6.8

171 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.1 (78.864 OY)

KONUSU
Bireyin otoriteye karşı olan direnişi ve baskıya gösterdiği tepkiyi en iyi anlatan romanlardan biri kuşkusuz George Orwell’ın yazdığı "1984"tür. Michael Radford’un sinema uyarlaması ise ne yazık ki kitabı kadar başarılı değil.

Atom savaşından sonra dünya topu topu 3 güç halinde bölünmüştür. Bu güç
... Devamı
Bireyin otoriteye karşı olan direnişi ve baskıya gösterdiği tepkiyi en iyi anlatan romanlardan biri kuşkusuz George Orwell’ın yazdığı "1984"tür. Michael Radford’un sinema uyarlaması ise ne yazık ki kitabı kadar başarılı değil.

Atom savaşından sonra dünya topu topu 3 güç halinde bölünmüştür. Bu güçler devamlı birbirleriyle savaş halindedir. Londra, Okyanusya’nın başkenti. Winston Smith ise Okyanusya’nın basit bürokratlarından biri. Okyanusya’da herkes otorite "Büyük Birader" tarafından izlenmekte ve kimse gizli bir harekette bulanamamakta. Smith bir gün böylesine umutsuz bir ortamda kendi üzerinde bir bakış hissediyor. Onun gibi çalışmakta olan Julia, Winston’a ilgi duyuyor çünkü. Birlikte büyük bir aşk yaşamaya başlayan çift Büyük Birader’in otoritesinden ve görüşünden kaçmaya çalışıyorlar. Oysa kimse gerçekte ondan kaçamaz.

John Hurt ve Richard Burton gibi etkili oyuncuların başrolde olmasına rağmen filmi çok daha güzel olabilirdi.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ibrahimguney45

2 yıl önce

8 / 10

Önce kitabını okumuş birisi olarak beklentimi çok yüksek tutmadım ama beklediğimden iyiydi genelde bu tarz kitaptan uyarlama filmler bu kadar iyi olmaz kitap okurken ki hayalimdeki sahneler sanki bu filme yansımış, Film 2 yada 3 bölümden oluşturularak kitaptaki detaylar ile doldurulup daha iyi bir iş çıkarılabilirdi ortaya ancak önemli olan filmin ne anlatmak istediğidir bence. İzlemeden önce mutlaka kitabını okuyun derim. 10/8

@selmass

3 yıl önce

6.7 / 10

Kitabı okurken aldığım zevki filmde alamadım. Mekanlar oluşturulan dünya güzel ancak hikaye sürüklemiyor. Kitabın ruhu biraz çalınmış gibi ana fikri oluşturan o dünyayı anlamamıza yardımcı olan bazı bölümlere hiç değinilmemiş. Uyarlama olduğu için kıyas kaçınılmaz ve kitap o kadar akıcı anlatısı o kadar etkileyici ki film onun yanında sönük kalmış. Daha iyisini hakeden bir kitap kesinlikle 1984.
K

@kaanpolitics

4 yıl önce

5 / 10

Bir kitap bu kadar mahvedilebilirdi herhalde?

@senadir

6 yıl önce

Hızlandırılmış kurs gibi film , bazı yerler atlanmış , bazı yerler değiştirilmiş. Böyle hızlı hızlı çekmişler gibi. Kitap yeterli bence de. Filme hiç girişmeye gerek yok.

@radiohead22

7 yıl önce

Kitabı kesinlikle bir kült klasiği! Film kitabın yanından geçemese bile John Hurt'ün oyunculuğu muazzamdı.
I

@iremakkurt

8 yıl önce

7.7 / 10

Kitabın gerisinde kalmış önce kitabın okunmasını tavsiye ederim.
F

@frigg

9 yıl önce

Kitap müthiş içine çekiyor insanı..Filmin beklentimi karşılamayacağını biliyordum düşündüğüm gibi oldu.Çok yüzeysel çok basit kalmış,kitabını okumanız şiddetle tavsiye edilir.Film izlenmese de olur
M

@merthannn

10 yıl önce

6.5 / 10

Kesinlikle kitabı okumadan filmi izlemeyin çünkü film adeta kitabı okuyanlar için kitabın kötü , inanılmaz eksik ve vasat bir somutlaştırılmış halinden öte geçememiş. Fakat yönetmeni çok da suçlamamak lazım çünkü bu kadar sistematik ve tanımlar üzerine kurgulanmış bir kitabı iki saat içinde anlatmak pek de mümkün değil ...

@basribabam

10 yıl önce

5 / 10

Kitabını okumayan bu filmden pek bir şey anlamayacak, tat alamayacaktır. Kitabını okuyanlar içinse bu filmi seyretmeye gerek yok. Ancak bazı yerleri hatırlamaya yarar. Yönetmeni suçlamıyorum; böyle bir kitabı filme aktarmak elbette imkansızdı...

5/10

@otlu_kek

10 yıl önce

alttaki bir üyenin yorumuna aynen katılıyorum.Kitaptan bağımsız olarak ayakta kalabilecek bir film değil kesinlikle.Kitabı okuyan bir kişi için sahneler çok yüzeysel kalıyor.Aslında yüzeysel kalmasının nedeni sahnelerin gösterilmemesi de değil.Tam tersine kitaptaki pek çok ayrıntıyı güzelce yedirmişler.Sorun kitapta tek bir sayfada dahi 10 tane ayrıntı var ve filmin bütçesi ve süresi buna müsait olamamış.Belki bir 45 dk daha isterdi bu film.İyice yedire yedire anlatabilirdi.Gene de okuduğum "çok kötü.Sakın izlemeyin" yorumlarına da katılmıyorum ben.O kadar da kötü bir film değildi.Winston'ı oynayan oyuncu tam hayal ettiğim gibi biri tarafından canlandırılmış.Julia ise bana kalırsa olmamış:)

@vincenzojr

10 yıl önce

kitabı okumadan anlaşılmayacak bir film. bir kaç detay ( winston'ın ofisinin karşısında çalışan ve arada göz göze geldiği parti çalışanı) güzel verilmiş fakat genel itibariyle kitabı okumuş olanlara özel yapılmış bir film gibi duruyor ve genel bir yargı olan kitaptan uyarlamalarının vasat olması durumu bunun için de geçerli bana kalırsa.

@longestday

11 yıl önce

kitabını okumayanların bazı noktalarda kopabileceği yapım.

kitabı okudugunuz da ise tam bir baş yapıt olan yapım.

orwell'in hayvan çiftliği kitabının da yetenekli ellerde animasyon filmi olmasını istiyoruz.

@vegidemiyorum

11 yıl önce

"bir devrimi korumak için diktatörlük kurulmaz, devrim diktatörlük kurmak için yapılır."

?saflıktan nefret ediyorum, iyilikten nefret ediyorum. erdem denen şey hiçbir yerde var olmasın istiyorum. herkesin iliklerine dek ahlaksızlaşmasını istiyorum.?

George Orwell?ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, kitabı kadar güzel değil. Ama izlemeye kesinlikle değer.Black Mirroradlı mini dizinin birinci sezonundaki ikinci hikayeye çok benzettim. Galiba o bölüm çekilirken de bu film gibi bişi yapmaya çalışmışlar. Bir tv dizisi ne kadar iyi olabilirse o kadar da iyi bir dizi zaten. Filme gelirsek izlenilmesini öneririm. Ama benim yaptığım hatayı yapmayın daha güzel bi çeviriden izleyin lütfen, zira kelimeler bi çok yerde olduğu gibi kullanılmamış, çeviri de edebiyat gerektirir, buna dikkat edin. Film;III. Dünya Savaşı sonrası dünyanın düzenini konu alır. Dünyanın en güçlü devleti olan Okyanusya ve Big Brother vardır artık, yani artık geçmiş geçm
... Devamı
"bir devrimi korumak için diktatörlük kurulmaz, devrim diktatörlük kurmak için yapılır."

?saflıktan nefret ediyorum, iyilikten nefret ediyorum. erdem denen şey hiçbir yerde var olmasın istiyorum. herkesin iliklerine dek ahlaksızlaşmasını istiyorum.?

George Orwell?ın aynı adlı kitabından uyarlanan film, kitabı kadar güzel değil. Ama izlemeye kesinlikle değer.Black Mirroradlı mini dizinin birinci sezonundaki ikinci hikayeye çok benzettim. Galiba o bölüm çekilirken de bu film gibi bişi yapmaya çalışmışlar. Bir tv dizisi ne kadar iyi olabilirse o kadar da iyi bir dizi zaten. Filme gelirsek izlenilmesini öneririm. Ama benim yaptığım hatayı yapmayın daha güzel bi çeviriden izleyin lütfen, zira kelimeler bi çok yerde olduğu gibi kullanılmamış, çeviri de edebiyat gerektirir, buna dikkat edin. Film;III. Dünya Savaşı sonrası dünyanın düzenini konu alır. Dünyanın en güçlü devleti olan Okyanusya ve Big Brother vardır artık, yani artık geçmiş geçmiştir ve çok uzaktır, hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İşte bu korkunç kabusWinston Smith üzerinden anlatılır.Winston inanamamaktadır, düşünür ve yazar? Kitap basımının hatta seksin bile yasak olduğu bu devlet düzeninde bunların cezası ancak ölümdür. Ve olaylar olaylar? İyi seyirler

@alone

12 yıl önce

9 / 10

Toplum yapısına, düzene sert bir tokat atmıştır 1984. İnsanın acizliğine, sıradanlığına, yönetilebilmesine, gücü elinde tutanın insanın tabiatı ve düşüncelerine nasıl farklı olasılıklar dahilinde şekillendirebildiğine karşı sert bir bakış açısı sunmuştur. Bazen ailenizden biridir eleştirilen, bazen yazdıklarım hoşuna gitmese bana dava açacak adamdır, akabinde beni yakalayacak olandır, düzeni devam ettiren, yakalayanları yetiştiren halktır, sokaktaki kitledir. Geçmişi kontrol eden, geleceği de kontrol eder, şuanı kontrol eden, geçmişi de kontrol eder lafıyla başlar. Prensipte, savaşın amacı halkı açlığın kıyısında tutmaktır der, amacının zafer kazanmak olmadığını, halkın yapısını korumayı amaçladığını söyler. Uydurma savaşlar anlatır sana, ardından insanlarını bunun farkına vardırır, robot olmalarını ister. Savaşa taptırır, onları, istediğini söyleten, istediğini düşündürten birer organizma haline getirir. Fikirlerini çalar, akıllarını,
... Devamı
Toplum yapısına, düzene sert bir tokat atmıştır 1984. İnsanın acizliğine, sıradanlığına, yönetilebilmesine, gücü elinde tutanın insanın tabiatı ve düşüncelerine nasıl farklı olasılıklar dahilinde şekillendirebildiğine karşı sert bir bakış açısı sunmuştur. Bazen ailenizden biridir eleştirilen, bazen yazdıklarım hoşuna gitmese bana dava açacak adamdır, akabinde beni yakalayacak olandır, düzeni devam ettiren, yakalayanları yetiştiren halktır, sokaktaki kitledir. Geçmişi kontrol eden, geleceği de kontrol eder, şuanı kontrol eden, geçmişi de kontrol eder lafıyla başlar. Prensipte, savaşın amacı halkı açlığın kıyısında tutmaktır der, amacının zafer kazanmak olmadığını, halkın yapısını korumayı amaçladığını söyler. Uydurma savaşlar anlatır sana, ardından insanlarını bunun farkına vardırır, robot olmalarını ister. Savaşa taptırır, onları, istediğini söyleten, istediğini düşündürten birer organizma haline getirir. Fikirlerini çalar, akıllarını, beyinlerini. Öyle ya, azınlık olan kötüdür, hastadır, suçludur, düşünce suçlusudur, hizmet etmeli ve fakirlik içerisinde kalmalıdır. Kendi içerisinde eritir, bitirir. Harika bir film 1984. Düzene, sisteme, insana, günümüz dünyasına mükemmel bir eleştiri.

İzleyin, izletin. Bakarsınız yakında yasaklanır.

@mentaemre

13 yıl önce

8.4 / 10

hayatımda ilk defa kitabını okuduğum bir filmi beğendim. adam benim hayalimin, yazarın hayalini aynen çekmiş. bayıldım bayıldım bayıldım. oyuncu seçimi, görsel öğeler, sesler.. hiç birşey abartı değil eksik değil.her şey yerli yerinde bu filmde.

burda kitabı övmek saçma olacaktır. kitabı bilenler filme daha bir aşık olacakalrdır. kitabı okumayan filmi izlemesin diye bir kaide yok. ama filmi izledikten sonra kitabı okumak isteyeceksiniz :)
SPOILER

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL