Mistik Olay

(2008)

The Happening

Film 1 Saat 31 Dk. Macera, Dram ABD, Hindistan 13 Haziran 2008

5.1

139 OY
PUAN VER
5

Imdb: 5 (211.888 OY)

KONUSU
Görünen bir uyarı olmadan ortaya çıktı. Birdenbire nereden geldiği belli olmadan. Bir kaç dakika içinde Amerikanın bir çok şehrinde sebebi açıklanamayan, kanınızı donduracak garip ölümler meydana gelmeye başladı. İnsan davranışlarındaki bu garip değişikliğe neyin sebep olduğu bilinmiyor. Yeni bir te ... Devamı
Görünen bir uyarı olmadan ortaya çıktı. Birdenbire nereden geldiği belli olmadan. Bir kaç dakika içinde Amerikanın bir çok şehrinde sebebi açıklanamayan, kanınızı donduracak garip ölümler meydana gelmeye başladı. İnsan davranışlarındaki bu garip değişikliğe neyin sebep olduğu bilinmiyor. Yeni bir terrorist saldırı mı? Yapılan yüksek teknolojik deneylerde ters giden bir şeyler mi oldu? Bir tür şeytani toksik silah mı? Yoksa kontrolden çıkan bir virus mü? Hava yolu ile mi yoksa suyla mı bulaşıyor? ve nasıl?

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@neuromancer

4 ay önce

6 / 10

Karakterler olayın ciddiyetini kavrayamamış davranıyor. Senaryo mantık hataları barındırıyor. Ancak hikaye sürükleyici izleniyor.

@ege_undag

1 yıl önce

5.6 / 10

Üstad Shyamalan ’uğraşsam ne kadar kötü bir film çekebilirim acaba?’nın cevabını aramış sanırım. Canı sağ olsun :)

@ekopyen

3 yıl önce

6.1 / 10

Biricik hükümetimiz şehirleri betonlaştırırken meğerse bizi bu tehlikeye karşı hazırlıyormuş.

@bayraskolnik

5 yıl önce

6 / 10

İzleyerek çok bir şey kazanmazsanız, izlemezseniz de bir şey kaybetmezsiniz. Sıkıcı bir film değil ama yavan bir işleyişi var. Alt metin olarak verilmek istenen mesaj güzel ama film çok da şey vaad etmiyor. Ben nedense Körlük romanını anımsadım filmi izlerken.

@flyemreyts

8 yıl önce

2.5 / 10

Genelde olumlu manada etkilendiğimiz filmler zihnimizde yer edinir; ama bu film o kadar kötüydü ki olumsuz manada ulaşılmaz bir yere sahip zihnimde.

@alone

10 yıl önce

8.3 / 10

Bir yere bağlamaya ihtiyaç duymayan eleştiri filmidir, neden göstermek hollywood klişelerinde olur. İnsanlık dünyayı mahvedüüür bu yüzden doğa ana cezalandırdı edebiyatı yapsa sinema izleyicisi puanını yükseltecekti ya, buna yanarım. İzleyin.

@yorgun_nihilist

10 yıl önce

7 / 10

eş değerleriyle kıyaslayınca aldığı 5 puandan kesinlikle daha fazlasını hak ediyor,teori ya da kurgu zayıf olabilir ama bence güzel işlenmiş,kötü bir film değil,karantinalara ve düşük puana aldanmayın,izleyin.

@fatalitly

11 yıl önce

Karantinaya alan arkadaşları anlayamadım ? Film gayet güzel , bu tarz konusu olan bir film'den zaten ne gibi bir beklentiniz vardı ki ?

@foolmood

13 yıl önce

7.1 / 10

Bazı yönetmenlerin kaderidir ;Ya çok sevilirler ya da nefret edilirler.M. Night Shyamalan da hem hayranı hem de nefret edeni çok olan bir yönetmen.Ben ortada bir yerde duruyorum bu konuda..Şöhreti yakaladığı Altıncı His filminden bu yana Mistik Olayı da içine dahil ederek belli bir Shyamalan Sinemasından bahsetmek mümkün sanırım.Ailenin ön planda olduğu,alt okumalarda hümanizmin izlerine rastlandığı,insandan ümidini kesmeyen naif bir sinema onun sineması.Bunu yaparken Hitchcock tarzı gerilim unsurlarını başarıyla kullanmasını da biliyor üstelik.Popüler sinema içerisinde kendine has bir tarz oluşturmayı başardı.Altıncı His te kullandığı sürpriz son konsepti , sonradan başına bela olsa da orijinaldi.

Hikaye anlatma ustalığı Spielberg ü çağrıştırsa da aksiyon yerine durağan bir tarz tutturması, ayrıldığı nokta, usta sinemacıdan.Ayrıca kamera teknikleri Hitchcock u hatırlatıyor ve gerçekten kalburüstü.Nesnelerden yararlanarak gerilim oluşt
... Devamı
Bazı yönetmenlerin kaderidir ;Ya çok sevilirler ya da nefret edilirler.M. Night Shyamalan da hem hayranı hem de nefret edeni çok olan bir yönetmen.Ben ortada bir yerde duruyorum bu konuda..Şöhreti yakaladığı Altıncı His filminden bu yana Mistik Olayı da içine dahil ederek belli bir Shyamalan Sinemasından bahsetmek mümkün sanırım.Ailenin ön planda olduğu,alt okumalarda hümanizmin izlerine rastlandığı,insandan ümidini kesmeyen naif bir sinema onun sineması.Bunu yaparken Hitchcock tarzı gerilim unsurlarını başarıyla kullanmasını da biliyor üstelik.Popüler sinema içerisinde kendine has bir tarz oluşturmayı başardı.Altıncı His te kullandığı sürpriz son konsepti , sonradan başına bela olsa da orijinaldi.

Hikaye anlatma ustalığı Spielberg ü çağrıştırsa da aksiyon yerine durağan bir tarz tutturması, ayrıldığı nokta, usta sinemacıdan.Ayrıca kamera teknikleri Hitchcock u hatırlatıyor ve gerçekten kalburüstü.Nesnelerden yararlanarak gerilim oluşturma konusunda epey ustalaştığını söylemek mümkün.Ancak salonda karşılaştığım bir seyircinin Ne biçim film bu böyle.Keşke Hulku seçseydik demesi beni şaşırttı.Mistik Olay öyle patlamalı aksiyon sahneleri barındırmıyor içinde belki; ama filmin sonuna kadar izleyiciyi diken üstünde tutan bir tekinsizliğin hüküm sürdüğü atmosfere sahip en azından.Bence bu paranoyanın filmin sonuna kadar sürdürülmesi, yönetmenin başarısı ve alkışı hak ediyor. O arkadaş Mistik Olayı seçmekle doğru bir tercih yapmış ama farkında değil.

Yeşil Devin (The Incredible Hulk) hikayesinde ise hiçbir yenilik olmadığı gibi sırf stüdyolar daha fazla para kazansın diye Ang Leenin Hulku bir kalemde çizilerek daha cafcaflı bir versiyonu piyasaya sürülmüş.Şimdi ; tabi , çizgiroman uyarlamasını seven ve hikaye mikaye önemli değil ben patlayan arabalar fırlatılan helikopterler görmek istiyorum diyen arkadaşlar varsa The Incredible Hulk ta fazlasını görecektir merak etmesinler.

Paranoyanın kaynağı hakkında açık vermeden filmin konusunu anlatmaya çalışayım.Yer yönetmenin de doğup büyüdüğü Philadelphia.İnsanlar durduk yere ölmeye başlarlar.Bu ölümlerin arkasında biyolojik silah kullanan teroristler mi vardır,yoksa olaylar küresel ısınmadan mı kaynaklanmaktadır.Belki de tehdit dünya dışındandır.Bir felaketten kaçış görünümünü alan filmde, kahramanımız lise fen öğretmeni Eliot Moore, (Mark Wahlberg ) yanına eşini (Zoey Deschanel) de alarak olay yerinden uzaklaşmaya çalışacaktır.Evliliğinde de sorunlar yaşayan (bu evlilik sorunu hikayede biraz suni gibi duruyorsa da filmin başlıca mizah unsuru olduğu için hoş görülebilir. ) Moore , ailesini bu felaketten kurtarabilecek midir.

Felaket filmlerinin ortak temaları yardımlaşma, dayanışma, cesaret, kahramanlık, liderlik burada da karşımıza çıkıyor.Ek olarak Shyamalan hint felsefesinin baskın özelliklerini vitrine çıkarmayı da unutmamış.Filmde anlatılan hümanizm ve mistisizm bizi kesmese de bazıları için yeterli olabilir.Amaç Yaratılanı Yaratandan dolayı sevmek olunca yeryüzünde başta insan olmak üzere tüm canlılara karşı bir sorumluluğumuz olduğunu hatırlamak zor olmasa gerek.Bu amaç güçlü bir öte dünya tasavvuruyla da birleşince çerçeve tamamlanmış oluyor.

Filmin oyuncuları Mark Wahlberg ve Zoey Deschanel kimyaları tutmasa da görevlerini yerine getiriyorlar.Özellikle The Departed taki sert ve ağzı bozuk polis rolünden sonra Wahlbergi böyle sevimli ve naif bir rolde görmek güzel. Hayatlarını ne kadar etkiliyor bilmiyorum ama oyuncuların biraz şizofren olduklarından şüpheleniyorum.Birbirine zıt karakterleri ard arda canlandırmak için kafada birkaç tahtanın eksik olması gerekiyor.

Gerilim türünden hoşlananlar ve Shyamalandan nefret etmeyenler filmden yeterli keyfi alacaklardır.Önceki filmleriyle kıyaslandığında Shymalan yerinde sayıyor ama yine de vasatın üstünde bir işle karşı karşıyayız.
V

@vixen

14 yıl önce

Filmi dün gece izledim..

Sonu pek de mutlu son ile bitmese de, yine de izlenesi bir film..

@khresimos

14 yıl önce

konusu çok güzel ama keşke daha güzel işlenseydi

@jamesalan

14 yıl önce

5 / 10

Tam karantinalık bir film. Zaman geçirmek için dahi izlemeyiniz, zamanınıza yazık.
B

@basak

14 yıl önce

9 / 10

fısıldaştığınızı duydum,evimden bir şey mi çalacaksınız,yoksa beni uykumda öldürmeyi mi planlıyor sunuz...çatlak kadının oldugu bu sahne süperdi

rüzgara arkanızı dönün
SPOILER

Mistik Olay filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Mistik Olay filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Mistik Olay filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL