7.3

409 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.8 (14.779 OY)

Vizyon Tarihi

21 Şubat 2013

Süre

2 Saat 18 Dk.

Ülke

Türkiye

KONUSU

Zonguldak'ta yaşayan iki genç şair; Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, II. Dünya Savaşı'nın çetin koşullarına, yaşadıkları küçük madenci kentinden tanıklık etmektedirler. 1941 yılının Türkiye'sini,  II. Dünya Savaşı dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan filmde ayrıca iki genç şairin hayatla ve aşkla olan mücadeleleri de ele alınıyor. Ayakları üzerine yeni yeni kalkan genç Cumhuriyet dünyadaki ciddi değişimlerle boğuşurken, sanata, edebiyata ve en çok da şiire gönül vermiş olan bu iki genç, aynı kıza sevdalanır. Bu aşk onların kalemlerini ve hayata dair olan inançlarını daha da güçlendirir ama hem kendi gelecekleri, hem de ülkenin ve dünyanın gidişatı iyi değildir. Çekimler Zonguldak ve İstanbul'da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor.

Bir Rüya Gördüm

   Yılmaz Erdoğan, son filmi Kelebeğin Rüyası'nda önemli bir prodüksiyonun altından kalkıyor. Sinemamızda örneklerine sıkça rastlamadığımız dönem filmlerine yeni bir halka ekliyor. İkinci Dünya...
cemal-erdem

@cemal-erdem yazdı...

13.04.2013

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (67)

@rohrshack yazdı...

Cmt, 03 Mar 2018, 22:14 (4 ay önce)

9.5 / 10

Oyunculuklar, kullanılan müzikler, replikler, görsellik... Her açıdan muhteşem bir yapımdı Kelebeğin Rüyası. Son dönem Türk sinemasındaki en iyi işlerden, hatta belki de en iyisi.

@normajeane yazdı...

Çar, 10 Şub 2016, 22:20 (2 yıl önce)

9 / 10

Film bittiğinde sinemadan çıkarken "Ben bir şey anlamadım filmden." diyen arkadaşıma şaşkın şaşkın bakmış ve üzülmüştüm. Mesele bir şey anlamak, anlatmak mıydı ki? Filmi hissettiğime sevinmiştim. Şairliğin küçümsendiği, edebiyatın alaşağı edildiği ve pop müzik kıvamına geldiği 2000'lerde böyle bir işe imza atmak da büyük cesaret gerektirir. Yıllar sonra o iki şairin değerini teslim etmek. Bu ne güzel bir inceliktir. Ara sıra film için seslendirilen şiirleri açar youtube'dan dinlerim. Yılmaz Erdoğan, sen ne güzel bir iş yaptın böyle.

@erimk yazdı...

Cum, 31 Tem 2015, 09:41 (3 yıl önce)

8 / 10

Kaliteli bir film olmuş. Öncelikle klasik bir Türk filmi senaryosu olduğundan hareket emekte fayda var. Ama Klasik bir senaryo olmasına karşın, özgün bir anlatımı ve kurgusu olduğu kesin. Usta işi bir yönetmenli ve usta işi bir görüntü yönetmenliği olması da cabası. Ama bence filme en çok ruh katan ve onun farklı noktalara taşınmasında en önemli katkı müziklerinde. Kendinizi gerçekten bir kelebeğin rüyasında hissettiriyor insan. İzleyin, izlettin.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Kelebeğin Rüyası filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kelebeğin Rüyası filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kelebeğin Rüyası filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER