Kelebeğin Rüyası

(2013)

a.k.a The Dream of a Butterfly

Film 2 Saat 18 Dk. Biyografi, Dram Türkiye 22 Mart 2013

7.4

491 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (20.867 OY)

KONUSU
Zonguldak’ta yaşayan iki genç şair; Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, II. Dünya Savaşı’nın çetin koşullarına, yaşadıkları küçük madenci kentinden tanıklık etmektedirler.

1941 yılının Türkiye’sini, II. Dünya Savaşı dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan filmde ayrıca iki genç şairin hayatla ve
... Devamı
Zonguldak’ta yaşayan iki genç şair; Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, II. Dünya Savaşı’nın çetin koşullarına, yaşadıkları küçük madenci kentinden tanıklık etmektedirler.

1941 yılının Türkiye’sini, II. Dünya Savaşı dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan filmde ayrıca iki genç şairin hayatla ve aşkla olan mücadeleleri de ele alınıyor. Ayakları üzerine yeni yeni kalkan genç Cumhuriyet dünyadaki ciddi değişimlerle boğuşurken, sanata, edebiyata ve en çok da şiire gönül vermiş olan bu iki genç, aynı kıza sevdalanır. Bu aşk onların kalemlerini ve hayata dair olan inançlarını daha da güçlendirir ama hem kendi gelecekleri, hem de ülkenin ve dünyanın gidişatı iyi değildir.

Çekimler Zonguldak ve İstanbul’da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor.
Kıvanç Tatlıtuğ

Muzaffer T...

Mert Fırat

Rüştü Onur

Belcim Bilgin

Suzan Özsoy

Farah Zeynep Abdullah

Mediha Sessiz

Yılmaz Erdoğan

Behcet Nec...

Ahmet Mümtaz Taylan

Zikri Özsoy

Taner Birsel

Ismail Uslu

İpek Bilgin

Muzaffer's...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@samsaara

3 ay önce

6.6 / 10

Birden çok şey anlatmak isterken hepsinin üzerinde üstün körü durulmuş gibi. filmin başında bir azim hikayesi izlicem diye düşündüm. Daha sonra bir aşk, daha sonra maden işçileri, daha sonra bir hastalık ve bunun rehabilitasyon hikayesini izlicem diye düşündüm fakat hepsini biranda vermişler bunu sevemedim. Şöyle ki hepsinin üzerinde durulmasını sevemedim. bazları daha arka planda olup tek bir şeye odaklanılabilirdi. Bunun dışında tabi ki de çoğu Türk filminde olduğu gibi fazla dram dram geldi. Kötü yanları bunlardı benim için. Onun dışında filmi sevdim oyunculuklar aman tanrım dedirten türden.
Filmi az önce izledim baya beğendiğimi söyleyebilirim yani filmin arka planını ve siyasi mesajlarını bir kenara bırakırsak ana karakterlere ve konuya odaklanırsak oyunculuklar senaryo ve görsel kalite baya iyiydi. Şiirle pek aram yoktur ama replikleri diyalogları sevdim açıkçası. Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat zaten başlı başına izlettiriyor. Sonuç olarak iyi ki izlemişim dediğim önerebileceğim biraz duygusal biraz çerezlik güzel bir film olmuş. Türk yapımlar içerisinde her ne kadar izlenmeleri çok az olsa da izleyen kesimin ön sıralara koyacağını düşünüyorum.
Güzel olan yaşadığımızdır, bir gün öleceğimiz değil!

@berfiin

6 ay önce

8 / 10

Bir güzele güzelliğini hatırlatmak isterdim, aynalardan evvel.

@fruit_fly

8 ay önce

Filmin kayıp şairlere adanması çok tatlı olmuş. Hiç bilmediğimiz iki türk şairini bize öğrettiği ve onları sanki sayfaların arasından çıkarıp yeniden ölümsüzleştirdiği için şahsen mutlu oldum.

@rusyena

2 yıl önce

8.4 / 10

İngiliz dönem filmlerini hatırlatan bir havası var. Filmde iki gencecik şairin acıklı, kısacık yaşam öyküsüne, kömür ocaklarının anavatanı Zonguldakın 1940 lı yıllarına tanık oluyoruz. Döneme ait çaresizlikler-kabullenişler-kaçamamalar oldukça derin ve detaylı biçimde ele alınmış. Mekanlar, dekorlar, kostümler son derece gerçekçi. Aşka, sevgiye, şiire, kadere ve kedere dair bir film Vizontelelerden sonra Yılmaz Erdoğanın en iyi filmi olduğunu düşünüyorum.

@rohrshack

3 yıl önce

9.5 / 10

Oyunculuklar, kullanılan müzikler, replikler, görsellik... Her açıdan muhteşem bir yapımdı Kelebeğin Rüyası. Son dönem Türk sinemasındaki en iyi işlerden, hatta belki de en iyisi.

@normajeane

5 yıl önce

9 / 10

Film bittiğinde sinemadan çıkarken "Ben bir şey anlamadım filmden." diyen arkadaşıma şaşkın şaşkın bakmış ve üzülmüştüm. Mesele bir şey anlamak, anlatmak mıydı ki? Filmi hissettiğime sevinmiştim. Şairliğin küçümsendiği, edebiyatın alaşağı edildiği ve pop müzik kıvamına geldiği 2000’lerde böyle bir işe imza atmak da büyük cesaret gerektirir. Yıllar sonra o iki şairin değerini teslim etmek. Bu ne güzel bir inceliktir.

Ara sıra film için seslendirilen şiirleri açar youtube’dan dinlerim. Yılmaz Erdoğan, sen ne güzel bir iş yaptın böyle.

@erimk

6 yıl önce

8 / 10

Kaliteli bir film olmuş.

Öncelikle klasik bir Türk filmi senaryosu olduğundan hareket emekte fayda var. Ama Klasik bir senaryo olmasına karşın, özgün bir anlatımı ve kurgusu olduğu kesin.

Usta işi bir yönetmenli ve usta işi bir görüntü yönetmenliği olması da cabası.

Ama bence filme en çok ruh katan ve onun farklı noktalara taşınmasında en önemli katkı müziklerinde. Kendinizi gerçekten bir kelebeğin rüyasında hissettiriyor insan.

İzleyin, izlettin.

@punkart

6 yıl önce

9 / 10

''iyi şiirler sahipsizdir'' on numara film

@delahoya

6 yıl önce

7.2 / 10

Türk sinemasının yüz aklarından biri daha...

Devamlı ertelediğim ve izlemenin bugüne kısmet olduğu , her sekansında verilen emeği ve titizliği çok rahat görebiliyoruz....Kısacası edebiyat ve sinemanın buluştuğu bir film Kelebeğin Rüyası...Şiiri seven bu filmi baştacı yapar ve film den sonra bir şiir yazabilir üstüne.Siyaset ve ince dokunuşlar keşke olmasaydı ve daha çok sevseydim dedim film bittiğinde açıkcası...

@eski_takvim

7 yıl önce

5 / 10

Belçim Bilgin bu rol için fazlasıyla yaşlıydı, ikincisi filmde seslendirme kötü, ben çok fazla replik kaçırdım.

Bu filmin abartıldığını düşünüyorum.çok sarmadı.
L

@lynenna

7 yıl önce

9.5 / 10

Filmde her replik insana balyoz gibi vuruyor resmen. Efsaneydi.

--------------------Eklemeden edemeyeceğim----------------------

Sitede bir arkadaş var ki oyuncuların dış görüntüsüne takmış durumda. Hem burada Belçim Bilgin'in 'paylaşılayamayacak' bir güzeliğe sahip olmadığını söylemiş hem de Intouchables da adam engelli olduğu için sevilemeyeceğine dikkat çekmiş. Hayret doğrusu. Bu filmleri izlerken dikkatini çeken noktalar bunlar mı gerçekten.

@starrynight

7 yıl önce

9.1 / 10

Türk sinemasının en iyi yapımlarından biri olmuş kesinlikle. Babam ve Oğlum'dan beri böyle güzeli yapılmamıştı. Oyunculukları ve şiirleri çok beğendim. Her replik şiir gibiydi zaten. Yılmaz Erdoğan takdire şayan bir iş yapmış. 9/10

@seko

7 yıl önce

Film iki yarı olarak ayrı ayrı düşünmek gerek:

İlk yarı daha neşeli olmasının yanında Cumhuriyet Tarihi`nin en büyük sorunu olan Cumhuriyetin Anadolu insanına uzak kalmasını sadece belirli bir zümreye aitmiş gibi yaşanılmasını, yapılan devrimlerin biraz tepeden inme olduğunu ve milli koruma kanununun dayattıklarını gözümüzün içine sokmadan anlatmış. Zaten böyle olması daha iyi.

İkinci yarıda ise daha duygusal ve yoğun bir film var karşımızda. Bu durum bende biraz seyir zevkinin düşmesine neden oldu.

Filmin tamamına bakınca ise Türk Sineması adına kaliteli bir film olmuş. Gerek oyunculuk gerek görsellik olarak. Film bütçelerinin artmasıyla birlikte daha da kaliteli ve güzel filmler yapacağız.

Puanım: 8
SPOILER

Kelebeğin Rüyası filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kelebeğin Rüyası filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kelebeğin Rüyası filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL