6.6

240 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.4 (15.608 OY)

Vizyon Tarihi

24 Ekim 2008

Süre

1 Saat 49 Dk.

Tür

Dram

Senaristler

Ebru Ceylan

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Gerçeği bilmek, görmek istememek, duymamak veya hakkında konuşmamak, kısacası “Üç Maymun”u oynamak onun var olduğu gerçeğini değiştirir mi? Sorgusu üzerine inşa edilen film, Ceylan’ın sözleriyle, “küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin, gerçeği örtbas ederek herşeye karşın birarada kalma çabasını” anlatıyor. Yaklaşan genel seçimlere bir muhalefet partisinden aday olarak girecek iş adamı Servet, ıssız bir yolda trafik kazası yapar. Ölümle sonuçlanan kaza sırasında araçta bile olmayan şoförü Eyüp’e para verip yalan söyleterek ölümün sorumluluğunu almasını ister. Servet, kendisi yerine hapse giren Eyüp’ün karısı Hacer ile de ilişkiye girmeye başlayınca, olaylar sonunda bir aile dramına sebep olacak kadar karışır. 2008 Cannes Film Festivali’nde yarışan film, hem eleştirmenlerden tam not aldı, hem de Nuri Bilge Ceylan’a Uzak ve İklimler ile kazanamadığı “En iyi Yönetmen” ödülünü getirdi.

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (20)

@basribabam yazdı...

Paz, 05 Kas 2017, 21:31 (9 ay önce)

7.5 / 10

Umduğumdan daha hareketliydi. Bir arabanın uzaktan yaklaşmasını 15 dakika seyrettiğimiz filmlere nazaran en azından insanlar bir yerden bir yere gidiyor, kapılar açılıp kapatılıyor gıcırdayarak. Arada sırada konuşmalar da var. Daha ne olsun? Yalnız kadın psikopat çıktı Rıza Baba...

@faj yazdı...

Paz, 26 Nis 2015, 21:11 (3 yıl önce)

nuri bilge ceylan sineması hep görmemenin, duymamanın ve konuşmamanın sinemasıydı. üç maymunun karakterleri de muhteşem ötesi görüntülerin arasında tutsak. suçları nedir bilinmez. aslında çoğu yaşam tanıklığı ettikleri dünyanın cahili. aslında tüm karakterler karaktersizliği iş edinmiş; öyle alıştıkların için mi yoksa sorumluluk almaktan ölesiye korktukları için mi bilinmez.    üç kişilik yalan söyleme kontenjanı olan bir aile; eyüp, hacer ve ismail. ha yıkıldı ha yıkılacak bir aile dayanışması var aralarında. günün birinde eyüp'ün patronu servet ondan kendi günahını sırtlamasını ister, tabi parasıyla. yalan bardağını taşıran son damla olur bu. eyüp bir hapisten başka bir hapise girer. aile bireyleri ise suda çözünen bir mürekkep gibi dağılmaya başlar.    karşımızda azmettirici bir yönetmen var. ceylan sinemasında soruları sormak da cevapları bulamamak da bize düşüyor. üç maymunda boyayla ayakta duran hayatlar yıkılmak için bahane arıyor. aslında söylenen her yalan kötü yaşanan bir hayatın diyeti yani sorunun kaynağı eğri cetveller eğri çizgiler değil. kendine yetemeyen hayatlar yalanlarla avutuluyor. kendi içindeki mutsuzluğu telafi etme biçimleri kadar günahı var insanın ve günahları kadar yalanları. geriye kalan her şey dolgu malzemesi. ve hayat dijital bir kameranın kadrajına sığmayacak kadar güzel. yönetmen kıstırılmış sinema severleri boşuna muhteşem görüntülerle avutmuyor. büyük sinema yine hayatın büyük planını afişe ediyor ve diyor ki kendinize karşı dürüst olun.

@filmkaresi yazdı...

Paz, 15 Mar 2015, 19:44 (3 yıl önce)

Çok yavaş akan bir film.. Konuşma sahnesi, olay çok az. Ama adı 3 maymun, belki de onca sözcük de söylenseydi, bu kadar anlatılamazdı. Konuşmak gerek, susmak ya da kaçmak değil, bunun güzel örneklerinden. 

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Üç Maymun filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Üç Maymun filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Üç Maymun filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER