Bir Zamanlar... Hollywood'da

(2019)

Once Upon a Time in... Hollywood

Film 2 Saat 41 Dk. Komedi, Dram ABD, İngiltere 23 Ağustos 2019

7.1

299 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.6 (856.856 OY)

KONUSU
Quentin Tarantino’nun dokuzuncu filmi, beklenenin aksine sadece Manson cinayetlerini değil 1969 yılı çerçevesini konu alacak bir yapım olacak. 1969 yılında Los Angelesta geçen film, TVde popüler olan bir dizinin erkek oyuncusu ve onun dublörünün sinema filmi işine girmek istemesini konu alıyor. Aynı ... Devamı
Quentin Tarantino’nun dokuzuncu filmi, beklenenin aksine sadece Manson cinayetlerini değil 1969 yılı çerçevesini konu alacak bir yapım olacak. 1969 yılında Los Angelesta geçen film, TVde popüler olan bir dizinin erkek oyuncusu ve onun dublörünün sinema filmi işine girmek istemesini konu alıyor. Aynı yıl gerçekleşen, Roman Polanskinin hamile eşi Sharon Tatein Manson tarikatının müritleri tarafından öldürülmesi ise hikayenin arka planında yer alıyor.

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yagcionur

1 gün önce

6 / 10

Kötü bir film diyemem ama kesinlikle bu puanları haketmiyor diye düşünüyorum (7.6 IMDB ,Rotten Tomatoes %86)

Filmin kadrosu çok iyi olmakla beraber cast bile bu filmi izlemek için yeterli bir sebep değil bence.1969 yılının genel havasının iyi verildiğini düşünüyorum ama filmde birçok şey eksik gibi geliyor.Daha seyirciyi çekecek şekilde anlatılabilirdi bence.Kötü bir film değil ama bu puanlar kesinlikle hormonlu

@drslmnfb

3 ay önce

6.5 / 10

Durağan bir film , oyunculuk süper

@jessamina

1 yıl önce

Filmin Tarantino'nun elinden çıkmış olması kötü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İlk kez bir Tarantino filminden keyif almadım. Hem de böyle yıldız dolu kadroyla. Çok üzgünüm.

@mavimilena

3 yıl önce

4.2 / 10

Filmde tek var olan şey kadro. Geri kalan her şey çok boş. Tarantino’dan bu kadar sıkıcı bir film izleyeceğimi tahmin etmedim. Çok ağır ve sıkıcı. O kadar saat buna değil daha iyi filmlere ayrılmalı. Zevkler tartışılmaz beğenenlere lafım yok ama benim için olmayanlardan.
E

@emmett

3 yıl önce

Söylenebilecek herşeyden önce, Tarantino böyle bir film yapmak istemiş ve böyle bir film yapmış.
Dönemin "kafa"sını yaşatıyor. Zamanda akıyorsunuz. Evet durağanlık ve lüzumu tartışılabilir sahneler var. Ancak özellikle Tarantino’nun hikaye anlatımını sevenler için film bir şekilde kendini izletmeyi başarıyor. Şahsen ben yine de Django öncesi Tarantino’yu hala özlüyorum.
DiCaprio’dan büyük oyunculuk.
Cliff ise özel yapım bir karakter.
Filmin iyi ya da kötü olmasından öte Tarantino tarzı ultra gergin diyalog eksikliği hissettim ben. Benim için en büyük hayal kırıklığı bu oldu.

Son olarak, Tarantino böyle bir film yapmak istemiş ve böyle bir film yapmış.
G

@gwaihir0

3 yıl önce

8 / 10

60’lardaki Hollywood’u anlatan, kadrosu iyi ve nostaljinin dibini vuran güzel bir filmdir. Brad Pitt ve Leonardo Dicaprio da harika bir ikili olmuş.

@tiamath

4 yıl önce

7 / 10

Tarantino’nun en durgun filmlerinden biri diyebilirim. Sonundaki final sahnesi işi biraz toparlıyor işte. Filmi büyük ölçüde izlettiren kısmı ise seçilen oyuncuların oyunculukları ve film içinde film sahneleri oldu (benim için). Yaşanmış bir hikayeyi farklı bir biçimde anlatmaya çalışıyor. Hamile kadına saldırılma sahnesini çekmeyemi çekiniyor yoksa polonski’nin intikamınımı almak istemiş bilemedim ama bu bakış açısı da fena sayılmaz. Son sahneler gerçekten harikaydı. Fakat hikaye böyle işleyince sharon tate’in sahneleri ciddi anlamda boşa çıkıyor. Sanki sırf filmi uzatmak için bu karakterin sahneleri eklenmiş gibi geliyor insana. Ayrıca Tarantino’nun ayak fetiştliğinin hala hiç eksilmeden devam ettiğini de net bir şekilde görüyoruz burada. Neredeyse 7 dk. boyunca Margot’un bacaklarını ve 5 dk boyunca da arabanın camına ayağını yaslamış olan Margaret’i izliyoruz. Özetlersek, dönem filmi olarak ve nostaljiyi yaşamak açısından iyi bir fil
... Devamı
Tarantino’nun en durgun filmlerinden biri diyebilirim. Sonundaki final sahnesi işi biraz toparlıyor işte. Filmi büyük ölçüde izlettiren kısmı ise seçilen oyuncuların oyunculukları ve film içinde film sahneleri oldu (benim için). Yaşanmış bir hikayeyi farklı bir biçimde anlatmaya çalışıyor. Hamile kadına saldırılma sahnesini çekmeyemi çekiniyor yoksa polonski’nin intikamınımı almak istemiş bilemedim ama bu bakış açısı da fena sayılmaz. Son sahneler gerçekten harikaydı. Fakat hikaye böyle işleyince sharon tate’in sahneleri ciddi anlamda boşa çıkıyor. Sanki sırf filmi uzatmak için bu karakterin sahneleri eklenmiş gibi geliyor insana. Ayrıca Tarantino’nun ayak fetiştliğinin hala hiç eksilmeden devam ettiğini de net bir şekilde görüyoruz burada. Neredeyse 7 dk. boyunca Margot’un bacaklarını ve 5 dk boyunca da arabanın camına ayağını yaslamış olan Margaret’i izliyoruz. Özetlersek, dönem filmi olarak ve nostaljiyi yaşamak açısından iyi bir film olmuş. Birde merak ediyorum, gerçekten Cliff, zamanında Lee’ye boyunun ölçüsünü vermiş mi?

@birazrockbirazc

2 yıl önce

"Fakat hikaye böyle işleyince sharon tate’in sahneleri ciddi anlamda boşa çıkıyor. Sanki sırf filmi uzatmak için bu karakterin sahneleri eklenmiş gibi geliyor insana." Bayağı yanlış yorumlamışsın. Bu sahnelerin amacı senin karakter ile aranda bağ kurman, onun sinemaya gitmesi, film izlemesi, kitap alması, yemek yemesi bunların hepsi senin karakter ile empatini artırmak için. Film sana "What if?" duygusunu vermek istiyor ama bunu yaparken eğer Sharon karakterini hiç bilmeseydin izlediğin film sadece "eve giren 3 katili öldüren bir aktör ve dublörünün" filmi olurdu. Film öyle harika bir film değil ama bir amacı var. Yani sahneleri boşu boşuna çekilmemiş. Tarantino'dan bahsediyoruz en çöp filmi bile meydan okur çoğu filme.

@erdemtekin

4 yıl önce

Çöptür! (filmlere küfür edebiliyor muyuz?) Başlarım tekniğine...

@osmancavlak

4 yıl önce

Tarantino’nun Inglourious Basterds filmindeki gibi alternatif tarih yarattığı bir film olmuş. Polanski’nin karısını; karınındaki bebeğiyle öldürmeye çalışan hippi sürüsü burada da Brad Pitt ile karşılaşıyor. Charles Manson’ın şürekası için bu kez işler, istedikleri gibi gitmiyor tabii :)

@dilekcandar

4 yıl önce

Tarantino filmlerinin ağır ve vurucu taraflarını Django ve The Hateful Eight’de gördük. Fakat bu film bana o tadı vermedi ben bu ağır gidişatı sevemedim. Brad Pitt üzgünüm cağnım :(

@fthgzl79

4 yıl önce

6.4 / 10

Filmin konusunun gerçekten yaşanmış olduğunu bilmeden filmi izlemeye başladım..Daha filmin başında ’’sıkıcı’’ bir film olacağını anladım ki,öyle de oldu..Sanki Tarantino filmi değil de,sıradan bir Hollywood filmi izliyor gibi hissettim..Belki de Tarantino,filmin ana karakteri Rick Dalton’un yaşadığı sarsıntıyı izleyiciye yansıtmak adına,bile bile filmi rölantide götürdü..2 saat geçti,hâlâ bir şey göremedim ama bir anda Tarantino daha filmin bitmediğini bize gösterdi..’’Ölmedim/bitmedim daha,Tarantino’yum ben’’ diye bağırdı adeta..Final sahnesi ve o süreçte verilen mesajlar olmasaydı,Tarantino’nun en kötü filmi diyebilirdik ama finalle toparladı,imzasını yine attı..

@metehan

4 yıl önce

7 / 10

Tarantino reis sadece Beverly Hills’e hitap eden bir film yapmak istemiş ve yapmış. Biz diğerleri de sahnesinden, sahnede kullandığı materyalden, kurduğu cümleden mesajlar çıkartmaya çalışarak nasiplenmeye çalışacağız anlaşılan. Ne diyeyim, vardır bir bildiği reisin.

@mihlimirserpent

4 yıl önce

gerçek tarantino bu değil. resmen boş vaktiniz varken arkadaşlarınızla "dur bir açalım" denilecek türden bir film ki zaten öyle oldu. açtık izledik. wtf? çok net bir şekilde filmden rahatlıkla 1 saat falan atılabilirdi. o kadar alakasız uzun sekanslar var ki bağımsız film gibi ilerliyor. bir arabanın yolda gidişi, cliff’in spahn çiftliğinde 30 dk sadece durması. sharon’ın 10 dk saf saf sırıtması. tamam obje odaklı anlatı ma bu kadar bacak sokma gözümüze be abi. nasıl bir ayak fetişizmi ya. dönem filmi sanat yönetimi çok başarılı gerçekten kendinizi hollywood kültürünün o ışıltılı zamanında hissediyorsunuz çok detaylı çok güzel hazırlanmış o retro atmosfer başarılı. ama *farklı olaylar gerçekten uzatılarak filmde sizi kırılma anına hazırlıyor ve tam bir cringe ile sonuçlanıyor. bir tarantino filmi olmasa bunu yadırgamazsınız ama manson cinayetini bildiğiniz için olacak olayların büyüklüğü ve sansasyonu baz alındığında çok büyük beklenti
... Devamı
gerçek tarantino bu değil. resmen boş vaktiniz varken arkadaşlarınızla "dur bir açalım" denilecek türden bir film ki zaten öyle oldu. açtık izledik. wtf? çok net bir şekilde filmden rahatlıkla 1 saat falan atılabilirdi. o kadar alakasız uzun sekanslar var ki bağımsız film gibi ilerliyor. bir arabanın yolda gidişi, cliff’in spahn çiftliğinde 30 dk sadece durması. sharon’ın 10 dk saf saf sırıtması. tamam obje odaklı anlatı ma bu kadar bacak sokma gözümüze be abi. nasıl bir ayak fetişizmi ya. dönem filmi sanat yönetimi çok başarılı gerçekten kendinizi hollywood kültürünün o ışıltılı zamanında hissediyorsunuz çok detaylı çok güzel hazırlanmış o retro atmosfer başarılı. ama *farklı olaylar gerçekten uzatılarak filmde sizi kırılma anına hazırlıyor ve tam bir cringe ile sonuçlanıyor. bir tarantino filmi olmasa bunu yadırgamazsınız ama manson cinayetini bildiğiniz için olacak olayların büyüklüğü ve sansasyonu baz alındığında çok büyük beklenti ile finali bekliyorsunuz. rahatlıkla son 40 dakika aksiyon ile değerlendirilebilirken sünnet gibi oldu bitti ile film kapandı.

yani cliff’in köpeğini alıp dolaşmaya çıktığına, manson katillerinin polanski evine gireceği zamanda birlikte karşılaşsalar daha uzun etkili aksiyon yazılabilirdi. bir gece karşınıza aniden sarhoş bir di caprio çıkabilir. bu arada brad pitt’in o serseriliği, di caprio oyunculuğu filmin tek artı yönü sanırım. bu kadro ile çok kült akılda kalıcı bir film yapılabilecekken iyi ki sinemaya gitmemişim dedirtti izleyince.

anlatım dili ise yaratıcıydı kurgu olarak bir hollywood yıldızı yaratılmış ve oyuncuların yaşadıkları çok güzel anlatılmış. rick dalton ve kariyerinin çöküşü. di caprio’nun karavanda monolog oyunu. "artık viski yok deyip iki dakika sonra viski içmesi" evet eğlenceli idi. zaman zaman eksi filmlerin bir taklidini yapmaları o anlatı dili yaratıcıydı keşke es vermeden hangover tarzında dümdüz bu eğlence seviyesinde ilerleseydi diyorsunuz. cliff’in lastik düzelttirdiği çiftlik ziyareti ve tipik brad pitt sigara içişi. akılda kalır mı tartışılır.

bruce lee bu arada dünyanın gelmiş geçmiş en kondisyonlu azimli usta dövüşçülerinden biridir o şekilde dayak yemeyeceğinden emin olabilirsiniz. zaten cliff karakterini güçlendirmek için o sahnenin koyulduğu söyleniyor. bunu bruce lee’yi araştırmış herkes bilir. one inch punch

film içerisinde al pacino var. tam bir baba. tanrı. efsane. hepsi bu kadar.

senaryo : 5 yani polanski trajedisine ufak dokunuşla daha etkili bir hikaye ortaya atılabilirdi. 5 sadece cliff ve rick için.
seyir lezzeti : 7 yani arkadaşınızla oturduuz boşi zamanınız var ne yapsak dediğinizde 2 saatinizi ayırabileceğiniz eğlenceli bir film evet eğlenceliydi ya.
yaratıcılık : 8 daha önce bu şekilde izleyenler görecektir eski filmleri tekrar canlandırmaya çalışmak ve hollywood içerisinde dublör ve şöhret sahibi birinin gözünden hikaye yaratmak etkileyici. atmosfer başarısı da baz alınırsa başarılı.
oyunculuk: 8 çok kasmamışlar ama sizi filmde tutuyor.
sinematografi : 2 o da dönem yönetimi ve kurgusu için.
film matematiği : 0 abi rahatlıkla atılması gereken 1 saat var orada. beyazperdede izleseniz sıkılırsınız. akmıyor. kırılma anında birden film noktalanıyor. karakter gelişiminin bitiş noktası yok. rick ne oldu gibi gibi açık uçlar öyle çok ki.
I

@irems

4 yıl önce

8.4 / 10

klasik Tarantino. Ekrandan yüzüme kan sıçradı yine.

@ekopyen

4 yıl önce

Filmi izleyen ve izleyecek kişilerin bir kopukluk yaşamamaları için filmde Tarantino’nun kendi tarzıyla anlatılan tarihi olay hakkında muhtemelen bilgi sahibi olması gerekiyor. "Spoiler" ibaresi koymayacağım; filmi zaten bu bilgiye sahip olarak izlemeniz gerekiyor; zira Tarantino’nun filmi sunuşu da tamamen seyircilerin beklentisi üzerine oynaması şeklinde tırmanıyor.

Gayet kısa tutacağım: Aktör Sharon Tate ve ünlü saç stilisti Jay Sebring 9 Ağustos 1969 tarihinde Charles Manson’ın yönettiği Manson Ailesi tarikatı üyelerince öldürüldü.

Yani filmde ikinci plânda (subplot) gibi görünen olaylar aslında senaryonun filizlendiği noktayı ve beklentilerin çekirdeğini teşkil ediyor.

Altın çağını geride bırakması ve şöhretinin sönmeye başlamasıyla bunalıma girmeye başlayan Rick Dalton ile yıllardır dublörlüğünü yapan yakın dostu Cliff Booth karakterleri yukarıdaki anekdotun, öncesinin ve yine o döneme ait diğer ögelerin Tarantino’nun gözünd
... Devamı
Filmi izleyen ve izleyecek kişilerin bir kopukluk yaşamamaları için filmde Tarantino’nun kendi tarzıyla anlatılan tarihi olay hakkında muhtemelen bilgi sahibi olması gerekiyor. "Spoiler" ibaresi koymayacağım; filmi zaten bu bilgiye sahip olarak izlemeniz gerekiyor; zira Tarantino’nun filmi sunuşu da tamamen seyircilerin beklentisi üzerine oynaması şeklinde tırmanıyor.

Gayet kısa tutacağım: Aktör Sharon Tate ve ünlü saç stilisti Jay Sebring 9 Ağustos 1969 tarihinde Charles Manson’ın yönettiği Manson Ailesi tarikatı üyelerince öldürüldü.

Yani filmde ikinci plânda (subplot) gibi görünen olaylar aslında senaryonun filizlendiği noktayı ve beklentilerin çekirdeğini teşkil ediyor.

Altın çağını geride bırakması ve şöhretinin sönmeye başlamasıyla bunalıma girmeye başlayan Rick Dalton ile yıllardır dublörlüğünü yapan yakın dostu Cliff Booth karakterleri yukarıdaki anekdotun, öncesinin ve yine o döneme ait diğer ögelerin Tarantino’nun gözünden yorumlanmasında ve revize edilmesinde rol oynuyorlar.

Bana kalırsa Tarantino oldukça başarılı bir şekilde seyircilerin beklentisiyle oynayıp "climax" anına kadar alaylı bir şekilde gerilimi yükseltiyor. Bu iki hissi bir arada yaşatabilmesi şahane bir olay.

Bu arada kendisine ayak sahnelerindeki cömertliğinden dolayı sevgilerimi yolluyorum. Margot ve Margaret’a da katkılarından dolayı teşekkürler. Filmin adı "Dirty Feet" olsa sırıtmazmış. Margot’nun sinemadaki sahnesini de afiş yaparsın, mis:

https://pbs.twimg.com/media/EKn0Cm-X0AA-pBr?format=jpg&name=large
SPOILER

Bir Zamanlar... Hollywood'da filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Zamanlar... Hollywood'da filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Zamanlar... Hollywood'da filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL