7

194 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.4 (179.548 OY)

KONUSU
Micheal Ondaatje’ nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nın savaş öncesi çöllerine kadar aşk, benlik ve savaşın öyküsünü anlatıyor.

Minghelle, film boyunca aşkın farklı türlerini getiriyor karşımıza; Hana’nın hastasına duyduğu şefkat, Kip ile
... Devamı
Micheal Ondaatje’ nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nın savaş öncesi çöllerine kadar aşk, benlik ve savaşın öyküsünü anlatıyor.

Minghelle, film boyunca aşkın farklı türlerini getiriyor karşımıza; Hana’nın hastasına duyduğu şefkat, Kip ile yaşadığı yoğun aşk, Almasy ile Katherine’in ilişkisi ve Almasy’nin milliyetçi tutkular yüzünden mahvedilen çöle duyduğu sevgi...

Tüm bu farklı hikayeleri başarılı senaryo geçişleri ile gerçekleştiren film, yönetmen Anthony Minghelle ile Juliette Binoche’un ilk ortak çalışması. 1996 yılında Oscar Ödülleri’nde de En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu da dahil pek çok ödül kazanandı.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@naksidil

1 hafta önce

8.8 / 10

Lazslo Ede Almasy " Kont Almasy’’Macar asilzadesi maceraperestin, İngiliz Hasta’ya rüya gibi bir kurgu ile uyarlanışı. Çöl kadar incecik sıcacık kavuran, esintisinde fırtınasında yine hep aynı şekli alan bitemeyecek kusurlu bir aşk.. Her yönüyle görüntüleri, atmosferi tutkusu, acısı öyle naif öyle hoş ki.. Cidden beğendim. Çok geç kalmışım bu filme.
D

@dayidream

1 yıl önce

8.5 / 10

Çok duyduğum denk geldiğim ama izlemekte tereddüt ettiğim bir filmdi, ayrıca uzun olduğu için de çekincelerim vardı ama şimdi iyi ki izlemişim diyorum. Filmin uzunluğu konuyu geniş bir ölçekte işlemesine izin veriyor, sıkmadan ilerliyor merak unsuru var, elbette günümüz koşuşturmacası içinde film sıkıcı, yavaş ya da durağan gibi yorumlanabilir ancak kesinlikle değil. Böyle derin bir duygu ve tutkuyu, II. Dünya Savaşı'nın gölgesinde ve içinde vermek için konuyu yayarak işlemenin atmosferi izleyiciye geçirmek açışından gerekli olduğunu düşünüyorum aksi takdirde derinlik isteyen konular çok havada kalıyor. İşin ilginç tarafı izlerken bütün karakterleri sevdim diyemiycem benim favori karakterim Juliette Binoche oldu. Ancak filmin sonunda iyi ki izledim dedim. İzlediğiniz parçaları sonda bir kotada toplayıp yorumlayabiliyorsunuz ki bence iyi bir film izledikten sonra olması gereken de bu. Oldukça beğendiğim bir film oldu, bu kadar adının geç
... Devamı
Çok duyduğum denk geldiğim ama izlemekte tereddüt ettiğim bir filmdi, ayrıca uzun olduğu için de çekincelerim vardı ama şimdi iyi ki izlemişim diyorum. Filmin uzunluğu konuyu geniş bir ölçekte işlemesine izin veriyor, sıkmadan ilerliyor merak unsuru var, elbette günümüz koşuşturmacası içinde film sıkıcı, yavaş ya da durağan gibi yorumlanabilir ancak kesinlikle değil. Böyle derin bir duygu ve tutkuyu, II. Dünya Savaşı'nın gölgesinde ve içinde vermek için konuyu yayarak işlemenin atmosferi izleyiciye geçirmek açışından gerekli olduğunu düşünüyorum aksi takdirde derinlik isteyen konular çok havada kalıyor. İşin ilginç tarafı izlerken bütün karakterleri sevdim diyemiycem benim favori karakterim Juliette Binoche oldu. Ancak filmin sonunda iyi ki izledim dedim. İzlediğiniz parçaları sonda bir kotada toplayıp yorumlayabiliyorsunuz ki bence iyi bir film izledikten sonra olması gereken de bu. Oldukça beğendiğim bir film oldu, bu kadar adının geçmesinin bir nedeni varmış dedim. Benim gibi izlemekte tereddüt edenleriniz varsa söyleyeyim şiddetle tavsiye ediyorum.

@warriorpoet

1 yıl önce

"Başucu" filmim olarak eklemekten onur duyarım. Şahane bir kült bana göre.

@selmass

2 yıl önce

7 / 10

Filmin ilerleyiş biçimi, anlatış tarzı güzeldi pek rastlanılan cinsten değil ve oyuncular tam olarak olması gereken kişilermiş gibi çok yakışmışlar karakterlere. Bir de çölde geçen iktidar savaşlarını ezmeden ince bir biçimde sergilemiş olması yönünden de iyiydi.
Ancak yorumları okuyunca sanırım beklentim daha da arttığı için çok fazla etkilenmedim. Ama güzel film yani izlenmezse eksik kalınır.
Son olarak Juliette Binoche olduğu her yapımı etkin hale getiriyor bence.
A

@aydan_1

5 yıl önce

"my darling, i'm waiting for you. how long is the day in the dark? or a week?"

@ayde

6 yıl önce

beklediğim kadar etkileyici değildi

@deranged0

6 yıl önce

"Suprasternal notch"

Filme dair en çok beğendiğim şey bu oldu sanırım.

Genelde pek kullanmam bu kelimeyi fakat film biraz overrated geldi bana, ya süresinden ya da çöllerle aram olmadığından bilemiyorum.

Ralph Fiennes’in ise bu filmdeki rolünden ve makyajından ötürü Voldemort rolünü kaptığına eminim.

@meyziyade

8 yıl önce

uzun süresine rağmen hiç sıkmayan, harika görüntülere, müziklere, oyunculuklara sahip, çöl atmosferinden dolayı sheltering sky tadı veren dramatik film.

@basribabam

8 yıl önce

5 / 10

...en son geçen gün TRT'de izledim. Bu üçüncü izleyişim, daha doğrusu izleme çabam oluyor; gene yarım bıraktım, sonuna kadar dayanamadım. O yüzden iyi mi, kötü mü olduğunu söyleyemem. Kesin olarak söyleyebileceğim tek bir şey var: "sıkıcı".
A

@arzu53

11 yıl önce

sırf naveen andrews oynuyor diye izledigim bir film...yazık o filme harcadıgım vakte..hiç bu kadar (bana göre)çirkiiiiinn bir film izlememiştimm..tavsiye etmiyorum hiçç..test çözmek daha eglenceli.keşke ders çalışsaydımm...
B

@bavitsole

12 yıl önce

9 / 10

Spoiler olacak ama;

Kristin Scott Thomas ın mağaradaRalph Fiennes i beklemesi içimi acıtmıştır. Film ile alakası yok ama ağlarım her defasında o hatırıma geldiği vakit...Ve Fiennesin Thoması mağaradan çıkarırken ki ağlaması hep yapmacık gelmiştir.

@bantkaydi

12 yıl önce

Binoche aşığı bir insanım amma velakin bu film kasvet verior. belkı bu yuzden başarılı diebılırız. ama ancak bu yuzden.

mazallah!
SPOILER

İngiliz Hasta filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

İngiliz Hasta filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

İngiliz Hasta filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL