7.9

694 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.1 (187.097 OY)

KONUSU
Stop motiontekniği ile çekilen film; toplam çekim süresi 13 ay sürmüş, hafta başına 2.5 dakika stop motion bölüm kaydedilmiş olup filmin toplam yapım yılının da 5 yıl sürdüğü söylenmektedir. Mary and Maxherkesin hayatında bir dönem yaşadığı olayları, dönem dönem hissettikleri duyguları yani hayattan ... Devamı
Stop motiontekniği ile çekilen film; toplam çekim süresi 13 ay sürmüş, hafta başına 2.5 dakika stop motion bölüm kaydedilmiş olup filmin toplam yapım yılının da 5 yıl sürdüğü söylenmektedir. Mary and Maxherkesin hayatında bir dönem yaşadığı olayları, dönem dönem hissettikleri duyguları yani hayattan küçük ama derin bir parçayı bizlere sunuyor. Adam Elliotfilm boyunca insanların üzerlerinde bulunan renklerin, sıfatların, kıdemlerin önemsiz olduğu, sadece çıplak iken sahip olduğumuz özellikler ile başa çıkabileceğimiz bir konu olan yalnızlık tan kaynaklanan sorunların odağında bulunan bir hikayeyi izleyici ile buluşturuyor. Hikayesini gerçek hayattan alan film komedi unsurları var olsa da intihar, yalnızlık, depresyon, şizofreni gibi iç burkan detayları da bünyesinde barındırıyor.

Mary Daisy Dinkle8 yaşında, sorup sorgulama çağında olmasına rağmen ilgisiz bir aileye sahiptir. Alkolik bir anne, hayattan beklentisi kalmamış ve kendisini dış dünyaya kapatmış bir babanın kızı olması, hatta kendisine küçük yaşlarında sen bir kaza sonucu dünyaya geldin şeklinde serzenişlerle karşılaşması sosyal hayatta başarısız olmasında büyük etken olmuştur. Okuldaki arkadaşlarının kabul etmediği Mary, onların arasına dahil olmak bir yana okuldaki öğretmeni tarafından bile dışlanmaktadır. Hayata dair kendi dünyasında yarattığı sorulara cevap bulmak umuduyla annesi ile birlikte gittikleri postanedeki rehberden rastgele seçilmiş bir Amerikalıya mektup yazmak ister ve olaylar gelişir.
Toni Collette

Mary (ses)

Eric Bana

Damien (ses)

Bethany Whitmore

Young Mary...

Renée Geyer

Vera Lorra...

Ian 'Molly' Meldrum

Homeless M...

John Flaus

Harvey Kru...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@memudula

1 yıl önce

''Anlamak gerçekten çok zor. İnsanlar ne kadar moralsizler. Kaç tane insan cesaretlendirici tek bir sözcüğün yokluğu yüzünden ölüyor... Ve eğer dikkatli davranırsanız bunu sağlamanın ne kadar kolay olduğunu bilirsiniz.
Övgü hak edildiğinde o övgüyü vermek, ve şunu söylemek ; sen iyilik için nihai güçsün. ''

Filmin anlam ve önemi adına bu dizeleri paylaşmak bir nebze ana fikirdi.

@filmist

3 yıl önce

7.5 / 10

Son derece güzel ve sıcak bir animasyon olmuş.
İlk defa stop motion tekniğiyle yapılmış bir animasyon izledim.Senaryosuyla kurgusuyla çok beğendiğimi söylemeliyim.Küçük bir kız çocuğu ve büyük bir adamın masum bir mektup arkadaşlığını özellikle duygularını çok iyi aktararak anlatılmış.
Animasyonla ilgili olumsuz olarak söyleyebileceğim tek nokta dini vurguları gereksiz yere yapması ve bunu belirli bir süre tekrarlaması.Aslında böyle bir repliğe gerek bile yok.Çok aşırı itici buldum.Belki de benim görüşüme uygun olmadığı için bana öyle geldi.
Uzun lafın kısası sıkılmadan izleyebileceğiniz mükemmel bir animasyon.

@sadecevrim

4 yıl önce

9.6 / 10

Uzun zamandır bu kadar sıcak bir hikaye, film izlememiştim. Sonunda kendimi ağlarken buldum. Hayatın içinden bir çok konuya ait bakış açısı görebileceğimiz ve bunu hissedebileceğimiz bir filmdi. Mary ve Max’in farklı yerlerde olsalarda yalnızlığı, hayatın karmaşıklığını paylaşabilmeleri çok içtendi. Çok üzüldüm Mary’e. Ailesi ile olan ilişkisi,okulda yaşadıkları, yalnızlığı ve asla kendini sevememesi... Bunlarla baş etmeye çalışması. Kaderin cilvesi işte yolu Max ile kesişiyor. Sanırım Mary’nin annesinin ilk defa Mary’e yardımı dokunmuş oldu. Posthanede olmasalardı belki hiç mektup arkadaşlıkları başlamayacaktı. Max’in hikayesi de çok iç burkutucuydu. Asperger sendromundan müzdarip olması ve hayatı boyunca insanları anlayamadığı gibi kendininde anlaşılmaması omzuna nasıl yük olmuştur. Psikoloğu aspergerden hastalık tedavi edilmeli diye bahsedince ben bunu hastalık olarak görmüyorum ki menvalinde bir şey diyordu o sahne aaaaaaaaaa. Alkol
... Devamı
Uzun zamandır bu kadar sıcak bir hikaye, film izlememiştim. Sonunda kendimi ağlarken buldum. Hayatın içinden bir çok konuya ait bakış açısı görebileceğimiz ve bunu hissedebileceğimiz bir filmdi. Mary ve Max’in farklı yerlerde olsalarda yalnızlığı, hayatın karmaşıklığını paylaşabilmeleri çok içtendi. Çok üzüldüm Mary’e. Ailesi ile olan ilişkisi,okulda yaşadıkları, yalnızlığı ve asla kendini sevememesi... Bunlarla baş etmeye çalışması. Kaderin cilvesi işte yolu Max ile kesişiyor. Sanırım Mary’nin annesinin ilk defa Mary’e yardımı dokunmuş oldu. Posthanede olmasalardı belki hiç mektup arkadaşlıkları başlamayacaktı. Max’in hikayesi de çok iç burkutucuydu. Asperger sendromundan müzdarip olması ve hayatı boyunca insanları anlayamadığı gibi kendininde anlaşılmaması omzuna nasıl yük olmuştur. Psikoloğu aspergerden hastalık tedavi edilmeli diye bahsedince ben bunu hastalık olarak görmüyorum ki menvalinde bir şey diyordu o sahne aaaaaaaaaa. Alkolizm, yalnızlık, depresyon, intihar, asperger sendromu gibi hayatın içinden olan konuları bu ikilinin mektup arkadaşlığı ile çok iyi anlatmışlardı. Kalbime dokundu. Sonunda özellikle benden bağımsız gözyaşlarım dökülüyordu. İzleyin!

@merve_kcr

4 yıl önce

Yetiskinler icin olan animasyon cizimine bile bayıldığım film. Kendinizden farkli olan insanlari anlamaya yönelik ve ozellikle otizm kadar yaygin bilinmeyen ancak bi yaygin gelisimsel bozukluk olan asperger sendromu hakkinda bilgi edinebilirsiniz.
Kişisel kişisel not: kimse benim icin gozyaslarini biriktirecek kadar romantik olmadi

@kerimapaydin

4 yıl önce

Muhteşem bir filmdi. Umarım cennette dağıtılan bedava çikolatalardan almaya hak kazanmışsınızdır.

@ravenna

4 yıl önce

8.8 / 10

İzledikten sonra neden daha önce izlemedim diye yakınacağınız,sımsıcacık,samimi ve çok güzel mesajlar veren harikulade bir animasyon filmi.Gerçekten her yönüyle izlenmeyi sonuna kadar hak ediyor.Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
2

@216

5 yıl önce

10 / 10

Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden birisi oldu.
Bu film daha girişiyle ana karakterlerine karşı inanılmaz bir merak duymanızı sağlayacak bir film. Az diyalog, çok mektup barındırıyor, fakat bu karakter tanıtımının daha derinlemesine yapılabilmesini sağlamış; dakikalar ilerledikçe karakterler kompleks, fakat takip edilmesi de kolay bir yapıya bürünüyor. Finale gelmeden bir de bakmışsınız ki filmi "Acaba ne olacak?" diye değil, "Acaba bu adam/kadın kim, nasıl birisi?" sorularını sorarak izliyorsunuz.

@didemkalayci

5 yıl önce

Çok samimi kendinizi gerçekten de o dünyadaymış gibi hissettiren izlediğim en iyi animasyonlardan

@su

5 yıl önce

"Gelecek görmemiz için değildir. Olacak olan olur."

@iamgzde

5 yıl önce

Zamanının en iyi, en samimi animasyonlarından olan Mary&Max, çekim kalitesiyle de size çok güzel dakikalar yaşatacak.

@ekopyen

5 yıl önce

8.5 / 10

Yönetmenin uzun metrajlı ilk film denemesi; bitirmemin ardından önceki eserleri olan kısa filmlerini de izledim. Stop-motion için harcanan emeğe duyduğum saygının yanı sıra eserlerinde genel olarak mental farklılıklara değinerek bilinçlendirme çabasını da takdire şayan buluyorum. Özellikle zarif ve esprili bir şekilde işliyor ve "hastalık" kavramının dışlayıcılığından sakınarak karakterleri içselleştirebileceğimiz ve empati kurabileceğimiz bir doğallıkta başarıyla hikayeleştiriyor.

Max'in hayali arkadaşının ya da Mary'nin okuduğu kitaplar gibi (mesela "The man who mistook his wife for a hat") veyahut evsiz adamın levhasında sürekli değişen yazılardan birinin (Keep your coins I want change) Meek isimli -yönetmen gibi- Avustralyalı bir sokak sanatçısının ünlü bir graffitisinden olması gibi hoş, didaktik ve ilham verici detaylara sahip. Söz konusu graffitiyi bilmiyordum şahsen, ancak filmde levhay
... Devamı
Yönetmenin uzun metrajlı ilk film denemesi; bitirmemin ardından önceki eserleri olan kısa filmlerini de izledim. Stop-motion için harcanan emeğe duyduğum saygının yanı sıra eserlerinde genel olarak mental farklılıklara değinerek bilinçlendirme çabasını da takdire şayan buluyorum. Özellikle zarif ve esprili bir şekilde işliyor ve "hastalık" kavramının dışlayıcılığından sakınarak karakterleri içselleştirebileceğimiz ve empati kurabileceğimiz bir doğallıkta başarıyla hikayeleştiriyor.

Max'in hayali arkadaşının ya da Mary'nin okuduğu kitaplar gibi (mesela "The man who mistook his wife for a hat") veyahut evsiz adamın levhasında sürekli değişen yazılardan birinin (Keep your coins I want change) Meek isimli -yönetmen gibi- Avustralyalı bir sokak sanatçısının ünlü bir graffitisinden olması gibi hoş, didaktik ve ilham verici detaylara sahip. Söz konusu graffitiyi bilmiyordum şahsen, ancak filmde levhayı görünce cümlenin çarpıcılığı karşısında bir yerden alıntı olup olmadığını kontrol ederken öğrendim.

@senadir

7 yıl önce

Animasyon türüne bir türlü alışamıyorum. Kendimi çok zorluyorum. Ama bu film samimiyeti , duyguyu gerçekten çok güzel hissettirdi. Ete kemiğe büründü karakterler.

@nnurs

8 yıl önce

Life goals

1. Friend

2. Noblets

3. Chocolate


Yicem şimdi o kocaman gözlüklü kızla güzel gülen adamı.

@eski_takvim

9 yıl önce

Animasyon olduğuna aldanıp çocuklarınıza izletmeyin bence, yazık sebiler boş yere depresyona girmesin:)

@cessiebalik

9 yıl önce

8.9 / 10

nedir bu? yeryüzünün en içli animasyon filmi mi?

çocukluğumdan beri sıklıkla olmasa da insanlarla mektuplaşıyorum, kartlaşıyorum. ağğ o kadar kalbime dokundu ki anlatmamın imkanı yok galiba. çok hüzünlü ve çok güzel.
SPOILER

Mary ve Max filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Mary ve Max filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Mary ve Max filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL