8

123 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (24.340 OY)

KONUSU
Tanınmış bir Rus şair olan Andrei, 18. yüzyılda yaşamış ve Bolonya’da eğitim görmüş memleketlisi müzisyen Sosnovsky’nin hayatını araştırmak için İtalya’ya gelir. Güzel İtalyan tercümanı eşliğinde Toskana’dayken mutsuz evliliğinin, karısının ve çocuklarının Rusya’daki hatırası onu avlar. Seyahati gid ... Devamı
Tanınmış bir Rus şair olan Andrei, 18. yüzyılda yaşamış ve Bolonya’da eğitim görmüş memleketlisi müzisyen Sosnovsky’nin hayatını araştırmak için İtalya’ya gelir. Güzel İtalyan tercümanı eşliğinde Toskana’dayken mutsuz evliliğinin, karısının ve çocuklarının Rusya’daki hatırası onu avlar. Seyahati giderek içsel bir serüvene dönüşürken mistik bir aydınlanma, şairin yolunu aydınlatacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@selmass

3 yıl önce

8.7 / 10

sadeliğin muhteşem bir örneği. filmin sizden aldıkları ve size verdikleri arasında kalıyorsunuz, her anı içinize işliyor; yağmurun ıslaklığını, suyun soğukluğunu dahi hissediyorsunuz.

domenico'nun tiradı dünyanın bir özeti, o sahne tümüyle insanlığın ölümünü anlatıyor.

gerçek bir film. gerçek bir dünya var karşımızda.

@besrix

4 yıl önce

Domenico kalabalığın içinde kendini yakarken sadece köpeği zoe nin tepki göstermesi. Toplumun mevcut durumu...

"Deli bir adam size kendinizden utanmanızı söylüyorsa,ne biçim bir dünyadır burası"

Mum taşıma sahnesinde gerim gerim gerildim

Duvardaki 1+1=1 yazısı Domenico'nun "Bir damla ve bir damla daha iki damla etmez daha büyük bir damla eder" cümlesine göndermedir. Tarkovski'nin tanrı inancına yönelik bir işarettir.

@seymaaebrar

4 yıl önce

Diyaloglar, görüntülerin güzelliği, verdiği hissiyat.. tarkovski bildiğiniz gibi, garip güzel adam ve muhteşem eserleri. Benim gibi geç kalmayın.

@basribabam

6 yıl önce

5.1 / 10

Tarihi mekanlar muhteşem, manzara göz alıcı, kurt köpeği ve sarışın küçük çocuk çok sevimli...

Bir taraftan bir tarafa 20-25 metre söndürmeden mumu götürebilen kimsenin iyanetiyle; tüm insanlığı dine sığınmak kurtaracak. (Eski kilisenin içindeki ev, adam ve köpek ve diğer her şey-son sahne)

Her kareden değişik değişik bin tane anlam kasanlara saygı duyuyorum; harbiden üst düzey entelsiniz, zeki çevik ve çalışkansınız fakat ben anca bu kadarını anlayabildim 2 saat boyunca.

Felsefi derinlik istesem kitap okumayı tercih ederim, oysa ben film seyretmek istemiştim...
D

@denizfem

7 yıl önce

10 / 10

muhteşem

@camerman

7 yıl önce

8.2 / 10

Tarkovsky'i izlemeye başlamadan önce ne izleyeceğini bilecen ve bütün ön yargılarını kenara bırakacaksın.Ekolleşen Tarkovsky türü hakkında da biraz araştırma yapıp öyle filme gireceksin.Aksi takdirde bu nasıl filmmiş der kaybettiğin zamana yanarsın.Açıkcası benim içinde olmazsa olmaz bir tür değil ama kendimi o psikolojiye sokup izlediğimde birşey kaybettiğimi düşünmüyorum.Bu tür filmlerde sabırla bir yol izlerseniz filmden çıkarımlar yapabilirsiniz.Nostalghia Tarkovsky'nin kendini en iyi ifade ettiği filmlerden biri.Diyalogların ve bazı kült sahnelerin derinden işlendiği bir film.Yavaş yavaş,sindire sindire izleyip düşüncelerle yorumlamak istiyorsanız mutlaka izleyin ama bana uymaz diyorsanız da hiç girmeyin derim.

@gragmet

7 yıl önce

Şiire kıyısından köşesinden bulaşmış insanların artık kendi dünyaları vardır.Ve hayatlarımızdan referans alarak oluşturulan bu yeni dünyanın hüznü bile o kadar güzeldir ki ,keyif aldığımızı düşündüğümz herşey artık yavan gelir.Hastalığınızı sıkıntınızı bilirsiniz tedavi edemezsiniz gömüldükçe gömülürsünüz kendi gerçekliğinize.Ama herkesin aklında çocukluğundan,eskilerden,kalma güzel manzaralar vardır.Küçük bi melodi bir görüntü kazınmıştır kafanıza ve bunların benzerleri sizi yıllar öncesine götürür.İnanıyorum ki Tarkovski küçüklüğünü,evini,ailesini hatırladığı ne kadar görüntü bulmuşsa kullanmış ve o hatıraları gibi bi film yaratmış.

Çocukuk gibi,hayal meyal hatırlanan hatıralar gibi bir film...

@madamoz

7 yıl önce

5.8 / 10

Andrey Tarkovskiy , Krzysztof Kieslowskigibi adamların felsefesini anlamak onları özümsemek gerektiğini düşünüyorum filmlerini sevebilmek ve o filmlerden bir şeyler çıkarabilmek için.Yoksa kolay kolay filmin özüne inemiyor ve sıkılıyorsunuz.

Ben mesela bu konuda çok eksik olduğumu ve özümseyemediğimi düşünüyorum ve sırf bu yüzden filmi sevemedim.Çok ağır,donuk,durağan ve fazla sanatsal.Sanırım beni bir film düşündürecekse çok kafamı yormadan yapmalı bunu.Filme tekrar tekrar dönmektense,izlerken bir noktaya varmayı tercih ederim.Diğer türlüsü zevk vermiyor açıkcası..İzleyenler az çok neden bahsettiğimi anlayacaklardır.

@strangelove

7 yıl önce

9 / 10

mum taşıma sahnesi insanı diken üstünde tutan bir gerilime sahipti. bilmiyorum, belki yönetmen başka bir şey anlatmak istemiştir burada ama bana hayatın zorluklarını, insan ilişkilerinin ne denli hassas olduğunu, insanın yanlışlarından dönüp doğruları bulmasının zorluğunu hissettirdi. sonunda andrei'in mumu söndürmeden dikmesinin hidayete erdiğini ya da hayatının sonuna geldiğini gösteriyor olabilir. tamamen yanılıyor da olabilirim ama zaten kaliteli bir sanat eserinin emarelerinden değil midir bu denli yoruma açık olması, her bakanın onda farklı bir şeyler görebilmesi?

@miracyigit44

7 yıl önce

10 / 10

film hakkında yorum yaparken iyi şeyler yazdım demek bu film için geçerli değil çünkü bu bir filmden ziyade şahaserden öte birşey ..binlerce felsefe kitabı dahi okusanız bu film kadar iyi bir değer yaptıkları söylenemez ..(abartılmamış hatta yorum küçültülmüştür..)

@mskfilm

8 yıl önce

şiirfilmdir kendisi.. birçok film 'nostalghia'dan mülhemdir..

@filmsever

11 yıl önce

kaçmak istediğimizkötü bir zaman dilimi gibi unutmak isteyip belleğimize kazınan bir korku gibi bu film, iyi anlatılmış ama sıkıntılı...
SPOILER

Nostalji filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Nostalji filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Nostalji filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL