Kutsal Kadeh

(1975)

Monty Python and the Holy Grail

Film 1 Saat 31 Dk. Macera, Komedi İngiltere 14 Nisan 2018

7.2

267 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (539.139 OY)

KONUSU
Ortaçağ İngilteresi’nde, Efsane Kral Arthur ve şövalyeleri ile karşı karşıyayız. Ancak, bu kez zihinlerdeki katı ortaçağ betimlemelerinden uzakta fantastik bir absürd komedinin içinde. Öykü, kral ve şövalyelerinin Tanrı’nın emri ile İsa’nın kaybettiği kutsal kaseyi bulmak için görevlendirilmeleri üz ... Devamı
Ortaçağ İngilteresi’nde, Efsane Kral Arthur ve şövalyeleri ile karşı karşıyayız. Ancak, bu kez zihinlerdeki katı ortaçağ betimlemelerinden uzakta fantastik bir absürd komedinin içinde. Öykü, kral ve şövalyelerinin Tanrı’nın emri ile İsa’nın kaybettiği kutsal kaseyi bulmak için görevlendirilmeleri üzerine gelişiyor...
Filmin yaratıcıları 70ler’de İngiltere’de komediye damgasını vurmuş altı kişilik bir ekip: Monty Python.. İngiliz espri üslubunu benimseyip canlandıran ekip, bu filmle ilk uzun metrajlı Monty Python denemeleri ile karşımızdalar. Farklı anlatım tekniklerine yer veren filmde, animasyon destekli görüntüler de yer alıyor. Şüphesiz, bu denemede yönetmenlerden Terry Gilliam’ın animatör kimliği etkili olmuş durumda.
Graham Chapman

King Arthu...

John Cleese

Second Swa...

Eric Idle

Dead Colle...

Terry Gilliam

Patsy / Gr...

Terry Jones

Dennis's M...

Michael Palin

First Swal...

Connie Booth

The Witch

Carol Cleveland

Zoot / Dingo

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@utopiainmyhead

5 yıl önce

8.5 / 10

ni!

@mhmet

8 yıl önce

1.7 / 10

absürt bir film fakat hiç komik değil.

@sarhosatlarzama

8 yıl önce

absürt filmin atası

@godot

8 yıl önce

8.4 / 10

sinema tarihinin en eğlenceli filmlerinden biri.
B

@brainfart

8 yıl önce

açık konuşacağım komedi başlığı altında ele alacak olursak gayet kötü bir film. kimse gelip bana ama bak şöyle eleştirel böyle dönemsel işte absürd film böyle olur zaten falan gibilerinden savunma yapmaya kalkmasın. evet absürdlükte sınır tanımıyor doğru ama komik değil işte arkadaşım. eğer ki ben komedi filmi izliyorsam ilk öncelik güldürü olmalı. kahkaha atmadan tamamladığım hatta tamamlamak için kendimi zorladığım ender filmlerden biri oldu bu da benim için. onun dışında 2 kez falan tebessüm ettim. imdb’de 92. sırada diye kendinizi beğenmek için koşullamanıza gerek olduğunu düşünmüyorum aynen karantinaya.

@alisesen

8 yıl önce

6 / 10

İzlerken içim bayıldı. Filmi yarıda bırakmamak için kendimi son derece zorladım. Dedim 1975’te yapılmış o gözle bak ama yok yılla falan alakası yok. Sinema tarihinin en absürd filmlerinden birisi. Ne bir amacı var ne de sanatsal bir özelliği. Acaba bu film neden bu kadar abartılmış anlayamadım, acaba benmi birşeyleri göremedim ya da kaçırdım. Yeni çevrim İngiliz filmlerinin absürdlüğünün kaynağı bu film sanırım.

Bir sahnesi hariç gülümsemedim bile. Film tamamen absürd sahneler bütünü, o at varmış gibi koşmalar falan nedir arkadaş ya komikmi yani gülmemizmi lazımdı acaba. Neyse yine yılına göre ele alıp eleştiriyi keseyim, yoksa sabaha kadar eleştirilecek bir film. Çok büyük zevkle karantinaya alıyorum filmi.

@bakunin

10 yıl önce

ingiliz sarcasmı dediklerin şey işte bu.. özellikle her onurlu ölüm konuşması yapılırken ölenlerin(sözde) iyileşmesinde de harika görünüyo..

@gevende

11 yıl önce

Terry Gilliam klasiği absürd filmlerden biri. İnsanı çok farklı kafalara sokuyo çok saçma olaylar ama gülüyosun hoşuna gidiyo. Bi türk yönetmen yapsa şu filmi yerin dibine sokulur dünyanın en kötü filmi olur. Terry Gilliam farkı.

@benkendimveben

11 yıl önce

9 / 10

ortaçağı muzip bir şekilde eleştirmiş ingiliz filmi. bir tv showundan başlayan macera bir film olarak devam etmiş iyi ki etmiş evet evet tam da biz hababam sınıfını çekerken ingilizlerde boş durmamış aynı dönemde sağlam bir eleştri filmi yapmışlar.

filmin ilk giriş sahnesinden itibaren sizi hafiften gülümsetmiiş ve zaman aktıkça komedi düzeyi de artan filmlerden olmuş. içine duygusallık katıp da açıkcası bok etmemişler diyebilirim. sanırım bu drama ve komediyi dünyada en iyi harmanlayabilen ülkelerden biri de türkiye hiç kuşkusuz bunun onlarca örneği türk sinemasında özellikle kemal sunal ve şener şen le olunca daha bi güzel oluyor.

ingilizler sıkmadan bunaltmadan içine fantastik öğeler ve animasyonlar da katarak işi kotarmışlar ve ortaya mükemmel bir tarihi film çıkarmışlar.

efasanelerden tutun da feodalite dönemine kadar , din adamalrına varıncaya kadar eleştirmişler.

dibine kadar komedi bu olsa gerek.

@jacque

13 yıl önce

1 / 10

Son yarım saatinde dayanamayıp sara sara izledim, sıkıcılıkta 2001 a space odysseyle yarışır diyebilirim. Bi de bu filmde gülen yarılan insanlar var. ilginç..

@lazare_carnot

13 yıl önce

hindistan cevizine birbirine vurarak at sürmeleri yok mu filmin baştan sonuna at sürüyorlar. film çok iyi.

@venezue

13 yıl önce

8 / 10

Absürdlüğün had safhalarda olduğu izlediğim en sıradışı komedilerden biri. Öyle ki, açılış jeneriğiyle birlikte güldürmeye başlıyor. Özellikle Brave Sir Robin'in olduğu sahnelerde onun adına söylenen şarkıya epey bir gülmüştüm :)

@geyiklif

13 yıl önce

10 / 10

Bu film için söylemek istediğim en önemli şey....

Ni! Ni!

The knights who say Ni! ve Shrubbery

Kalede ki Fransız işi bitirir zaten.

@bruce_parkus

14 yıl önce

8.5 / 10

Hayır, bir film bu kadar absürd olamaz!

Saçmalık derecesinde komik açılış jeneriğinden başlayıp ciddi anlamda gördüğüm en absürd finalle sona eren bir başka Monty Python harikası.The Knights who say "Ni!", Lancelot ve yumuşakça prensin hikayesi(şarkı yok!), koskoca yuvarlak masa şovalyelerini dağıtan vahşi tavşan ve ortaçağ sosyalistleri akılda kalan sahnelerden. Ancak filmin en sevdiğim kısmı, Brave Sir Robin’in hikayesidir tartışmasız. Ah, tehlikeyle karşı karşıya kaldığında ne kadar da cesurca topuklamıştır kendisi!

Life of Brian’dan sonra en sevdiğim Python filmi."Brave Sir Robin ran away
Bravely ran away, away
When danger reared its ugly head
He bravely turned his tail and fled .."

@godot

14 yıl önce

8.4 / 10

hahaa.. bu film için söyleyeceğim..
SPOILER

Kutsal Kadeh filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kutsal Kadeh filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kutsal Kadeh filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL