8.2

383 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (10.195 OY)

KONUSU

Film, bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi anlatıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
O

@omerkaratasch

1 hafta önce

hiç bu kadar gerilmedim ben hayatımda bi film izlerken
S

@stardst06

5 ay önce

8.3 / 10

Başlarda sıkıcı geldi ama filmi izledikçe muazzam keyif aldım. Zaten filmlerin genelde başı konuya girme kısmıdır. Oyunculuklar felan cok iiydi.
A

@aglamalikbaby

8 ay önce

10 / 10

bitiyorum bu parçaya

@dilaraulusal

1 yıl önce

Rahatsız edici bir film, çünkü çok gerçek. İşte bizim yaşadığımız tam da bu dedirtiyor.
S

@sellukaa

1 yıl önce

8 / 10

Ne izledim ben böyle...

@serkanaydemir

1 yıl önce

7.1 / 10

Mecazlık her yerde.

Filme yaklaşım mecazlık bakış açısıyla olunca film çok daha derinlik kazanıyor. Gerçekten anlatmak istediği yönden sağlam bir kurgu ama bunu bize anlatma yönünden çok da sağlam bir senaryo yok ortada. Oyuncuların zamanla geçirdiği eşik daha iyi olabilirdi. Ama dediğim gibi çok fazla derinlik barındırıyor yapımımız. Yönetmenin anlatmak istediği ülkemizin durumu. Bunu o kadar iyi anlatıyor ki şu an olanlar tam da bu yaşananları bizlere gösteriyor. Otoriterin kimi yanında tuttuğunu ve bunun sonucunda içerde yaşanan vicdan hesabı her geçen zaman daha da psikolojik yok oluşu çağırır yanına. İyi film. Tabi dediğim gibi daha da derin ve bunu seyirciye daha da net anlatabilselerdi film çok başka yerlerde olurdu. Hem iyi hem de kötü anlamda. Ne diyelim, ülkemiz adına umarım bu gidişat aklın yolu birdire çıkar ve ülkemiz düzelir. Tolga Karaçelik’in Gişe Memuru filminde de anlatımında bir eksiklik hissetmiştim ama kurgu yine i
... Devamı
Mecazlık her yerde.

Filme yaklaşım mecazlık bakış açısıyla olunca film çok daha derinlik kazanıyor. Gerçekten anlatmak istediği yönden sağlam bir kurgu ama bunu bize anlatma yönünden çok da sağlam bir senaryo yok ortada. Oyuncuların zamanla geçirdiği eşik daha iyi olabilirdi. Ama dediğim gibi çok fazla derinlik barındırıyor yapımımız. Yönetmenin anlatmak istediği ülkemizin durumu. Bunu o kadar iyi anlatıyor ki şu an olanlar tam da bu yaşananları bizlere gösteriyor. Otoriterin kimi yanında tuttuğunu ve bunun sonucunda içerde yaşanan vicdan hesabı her geçen zaman daha da psikolojik yok oluşu çağırır yanına. İyi film. Tabi dediğim gibi daha da derin ve bunu seyirciye daha da net anlatabilselerdi film çok başka yerlerde olurdu. Hem iyi hem de kötü anlamda. Ne diyelim, ülkemiz adına umarım bu gidişat aklın yolu birdire çıkar ve ülkemiz düzelir. Tolga Karaçelik’in Gişe Memuru filminde de anlatımında bir eksiklik hissetmiştim ama kurgu yine iyiydi. Bu film de öyle olmuş. Bir kademe daha iyi işler yaparsa hak ettiği yere gelecektir.

İyi seyirler.

@mehmetm

1 yıl önce

beybaba'nın ihsan oktay anar'a benzemesi tesadüf mü acaba, amat'a selam çakmış mıdır, amat'tan haberi var mı karaçelik'in

@zorba

3 yıl önce

8.6 / 10

Nadir Sarıbacak efsanenin efsanesi oynamamış mı? Oynculuklar,müzik seçimi, alegorisi mükemmele yakın olmuş. Ayrıca 'on board' filmine de bir selam çakmış.

@rashomon

3 yıl önce

8.7 / 10

Deniz üstü köpürür hey canım rinna nay rinna rinna nay.Ne filmdi be insan gurur duyuyor.Böyle filmler sinemadır.Sinema mesajlar vermeli.Toplumun acılarından,korkularından,çaresizlik ve ümitsizliğinden mesajlar vermeli.Bu güzel ülke maalesef ki bilinçsiz bir nesil yetiştiriyor.Büyüklerimiz 1970 lerde bu ülkede konuşan fikir yürüten daha iyi bir yaşam için mücadele eden ,yorum katan bir gençlik vardı diye anlatırdı.Ve yokluk içinde...Bu film hiyerarşiyi,korkuyu,çıldırışı bir gemide son derece naif son derece yalın bir dille anlatmış.Şu 10 yılda beni mest eden iki filmden birisi Sonbahar ve Sarmaşık yüreğinize sağlık..

@miss_nobody

3 yıl önce

Göndermeleri,imgeleri,oyuncu seçimi,müzikleri,mesajını veriş şekli inanılmaz başarılı. Düşünerek, anlayarak, sindirerek izlemek; çıkarımlar yapıp film bitince uzuun uzunn düşünmek gerekir. Ne güzel yönetmen uzun uzun düşünmüş içi dopdolu bir film vermiş bize,ekibin hepsinin ellerine sağlık.

@musarts

4 yıl önce

Sinemamız için bir baş yapıt. Olağanüstü bir psikolojik gerilim yerinde kullanılmış meteforlar ve bir başkaldırı öyküsü. Oyunculuklar zirveye çıkmış özellikle Nadir Sarıbacak devleşmiş . Yerinde politik göndermeler ise filme ayrı bir tat katmış tam bir başucu filmi. Tekrar tekrar izlenilesi ...

@no_education

4 yıl önce

8 / 10

Oldukça çarpıcı son dönemlerin en başarılı Türk yapımlarından biri. Muhteşem oyunculuklarla bezeli, Türkiye'den bir kesit izleyebildiğimiz muhteşem bir psikolojik gerilim. Hele bazı sahneler var ki tekrar tekrar izlenesi...

@kimsessiz

4 yıl önce

8.5 / 10

Cast seçiminin çok başrılı olduğu, oyunculukların zirve yaptığı, estetik açıdan da izleyiciye yer yer görsel şölen sunan kaliteli bir yapım. Yönetmen (Tolga Karaçelik) ve Görüntü yönentmeni (Gökhan Tiriyaki) müthiş bir uyum içinde çalışıp ortaya harika bir iş çıkarmışlar.
M

@mavidir

4 yıl önce

9.2 / 10

Tolga Karaçelik'in bir mekanda bir grup insan ile Türkiye portresi çizdiği ve bunu yaparken Nadir Sarıbacak'ın muhteşem performansından faydalandığı harika bir film.
Karekterlerin hayata dair verdiği ipuçları ve gemi içersindeki iktidar mücadelesi tam anlamıyla gelenekselleşen ve pes etmeyen iktidar mücadelesini metafor anlamında harika yansıtmış.
Bol düllü film. Tavsiye edilir.
Şiddetle.

@delahoya

4 yıl önce

9.3 / 10

Geç kaldığım fakat son dönem de izlediğim en iyi yerli film ve uzun süre de böyle kalacağına eminim...

İzleyen bir çok seyirci den çok farklı yorumlar alabilecek bu filmi spoiler vermeden anlatması çok güç... Fakat izlemeyenlere sadece şunu söyleyebilirim film ne dramdır ne de gerilim ! Büyük ve günümüz Türkiyesini anlatan mükemmel bir eleştiri filmdir... Her repliğin de ince ince dokundurmalar bulunur tabi anlayabilene.

Kendi sinemasına sahip yönetmenlere Türkiye'de sık rastlanmıyor. Tolga Karaçelik bu bağlamda da çıtayı oldukça yükseğe koymuş , artık işi daha zor. Böyle bir başyapıttan sonra sinemaseverlerin kendisinden beklentisi çok daha yüksek olacaktır.

İzleyin İzlettirin...
SPOILER

Sarmaşık filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sarmaşık filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sarmaşık filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL