Ejderha Dövmeli Kız

(2009)

The Girl with the Dragon Tattoo a.k.a Män som hatar kvinnor

Film 2 Saat 32 Dk. Polisiye, Dram İsveç, Danimarka 17 Eylül 2010

7.1

217 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.8 (221.533 OY)

KONUSU
40 yıl önce varlıklı ve güçlü bir ailenin genç ve güzel kızı Harriet Vanger ortadan kaybolur. Cesedi hiçbir zaman bulunamaz. Bunun bir cinayet olduğuna inanan amcası yıllar sonra bu olayı araştıracak korkusuz birilerini tutmaya karar verir. Gazeteci Mikael ile ona yardım eden dövmeli kız Lisbeth, Ha ... Devamı
40 yıl önce varlıklı ve güçlü bir ailenin genç ve güzel kızı Harriet Vanger ortadan kaybolur. Cesedi hiçbir zaman bulunamaz. Bunun bir cinayet olduğuna inanan amcası yıllar sonra bu olayı araştıracak korkusuz birilerini tutmaya karar verir. Gazeteci Mikael ile ona yardım eden dövmeli kız Lisbeth, Harrietin izini sürerken bir dizi cinayeti açığa çıkarır, katil aileden biridir.
Michael Nyqvist

Mikael Blo...

Noomi Rapace

Lisbeth Sa...

Lena Endre

Erika Berger

Sven-Bertil Taube

Henrik Vanger

Peter Haber

Martin Vanger

Peter Andersson

Nils Bjurman

Marika Lagercrantz

Cecilia Va...

Ingvar Hirdwall

Dirch Frode

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ege_undag

3 yıl önce

8 / 10

Nefes almayı unutturan filmlerden.

@asdf_13

7 yıl önce

7.8 / 10

Hem bu film hemde fincher uyarlaması gayet başarılı.

Ancak devam filmleri için aynısını söyleyemeyeceğim. İlk filmi izleyipte sitelerden devam filmlerinin puanlarına bakınca ilkine yakın bir deneyim bekliyorsunuz. Yani yorumlar filan insanı böyle bir beklentiye sokuyor ama kesinlikle ilk filmdeki derinleğe sahip değil devam filmleri. İzledikçe Fincher'ın neden sadece bir film çekip devamına el atmadığını anladım. Muhtemelen o yüksek puanlar serinin hayranlarından kaynaklanıyor.

Ayrıca ilk filmindeki senaryonun altında Sosyalizm, Kapitalizm ve Narsisizm'e dair ince bir çatışma yattığını düşünüyorum.

@amip

11 yıl önce

5.1 / 10

ben hiç begenmedim ya,film izlerken üstüme üstüme geldi resmen.2011 cevrimini sırf kıyaslamak için izlicem,en az bir yıl sonra :D. film çok bunaltıcıydı ya.

@alejandro06

11 yıl önce

7.9 / 10

çok başarılı, sıkılmadan izleyebileceğiniz iyi bir film,

@derkenar

12 yıl önce

8 / 10

Fincher'ın filmini izlemedim ama Lisbeth çok etkileyici bir karakter. Kitabını okumayı düşünüyorum. Ben çok çabuk sıkılırım, 2 saatlik filmde hiç ileri sarmadım. Özetle sevdim filmi.
B

@basak

12 yıl önce

6 / 10

fincher'dan sonra bu filme ne diyeceğimi bilemiyorum..kötü

@huzurndarem

12 yıl önce

7 / 10

Oyunculuğu inanılmaz kötü buldum diyebilirim. Fincher versiyonuna tabiki de yaklaşamaz bile. Ama gerek kızın donukluğu ve yaşlı durması, gerekse Mikael'in devlet memuru tipli olması filmi çok negatif etkilemiş bence Bir de Fİncher'ın filmi daha cesurdu burada üstü örtülmüş bir çok şeyin. Çok daha etkileyici olmasını beklerdim, beklentiyi vermedi.

@yorgun_nihilist

12 yıl önce

6 / 10

david fincher yapımı olan uyarlama kesinlik bu filmden daha iyi,lisbeth karakteri yeni filmde çok daha gerçekçi canlandırılmış ve yine senaryoda birçok detayı david fincher yönetmenliğini konuşturarak bir güzel işlemiş.ikisini yanyana koyunca bu film maalesef tam olmamış diyebilirim.

@khresimos

13 yıl önce

8 / 10

filmin adıyla içeriği çok ilgisiz olmuş sanki.

bir de

o korumacı olan pislik daha fazlasını hak ediyor muydun yoksa o kadarı da yeter mi bilemedim ama ölmekten beter etti seni lisbeth. oh olsun

@brianstorm

13 yıl önce

Ya bu adamlar filmini çekmeden önce kitapları okumuyorlar mı acaba? Film vasat tamam, kitabın ruhunu yakalayamıyor, güdük kalıyor onu anladık da oyuncu seçimi bu kadar mı kötü olur? Abudik gubidik oyunculuklarla dolu bir film.

@havlayankuzu

14 yıl önce

İngilizce dublajlı versiyonundan uzak durun. Amerikanyalı dostlar nedense başrol oyuncusu adamları, ağzında puro tüttüren kovboy havasında seslendiriyorlar. Bi de film çok gericiydi. İrticacı bi filmdi.

@alone

14 yıl önce

7.7 / 10

İlk olarak belirtmek isterim ki ben kitabını okumadım. Filmse gerçekliğiyle rahatsız edecek kadar kaliteliydi. Ana karakterimizi(lisbeth) psikolojik olarak incelediğimizde davranışlarını ve nedenlerini az çok kestirebiliyoruz. Bunların dışında aile ve etrafında dönenler merak uyandırıcı olsa da filmin en güzel yanının yine de Lisbeth karakteri olduğunu düşünüyorum. Açığa çıkmayıp merak içinde bırakan bir çok soru var bu yüzden 2. film hakkında meraklanmamak imkansız. 10/7

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!

Alttaki yorumlara ek olarak tecavüz sahnesiyle kızarkadaşımın yanında oldukça zor anlar yaşamama sebep olmuştur bu film. Bunun dışında filmde eşcinselliği iyileşebilecek birşey gibi göstermişler, eşcinsel hakları filan hikayeymiş hep psikolojikmiş bunlar, bunu da öğrendik filmde.

edit: hayır, lisbeth lezbiyen değilmiş efenim. babelfish'e düzeltme için teşekkürler.

!--SPOILER--!!--SPOILER--!!--SPOILER--!
M

@mozsoylar

14 yıl önce

8.4 / 10

kuzey avrupa ülkelerinde bir şey var ama ben anlamadım, adamlar çok güzel gerilim filmi çekiyorlar.

film gerçekten baştan sona kadar heyecanını ve gerilimini koruyor. ana hikaye ile karakterlerin hikayelerini birbirine ve ana hikayeye iyi bağlanmış. oyunculuklara gelince başroldeki kadın karakteri çok cesur ve sırıtmadan bir oyunculuk sergilemiş, erkek oyuncu ise hollywood filmlerinden çıkmış dedektiflere benzese de güzel bir oyunculuk sergilemiş.

kitabını okumadım ama sağlam bir senaryo yazılmış kitabın üzerine. ejderha dövmeli kız her ne kadar erkek düşmanı olarak gözümüze sokulsa da içindeki duygusallığı ve aşkı iyi yansıtmış yönetmen.

efendim izleyin izlettirin şöyle ki hollywood versiyonundan önce mutlaka izleyin....

@ustunkoru

14 yıl önce

6 / 10

"kadınlardan nefret eden erkekler" isimli bu uyarlama filmi izlerken, kendinizi 'erkeklerden nefret eden kadınlar' örgütlenmesinin içine savurabilirsiniz..

Azınlık göçmenlere ve özellikle kadınlara yönelik gizli nefretin konu edildiği film, beceriksizce kurgulanmış olmasına rağmen, şiddet (!) ve cinsel saldırı sahneleriyle ne huzur, ne uyku bırakmış - tatilimin son günü sinirlerimi çok germiştir..

Uyarmayı görev bilirim Efendim.
O

@outcast

14 yıl önce

7.9 / 10

Ben mi kaçırdım diycem ama sanmıyorum. Filmde 40 yıl önce kaybolan biri değil anlatılan. Bir kız, kızın kaybolmuş hayatı, babası, üvey kardeşi arasındaki çarpık ilişki, maruz kaldığı şiddetler ve polis, politikacılar, gazeteciler arasındaki üstünlük kavgası.İnsanı rahatsız eden kaliteli bir film diyebilirim.
SPOILER

Ejderha Dövmeli Kız filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ejderha Dövmeli Kız filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ejderha Dövmeli Kız filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL