Avatar: Suyun Yolu

(2022)

Avatar: The Way of Water

Film 3 Saat 12 Dk. Aksiyon, Macera ABD 16 Aralık 2022

7.7

116 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (491.932 OY)

KONUSU
Avatar'ın 10 yıl sonrasında geçen film, artık birer ebeveyn olan Jake ve Neytiri, öngörülemeyen olaylar onları evlerinden uzaklaştırınca Pandora uydusunun uçsuz bucaksız bölgelerine seyahat eder ve nihayetinde çevrelerindeki okyanuslarla uyum içinde yaşayan Metkayina klanının topraklarına kaçarlar. ... Devamı
Avatar'ın 10 yıl sonrasında geçen film, artık birer ebeveyn olan Jake ve Neytiri, öngörülemeyen olaylar onları evlerinden uzaklaştırınca Pandora uydusunun uçsuz bucaksız bölgelerine seyahat eder ve nihayetinde çevrelerindeki okyanuslarla uyum içinde yaşayan Metkayina klanının topraklarına kaçarlar. Sully'ler burada hem tehlikeli su dünyasının hem de yeni topluluklarının kabulünü kazanmanın getirdiği rahatsız edici koşullarda yollarını bulmayı öğrenmek zorundadır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
R

@ravaenn

2 ay önce

6 / 10

On yıllar süren bekleyişten sonra daha sağlam bir senaryo beklerdim. Yine de izlemeye değer.

@asim_2

8 ay önce

3.4 / 10

ilki iyidi begenmedim baya baydi

@onur_turan

10 ay önce

5.8 / 10

Yaş aldıkça beğeniler mi değişiyor ya da bu film mi olmamış ama kendimce şunu söyleyebilirim ki 14 sene önceki Avatar'ın verdiği keyfin yarısını bile alamadım. İyi ki sinemaya gitmemişim dedirtti.

Tüm film boyunca bir bilgisayar oyunu izliyormuş hissiyatı vardı. O yapaylık hiç gitmedi ve haliyle benzer sahneler bir süre sonra sıkmaya başladı... Hikaye ve senaryo derinliği zerre kadar yoktu... Birkaç kötü adam yerlilere saldırıyor, çocuklarını tekrar tekrar kurtarmaya çalışıyorlar falan filan... 3 - 3,5 saat boyunca tüm olay bundan ibaret...

Bunca yıl sonra James Cameron'dan çok daha etkili bir film bekleniyordu...

@serkanaydemir

1 yıl önce

7.5 / 10

Kötü değil.

Yine uzun bir işleniş var karşımızda. Olayların akışı ve görsellerin emeği çok açık ortada. Bunca zaman beklediğimiz filmi tam karşılamasa da başarılı buldum. İMAX filmi olarak tarihe geçecek bir görsel ile dolu film. Oyuncuların başarısı çok belirgin olmasa da oluru olan bir durum içindeydiler. Sıkılmadan izledim. 3. film de 10 yıl sonra gelirse aşırı üzer. Bunca yıldan sonra oyuncuların ya da eski oyuncuların gerçek haliyle filmde olmaması da şaşırtmadı. Bir pislik döndü ki bunca yıl anca çıkabildi film. Her türlü izlemek isteyen keyifli bir filmle karşı karşıya.

İyi seyirler

@furkandgn9

1 yıl önce

6.5 / 10

Çok kötü buldum. "Çok kötü" derken; beklenti, malzemeye harcanan fiyat sonucu ortaya çıkan filmden bahsediyorum elbette. Yoksa vasat bir animasyon filmi olmayı başarıyor. 1-2 duygunun tesiri altına da alıyor. Ama geri kalanı dışarıdan çok lezzetli görünen, içi boş bir kabak gibi.

Biraz Dark Crystal, biraz Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?, biraz The Abyss ve eser miktarda Jungle Book türevi animasyonlar içeriyor Avatar. Ama hiçbirinden ne daha iyi ne de onlara yakın. Çünkü ilk filmdeki klişe senaryo ve yapış yapış "kahrolsun emperyalizm" çığırtkanlığının üzerine bir şey koymayı geçtim, hikayeyi küçültüyor. Anlatacak hiçbir şeyi yok. Daha açılışından itibaren Pandora'ya neden döndüğümüze dair bir motivasyon üretemiyor. Filmin ilk 1 saati boyunca Cardinal'in neden Jake'e taktığını anlamaya çalışıyoruz. Çünkü öyle istiyor, tek bir adam için soykırım yapmaya hazır. Filmin sonunda ise soykırım yapmaya tüm kalbiyle hazır o adamın evlat sevgisini
... Devamı
Çok kötü buldum. "Çok kötü" derken; beklenti, malzemeye harcanan fiyat sonucu ortaya çıkan filmden bahsediyorum elbette. Yoksa vasat bir animasyon filmi olmayı başarıyor. 1-2 duygunun tesiri altına da alıyor. Ama geri kalanı dışarıdan çok lezzetli görünen, içi boş bir kabak gibi.

Biraz Dark Crystal, biraz Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?, biraz The Abyss ve eser miktarda Jungle Book türevi animasyonlar içeriyor Avatar. Ama hiçbirinden ne daha iyi ne de onlara yakın. Çünkü ilk filmdeki klişe senaryo ve yapış yapış "kahrolsun emperyalizm" çığırtkanlığının üzerine bir şey koymayı geçtim, hikayeyi küçültüyor. Anlatacak hiçbir şeyi yok. Daha açılışından itibaren Pandora'ya neden döndüğümüze dair bir motivasyon üretemiyor. Filmin ilk 1 saati boyunca Cardinal'in neden Jake'e taktığını anlamaya çalışıyoruz. Çünkü öyle istiyor, tek bir adam için soykırım yapmaya hazır. Filmin sonunda ise soykırım yapmaya tüm kalbiyle hazır o adamın evlat sevgisini ve kurtuluşunu izliyoruz. Peki.

"Kahrolsun emperyalizm" çığırtkanlığı dediğim meseleye bir paragraf açmam gerek. Cameron iki filmde de "doğa dostu, halkların kardeşliği, insan makinelerine lanet olsun" gibi metaforların üzerine eğildi. Fakat - şikayet etmiyorum - kendisi sinema kimliğini büyük makinelerin fetişizmi üzerine kurdu. Terminator bunun en basit örneği. Bunları çekmekten hoşlanıyor. Yönetmenine bak, filmini al hesabı yapınca yine bir motivasyon kaybı yaşanıyor. Bu motivasyon zedelenmelerinin arasına bir de kötü diyaloglar, yer yer kötü yönetmenlik eklenince aşırı bunaltıcı bir deneyime dönüşüyor. Aksiyonun tavan yaptığı 30 dakikalık bir bölüm dışında her şey hantal ve suni. Kamera hareketlerinin bazıları Unity ile yapılmış amatör bir sinematik gibi gösteriyor.

Ve benim için en can alıcı noktası ise estetik zevkleri besleme parolasıyla yola çıkmış bu dünyanın özgün bir görüntü verememesi. İnanılmaz renderlar alınmış, eminim sanat ekibi çok büyük problemlerle karşılaşıp, deli gibi çözümler bulmuşlardır. Ama filmin özgün bir estetik dili yok. Yazılan görsel kompozisyonun çok çok iyi işlenmesi var sadece. Ama kompozisyon vasat. Örneği en iyi Cameron ve Spielberg filmlerinin karşılaştırması ile destekleyebilirim. Spielberg filmlerinin birçoğundan parça parça görsel hatırlıyorum. Avatar 1'den hiç hatırlamıyorum, 2'den hatırlayacağım tek şey de "su çok güzeldi" olacak. Çevre tasarımının neredeyse aynısı bir dolu oyun ve filmde var. Canlı tasarımları da aynı şekilde.

Son fikrim ise şu; Hollywood'un sürekli olarak yükselip, sonra da 15-20 yıl ortadan kaybolan klişe fikirler bütününün cilalı hali. 2 saati geçmeyecek bir animasyon filmi olsaydı var olan boşlukları neredeyse bitecek kadar azalır, görsel tasarım olarak daha geniş bir yelpaze sunabilirdi örneğin. WolfWalkers ve İrlanda Folklör Üçlemesi serisinin diğer iki filmini hatırlayalım mesela. Sonra da Pandora gezegenini o aleme adapte edelim. Karşınızda uzun yıllar unutulmayacak, animasyon Oscar'lı, duygu dolu bir film. Ama Cameron yapınca kabağa dönüşüyor.
A

@aytug_kutuk

1 yıl önce

7.8 / 10

Seslendirmeleri , ses efektleri , görsel efektleri yine kendine hayran bıraktı.
Çok uzun bir film olmasına rağmen nasıl akıp gittiğinin farkına varamıyorsunuz.
İlk seriye göre daha güzel bir olay örgüsü vardı , en azından karakter gelişimleri ve silbaştan bir sayfa açan Nav'i halkını izlemek zevkliydi. Diyaloglar yine sıkıcı ve klişeydi. Filmin sonu beni hiç tatmin etmedi , yeni serilerde yeni kötüler görmek isterdik , general gerçekten bıktırdı. Filmde sanki bazı yerlerde hikaye atlaması vardı , anlamlandıramadığım bir kaç şey oldu. Bunlara rağmen çok güzel bir filmdi sırf sinematografisi için bile izlenir , tam bir sinema filmi.

@ruby

1 yıl önce

Mesajı olmayan bir film. Görselliği çok güzel ama bir teması ve mesajı yok.

@martiuctu

1 yıl önce

6 / 10

3.5 saat film mi olur yahu? Bir ara yönetmen NBC falan herhalde diye düşündüm.

@albatraozgg

1 yıl önce

8.8 / 10

IMAX'de izlenecek bir film. Görsellik bakımından yine efsane olan bir film ama görselliğe odaklanalım diye filmi 3 saatten fazla yapmış sevgili yönetmenimiz. Bu hikayeyi 1.5 saatte de anlatabilirdi. Dediğim gibi suyun altına dalıp bu mükemmel görselliğe dalayım derseniz IMAX ile beraber mest olursunuz.
SPOILER

Avatar: Suyun Yolu filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Avatar: Suyun Yolu filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Avatar: Suyun Yolu filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL