte sorular sordum ve bunlara cevaplar aradım." bruno vasıtasıyla filmin yaptığı da tam olarak buydu aslında. yahudilerin esir alınması durumlarına altyapısı, ekonomik, toplumsal ve/veya siyasi yönlerinden ayırıp düz mantıkla yaklaşarak, bunun ne kadar saçma olduğunu göstermeye çalışıyordu film ve bruno da. haa bu tabi ki siyasi, ekonomik yönlerle de ispatlanabilir bir olgu ancak, film aslında bu kadar derine inmeye gerek olmadığını bile basitl
... Devamı
her ne kadar almanların elinden çıkmış ikinci dünya savaşı, nazi temalı filmlerle kıyaslanamacakolsa da söz konusu temalı holivud filmlerinden bir adım önde bulunan 2008 yapımı mark herman imzalı film. film, duruma pijamalı çocuğun da gözünden bakmaya çalışarak, tek taraflı tutumundan kurtulmaya çalışsa ve bunda zaman zaman başarılı olsa da bu sefer de iş duygu sömürüsüne giriyor.

filmi izlerken, einstein`in şu muhteşem sözü birçok kere aklıma düştü: "sadece küçük bir çocuğun sorabileceği basitlikte sorular sordum ve bunlara cevaplar aradım." bruno vasıtasıyla filmin yaptığı da tam olarak buydu aslında. yahudilerin esir alınması durumlarına altyapısı, ekonomik, toplumsal ve/veya siyasi yönlerinden ayırıp düz mantıkla yaklaşarak, bunun ne kadar saçma olduğunu göstermeye çalışıyordu film ve bruno da. haa bu tabi ki siyasi, ekonomik yönlerle de ispatlanabilir bir olgu ancak, film aslında bu kadar derine inmeye gerek olmadığını bile basitlikle göstermeye çalışmıştır. ancak bu, çok da derin bir anlam içermiyor. yani çok ilgi çekici bir yön olarak gelmiyor. ben basit yaklaşımları beğendiğim için filmin bu yönünü özellikle beğendiğimi söyleyebilirim.

yetişkinlerden ziyade, gelişmekte olan çocuklara izlettirilmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

filmde anlamadığım ve büyük bir yanlış olarak gördüğüm kısma gelirsek, tüm alman askerlerinin ingilizce konuşmasıydı. evet, yönetmene baktım kendisi de ingilizmiş ama tüm alman askerleri neden ingilizce konuşur ki? son derece saçma. filmin gerçeklik algısına en büyük zararı veren noktalardan bir tanesinin bu olduğunu düşünüyorum yine.

@yasar

10 yıl önce

8.5 / 10

bence çok aglattıgı söylenemez ama gözleriniz doluyor soykırım çok iyi işlenmiş ve gerçekten mükemmel oyunculuk...

@delahoya

10 yıl önce

8.5 / 10

Yahudilere yapılan soykırıma çocuk gözünden bir bakış ve bana göre soykırım üzerine çekilen en iyi filmlerden biri kesinlikle...

Kitabı ile bir çok insanı ağlatmayı başarmış ve filmi izlerken bu etkiyi daha fazla hissetirebilecek düzeyde olan , bende filmin son bulmasıyla çok büyük etki bırakan filmler arasına girdi bile... Nazi Almanyasını bir çok film de izlemiş ve bu klişeleşmiş konuyu hiç bu kadar derinden hissetmemiştim.Bu filmi izlememde faydası olan regentropfen e teşekkür ediyorum.
SPOILER

Çizgili Pijamalı Çocuk filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çizgili Pijamalı Çocuk filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çizgili Pijamalı Çocuk filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL